Haber Merkezi

02/08/14

Katar ve Türkiye Hamasın savaş suçlarına ortak

 

 Alan M. Dershowitz

Haaretz

Başta Katar ve Türkiye olmak üzere Amerikanın bazı müttefikleri, Amerikanın terör örgütü olarak ilan ettiği Hamas’a zaruri yardımlarda bulunuyorlar. Bu yardımlara maddi, diplomatik yardımlar, dost basın ve Filistinli sivillerin arkasına saklanarak İsrailli sivillere saldırdıkları silahlar da dahil.

 

 

 Güvenli Doha’dan Gazzedeki Haması yöneten savaş suçlularını ülkelerinde ağırlamak ta. Katar ve Türkiyenin desteği olmadan Hamas bu kanlı ve binlerce insanın sefaletine yol açan savaşa girişemezdi.

Bir devletten çok aile yönetiminde bir benzin istasyonu havasında olan Katar, petrol zengini olduğu için kendini dokunulmaz hissediyor. Oranın sakinleri (vatandaş demeyelim çünkü seçim, düşünce ve ibadet hürriyeti  yoktur) dünyanın en zengin insanlarıdır. 2022 deki Dünya kupası, Amerikan Üniversiteleri, dünyanın en değerli sanat eserleri, Al Jazeera televizyon kanalı ve daha birçok lüks eşyalar satın alabilirler. Hamas gibi terör gruplarını da satın alabilirler. Aslında, dünya terörünün en büyük destekçisi olan İran’dan sonra bu adi şerefsiz ikinci sıra Katarın.

Hamas gibi terör grubu olarak belirlenen gruplara yardımda bulunmak ABD ve birçok Avrupa ülkelerinin ceza kanunlarına göre suç sayılır.  Hamasa yardım edenler, onlara karşı büyük bir ihtimalle uluslararası ceza mahkemesinde  açılacak davada  suç ortağı olarak hüküm giyeceklerdir. Dolayısıyla Katar rejimini katliama alet olmuş bir rejimdir diyebiliriz.

Türkiye birçok bakımdan Katar’dan da beter. Tutarsız başbakanı antisemitizmi körükledi, İsrail ile çatışma başlattı, Hamas’a maddi yardımlarda bulundu ve Gazzede gerçekçi bir ateşkesin sağlanmasını sabote etti. Türk Yahudilerinden İsrail hükümetine karşı sert bir tavır alarak kendisine yardım etmelerini de istedi. Bunu yapmadıkarı takdirde “iyi Türkler olarak görülmeyeceklerini” sezdirerek çift (hem Türkiyeye hem İsraile) bağlılık  saçmalığını gündeme getirdi.

İsrail için  “Hitlere beddua ederler fakat yaptıkları barbarlıklar Hitleri de aştı” dedi. Hitler benzetmesinden rahatsız olan Amerikalılara, Hitlerin binlerce Amerikalı asker öldürdüğünü unutarak  “Siz Amerikalısınız Hitlerden size ne” dedi. Bütün bunları yaparken Türkiyenin çok münasip bir şekilde II Dünya savaşında tarafsız kaldığını, ve Ermeni katliamıyla Hitlere bir örnek yarattıklarını hatırlatmadı.

Bütün bunlara rağmen ABD Dışişleri bakanı John Jerry ateşkes için Katar ve Türkiyeden yardım istedi. Bu, sadece bu ülkeleri Hamasın savaş suçlarına ortak gören İsraili değil,  Katar ve Türkiyeyi ılımlı arap ülkelerine karşı Hamas destekçisi olarak gören Mısır Ürdün ve Filistin Yönetimini de kızdırdı

Dünyanın faka tözellikle Amerikanın Katar ve Türkiyenin durumunu gözden geçirmeleri zamanı gelmiştir. Bu iki ülke çözüme yardım edecek yerde sorun yaratan ülkeler oldular. Hamas liderlerini misafir eden ve maddi yardım sağlayan bir ülke Dünya kupasına ev sahipliği yapamaz. Amerikan üniversiteleri de birçok İsrailli ve Amerikalıyı öldüren bir terör grubuyla terörle işbirliği yapan bir ülkeye  hocalarını göndermesinler.

Türkiyenin NATO ile ilişkisi tekrar gözden geçirilmelidir. Bu örgüte üyelik, Türkiyenin ihmal ettiği bazı mesuliyetler taşır. Bu ülke, barış arayışı içinde bir dünyada güvenilemeyen bir ortak durumundadır.

Kerry’yi Katar ve Türkiyeyle çalışmak istediği için suçlamıyorum. Bazen şeytanla bile konuşmak gerekir. Kerry bu ülkeler yardımıyla sonucu kötü olan bir anlaşma yapabildi. Altını çizmek istediğim nokta, ne Türkiyenin boyu ne Katar’ın zenginliği gerçeği söylememize mani olmasın: Türkiye ve Katar Gazze trajedisinin en büyük suçluları. BU suçlulara da dünya kupası gibi mükafatlar vermemek lazımdır. Her iki ülke, terörü destekledikleri sürece dışlanmalıdır.

Alan Dershowitz Harvard Üniversitesinde Hukuk profesörüdür

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
babil
05/08/14 03:37
webmaster etik anlayışınızdan dolayı şuan yazdıklarıma cevep beklemiyorum sadece bir hatırlatma...hamas 1967 sınırları öncesi israili tanıyor ama özgür bir filistin devleti şartıyla resmen kabullenebilir ve çok haklılar!israil devleti işgal bölgelerini tartışmaya açıp adil bir toprak paylaşımıyla özgür filistin devletini tanımak için küçük bir adım atsın TÜRKİYE dahil tüm dünyanın önyargılarını yıkacaksınız... BM yada arabulucu ülkelerin oluşturduğu iyi niyetli 2 devletli adil kabullenilebilir barış proğramı sizin algıladığınız haması çaresiz ve yanlız bırakacaktır bu yönde dostluk ve kardeşlik adına çalışmanızı tavsiye ederim...saygı bizden.
webmaster
04/08/14 04:41
sözlerinizde kanımca o kadar yanlış var ki bunları bu yorum çerçevesinde düzeltmek imkansız. Polemiğe girmeden sadece şu kadarını söyleme istiyorum: İsrail iki devletli bir çözüme karşı değil. Buna karşılık Hamas İsrailin varlığını hiçbir şartla kabul etmiyor. Burada hem webmster olup hem sizinle tartışmam etik olmaz. Saygılar
babil
04/08/14 03:38
webmaster 22 milyon oy almış bir parti yada erdoğan TÜRKİYE demektir.10 kasım c.başkanlığı seçimi TÜRK lerin israile olan öfkesini tescillendirecektir.meydanlardaki israil aleyhindeki söylemler oy yatırımı ve ben hükümetin israil politikasını yetersiz karaktersiz ikiyüzlü olarak düşünenlerdenim yani erdoğan israile TÜRK lerin istediği gibi tepki veremiyor yaptırım uygulayamıyor diye eleştiryoruz!dolayısıyla erdoğan TÜRK halkının israile katliama işgale karşı yükselen sesi haykırışıdır.diğer taraftan israil hükümeti ve halkı 2 devletli yapıya bagımsız bir filistin devletiine onay vermediği sürece 1947 yada en azından 1967 sınırlarına çekilip flisitin halkına uyguladığı baskı ve işgal politikasından vazgeçmediği sürece 22 milyon ve daha fazla TÜRK FİLİSTİNİN HAMAS DİRENİŞİNİN YANINDA OLACAK israile en azından BİRTAŞ ATABİLMEK İÇİN ALLAHA DUA EDECEKTİR.eğer iyi niyetliyseniz TÜRK bayrağının yanında yer alıp anlamlı dostluğumuzu kazanmak istiyorsanız HUZUR bulmak istiyorsanız yahudi halkını filistine özgürlük ve koşulsuz barış diye ayağa kaldırın onlara lütüfta bulunmayın tır dolusu yardım göndermeyin SAHİBİ OLDUKLARI TOPRAKLARDAN ÇEKİLİN..BARIŞ VE DOSTLUK KONTROL ALTINDA TUTMAKLA DEĞİL ÖZGÜR BİR FİLİSTİN KURMAKLA MÜMKÜNDÜR!!!
webmaster
04/08/14 00:52
Babil belki bu yazıyı koymamızın nedeni herkesin Gazzede ölenlerin günahlarını Türk basını başbakanı ve dışişleri bakanı gibi "israil işgalci güçlerine" değil Türkiye gibi sözde arabuluculuk yapan ülkelerde olduğunu düşünenler olduğunu göstermek için koyduk? Belki de cidden haklılar? Türkiye demek Türk hükümeti demek değildir.
ALi
03/08/14 16:39
Türkiyede ki Dinci,islamci cevrelerin Tamami ve cevrelerin siyasal koalisyonu olan AKP ve onu Lideri Recep Tayip Erdogan Azili bir Yahudi ve israil düsmanidir...hergün israile ve yahudilere küfür ede ede oyunu artiriyor..her ölen gazzeli sivil ve cocuklar Recep Tayip erdogana oy olarak dönüyor...büyük bir ihtimal Recep Tayip Erdogan her kildigi namazda biraz daha cocuk ölsün diye dua bile ediyordur..bundanda eminim..Türkiyede islami cevreler degil ölen cocuklara üzülmek...cocuklar öldükce sevinc cigliklari atiyorlar..ne ka cocuk ölüsü o kaa oy demektir,, bugünün Türkiyesinde........

Haber Merkezi