Haber Merkezi

16/08/14

Türkiye İŞİD’e neden yardım ediyor?

 

 

 

Kaynak: CNBC 

 

David L. Phillips

 

 

Türkiyeyi son ziyaretimde, milletvekilleri ve diğer devletin ileri gelenleri Türkiye,Türkler ve İŞİD gibi islami miltan gruplar arasındaki ilişkileri anlattılar. Konuştuğum insanlara göre bu ilişkilerde İHH’nın rolü büyük. Cumhurbaşkanı Erdoğanın oğlu Bilal Erdoğanın İHH yönetim kuruluyla ilişkileri var, ve iddialara göre babasının politik nüfuzundan yararlanarak bu gruba kaynak yaratıyor.

 

 

Ülkenin saygın gazetecilerinden Cengiz Çandar, Türkiye Milli İstihbarat teşkilatı (MİT) in Sünni silahlı militan hareketlerinin doğmasında bir “ebe” rolü oynadığını yazıyor. Çandara göre 2012 nin başlarından itibaren Türkiye Suriyedeki cihatçı isyancılara silah ve lojistik destek yardımında bulundu. Amaç Suriyede yarı bağımsız bir Kürdistanın kurulmasını önlemekti.

 

Erdoğan Suriyede Sünnilere yapılan zulmü görünce çileden çıktı, ve Esad’ın en büyük rakibi oldu. Özgür Suriye Ordusu gibi grupları Gaziantepte misafir etti. Batı’nın ÖSO’yu desteklememesi onu daha da kızdırdı.  İŞİD ve Al Nusra gibi gruplara Suudi Arabistan, Katar,Birleşik Arap Emirliklieri maddi yardım yaparken, Türkiye  seyahatleri, ödemeleri düzenledi ve bu gruplara, silah cephane ve diğer gereksinim malzemeleri  iletti.

Uluslarararası terörle Mücadele enstitüsünün 2010 Mart raporuna göre İHH nın 120 ülkede faaliyeti ve 100 milyon dolarlık senelik bütçesi vardı. İHH bütün dünyada Müslüman Kardeşlerle birlikte çalışır. “Kardeşlere” ilk silah teslimati 2012 Eylülünde gerçekleşti.İHH aktivistlerine ait silah yüklü bir bir tekne Suriyede ÖSO’ya bu silahları teslim etti.

AKP ye büyük maddi destek sağlayanlar, gözden düşmemek v edevlet ihalelerini kaybetmemek için İHH ya d akatkı yapmaya “teşvik edilirler”. İHH’nın uluslar arası kaynakları da vardır. İsraile intihar bombacıları göndermeyi destekleyen, El Kaide ile bağlantıları bulunan Suudi işadamı Yasin el Kadı da ymnetim kurulunda.

İsrail İHH nın ülkede çalışmalarını  Hamas hesabına para akladıkları gerekçesiyle yasakladı. İHH 2010 daki Mavi Marmara olayıyla da adını duyurmuştu.

Erdoğan ve Davutoğlu Türkiyenin Ortadoğudaki ittifaklarını arttırmak amacıyla Müslüman kardeşler ve taşeronu İHH yı kullandı. Batıdan bakıldığında Türkiye bir Ortadoğu ülkesi görünümünde. Fakat ortadoğudan bakarsanız, Türkiye kesinlikle bir batı ükesi. Erdoğanın İŞİD’ e destek vermesi büyük bir hataydı. BU grubu kontrol edebileceğini sandı fakat yanıldı.

Mayıs 2013 te Hatayın Reyhanlı kasabasında meydana gelen çifte patlamada 52 kişi öldü, 146 kiş yaralandı. Türk hükümeti bu patlamada Suriyeyi suçladıysa da İŞİD mesuliyeti üzerine aldı.

Reyhanlı, Türkiyenin Suriyeye bakışında bir dönüm noktası oldu. Zaten 800,000 mültecinin 1.5 milyar dolarlık yükünü tek başına yüklenmekten mutsuz olan Ankara, İŞİD ile ilişkisini kesmeye çalıştı. Fakat İŞİD’e desteği kesmek söylendiği kadar kolay yapılamıyor.

Yedi kere başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Süleyman Demirel “tek bir devletin varlığı temel bir ilkedir. Ülkemizde iki devlet var” diyor. İkincisi, politik cinayetlerden esrar ve silah kaçakçılığına kadar her şeyde parmakları bulununan bazı devlet memurları, istihbarat görevlileri ve suç çetelerinen oluşan bir şebeke. Erdoğanın bilgisi dahilinde veya değil, İŞİD’e destek devam etti.

1 Ocak 2014 te İHH ya ait bir kamyon Jandarma tarafından Adana’da durduruldu. Yükü, Suriyeye gönderilen silah ve cephaneydi. Hatay savcısının yapmak istediği araştırmanın önü kesildi.  Adaletin engellendiği gerekçesiyle MİT ve İçişleri bakanlığı hakkında suç bildirisi vermek istediğinde makamından alındı. Kamyonu durduran polisin işine son verildi. Hayat valisi bu olayın bir “devlet sırrı” olduğunu açıklamakla yetindi.

 

Suriyeye giden iki yolcu otobüsünde de cephane bulundu. Bunların resimlerini yayınlayan Adana terörle mücadele örgürü elemanları da kovuldular.

Ülkenin adını temize çıkartmak için, devlet Ocak 2014 teİHH nın ofislerine bir baskın düzenledi. Aralarında yüksek seviyeli El Kaide örgütü üyeleri bulunan 23 kişi göz altına alındı  (El Kaide Ortadoğu 2ci başkanı İbrahim Şen ve Türkiye sorumlusu Halis Bayancuk). İHH ya yapılan operasyon Suriyedeki sivil savaşı durdurma amaçlı II. Cenevre konferansından hemen önce yapıldı.

Bazı milletvekilleri Türkiyenin hala cihad savaşçılarını desteklediğini iddia ediyorlar: Bu desteğe Türkiyeye giriş çıkışlarda yardım, kamyonlar dolusu silah, ve Türk hastanelerinde tedavi olabilmek dahil. Erdoğan ve Davutoğlu’na hükümetin İŞİD ile ilişkilerinin aydılması yolunda gelen talepler ise cevapsız kaldı.

Milletvekilleri Adana Kilis Gaziantep ve Kayseriden birçok işaretsiz kamyonun Suriyeye gittiğini iddia ediyorlar. Bu kamyonların silah taşıdığından şüpheliler. Kiliste oturanlar İŞİD ile Türkiye devlet yetkililerinin devamlı temasta olduğunu iddia ediyorlar.

Bir Türk doktorun iddiasına göre, Tütk ambulanslar hiçbir kimliği olmayan İŞİD savaş yaralılarını Türk hastanelerine taşıyorlar. Masrafları sağlık bakanlığı tarafından karşılanıyor. İŞİD’in tanınan komutanlarından Abu Muhammed’in Nisan 2014 te Türkhastanesinde çekilen resimleri var.

Bir Türk akademisyenine göre İŞİD’in savaşçılarının %10 u Türk. Bazı Türk İslamcılar İŞİD sempatizanı ve tutuculupunu beğeniyorlar. Geçtiğimiz günlerde Başbanak yardımcısı Bülent Arınç kadınların kahkaha atmasını doğru bulmadığını söylemişti.

İslama bağlılık bir şey, İslamcı soykırımcılara Allah adına katliam yapmaya yardım etmek başka bir şeydir.

Türk yetkilileri mazeret uydurup inkar etmek yerine, İŞİD i kınamalılar. Terörle mücadelede ciddi olduklarını dünyaya ispat etmek için, İŞİD’E silah gitmediğinden emin olmak için  Birleşmiş Milletlerle birlikte sınırlarını kontrol etmeliler

Bilal erdoğan da İHH ile ilişkisini kesmeli, bu örgütün BM Ekonomik ve sosyal konseyindeki danışman statüsü de, faaliyetlerin araştırılması sona erene kadar iptal edilmelidir.

Amerikan Kongresi Türkiyenin İŞİD ile bağlarını araştırmalıdır. İHH nın parmağı oldupu görülürse bu örgüt teröre yardımcı örgüt olarak tanınmalı, üyelerine ABD de seyahat özgürlüğü tanımayıp hesapları dondurulmalıdır.

Türkiye bugüne kadar terörle mücadelede ABD nin yanında yer aldı. BU kritik zamanda Türkiye Irağa denge getirip Irak Kürdistanını korumalı. Türkiyenin şiddet ve teröre karşı olan devletler arasında yer alması şarttır.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
ersan
24/03/15 12:33
DEAŞ İHH yı tekfir etmişken bunları yazan kişinin hayaline şaşmamak mümkün değil. Yazık nerede bir iyilik var ise oradan bir alçaklık çıkarmaya çalışan şeytanın uşaklarına lanet olsun.
orhan
17/08/14 16:15
türkiyede söyle birşey var.ülke israil düşmanı çok yada yahudi düşmanımı demeliyim bilemedim.pkk öso ile çatışmıyor . şuan tc işidi destelemez akllı bir devlet bunu yapmamalı..kürtlere tanınan hak şimdiye kdr tanınmadı.pkk pyd yi destekleyen kürtler gazzelilerin yanındayken barzanideki kürtler israilin yanında.işidin saldırılar kürtleri birbirine yakınlaştırdıda.birde apo gazze neyse rojavada odur sözünü ne için söylemiştir.hala medyada snowdenin söyledikleri .sınırda mossad ajanlarının infaz edildiği . basında yer alan veya bilerek eyr verilmeyen haberleri izleyince denge getirmekten çok uzak gibi görünüyor

Haber Merkezi