Haber Merkezi

07/09/14

Eski Mossad ajanından İŞİD analizi

 

 

6 Eki 2012 ... Eski Mossad Yetkilisi ELİEZER TSAFRİR (Geyzi). İsrail ile Kuzey I
rak'ta yaşayan Kürtler arasında tarihsel bağlar olduğu inkar edilmeyecek ...
www.hasturktv.com/israilde_gundem/4493.htm

  

Eski Mossad ajanı ve Kuzey Irak Kürdistanı şefi Molla Mustafa Barzani'nin direk temasta olduğu Eliyezer Tsafrir ile   görüştüm ve kendisine aşağıdaki soruları sorup kendi cevaplarını aldım.

 

 

Cevapları sizlerle paylaşıyorum.

RAFAEL SADİ

 

Sayın Eliyezetr Tsafrir (Geyzi) sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

 

1-      IŞİD nedir  ?

 Genel olarak söylenebilecek tek şey  asılnda bölgenin büyük bir çalkantı içinde  olduğudur.

Önceleri buna ARAP BAHARI derken  şimdilerde İSLAMİ GRUPLARIN YÜKSELİŞİ  denmektedir. Kuşkusuz en vahşi ve tehlikeli ve yegane olmazsa da IŞİD'i örnek gösterebiliriz. İronik olarak El Kaide'nin IŞİD'i fazla aşırı bulması oldukça ilginçtir.  Amerikalı gazetecilerin kafalarını kesmeleri gerçekten de  feci bir durumdur. Ve bu da El Kaide'nin  bir kaç yıl önce Amerikalı gazeteci Pearl'ü idam etmesini hatırlatmaktadır. Bu durum Amerika Başkanı daha da sert adımlar atmasını gerektirecektir.

Başka çare olmasa da İslam aleminin bu olgu ile başının dertte olduğunu tespit etmemek hata olur.İslam alemi yaklaşık 1.3 milyar nüfusu ile iyi yetiştirilmiş  hakları iyi bilen ve kollayan  iyi yaşamayı isteyen ve çocuklanırı  iyi eğitmekten yana olan insanlardan müteşekkildir.

Bunun karşısında  hiç te az olmayan bu nüfusun %10 kadarı yani 130 milyon'luk bir insan topluluğu  belki de çok daha azı AŞIRI İSLAM adı  altında halen bütün Dünya ve İslam alemi için oldukça ciddi bir tehlike oluşturmaktadırlar. EL KAİDE - JABHAT  EL NUSRA – diğer Cihatçı fraksiyonlar  HAMAS-  SHAHAB(Somalia) – BOKO HARAM (Güney Afrika) ve benzerleri ki bunların tamamı da  Şii Teröründen çok farklı değillerdir. Devrimci İran himayesindeki Hizbullah gibi.

2-      Türk basınında  IŞİD'in arkasındaki gücün İsrail olduğu hatta liderinin  de İsrailli olduğu iddiaları mevcuttur. Ne diyebilirsiniz?

İsrail'i IŞİD'in arkasındaki güç olarak göstermek ve liderlerinin de İsraili olduğunu söylemek sadece aptal ve hasta insanların üretebileceği bir iddiadır.

3-      Türkiye'nin bu bölgedeki konumunu ve terör örgütleri ile ilişkilerini nasıl değerlendiriyorusunuz?

Türk Hükümetleri bölgede oldukça ilginç  olan bir ZİGZAG politikası  manipüle etmektedir.

Türkiye yıllar önce Öcalan'a el koymadan önce  Surşye'ye ültimatom koyarak PKK faaliyetine ülkesinde son vermesini şart koşmuştu. Daha sonraları Türkiye Başer Esad'a destek vermiş hatta İsrail ile barış yapabilmesi için aracı bile olmuştu. Çok fazla geçmeden Başer Ead'ın en büyük muhalifi haline gelmiş ve bu kez de  mülteciler ile karşıtlarının yanında yer almıştır.

Tabii ki kimse Başer Esad'ın köyleri imha edip insanları öldürmesini haklı gösteremez. Şimdiye kadar öldürülen insan sayısının 200 bin olduğu tahmin edilmektedir.

 

Ancak bu açıktır ki KATAR ve TÜRKİYE   Hamas ve Jabhat El Nusra gibi aşırı terör örgütlerini desteklemektedirler.  

Kimse IŞİD tarafından kaçırılan ve akbetleri belli olmayan 49  konsolosluk elemanı konusunda sessizliğini açıklayamamaktadır.

4-      Peki ne olacak Uluslararası güçler ne yapacak?

 

Buna karşılık Türkiye  Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti ile olumlu ilişkiler içindedir. Şimdilerde de herkes için açıktır ki AMERİKA – İNGİLTERE-FRANSA-ALMANYA-AVUSTRALYA ve diğerleri  Irak Kürtlerinin silah verilebilecek en doğru ortak olduğu görüşünde birleşiyorlar ve hava korumasını da bu ülkeler temin edecektir.

 

 

 

Sağdan 1. Eliezer Tsafrir Kuzey Irak'ta Mossad İstasyon  şefi iken...

 

5-      IŞİD  İsrail'in kapısına dayandı (Golan tepelerinde) ne yapacak İsrail  buna karşılık?

Türkiye Kuzey Irak ekonomisi ile oldukça derinlemesine ilgilidir.İsrail benzer sebepler yüzünden  aktif olmaktan da imtina etmektedir. Hatta Golan-Kuneytra  sınırındaki faaliyetlerden stratejik ortaklarını istihbarat konusunda  bilgilendirmektedir.

 

 Konuyla ilgili

2 May 2013 ... Eliezer Tsafir Geyzi: Mossad Kuzey Irak istasyon Şefi 1970'lerde şimdilerde emekli ve biri ANA KURDİ (Ben Kürdüm) kitabı
 
 

   Hacibayramdan Suriyeye İŞİD'e katılmaya

16 Ağu 2014 ... İŞİD gerek kulaktan kulağa gerekse sosyal medyada çok faal bir şekilde propaganda yaparak Avrupa Orta Doğu ve hatta ABD den binlerce ...
 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
14/09/14 15:41
işid ile ilişkiyi sakız yaptınız.işid ile mücadeleyi imza atmayan biz,işid in çekirdeği olan el nusra ya yardım eden biz,işid te öbek öbek yakalanan türkler yine bizden,işid e petrol geliri sağlıyan yine biz.ehhh ilker gerisine sorabilirmiyiz madem ki işid i yaratan İsrail miş o zaman İsrail ile türkiye ortakmışlar.
ilker
10/09/14 17:52
İşid lideri hapisaneden kimler vasıtası ile çıkmıştır,israil e neden saldırmadığını hangi komik gerekçeye dayandırmıştır,
Alon
08/09/14 03:51
Ötüken yine öttürmüş..islamı savunacağım diye diye batığı daha da batırıyor..Bakın bu vatandaş ne demiş , parantez içinde (İSLAM mükemmel bir din sayın Yunus.Fakat bazılarına ağır geliyor malesef.Irkcı bir insan müslüman olamaz.!) Parantezi kapattım..Şimdi bir parantez daha açılıyor ve kitaplarındaki bi ayet ( Maide, 51..Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.) Parantez yine kapandı..Yani öyle birşey ki, huylarımı diyeyim, genetik yapılarımı diyeyim bilemiyorum..Göz göre göre yalan söyleyip milleti islam ırkçı değildir, hoşgörüdür diye yemeye çalışıyor..Ötükennnnn.!!! sen okuduğunu anlamıyor musun ?? bak ne demiş ??? Yahudi ,hristiyan dost edinmeyin, bla bla bla..Yalancı seni... Bu vatandaş birde diyor ki islamda öldürme yokmuş..Bana bak ...Yazarım bir ayet daha burda ,insanın nasıl elleri ayakları çapraz bağlanıp katledilir görürsün..Bu roman kitabında değil senin kitabında yazıyor..işiniz gücünüz takiyye yapmak..Sen git islam hoşgörü dinidir, barışçıdır , mükemmeldir palavralarını afrikada ki gulugulu kabilesine anlat belki yerler..Başınızdaki hırsızla beraber bir beş dakika yalan söylemeyi bırakın da adam olun
Adınız
07/09/14 19:39
bence ötüken gibi kalitesiz bayağı insanlar bu forumun kalitesini düşürüyorlar. Ötüken e ufak at da civcivler yesin derken ne kadar haklıymışım. Bunlar gibi beyinleri iki bacak arasında olan cahiller mevcut haberlerle ilgili yorumlar bulunacağına kendi görüşlerini yalan yanlış bir şekilde cahilce savunuyorlar.
Selim
07/09/14 18:31
Ötüken bu kıyağımı da unutma. oku zihnin açılsın. Bunlardamı Mossad CIA oyunları? . . http://blog.milliyet.com.tr/turk-tarihinin-kayip-70-yili--turklerin-musluman-oluslarinin-gercek-hikayesi/Blog/?BlogNo=424886
Selim
07/09/14 18:12
Bak Ötüken sana cevap vereyim. Ama otur çünkü alıştığın gibi cevaplar değil. Hepsinin kapı gibi ispatı var öyle havadan laflar değil. BİR - EVET SENİ GERİZEKALI ZANNETMEYE BAŞLADIM. NEDEN Mİ? GERÇEKLERDEN BU KADAR KOPUK OLMANIN BAŞKA BİR İZAHI YOK. İKİ - MÜSLÜMANLAR Son 50 senede 11 Milyon Müslüman öldürdlüer. Çok meraklıysan dökümünü de veririm. Senin Dininde insan öldürmenin ne zaman serbest olduğunu da istersen İslamı kabul ederken boğazlanan onbinlerce Türke soralım? ÜÇ - 1948 den beri Arap İsrail Çatışmalarında ölen TOPLAM (Müslüman veya Hıristiyan) Arap sayısı 35,000 gibidir. Buna karşılık o öldürmesi yasak olan müslümanlar 23,000 civarında Yahudi öldürmüştür DÖRT - Ben pek dindar değilimdir. Her dinde iyi de kötü de adam var. Her dindeki adam öldürür. Yahudiler sadece dinleri yüzünden kimseyi öldürmezler. Öldürürlerse hapsi boylarlar. Ama İslam öyle değil. Şiiler Sünnileri Sünniler Şiileri ta Kerbeladan beri keserler!. BEŞ-Dünyanın hemen hemen bütün sıcak çatışma noktalarındaki TERÖRİSTLER MÜSLÜMANDIR. BÜTÜN MÜSLÜMANLAR TERÖRİST DEĞİLDİR AMA HEMEN HEMEN BÜTÜN TERÖRİSTLER MÜSLÜMANDIR. ALTI-İŞİDİN MÜDLÜMAN OLMADIĞININ BANA İSPATINI GETİR ama dikkat et seni bulmasınlar kelleni keserler! YEDİ - BANA DEĞİL BABANA ULAN DİYE HİTAB ET. ULAN BABANDIR. BİRAZ ÖNCEKİ İT İTİ ISIRMAZ LAFINI GÖRMEZLİKTEN GELDİM TAMAMEN ŞIMARDIN. SEKİZ - Kafanı B.K tan çıkartınca biraz oku ve bana anlat Barak Arafata Omert - Abbasa ne teklif etmiş? Tabi soruyu anladıysan. DOKUZ - anlıyorum ki senin bildiğin hiçbir bok yok. sadece önyargılar, yıkanmış beyin, olan bitenin işine gelene inanacağın bir gözlük her nasılsa bilgisayar kullanmayı öğrenmişin, salla babam gitsin. BANA İSPATLARLA GEL ÖĞRENEREK GEL. YARINA KADAR VAKTİN VAR.
Ötüken
07/09/14 18:07
ÖNCE SEN HATAYI KENDİNDE ARA.MÜSLÜMANLARI GERİZEKALI MI ZANNEDİYORSUN SEN?NE ZAMANDAN BERİ İNSAN ÖLDÜRMEK SERBEST OLDU?1948 DEN BERİDİR İSRAİL İN ÖLDÜRDÜĞÜ KAÇ MÜSLÜMAN VAR BİLİYORMUSUN?SEN DİNİNDE HATA ARAKİ BENDE DİNİMDE HATA ARAYAYIM.YAHUDİ OLMAYANLARI ÖLDÜRMEYE DAYALI BİR DİNİM VAR DEMİYORSUNDA....SANA GÖRE BÜTÜN TERÖRİSTLER MÜSLÜMANLARDAN ÇIKIYOR.NERDEN BİLİYORSUN BAĞDADİ NİN MÜSLÜMAN OLDUĞUNU.DAHA GEÇENLERDE MOSSAD AJANI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.IŞID YÜKSEK ELEMANLARININ AMERİKAN HAPİSHANELERİNDEN ÇIKTIĞINIDA BİLMİYORSUNDUR?SANA GÖRE BEN KAFAMI KUMA GÖMDÜM.AFEDERSİN AMA SENDE KAFANI B*K* GÖMMÜŞSÜN.HERŞEYİN YALAN.NEYMİŞ FİLİSTİN BARIŞ İSTEMİYORMUŞ.ULAN SİZ NE ZAMAN FİLİSTİNE TAM ANLAMIYLA ÖZGÜR BIRAKACAK BİR BARIŞ TEKLİF ETTİNİZ.ETTİNİZDE FİLİSTİNLİLER Mİ İNKAR EDİYOR.FİLİSTİNLİLER KAFALARINA BOMBA YAĞSIN MI İSTİYOR?BENİM BİLDİĞİM TEK DOĞRUNUZ VAR ODA ALLAH IN BİRLİĞİ....GERİSİ MASAL....
Selim
07/09/14 17:54
Ötüken İŞİD in km olduğu nereden geldiği kimlerin katıldığı ispatlanmış. Sana bu "bilgileri" kim aktarıyor? Nereden okuyorsun bunları?
Selim
07/09/14 17:52
Sen kafanı kuma göm. İŞİD e katılan kaç Türk MÜSLÜMAN var, kaçı döndü kaçı öldü öğrenmek istiyorsan gazete oku.ONlar tu kaka ben iyiyim beni ilgilendirmez filan de. Mosad de CIA de aman sakına kendine veya dinine bir hata bulma
Ötüken
07/09/14 17:49
Zaten sorun orda Selim...Bu ajanlar veyahut İSLAM ı kötülemek isteyen arkadaşlar amaçlarına ulaştılar.Müslüman halkıda kandırdılar.Cihad var diyip Müslüman kardeşlerimizde bu batağın içine çektiler.IŞID eğer cihad ediyorsa neden israile en ufak bir şey söylemedi?(it iti ısırmaz dimi?)
Selim
07/09/14 17:38
Ötüken ben seni çözdüm: Hoşuna gitmeyen birşey olduğunda kafanı kuma gömüyorsun. Yahu ne Mossad ne CIA sı? Kafana saksı düşse bunlar mı yaptı diyeceksin? Türkiyeden Ankaradan Konyadan giden gelenler var. Kendilerine sorarsan Müslümanlar. Git onlarla konuş komiş olma. BİLGİN OLMADAN FİLRİN OLAMAZ
Ötüken
07/09/14 17:18
Tam olarak burada haklısın sayın Yunus.Fakat haklı olmadığın bir şey var oda Müslümanların Müslümanlar tarafından öldürüldüğü.Müslüman bir kimse değil Müslüman,Budist bile öldüremez.Buna hakkı yok.Allah ın verdiği canı bir insan alamaz.MÜSLÜMANDA OLSA!İşte İSLAM ı terörist bir dinmiş gibi gösteren sözde Müslümanlar Müslüman değil sayın Yunus.Bu noktada anlaşalım....(Mossad ajanı olabilir,CIA ajanı olabilir,herkes olabilir ama kesinlikle Müslüman olamaz) .Bu noktada anlaştıysak zaten geriye İsrail Filistin zulmü veya Dünya da Müslüman lara yapılan dehşet verici zulümler ortada kalıyor.İSRAİL FİLİSTİN zulmü devam ettikcede israil in terörist bir devlet olduğu gerçeğini öğrenenler çok olacak.SAYIN YUNUS.....
Yunus
07/09/14 16:57
Son bir soru sayın Ötüken: Ortadoğuda Müslümanların herhangi bir baskıya maruz kalmadan demokratik bir şekilde kendi liderlerini seçebildikleri, korkmadan fikirlerini söyleyebildikleri, tüm insan haklarına sahip oldukları bir ülke var. Hangisi? Bir ipucu vereyim: İ le başlıyor L ile bitiyor. Bildinmi?
Yunus
07/09/14 16:49
Sayin Ötüken söylediğinizi anladım. Şimdi bana cevap verin lütfen. Bu devirde dini "ağır geldiğinden" kafa kesin hıristiyan, yahudi veya budist duydunuz mu? Demek ki İslam yanlış tefsire ve suistimale çok açık gibi. Dolayısıyla tehlikeli diyorum. İslamı terörist bir dinmiş gibi göstermeye çalışanlar zaten kendilerinin Müslüman olduğunu savunanlar. Dolayısıyla oyun varsa beni aşıyor :) Diyanet başkanı her gün 100 müslüman öldürülüyor ve öldürenlerin %90 ı müslüman demişti geçenlerde. Bence İsrail Filistin zulüm gibi kenar köşe sorunları bırak dindarlarını kendi din kardeşlerinin zulmünden nasıl kurtarırsın ona bak. BU zulüm devam ettikçe İslamı terörist bir dinmiş gibi gösterme "oyununa" kanan çok olacak.
Ötüken
07/09/14 16:29
İSLAM mükemmel bir din sayın Yunus.Fakat bazılarına ağır geliyor malesef.Irkcı bir insan müslüman olamaz.!Kendini üstün gören topluluk müslüman hiç olamaz.Çünkü Müslümanlık herkesin ALLAH katında eşit olduğunu bağırıyor.O 11 milyon Müslüman ı müslümanlar değil aşırıcılar öldürdü.Aşırıcılarıda anlattım zaten.İslamı terörist bir dinmiş gibi göstermeye çalışanların oyununa sende kanmışsın malesef Yunus...İSLAM insana sevgiyi saygıyı hoşgörüyü öğretir.Teröristliği,öldürmeyi değil!Kafa kesmeyi hiç değil!İnsanların kafalarını keserek medyaya servis eden IŞID ın İSLAM la uzaktan yakından alakası yoktur.Olsaydı İsrail in Filistin e yaptığı zulme sessiz kalmaz;israil bizim için tehdit oluşturmuyor demezdi.YUNUS.İşin özeti İSLAM ı herkes kaldıramaz....
Yunus
07/09/14 15:27
Ötüken anlat anlat heyecanlı olyuor...Son 50 senede 11 Milyon Müslüman başka Müslümanlarca ölddürüldü. Pakistan, Irak, İran, Sudan, Afganistan...daha sayayım mı? Bunların hiç birisi mi bilmiyor bu söylediklerini? İslam mükemmel bir din olabilir fakat yanlış anlayan neden bukadar çok? Neden her yanlış anlayan katil oluyor? Müslüman olmak tehlikeli ben almayayım!
Ötüken
07/09/14 13:06
İSLAM da aşırılık yoktur.Aşırılık yapanlar kendilerini Müslüman gösterek İSLAM'ı kötü bir din olarak Dünaya ya göstermeye çalışmakta.Peygamberimiz "DİN İŞERİNDE AŞIRI GİDENLER HELAK OLMUŞTUR" buyurmuşlardır.Aşırı İslam adı altındakiler Eliyezetr Tsafrir söylediği gibi diğer dine mensup insanlara tehdit oluşturduğu gibi İSLAM ALEMİ nide tehdit etmektedir.Bir Müslüman Kelime-i Tevhid getiren bir müslümanı öldüremez.HARAMDIR.Savaşıyorken Müslümanın karşısındaki kafir müslümanı öldüremeyince Kelime-i Tevhid getirse onu öldüremezsin.Çünkü onun imanı ALLAH ile onun arasındadır.Hiç bir insan onun Tevhid getirdiğinde hakikaten samimi bir şekilde mi getirdiğini yoksa yapmacık olarak mı getirdiğini bilemez.ANCAK VE ANCAK ALLAH bilir.İşin özeti AŞIRI İSLAM diye bir şey yoktur.AŞIRI İSLAM İSLAM düşmanlarının insanlara İSLAM ı kötü göstermek için kurguladığı bir figürdür....

Haber Merkezi