Haber Merkezi

07/09/14

Gazze operasyonunun değerlendirmesi

 

Dünya basınının çoğu, son Hamas operasyonu olaylarını İsrailin gördüğü gibi

yansıtmadı. İsrail İsrailin İrlanda Elçisi Boaz Modai’nin İrlanda

parlamentosunda Gazze operasyonu araştırma komisyonunda yaptığı

açıklama, bu operasyonun neden yapıldığı neler olduğunu ve nasıl

sonuçlandığını özetliyor.

 

İsrail Gazzeyle neden savaştı?

Savaştan önce yaşananlar

Savaşın arka planı: İsrail ve Hamas

İsrail sivilleri hedef aldı mı? Okullar ve camiler neden yıkıldı?

İsrailin amacı, Hamasın amacı

Savaşta Gazzeye yapılan yardımlar

Olayların tekrarlanmaması için ne lazım?

 

Toplantının ilk kısmı, Modainin açıklamaları. Devamında, birçok İrlandalı milletvekilinin “zor” sorularına cevap veriyor

Bu yazımız sayın Modai’nin açıklamalarının tercümesi. Zamanımız ve imkanımızın elverdiği kadar , çok ilginç ikinci kısmı da tercüme etmeye çalışacağız.

 

Boaz Modai:

 
 

 

Sayın başkan, komite üyeleri, bayanlar ve baylar.

Bu toplantı ve bana Gazze operasyonuna İsrailin bakış açısını anlatma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

Öncelikle operasyon başlamadan önce yaşananları, ve olayların kronolojisine bir göz atalım:

Savaştan önce yaşananlar

12 Haziranda 16 – 18 yaşları arasında üç  İsrailli genç okullarının hemen  yanında kaçırıldılar. Üç hafta boyunca bütün ülke bu gençlerin  hayatta olduklarına inandırılarak kandırıldı. Onlar bulmak için Yahuda ve Samariyada, özellikle Hebron (El Halil) cıvarında geniş bir arama operasyonu yapıldı. İlk günden itibaren İsrail bu olayın sorumluluğunun, bir terör örgütü olan ve son zamanlarda Filistin Yönetimiyle ortak bir hükümet kuran Hamas’ın olduğunu söylemişti. Çok uzun bir süre Hamas liderleri bu  alçak terör olayından kendilerinin sorumlu olmadığını söylediler. Bundan iki hafta önce nihayet bu sorumluluğu üstlendiler. Önce Hamas Politbüro mensubu Türkiyede yaşayan Salah Aruri bu operasyonu yapmakla övündü. Birkaç gün sonra örgüt lideri Halit Meşal bu işi Hamasın yaptığını açıkladı. İsrail ilk günden beri bu iddiasında haklıydı.

                        

30 Haziranda bu üç gencin cesedi bulundu. 12 – 30 Haziran arası Gazze’den İsrail şehir ve kasabalarına roket ateşi devam etti. Cesetlerin bulunmasından sonra roket ve havan topu saldırıları arttı. Uzun bir süre İsrail olayları tırmandırmamaya çalıştı ve fazla tepki vermedi. Hamas’a “sükuta sükutla cevap veririz” dedi.

8 Temmuzda, İsraile 330 roket saldırısı yapıldıktan sonra İsrail kabinesi şiddete şiddetle cevap verip Hamas ve diğer terör örgütlerinin bu saldırıya son vermelerine ikna etmeye karar verildi.

 

 

14 Temmuzda Mısır taraflara bir ateşkes teklifi getirdi. İsrail bu ateşkesi kabul etti. Hamas kesinlikle reddetti. Bundan sonraki haftalarda, Mısırın çabalarıyla taraflara on ateşkes teklifi daha yapıldı. Bazıları “insani nedenlerden” olan bu ateşkes tekliflerinin hepsi İsrail tarafından kabul edildi. Aksine, Hamas bu ateşkes tekliflerinin çoğunu reddetti, kabul ettiklerini de ihlal etti. Hamas savaş istiyordu.

Savaşın arka planı: İsrail ve Hamas

Dünyanın gözü önünde olan bu savaş, taraflar göz önüne alındığında simetrik bir savaş değildi. Bir tarafta demokratik, Arap ve Yahudi vatandaşşarının haklarına saygı gösteren bir devlet; İsrail hür dünya vatandaşlarında olan söz hürriyeti, ve diğer insani haklara saygı duyan bir demokrasidir. Hükümete muhalefet yapanları sokaklarda öldürmezi onları damlardan atmayız. Cinsel tercihleri nedeniyle kimseye işkence etmez ve öldürmeyiz.  Erkek ve kadın eşittir. Kadınlar istedikleri yerde çalışırlar, ne isterlerse giyerler. Yanlış elbiseyi giydiler, veya bakmamaları gereken bir erkeğe baktılar diye taşlanmazlar.

İsrailin dünyaya birçok alanda çok katkısı olmuştur: Tıp, yüksek teknoloji, çevre bilimleri, tarım, sinema, edebiyat ve daha birçok konuda. Diğer tarafta ise 2006 da bir seçim kazandığını iddia eden bir terör örgütü. Filistin Yönetimi bu seçimlerin adaleti hakkında düşündüklerini serbestçe söyleyemezler. Hamas ve diğer terör örgütleri hiçbir zaman insan hayatına önem vermediler. Eminim ikinci intifada sırasında genç erkek ve kadınları üzerlerinde patlayıcılarla otobüslerde, alış veriş merkezlerinde, cafe ve lokantalarda kendilerini patlaymaya gönderdiklerini unutmadınız. Amaç: Mümkün olduğu kadar çok Yahudi öldürmek.

Burada özellikle İsrailli değil Yahudi kelimesini kullanıyorum: 1988 Hamans kuruluş bildirisini okuyanlar Müslümanlara “Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan bütün Yahudileri öldürmek” çağrısı yapıldığını göreceklerdir. İkinci intifada’da 1,200 İsrail vatandaşı öldürüldü ve bildiğim kadarıyla parlamentoda bu ölüler için bir kere bile saygı duruşunda bulunulmadı.

Gazzedeki son operasyonda Hamas ve diğer terör örgütler çifte savaş suçu işlemeye çekinmediler. Bir taraftan İsrail şehir kasaba ve kibutzlarına, tek amacı sivilleri öldürmek olan roket ve havan top ateşi açtılar. Ve bunu yaparken arkalarına saklandıkları sivilleri canlı kalkan olarak kullandılar.

İsrailin amacı, Hamasın amacı

Hamas ve İslami Cihad İsraile neden saldırdı? Bu sorunun cevabını bulmak kolay değil, çünkü bu saldırıyı gerektiren mantıki tek neden yok.

Filistinliler işgalden bahsediyorlar. 9 sene önce 2005 te İsrail tek taraflı olarak Gazze şeridinden çekildi. Gazzede ne bir İsrailli kaldı nede bir İsrailli sivil. Filistinliler tarihte ilk defa olarak kendi ülkelerini kurabilecekleri egemeb bir toprağa sahip oldular. Dünyadan çok büyük destek aldılar. BM, ABD Avrupa ve diğer ülkeleren yüksek mali destek aldılar. Gazze şeritini terkeden İsrailliler arkalarında, Gazzenin bir zamanlar meşhur olduğu çiçek ve meyve tarımını tekrar başlatabilecek , yüksek teknolojiyle çalışan 40 milyon dolar değerinde seralar bıraktılar. Bunları kullanmak yerine birka ay sonra bu seralar imha edildi.

2006 da Gazzede seçimler yapıldı, ve Hamas iktidara geldi. İktidara gelir gelmez rakipleri Filistin Yönetiminin adamlarını ya damlardan atarak yada dizlerine ateş ederek saf dışı bıraktılar.

Dolayısıla bu saldırıyı başlatmanın nedeni “işgal değildi”. Fakat Hamas, saldırının nedeninin işgal olduğunda ısrarcı: “İsrail, 1948 de kurulduğundan beri arap ve İslam topraklarını işgal ediyor” diyorlar. Başka bir deyimle İsrail varolduğu sürece Hamasın İsraile saldırmak için kendince geçerli bir nedeni olacak.

İsrailin istemeyerek sürüklendiği 50 günlük savaş sonucu çok insan öldü. Teröristlerin sivillerin arkasına saklanarak savaştıkların bu çatışma ahlaki olarak bir dengesizlik yarattı. İsrail için her can kaybı bir trajedidir. İsrailliler birçok kere masumların ölümlerinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getirmişlerdir. Gazze’deki sivil Filistinliler bizim düşmanlarımız değil, ve hiçbir zaman da olmadılar. Onlara zarar vermek istemezdik. Tanım olarak tek görevleri İsraili korumal olan İsrail Savunma Kuvvetlerinde her sivilin ölümü bir aşarısızlık olarak görüldü. Ordumuz kendisini daime kontrol eder.

Diğer taraftan teröristler için her ölüm bir zafer. İsrailli bir sivilin ölümünün Hamas için neden zafer olduğunu anlattım. Fakat Hamas, kendi halkındaki her çocuk, kadın ve yaşlının ölümlerini de büyük bir zafer olarak görüyor: Tanıtım zaferi. Nedeni de, televizyonlarda bu savaş hakkında tek gösterilenin hastaneye yetiştirilmeye çalışılan siviller.

İsrail sivilleri hedef aldı mı?

Okullar ve camiler neden yıkıldı?

Gelelim zayiat rakkamlarına:

Hamas’tan başka kaynak olmadığından bu çatışmada Gazzede ölen Filistinlilerin sayıları bütün dünya basınında Hamas kaynaklı olarak verildi. Bu rakkamlara göre, bütün çatışma esnasında tek bir kadın, çocuk veya yaşlı kaza veya tabii nedenlerden ölmediler. İsraile atılan roketlerin beşte birinin Gazze’ye düşmesine rağmen bunlardan da kimse zarar görmedi. Tek bir ihtiyar eceliyle ölmedi. Anlaşılan, bu sürede ölen herkes İsrail ateşinden ölmüştü.

 

İtalyan bir gazetecinin araştırması olmasa, 28 Temmuzda al Shati mülteci kampında ölen 9 çocuğun Hamas’ın attığı ve İsraile erişmeden düşen bir roketin öldürdüğünü bilmeyecektik. 17 – 30 yaşındaki erkeklerin Gazze nüfusunun %10 unu, fakat savaşta ölenlerin %44 ünü temsil ettiğini Hamas’tan zayiat rakkamları alan basından kimse garip karşılamadı. Bu erkeklerin çoğu tabiki Hamas teröristleriydi. Editörlerin ve gazetecilerin ciddi bir araştırma yapıp okuyucularına gerçekleri vermek için bir çaba sarfetmemeleri ilginç.

 

Gazzedeki son şiddet olayları sırasında İsraildeki sivillere 4,396 roket saldırısı yapıldı. Eğer İsrail roketlere karşı geliştirip kullandığı Demir Kubbe sisteminden yoksun olsaydı İsraildeki sivil zayiat yüzlere, belki de binlere varacaktı. Eğer Hamas dünyadan aldığı milyarlarca dolar yardımı cami ve hastanelerin altlarına sığınaklar yapmak, Gazze’den İsrail ksabalarına varan tüneller kazmak ve uzun menzilli roketler satın almaya kullanmasaydı; eğer Hamas bütün bunların yerine halkına bomba sığınakları inşa etseydi, Gazze’deki zayiat çok azalırdı. Fakat o zaman, zalim terörist Hamas, Hamas olmazdı.

 

Bu ülkede ABD ve AB tarafından bir terör örgütü olarak damgalanan Hamas’ın Filistinlileri haklarını savunmak için savaştığını zannedenler var. Eğer Hamas cidden halkının haklarına düşkünse, onlara neden söz hakkı tanımıyor? Neden roketlerini camilerden, okullardan ve evlerden attı? 2006 dan beri neden bir seçime gitmedi? Halkı sefaletle boğuşurken liderlerini neden Katarda beş yıldızlı otellerde barındırıyor? Sokaklarda sözde “İsrail işbirlikçileri” suçuyla öldürülenlerin, aslında tek suçlarının Hamas’a karşı seslerini çıkartmaya cüret etmiş olmaları büyük ihtimal. Eğer Hamas cidden halkını düşünseydi, son çatışmada Gazzede meydana gelen korkunç yıkıma çoktan dur derdi.  

 

Savaşta Gazzeye yapılan yardımlar

 

Gazzedeki hükümetle yani Hamas’la yapılan savaş sırasında İsrail 4,178 kişinin Gazzeden çıkış yapmasına, ve 3000 kişinin Gazzeye giriş yapmasına izin vermiştir. 8 Temmuzdan beri Kerem Shalom sınır kapısından insani yardım ve diğer ihtiyaç maddeleri ve 967 ton ilaç ve tıbbi malzemenin olduğu 5,500 den fazla kamyon da Gazzeye giriş yaptı. Bütün bunlar Gazze hükümetiyel savaş halinde, ve İsraile günde ortalama 100 roket atılırken gerçekleşti. Hatta bu atılan roketlerin bir kısmı bu yardımın geçtiği sınır kapısına olmasına rağmen.

 

 

Bununla bitmedi. Savaş sırasında İsrail Savunma Kuvvetleri sivillere zarar vermemek için birçok önlemler aldılar. Televizyon mesajları, email ve telefon mesajlarıyla bombalayacakları binalardan uzaklaşmalarını tenbih ettiler. Ordunun yüksek ahlaki değerleri sivil kayıpların çok daha fazla olmasını önledi. Pek çok kere takdir ve madalyaya layık görülen Afganistandaki İngiliz kuvvetlerinin komutanı Richard Kemp “İsrail ordusu sivil kayıpları önlemek için tarihteki tüm savaşlarda alınan önlemlerden daha fazla önlem almışlardır” diyor.

İsrail ateşkes anlaşmalarını bir kez dahi ihlal etmedi.  Teröristler bize saldırmadığı sürece biz de tepki göstermeyeceğiz. Hamas huzur istiyorsa yapması gereken sadece bize saldırmamaktır. Şuraya bakın! Ateşkesin ilanından beri teröristler ateş etmedi ve her yer sessiz.

 

Olayların tekrarlanmaması için ne lazım?

 

Bundan sonraki adımın, Gazzede savaşta yıkılan bina ve altyapıyı onarmak ve baştan inşa etmek olmalıdır. İsrail Avrupa Birliği dışişleri bakanının Gazzeyi silahtan arındırma teklifine sıcak bakıyor. Hamas silahlı olduğu, ve Gazzeye yapılacak yardımları kontrol ettiği sürece gereken onarım yapılamayacak, çünkü Hamas buna izin vermeyecektir.

Birkaç hafta önce İsrail temsilciliklerinin önünde yapılan gösterilerde bazı ahmaklar “Free Gaza”  (Gazzeye hürriyet) posterleri taşıyorlardı. Hamasın en son yapacağı şey Gazze halkına insan hakları ve hürriyet sağlamaktır. İŞİD gibi Hamas da halka zulm eder, Hıristiyanlara ve diğer azınlıklara yaşama hakkı tanımaz. Evet katılıyorum. Gazzelilerin hür olma zamanları çoktan geldi. Hamastan kurtularak.

Sözlerimi bitirirken, gösterilerde duyduğum bazı sloganların bu kıtada  Yahudiler tarafından 70 80 sene önce de duyulduğunu, diğerlerin de cehalet, ayrımcılık ve aptalca dünyadaki tek Yahudi devletine nefret kustuklarını görüyorum.  Bazıları gururla benim bu ülkeden sınır dışı edilmemi taleb ederken, demokrasiye, diyaloga ve bu ülkenin dillere destan misafirperverliğine haksızlık ediyorlar. Bu küçük fakat çok gürültü yapan, ve halkın çoğunluğunu emsil etmediğini zannettiğim azınlığa söyleyecek hiç birşeyim yok. Bu ülkenin yüz karaları ve utanç kaynaklarıdırlar.

Herkesle her zaman  görüşmeye ve fikir alış verişine açığım. Demokrasinin de temeli budur. Bu küçük azınlık dışında elçiliğe gelen binlerce email ve telefon İrlandalıların çoğunluğunun İsrailin içinde bulunduğu durum anladığını ve desteklediğini gösteriyor. Teşekkür ederim.

 

 İlgili linkler:

                           Toplantının videosu

 

20 Tem 2014 ... Katar'ın Hamas'a olan sarsılmaz desteği, Hamas'ın Mısır ateşkes önerisinin reddetmesinin nedeni. Mısır dışişleri bakanı bu önerinin reddinden ..

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
isimsiz
26/09/14 17:23
filistin topraklarının bir karışı bile israile ait değil,ingilizlerin peşkeş çekmesiyle zorla gelip bu topraklara yerleştiniz,ama şunu unutmayın filistin halkı bir karış toprağı bile size vermicek,geldiğiniz yere defolup gidiceksiniz,nitekim gazze zaferide bunu gösteriyor,zafer müslünların olacak,siz ey siyonistler türlü oyun ve dalavereyle kurduğuz bu sahte devletle birlikte yok olup gidiceksiniz....
selim
13/09/14 19:11
Gelelim Fİlistine...ne güzel demişsin suriye ırak cezayir halklarıda vardı diye. Ama FİLİSTİN HALKI yoktu. Tarih boyunca Filistin nüfusuna bak, ve bu bölgede hangi tarihlerde nüfusunu katlana katlana büyüdüğüne dikkat et. Ondan sonra da Yahudi göçünün ne zaman başladığını da gör. Acaba Yahudilerin bölgedeki bataklıkları kurutmaları, sanayiyi getirip iş imkanları yaratmalarıyla civardaki Araplar bu bölgelere göç etmeye başlamış olmasınlar? Gasp yok,işgal yok boş topraklara yerleşim ve oraları verimli yapma var. Tabiki bana inanmıyacaksın, her zaman söylediğimi tekrar söyleyeceğim. ARAŞTIR KANIT İSPAT GETİR. 191 242 338 i oku demiştim kıvırdın! topraklaı içindede olsa aynı tepkiyi veririm. bildiğim bir örnek yok ama bunu osmanlı devleti yapsa yani elegeçirdiği bir toprağı içindeki halkı çıkartarak orda yaşayan halkın ORMANINI OVASINI SAHİLİNİ başka bir halka peşkeş çekse yine karşı çıkarım.100 den fazla ülkenin tanıdığı filistin devletini bir israilin tanımaması HİÇ BİR ANLAM TEŞKİL ETMEZ. her şeyi geride bırakıp 2 bağımsız devlet olarak toprakları adaletle paylaşıp şeytani! bir takım kurgulardan uzak barış ve huzur ortamı oluşturmak gücüyle övündüğünüz israil için zor olmamalı yeterki taraflar adalet hak özgürlük ve bagımsızlık gibi vazgeçilmez unsurları önşartsız kabullenebilsinler.(bu sayfa ve konuda son yorumum)
samir
13/09/14 18:58
Bak bu güzeldi. 1870 te değil ta 1838 den itibaren Filistin değil övündüğün gurur duyduğun tüm Osmanlı Avrupa idaresine girmişti. Resmi tarih kitapları utanırlar ve Osmanlının tüm üretimini ticaretinin gavurlara teslim ettiği Baltalimanı anlaşmasını yazmazlar. Fakat bunun Filistindeki Yahudi yerleşimlerine doğrudan etkisi olmadı, çünkü Osmanlı kanunlarına göre yabancılar Osmanlıda toprak satın alabilirlerdi. Neden kendini aldatıyorsun? Osmanlının idaresinden kurtulmak isteyen Araplar neden sömürülmek için İngilizlerle işbirliği yapsınlar? BU tarih dersimizin birinci kısmı. Yorumlar uzadıkça uzuyor ondan bölüyorum
Yehuda Beit - Halachmi
13/09/14 10:05
ISRAEL HIC KIMSENIN TOPRAGINI GASPETMEDIGI GIBI TOPRAKLARI GASP EDILMEK ISTENEN ISRAEL'IN TOPRAKLARIDIR,BIR KAC KERE YAZDIM .MAALESEF BAZI KALIN KAFALILAR HALA GUYA VAROLMUS BIR DEVLETIN TOPRAKLARINI ISRAEL GASPETMIS DIYORLAR. TARIHTE HICBIR ZAMAN ISRAEL'IN TOPRAKLARINDA BIR ARAP DEVLETI KURULMADIGI GIBI ,BU TOPRAKLAR SOMURGECI DEVLETLER ARASINDA EL DEGISTIRDI ,YAHUDILER 1900 yil EVVEL ATILMIS OLDUKLARI TOPRAKLARA DONUP DEVLETIMIZI SADECE YAHUDILERE AIT TOPRAKLARDA KURDUK HATTA TARIHI YEHUDA KIRALLIGINA AIT TOPRAKLARIN BIR KISMI ARAPLARIN ELINDE KALDI. HAKIKATLER BUNDAN IBARETTIR. ISRAEL IKI DEVLETLI COZUMU KABULLENDI ,ARAPLARIN ASIL HEDEFI ISRAEL'IN TUM TOPRAKLARINA KONMA VE YERINE ISLAM DEVLETI KURMA OLDUGU ICIN (DAHA DUN GAZZELI BIR YONETICI BUNLARI ACIKCA BELIRTTI) ,BU YUZDEN ISRAEL'i DURMADAN HAKSIZ BIR SEKILDE KINAYANLAR (SAMIRLER,OTUKENLER,CANILECANAN VE GIBILERI) HAKIKATLERI IYICENE ARASTIRMADAN YORUM YAPMAYIN CUNKU GULUNC BIR DURUMA DUSUYORSUNUZ .HAKIKATLERI NE ARAP BASININDA NEDE YALAKACI TURK BASININDA BULABILIRSINIZ .HAKIKI TARIHE BAKMANIZ YETERLI.
samir
13/09/14 04:50
selim arkadaşım ödev veren hocam..filistin toprakları1870 lerden itibaren resmi olmasada ingilizlerin kontrolüne girdi 1918 de bu durum resmileşti! sana anlatamadığım yada anlamak kabullenmek istemediğin durum osmanlının idaresinde olmakla osmanlı toprağı olması arasındaki farktır..osmanlı idaresinde suriye ırak cezayir halklarıda vardı osmanlının savaşta ingilizlere yenilmesi ingilizlere bu topraklarda yaşayanları idare etme (belki osmanlıdan farklı sömürme) hakkı verir! ama ASLA ÜZERİNDE YAŞAYAN HALKIN TOPRAKLARINI GASP EDİP İNSANLARINIDA GÖÇE ZORLAYARAK İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDA YENİ BİR KOLONİ KURMAYA HAKKI YOKTUR..yada benim vicdanım adalet anlayışım bunu kabul etmiyor...bu durum osmanlıdan savaşarak ele geçirdiği suriye topraklaı içindede olsa aynı tepkiyi veririm. bildiğim bir örnek yok ama bunu osmanlı devleti yapsa yani elegeçirdiği bir toprağı içindeki halkı çıkartarak orda yaşayan halkın ORMANINI OVASINI SAHİLİNİ başka bir halka peşkeş çekse yine karşı çıkarım.100 den fazla ülkenin tanıdığı filistin devletini bir israilin tanımaması HİÇ BİR ANLAM TEŞKİL ETMEZ. her şeyi geride bırakıp 2 bağımsız devlet olarak toprakları adaletle paylaşıp şeytani! bir takım kurgulardan uzak barış ve huzur ortamı oluşturmak gücüyle övündüğünüz israil için zor olmamalı yeterki taraflar adalet hak özgürlük ve bagımsızlık gibi vazgeçilmez unsurları önşartsız kabullenebilsinler.(bu sayfa ve konuda son yorumum)
Alon
13/09/14 02:56
Ssmir demiş ki, 80 cami, 50 okul, bilmem kaç ev yıkıldı..Ben de samire diyorum ki,,,okul okulluğunu , cami, camiliğini , ev evliğini bilecek..eger bunların altında füze roket cephane saklarsan , füzelerini bu gibi yerlerden ateşlersen bunlar yıkılacak..büyük harflerle yazıyorum YIKILACAK...Türk basınında görüyorsunuz israil yine camiyi bombaladı, okulu bombaladı..Ama yalaka basınınız neden bombalandığını yazmaz, yazmaz ki içiniz nefretle dolsun..sen daha da nefretr etmek istiyorsan söyliyeyim..Bir daha camiden füze ateşlesinler , yıkılması için bende yardım ederim..Cami ise camiligine bilecek..o kadar
selim
12/09/14 14:57
Boşuna dil döküyorum değil mi? Hep edebiyat parçalamaya "Şanlı Osmanlı", "zavallı Fİlistin", "İşgalci israil" gibi laflarla paragraflar yazacaksın. Sana buralardaki özel mülke kimsenin el koymadığını, diğer topraklar üzerinde de BM güvenlik konseyi 191 242 338 no lu kararların geçerli olduğunu söyleyeyim. Aç oku o kararlar neler diyor? Dünyan genişlesin. Sonra bir de bak bakalım "Fİlistinli Mülteci" nin tanımı neymiş? Hadi fazla ödev verdim tutmayayım işin var
selim
12/09/14 14:41
samir sen birşey kabul etmiyorsun diye o gerçek değişmez.HAMAS ı Türkiye ve iki üç devlet hariç herkes terörist sayıyor. Gene edebiyat döktürmüşsün sende İSPAT ve KANIT bekliyordum. Tekrar yazayım mı? İSPAT VE KANIT. Bak biraz dünyayı öğrenmeye çalış: Beğenmedeğin hükümetlere kukla demekle, işine gelmeyen anlaşmaları yok sayarak hiç birşeyi çözemezsin. Bir şey hoşuna gidiyor veya ideolojine uyuyor diye de doğru olmaz. Büyük harflerle Filistin halkının toprağı diye İşgal diye bilmem kaçıncı kere yazıyorsun. İSPAT ET! VE TARİH ÖĞREN 1870 TE BURALAR OSMANLI TOPRAĞIYDI! BURALARI OSMANLIDAN SAVAŞLA İNGİLİZLER ALDI.BU sitenin baş sayfasında bir yazu var 4 harita birçok yalan diye. İstediğin bütün ispat orada. Bir de bakıver o tarihlerde buralarda kaç kişi ve nerelerde yaşıyorlardı Şeytanca lafını da sana iade ediyorum İsraile uygun değil başka müsait bir yere yerleştirirsin. Şu 4 bin dönüme gelince sana bunun aptalca olduğunu düşündüğümü, fakat özel mülk olmadığı için işgal veya kanunsuz olmadığını söyledim, seni aksini ispat etmeye davet ettim. Sahi bana bu toprakların haritada nerede olduğunu gösterebilir misin? Sanmam
Alon
12/09/14 13:54
palavracı Samir...1964 ten evvel, bana bir tane filistin milleti, filistin halkı, filistin safsatası ile ilgili döküman bul ..işgal nedir bilir misin ?? balkanlara, kafkasyaya, kırıma, kuzey afrikaya . arap yarımadasına saldırarak , mevcut halkların kaynaklarını gaspetmek, o gün kafan bozuksa kelle almak, kafana göre vergiler uydurup o insanların istikbali ile oynamak, sonra da bir hoşgörülüyüz palavrasını sıkmak..Sen bize işgal hakkında ahkam kesmeden önce , ecdadının yaptığı pislikleri gör..Hadi şimdi sıra sende..bizi Fetih masalı ile biraz uyut :-))))
samir
12/09/14 02:57
selin yada selim İŞGAL ettiğiniz topraklarda vatanını savunan filistinlileri asla terörist olarak kabul etmiyorum! olay açık gasp ve cana kast akabinde nefsi-müdafa durumu filistindeki.dil konusunda saçmalamışsın tercüme denen bir olay var dünyayı dil bilmedende takip edebilirsin(bu arada ingilizcem idare eder) israilin filistin halkını yok sayarak kurulmuş olması yada israilin bu şekilde algılaması suç olan.israilden batı şeriadan gazzeden haberim var tam 2 bin yüz ellibeş filistinli öldürüldü 12 bin kişi yaralandı 20 bin ev 80 cami 50 okul tamamen yıkıldı 30 bin ev işyeri hasar gördü ŞİMDİ HİÇ UTANMADAN SIKILMADAN KALKMIŞ BİRDE AHKAM KESİYORSUN! israil bir sürü uluslararası anlaşma dediğin kukla hükümet destekleriyle ve milli irade teraneleriyle FİLİSTİN HALKININ YAŞADIĞI TOPRAKLARI İŞGAL ETMİŞTİR VE BU İŞGAL GENİŞLEYEREK DEVAM EDİYOR...1870 lerden itibaren ingiliz mandasının hakimiyetindeki filistin halkından alınıp yahudilere peşkeş çekilen topraklara İŞGAL diyoruz...delikanlılık edip hodri meydan dedin madem 1948 te şeytanca kurgulanmış İŞGAL ''devletinizden'' önce yani 1900 lerde FİLİSTİN HALKININ YAŞADIĞI TOPRAKLARDA NASIL BİR HAK ELDE ETTİNİZ HANGİ TAPUYA ANLAŞMAYA DAYANIYOR MEŞRULUĞUNUZ ANLATTA BİLELİM KANUNUYLA USULÜYLE GERÇEKLERLE ANLAT BEKLİYORUM... bizde bir laf vardır ''yavuz hırsız evsahibini bastırır'' israili anlatmanın en kolay yolu bu. ben herşeye rağmen yahudi halkının yaşama hakkına saygı duyarken insanların değil arsız yöneticilerin suçlu olduğunu DÜŞÜNÜRKEN hala İŞGAL(4 bin dönüm) ve katliam olmadığını söyleyip artistlik yapıyorsun asıl ben senle niye konuşuyorumki aydın falan değilim ben İNSANIM.yahudilerin kökünü kazımaya kalkışanlara karşıyım tüm filistinli annelerin ölmesini isteyipte UYGULAYAN TERÖRİSTLEREDE KARŞIYIM.
selim
11/09/14 11:28
Bak üçüncü defa yazıyorum, rica ediyorum: Ağzına çiklet yaptığın "İsrail İşgalcidir" iddianı lütfen ispatla. Ama "herkes bilir ki..." veya "Filistin toprakları.." "Uluslararası güçle r vs" teranelerine girmeden, tarih, uluslararası kanun ve gerçeklerle. Hodri meydan.Son cümlemi görmediysen bir dahaki sefere büyük harf yazacağım.
selim
11/09/14 11:25
Bir sürü uluslararası anlaşma, milli iradeyle başkalarının idaresine bırakılan Kıbrıs "1571 den beri Türktür" diyorsun, bir sürü uluslararası anlaşma ve milli iradeyle kurulan İsraile işgalci diyorsun ve bundan hiç rahatsız değilsin. Eminim kendini aydın olarak ta görüyorsun
selim
11/09/14 11:11
samir, günümüzde en az bir yabancı dil bilmemenin birisinin öğrenme kapasitesini kısıtladığı kanısıdayım. Özellikle Türk basınında tek taraflı gösterilen İsrail gibi bir konuyu başka herhangi bir kaynaktan takip etme imkanın yoksa üstüne üstlük herkes gibi senin de önyargıların varsa, söylediklerinden başka şeyler söylemen zaten imkansız. Hala işgalden bahsediyorsun, ispatla dediği zaman tekrar sor diyorsun. Kafanda İSrailin zaten kurulmuş olması bir suç ondan sonra ne olursa olsun katmerli suç . Seninle konuşacağım ne olabilir ki? Bana gelmiş İsrailde ırkçılık konusunda araştırma yaptım diyorsun. Ya Türkiyede böyle bir araştırma yaptınmı? İsrailden Gazzeden Batı Şeriyada olanlardan ne kadar habersiz olduğunu farkında mısın? İki kelime öğrenmişsin işgal katliam salla babam salla. Hani kör filin kuyruğuna dokunmuş yılan sanmış ya. Aynen öyle
selin
11/09/14 11:02
işte takke ve kel..Uludere olayı soruşturulması gerekmez fakat israil teröristlerle savaştığında sivilleri öldürünce ordusunun yaptığı soruşturma gülünç. Hoş, yazdım ama anlayacağını sanmıyorum
samir
11/09/14 04:12
selim ''sorularımı cevaplamıyorsun'' şeklinde bir mesajın devamında mesajım var ''kıvırma'' diyerek seviyeyi düşürmemeni rica edicem..İsraile en büyük göç Fransadan isimli konu üzerinde cevap yazdım...ve her soruma senden cevap beklemediğim gibi her sorduğunuda dikkate almak zorunda değilim...yinede tatmin olmadıysan tekrar sormak zor olmasa gerek bazı cevaplar net olamaz çünkü senin daha önce yazdığın gibi olay ''siyah-beyaz'' değil sonuç ve cevaplar yorumla açıklanabilir.
samir
11/09/14 03:33
seni anladım selim ingilizce bilmemek affedilmesi gereken bir durummuş ve israile soru sormak cevap alabilmek için ingilizce bilmek gerekiyor bu videoyu izlediğimde israil işgalini kabullenip 2 bin kişiyi katletmesini mazur görebileceğim cevaplar sebepler sihirli sözcükler duyacağım belki ben ingilizce bilmiyorum sen tercüme edip anlatki dünyadaki ingilizce bilmeyen ayıplılar israilin ne kadar masum olduğunu bilsinler.bu arada israil yönetiminin işgal ve katliamına karşı olmakla yahudi halkının insan olduğunu ve bu anlamda değerli olduğunu belirtmek farklı şeyler bilmem anlaşabiliyormuyuz? israilde ırkçılık testi adlı konuda ve tanıdığım beraber çalıştığım yahudilerde yöneticilerinizle toplum arasındaki bariz farkı görebiliyorum AMA SEN ANLAMAMAKTA ISRAR EDİYORSUN.
selim
11/09/14 00:49
samir boşver takke düştü kel göründü. İsraile çamur atmak için her fırsatı kolluyor arkasından da hümanist ayakara yatıyorsun. Diğer sayfaya bakarsan hangi sorulara cevap vermediğini görürsün. Kıvırma. Burada da ne demiştin? bende bazı sorular sorarım diye. Sana cevap olarak videoyu seyret dedim. İngilizce bilmiyorsan affettirmek için zulüm ve katliam gerçeğine edebiyatı yapma. Konumuz bu değil. Ama senin niyetin çamur atmak. Nasıl olsa herşeyi biliyorsun
hayim
11/09/14 00:37
ikimizden birinde anlamak sorunu olduğu kesin. Bu kamyonlar girmese sorun olur. Girince Gazzede gıda açlık filan gibi sorunlar yok. Anladın? Bu sitede gazzeden tonlarca resim var aç bak.
samir
10/09/14 20:53
selim hangi soruna cevap vermedim?sorduğun sayfada cevabı vardır! zulüm ve katliam gerçeğine ikna olabilmek için başka dile ihtiyacım yok insani bakmak yeterli oluyor...hayim 5500 den fazla ihtiyaç ve ilaç malzemesi yüklü kamyon gazzeye geçiş yaptı diyen israil elçisi söylüyor anlama kabiliyetinde sorunmu var?
hayim
10/09/14 14:24
samir cidden fena sallamışın. Gazzede gıda sıkıntısı olduğun sana kim söyledi? İntihar bombacıları senin deyiminle "gazze hapishane olmadan" çok daha önce eylemlerine başladılar.Alaka ne? İsrail "katliamları" gerçek olsaydı 67 den bugüne Arap nüfusu iki misli olmazdı. İşgal politikasına gelince batı şeriyanın %2 si İsrail tarafından alındı. Sormuşlar neye göre işgal diye onu da es geçmişsin. Ya bilgi yoksunusun ya da propaganda yapıyorsun. Bende katılıyorum. Bu söylediklerini ispat etmek boynunun borcu olsun.
selim
10/09/14 04:43
İrlandalı milletekillerinin İsrail nefretlerinin yanında seninkisi büyük aşk gibi kalır. Senin hayal bile edemediği soruları sordular. Zahmet et de videoyu seyret. Tabi ingilizcen varsa.
selim
10/09/14 04:42
samir kusura bakma ama alaycı bir tonla olsa bile desteksiz atıyorsun. Daha önceki sorularıma cevap vermedin. sağır diyaloguna girmek gereksiz
samir
09/09/14 03:24
Olaya bak arkadaş hani bilmesem israil için gözlerim yaşaracak çektiği sıkıntılara vicdan yapıp profilimi davut yıldızıyla donatıcam.gerçekler süslü kelimelerle nasıl çarpıtılır zalimlik nasıl ustaca magduriyete dönüştürülür.Boaz Modai israilin övünebileceği bir dahi yaptığı işin hakkını veren iyi bir diplomatmış okuduk değerlendirdik..belki orda olsam bir kaç soruda ben sormak isterdim...mesela tonlarca insani yardım yapılmasına yardımcı olup gururlanırken tonlarca gıdaya ilaca muhtaç eden hangi insanlık dışı uygulamalardır.filistinli insanların canlı bomba(kesinlikle karşıyım) olabilecek kadar psikolojisini altüst edip insani duygularını yok eden ne tür bir hapishanedir gazze ölümü yaşama tercih ettiren baskı ve zulüm nasıl insan haklarına saygılı demokratik kabul edilebilir..''İsrail varolduğu sürece Hamasın İsraile saldırmak için kendince geçerli bir nedeni olacakmış'' hayır İSRAİL GAZZEYİ VE DİĞER FİLİSTİN TOPRAKLARINI KOMPLE İLHAK EDENE KADAR KENDİNE NEDEN YARATACAK! en büyük çelişki nerde biliyormusunuz? ABD ve AB tarafından destekli ve onaylı bir şekilde işgalle kurulan israile karşı filistinlilerin işgal edilen topraklarını şikayet ettikleri çözüm aradıkları yerde AB VE ABD MERKEZLİ GÜÇLERDİR...trajikomik bu durum çözümün imkansızlığını ortaya koymaktadır...hamas yok edilse bile israil amaçlarına ulaşmadığı sürece yeni hamaslar ortaya çıkarılacak ve bunun için özel bir uğraşa gerek kalmayacak israil işgal ve katliam politikaları yeni hamaslılar yaratacaktır.

Haber Merkezi