Haber Merkezi

15/09/14

Türkiye Akdenizin Pakistanı oldu

 

 

Türkiye batıyı değil sünni cihatçıları destekliyor

Kaynak: Jerusalem Post

 

 

Müslüman Kardeşleri destekleyen Erdoğan Suriyenin İslami cihatçıların eline geçmesine çaba gösteriyor.

Türkiye İŞİD’e karşı NATO ya yardım etmek için parmağını bile kımıldatmıyor. Bunun nedeni İŞİD’in elindeki 49 Türk rehine değil, Sünni cihatçılara duyduğu sempatiden dolayı desteklemesi.

 

16 Ağu 2014 ... CNBC den David Philips Türkiyenin İŞİD'e
hala yardım ettiğini ve bu yardımın kesilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD Dışişleri bakanı Kerry İŞİD’e karşı 6 körfez ülkesiyle bir koalisyon kurarak  - Ürdün, Mısır, Irak ve Lübnan - beraber hareket etme teminatı aldı. Türkiye ise bu koalisyona katılmadı.

Amerika Ankaranın bu koalisyona katılmamasını fazla önemsememiş görüntüsü veriyor. Cuma günü Türkiyeyle yapılan görüşmelerin yabancı cihatçıların Türkiye üzerinden geçmelerini engelleme ve insanı yardım konularını kapsadığını söylüyor.

Katar ile birlikte Hamas dahil bölgedeki Müslüman Kardeşleri destekleyen İslamcı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye rejiminin İslamcıların başını çektiği bir muhalefet tarafından düşürülmesini destekliyor. Bölgedeki Şii Sünni mezhep çatışmasında Türkiye Sünni devrimcileri destekleyerek katılıyor. Dolayısıyla Suriyede Esad rejimi ve Şii kontrolündeki Irakla ters düşüyor.

Türkiye, Amerikanın başını çektiği koalisyonun silahlandırmak istediği Irak ve Suriyedeki Kürtlerlin kuvvetlenmesinden de endişeli

Haziran ayına kadar ABD Türkiye elçisi olan Frank Riccardone Perşembe günü Ankaranın Suriyede Esada karşı savaşta aralarında El Kaidenin Suriyedeki kolu Nusra cephesini desteklediğini açıklamıştı. Bu da tabi Amerikanın hoşuna gitmiyor.

İsraildeki “Begin Sedat Stratejik Araştırmalar merkezi” müdürü Efraim İnbar “Türkiyenin NATO ya ve batıya destek vermemesi yeni değil” diyor. “Ankaranın politikası NATO’nun politikasında çok farklı. Hamas’a destek, İran ve Rusyaya yaptırımları bozmak ve Çinden uçaksavar ve füze sistemleri satın alma girişimleri bunlara örnek. Bunlar Türkiyenin İslami sempatileri dolayısıyla batı ittifağının bir parçası olmak istemediğini gösteriyor”.

Eski Pentagon görevlisi ve AEİ de araştırmacı Michael Rubin “PKK Türk rehineleri esir tutarken Türkiye onlara karşı savaştı. Dolayısıyla İŞİD’de karşı koalisyona katılmamasına gösterilen bu neden saçmalık” diyor.

                          
 
 

 “Türkiyenin duruşunu anlamak isteyenler, bu ülkenin bir türlü İŞİD’e terör grubu diyememesine dikkat etsinler” diyor. Rubin İstanbulda İŞİD hatıraları satan dükkanlar olup bu dükkanlarda açıkça kazancın Suriyede İŞİD’e gönderileceğinin belirtildiğini de hatırlatıyor.

Erdoğanın radikalizmi tercih ettiğini söyleyerek sözlerine “Erdoğan NATO dan ziyade İŞİD taraftarı” diye devam ediyor. Sözlerine kanıt olarak Erdoğanın Filistin Yönetimi yerine Haması, ve ABD tarafından El Kaideyi finanse ettiği idda edilen Yasin el Kadı’yı desteklediğini söylüyor.

“Sorun o ki NATO oy birliğiyle hareket eder. Dolayısıyla Türkiye istediği her harekatı önleyebilen bir kanser gibidir. Bir zamanlar NATO’nun önemli bir parçası olan Türkiyeye artık elveda deme zamanı gelmiştir. NATO’nun kaybı büyük değil. Aynı Sovyet Ordusunun Stalin zamanında tasfiyesi gibi Türk ordusu da zayıflatılmıştır. Her subay hapis endişesiye yatıp kalkınca da kendi gölgesinden çekinir hale gelmiştir”

 “Türkiye Akdenizin Pakistanı olmuştur”

“Diplomatları hala onlardan beklenenleri söylüyorlar fakat Türkiye güney sınırında Kürt hakimiyeti yerine Sünni İslam terörünü tercih ediyor”

Erdoğanın Irak’taki Şiilere nefreti, bu ülkedeki çoğunluğun Şii olduğu ve iktidarın da Şii olacağı gerçeğini kabul etmesine engel oluyor.

 

16 Ağu 2014 ... İŞİD gerek kulaktan kulağa gerekse sosyal medyada çok faal bir şekilde propaganda yaparak Avrupa Orta Doğu ve hatta ABD den binlerce ...

8 Ağu 2014 ... IŞİD denilen bir belâ türedi, hem de ne belâ…
Kim kurdu, nasıl gelişti, arkasında hangi güçler var? Onca soru arasında Mezopotamya'da ...
 
 
 
 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Vatansever Türk
12/03/15 12:48
Işidin arkasında İsrail amerika İngiltere başta olmak üzere birçok batılı ülke var.bu siyonist mahluklar kendilerini saklamak için Türkiye'ye iftira atmaktan utanmıyorlar. İçinizdeki satılık uşaklarıyla beraber iftira kampanyası başlattılar ama biz onların ne mal olduğunu çok iyi biliyoruz....
BALATLI LEON
22/09/14 12:22
Bilinen bir sey var. Avrupada yasayan muslumanlarin icinden bir cok karanlik tip Turkiye ustunden Suriye'ye gecip Isid veya Esad rejimine karsi ayaklanan Hur suriye militanlarina guya yardimda bulunmak bahanesiyle ve ideolojileri Hur Suriye militanlari ile bagdasmiyan Hur ve demokratik bir Suriye kurma yerine Suriyenin topraklarini ele gecirip, Karanlik asiri dinci bir rejim yaratma.Turkiye bilerek veya bilmiyerek bu terorist cetelerinin gonullu toplama isini kolaylastiriyor. Evet Esad rejimi iktidarda kalabilmek icin kendi vatandaslarini hunharca katlediyor,zamaninda rejimden cekilseydi veyahut butun bunlar vukubolmadan evvel cogunluk olan Sunni vatandaslarin hem politik hemde diger vatandaslik haklarini cignememis olsalardi, Suriye bu duruma dusmezdi.Gorunuse bakilirsa Esad'in BAAS rejimi iktidardan dusup yerine gelebilme ihtimali buyuk olan karanlik Asiri Dinci bir rejimin Esad'in rejiminden daha iyi olacagi soylenemez ,bu sefer onlar Alevi ,Durzu ,Hristiyan azinliklardan intikam alma hirsiyla Esad'in yaptigi gibi katliamlara basliyacaklar.Bu bir senaryo degildir.Arap baharinda Arap ulkelerinde Rejimleri elegecirenler hasimlarindan intikam almaya basladilar ,bunlari gorduk . Bu ulkelerde hala istikrar saglanamadi.Maalesef Suriye'yi daha parlak bir gelecek beklemiyor. Bunun kahirini cekenler bu devletlerde yasayan zavalli halktir.
canilecanan
20/09/14 00:49
Sert bir yazı gerçekten. Ayrıca yakışıksız ve çirkin de.... Az önce şunu Twitter'da okumuştum: Bence "Türkiye IŞİD'i destekliyor"u tartışmayı bırakıp, IŞİD'in Sünni İslam dünyasında "seçenek" olmaktan nasıl çıkarılabileceği tartışılmalı.

Haber Merkezi