Haber Merkezi

05/09/14

Yanlış bilinse kime ne?

 

 

Tabletmag'dan Matti Friedman'ın İsraile dünya basınının bakışını anlatan yazının üçüncü kısmını sunuyoruz. Yazının ilk bölümüne bu linkten ikinci kısmına da bu linkten erişebilirsiniz.

 

İkinci bölümün şöyle bitiyordu:

Dünyayı dünyaya anlatma işini üstlenmiş olan gazeteciler, Yahudilerin savaşlarına dünyadaki tüm savaşlardan daha fazla önem verip, düşmanlarının asıl çehrelerini göstermeden, Yahudilerin yaptıklarını doğrulayabilecek nedenleri açıklamadan İsrailin Yahudilerini apaçık haksız gösterirken, aslında – kasten veya değil – verdikleri mesaj “Yahudiler dünyanın en kötü insanlarıdır” oluyor. Yahudiler, medeni insanlara genç yaştan öğretildiği gibi kötülük sembolleri oluyorlar.  Uluslararası basının verdiği haberler de “tanıdığımız ahlaksızın bugün ne becerdi” olmaktan ileri gitmiyor.

Bazılarımız İngiltere’nin 2003 yılında Irak’ın işgaline katıldığını, ve sonucunda tarihte Arap – İsrail savaşlarında ölenin üç misli daha fazla adam öldüğünü hatırlarlar; fakat her nedense İngilterede protestocular İsrailin militarizminden şikayetçiler. Paris ve Londraki beyazlar, çok değil birkaç kuşak önce siyahların salladığı yelpazelerle serinlediklerini unutarak İsraili “sömürgecilik” le suçluyorlar. Manhattan ve Seattle adlı (kızılderili lisanından kelimeler) oturan Amerikalılar İsraili Filistinin yerli halkını kovmakla suçluyorlar. Rus basını İsrailin acımasız askeri taktiklerinden bahseder. Belçikalılar İsrailin Afrikalılara yaptığı muameleden şikayetçidirler. İsrail Filistinli işçiler için Batı Şeriyaya bir otobüs servisi başlattığında Amerikan haberlerini dinleyenler İsrailin “otobüsleri Arap ve Yahudi olarak ayırdığını” duydular. En acısı da, sadece Almanyada değil, Avrupanın tümünde birçok kişi İsrailin soykırımla suçlandığını duymaktan memnun.

Olup biteni anlamak için tarih profesörü veya psikiyatr olmanıza gerek yok. Herşeye rağmen dünyanın ufak bir köşesinde yaralarını sarmayı beceren, Avrupadan ve Ortadoğudaki Müslüman ülkelerden kovulan güçsüz bir soyun torunları, atalarının akibetine uğradılar: Ülkeleri dünyanın tükürük hokkası oldu. İsrailli Yahudiler kendiniz ve ülkenizde neden nefret ediyorsanız onu rahatça yansıtabileceğiniz bir ekran. Buna yansıtmayı yapan alet de uluslararası basın.

Yanlış bilinse ne olur ki?

Bu bölgede gerçekten yaşananlarla bu olayların (basın tarafından) tasvirleri arasındaki o büyük bir mesafe gerek edinilen fikirleri gerekse alınan kararları yanıltıyor, ve bölgeyi tanıdığını zannedenleri gafil avlayabiliyor.  Buna benzer olaylar geçmişte de yaşanmıştı: Sovyet komünizminin 1991 de yıkılmasından önceki yıllarda, Rusya uzmanı Leon Aron’un 2011 de yazdığı gibi “hiçbir batılı uzman, akademisyen, hükümet yetkilisi veya politikacı Sovyetler Birliğinin bugün yarın çökeceğini göremedi”. Sovyetler Birliği senelerin çürümesiyle ayakta zor duruyordu, fakat bu ülkeyi takip edenler ve oradan olayları bildirenler görevlerini yapmadıkları için bu süpergüç yıkıldığında herkes çok şaşırdı.

İsrailin bu bölgenin geleceğine tesiri, İspanyanın II Dünya savaşına etkisi kadardır

Ve tabiki diğer bir örnek İspanyadaki sivil savaş:  “Genç yaşımda gazetelerin olayları hiçbir zaman doğru vermediklerini öğrendim. Fakat ilk defa İspanyada gazetelerin yazdıklarının adi bir yalanın gerçeğin çarpıtılmasına olduğu kadar bile olaylarla hiçbir alakası olmadığını gördüm...Hatta diyebilirim ki tarih olduğu gibi değil, bazılarına göre olması gerektiği gibi yazıldı.” 1942 de bu satırların yazarı George Orwell.

Orwell bir uçaktan atlayıp Katalonyada Cumhuriyetçi bir topun yanında kendisinden emin pozlarla her salağın herkesin gördüğünü  tekrarlayabileceği, - bombalar, yıkım, cesetler - şeyleri tekrarlamadı. Meslekdaşlarının ideolojik fantazilerine kanmayıp ve önemli olanın görünmeyebileceğini anladı. İspanyadaki olayların, İspanya ile alakalı olmadığını, bu savaşta iki totaliter sistem olan Almanya ve Rusyanın çarpıştığını gördü. Avrupa medeniyetinin tehlikede olduğunu da gördü. Bunları yazdı, ve sonuçta haklı çıktı.

                          
                                                               George Orwell
 
 

Bu yaz Gazze’de olanları anlamak, Lübnandaki Hizbullah’ı, Suriye ve Iraktaki Sünni Cihadı ve İranın ahtapot vari uzun kollarını anlamaktan geçer. Mısır ve Suudi Arabistanın neden kendilerini Hamas’a değil İsraile daha yakın gördüklerini anlamaktan geçer. Ve en önemlisi, Ortadoğuda herkesin bildiğini: Kuvvetlenen taraf demokrasi veya çağdaşlık yanlısı değil. Kuvvetlenen taraf, bölgede kontrolü altındaki toprakları birleştirmek için  en aşırı şiddeti kullanıp batıya meydan okumak isteyen, islamın güçlenmiş bir türüdür. Bunları anlayanlar noktaları birleştirip resmin tümünü görebilirler.

İsrail bir fikir, iyi veya kötünün bir sembolü, veya kokteyllerde konuşulacak ilginç bir konu değildir. Dünyanın gitgide daha korkutucu olmaya başlayan bölgesinde ufak bir ülkedir. Basın buradaki olayları da ciddi bir şekilde sunmalı, ve olaylar dünyanın diğer taraflarındaki gibi şartların içinde ve oranlı bir şekilde değerlendirilmeli. İsrailden haberler dünyanın, hatta bölgenin bile en önemli haberlerinin arasına girmez. İsrailin bu bölgenin geleceğine tesiri, İspanyanın II Dünya savaşına etkisi kadardır. Haritada bir nokta boyunda olan bu ülke sıradışı, boyundan çok daha büyük hissi yük taşıyor.

 

 

Batılıların pek çoğu kendi yaşadıkları tatsız gerçeklerle yüzleşmek yerine, eskisi gibi Yahudileri ahlaksızlıkla suçlayıp kendilerini daha üstün hissetme ve rahatlama yolunu tercih ederler. Olan bitenin bir Yahudi sorunu hatta Yahudilerin kabahati olduğuna bile kendilerini inandırabilirler. Fakat gazeteciler bunu yaptıklarında, hem kendilerin hem de mesleklerinin güvenilirliğini tehlikeye atıyorlar. Orwell de bize fantezi dünyasında yaşayanın vebali boynuna olduğunu hatırlatıyor.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
cartcurt
20/01/16 17:49
ötüken,ne çabuk pes ediyorsun..unutma bunlar basit yahudi teröristler.heryerden kovulan ucuz pislikler.
Adınız
06/09/14 15:11
Ötüken sende biraz akıl olsa 6-7 Eylül olaylarının yıldönümünde çeneni kapar burada nefret kusmazdın.Sen hiç merak etme tarih kim gerçek terörist kim daha mazlum hepsini kaydediyor.O değilde ötüken Işidin elinde tutsak olan türkler mazlum değilmi bak kaç ay oldu? Sence onlarmı daha önemli araplarmı? Sen asimile olmuş bir türksün yavaş yavaş araplaşan bir devletin ürünüsün.Eminim öz be öz türk olan ataların bu ülke ve arap kopyası halkıyla gurur duyuyordur.Kabul et hepiniz kandırılıyosunuz.Ne zaman kötü bir olay olsa medya ve yöneticiler dikkatinizi israele çekiyor.Çünkü onlarda biliyorki siz buna dünden razısınız.Sonuç olarak siz Gazzede arapları kurtarırken egede adalarınız yunanlara satılıyor,doğuda askerler ölüyor,Işid vatandaşları kaçırıyor ki bana göre öldüler çünkü ses soluk yok.Yolsuzluklar alıp başını gidiyor, ülkeye 1 milyondan fazla arap sokuluyor ki bunlar yarın birgün namlularını size çevirecekler.Yani kısacası bunlar olurken siz araplaşan türkler bunlardan habersiz taaa kaç km ötedeki gazzeyi kurtarıyosunuz.Kısacası kandırılıyosunuz.Senin ülken kaynıyor sen nelere takmışsın.Ama neyse size iyi uykular...
Adınız
06/09/14 10:10
bir zamanlar kuvvetli solcu hatta komünist olan bir roger garudy vardı. O zamanlar sosyalizmin u dönüşü adlı kitabını yazmıştı. Kitabında Sovyetlerin Çekoslovakya yı işgal edip Dubçek i devirmelerini eleştiriyor esaslı sosyalist olmasına rağmen Sovyetleri yerden yere vuruyordu.Sonra da kendisi u dönüşü yaparak kuvvetli bir solculuktan kuvvetli bir İslamcılığa dönüşmüş esas u dönüşünü kendi yapmıştı. Niye mi bu u dönen adamdan bahsediyorum? Anlayın işte dansöz gibi kıvırtan devamlı kendi ekseninde rakkase gibi dönen ve u dönüşleri ile ilgimi çeken ötüken evladımın dönmesini kıvırtmasını sağlayarak kendimi eğlendiriyorum.
Ötüken
06/09/14 09:33
Belli ki bizim sizlere olan saygımızın gramı sizde yok sayın Alp....Filistine yapılan zulüm sizleri hiç acındırmıyor.Sizin derdiniz KAN akıtmak."Osmanlı Filistin den çekilirse orada kıyamete kadar KAN durmayacaktır" diye boşuna dememiş Abdulhamid.Allah zalimleri sevmez.Zalimliği Müslümanlar bile yapsa hep mazlumun yanında olur.Onun için diyorum ya İsrail in yıkılacağı gün yakındır...
Alp
06/09/14 04:37
Ahh ötüken oğlan ahh ötüken yokuştur kafaları tokuştur diyenlerdensin belli ki.Kafanı tokuşturmaktan beynin ağır hasar almış ne dediğinin sende farkında değilsin.Bir dediğini sonra inkar ediyosun sonra özür diliyosun.İyisimi sen bisüre kafaları tokuşturma sulanan beynin biraz dinlensin.
İlan
05/09/14 20:42
Görüşünü değiştiremezsem samimi değilsin demektir. Gerçekleri görmek yerine önyargılarla konuşuyorsun demektir. Halen Hamas'a özgürlükçü diyorsun. Bir daha Hamas dediğinde de kabul ettiğin gibi terörist kelimesin de eklemeyi unutma.
Ötüken
05/09/14 20:04
Benim görüşümü değiştiremessin sayın Ilan;Fakat HAMAS adı altında Filistini savunan özgürlükcü örgütle ilgili bu sitede bir şey yazmayacağım artık.Bunu buradan söylüyorum.Bu mesajın saatine bakarsan en son bu mesajı attım.Diğerleri bu mesajdan önce atılmış...Bütün bunlar uydurma falan değil.Gerçekler.Ama yazdığım gibi HAMAS ı savunma içerikli mesajlar atmayacağım....(Şu benimle adam gibi tartışanlar konuyu cıvıtmayanlar (bazı hıyarlar hariç) saygıyı hak ediyorlar...saygılar)
Adınız
05/09/14 19:46
ötüken civciv gibi ötmeye devam et. Ancak bakıyorum şamaroğlan gibi sen de dansöz gibi kıvırmaya başladın artık hamas ı savunmayacağım derken. LEn oğlum bu kıvırtmaları nereden öğrendin? Bir şamaroğlan vardı bir de sen peydahlandın. Âmâ inan ki böyle kıvırtın beni çok eğlendiriyorsunuz. Ama senin diğerinden bir başka özelliğin var sen öten bir ötükensin.
Ilan
05/09/14 19:30
Sivillere saldıranları, bütün Yahudiler ölmeden barış yapılmaz diyenleir bu sitede değil hiçbir yerde savunmaman lazım. Ama diğer sayfada görüyorum hala savunuyorsun. Hala yok zararsız füzeler yok sivil halka atmıyormuş. Sen bütün bunları nereden okuyorsun? Yoksa uyduruyor musun?
Ötüken
05/09/14 18:22
Sayın İlan;Ben sözümde dururum.Bu sitede HAMAS ı bir daha savunmayacağımı burdan söylüyorum.Ama benim düşüncelerim HAMAS a bağlı değil....Bunuda böyle bil...!
İlan
05/09/14 15:01
Atı dereye kadar getirebilirsin ama istemezse içmez derler ya. Sende onun gibi. gerçekler taş olup kafanı yarsa görmezlikten geliyorsun. Şİmdi kıvıracak mısın yoksa erkekçe "Hamasın sivilleri öldürdüğünü ispat edin davamda vazgeçerim" lafının arkasında duracak mısın? Şimdilik kıvırıyorsun
Ötüken
05/09/14 14:33
Yediremeyince suratına tükürülmeyecek cahil olduk,deminde terörist olmuştuk zaten.demekki doğru yoldayız.AYNEN DEVAM.
İlan
05/09/14 14:01
Admin demokrasi iyi güzel de burası suratına tükürmeye değmeyecek resil cahillerle doldu. İnsaf et
İlan
05/09/14 13:57
Sivil yerleşim yerlerine 50 günde 4000 den fazla roket atıldı. neymiş? "Hamas bilerek sivillere saldırmaz" mış. Hadi oradan!!! Neymiş? Kaç israilli ölmüşmüş. 72 İsrailli öldü ama bir tanesi bile fazla! Hamas sivillere saldırmadığı için değil İsraillileri tüm gayretlerine rağmen öldüremediği için az zayiat var. Demir kubbe diye bir koruma var duydunmu? Gelen roketlerin %90 ının havada vuruyor. Ya sivil savunma denilen meredi? Alarm çalar, sığınağa girersin korunursun. Ama bence bunu yapma. Sen göğsünü siper et bir cahilden kurtulalım
İlan
05/09/14 13:50
Hani nerede o yeminler? "Hamas sivillere saldırmaz ispat ederseniz davamdan vaz geçerim"tehditleri? 3 çocuğun kaçırlılmasına masal dersen şanlı Hamaslı kardeşlerini çok üzersin onlar baya bir gururlandılar bu işten. Gazeterlerde boy boy resimlerle biz yaptık diye yayınladılar. Sen devekuşu musun yoksa yazman var okuman mı yok? Sebepsiz öldürülen yavrunun resmi cismi var. Eğer Gazzede öldürülenlerden bahsediyorsan, söyle Hamaslı dostlarına erkek gibi dövüşsünler. Kadınların çocukların arkasına saklaranarak şehirleri cephaneliğe roket rampalarına çevirerek değil. Yoksa sonucu bu. İsrail defalarca söylüyor: Çocukları savaş alanından çekin diye. Şimdi sana sorum şu: Hamasın sivillere saldırdığı ispatlı mühürlü tescilli. Erkek gibi sözünde durup onları desteklemekten vaz geçecekmisin yoksa kıvıracak mısın? Bekliyorum.
isci
05/09/14 13:39
otuken kardesimizin ideolojisi rumuzunda bu arkadas ya bbpdir ya da mhp
Ötüken
05/09/14 13:15
3 çocuk kaçırma olayınında masal olduğunu sen benden daha iyi bilirsin.israil in yeni bir çatışma başlatmak için çıkardığı hikaye.sebepsiz yere öldürülen masum yavrulara ne diyeceksin?HAMAS ın attığı füzelerden kaç yahudi öldü ? anlat anlat ki bilelim.plajda oynayan 3 arap çocuğun üzerine neden 2 tonluk füze atıldı?neden 2 tonluk füze çocuk parkını hedef aldı?çocuklar mı sebep?yoksa annelerimi?yoksa silahsız babaları mı? savaşacaksanız adam gibi savaşın dedim.uçaklarla çocuk avına çıkın demedim.hiç mi vicdanınız yok?2 aylık yavruya misket bombası atılır mı?nasıl bir savaş anlayışınız var?gelecek nesilleri kökünden kurutarak mı?yoksa terörist dediğiniz HAMAS la savaşarak mı....
İlan
05/09/14 12:16
Ötüken bu küstahlığın cehaletten mi doğuyor? Yoksa Cehaletin küstahliktan mı? 3 senede Suriyede ölen kadın ve çocukların sayısı 60 senede İsrail Arap çatışmalarında ölenlerden herhalde beş on misli fazla. Katiller de müslüman. İŞİD de Müslüman! Cehaletin sonu yok galiba. 1948 de değil 948 de bile veya tarihte hiçbir zaman Fİlistin devleti olmadı sen ne içtin? Hamas bütün Yahudiler ölene kadar savaş diyor. En iyisini yapıyor diyorsan gel onlarla savaş. Bilerek sivil halkı hedef almaz mı? Hamasın tek niyeti çok sivil ölsün gürültü çıksın. Ya sen ne komik adamsın!!!!!!!! Bir ayda demek İsrailde şehirlere atılan 4000 roket meğerse gülsuyu taşırmış. Sığınaklara boşu boşuna girmişiz.Sen gel daha fazla yüzün kızarmadan bu davadan vaz geç. Bütün bu olayların başlamasına neden olanı hatırlıyor musun? Haziran ayında 3 İsrailli çocuk kaçırıldı ve öldürüldü. İSTANBULDA HAMAS bunun sorumluluğunu üstlendi. Hadi ettiğin yemine sadık ol şimdi. Gargat filan diye saçmalama webmasterin gazabına uğrarsın. Bukadar saçmalığa nasıl dayanıyor o da başka soru ya
Ötüken
05/09/14 10:35
Bu masallar neyi değiştirir ki?1948 de Filistin Devletinin ortasına terörist israil i diktiniz..Hala neyi savunuyorsunuz.?HAMAS bir toplumun yapması gereken en iyi şeyi yapıyor.Gücünü birleştirip özgürlük için savaşıyor.HAMAS bilerek sivil halkı hedef almaz.!Alamaz!İSLAM bunu yasaklamıştır.Sizin gibi her yıl 100 lerce çoluk çocuk demeden insan katletmemiştir.Katledemez.Hele öyle bir şey yapsın şerefimin üzerine yemin ediyorum bu davadan vazgeçeceğim.Yapmayacağına emin olduğum için yemin ediyorum.Ama siz açık açık söylemiyorsunuz."BİZ FİLİSTİNE DEVLET KURDUK.FİLİSTİNLİLERİ ÖLDÜRMEYE AND İÇTİK" diyemiyorsunuz.KORKAKSINIZ.Masallarla insanları kandırdığınızı sanıyorsunuz.O masallara inan insanlar aynı bir çocuk gibi günü geldiğinde onların yalan olduğunu öğrenecekler...O gün benim yazmama gerek kalmayacak.Sizler Gargat Ağaçlarının arkalarında saklanacaksınız.....!

Haber Merkezi