Haber Merkezi

31/07/14

İsrail, Yahudi düşmanlığı yapmadan nasıl eleştirilir?

 

Kaynak: Thisisnotjewish

tercüme: BBC

İsrail Filistin arasındaki çatışmayı birisiyle konuşuyor veya basından takip ediyorsanız, herhalde bu lafı duymuşsunuzdur:

“Yahudiler her İsraile karşı söyleneni antisemit buluyor”

Bu yazıyı yazarken, bunu söyleyen insanların iyi niyetli, ve İsrail dışında yaşayan Yahudilerin nelere hassas olduklarını bilmediklerini varsayacağım. Bu iyi niyetli insanlar için, İsraili eleştilerinin neden antisemit olduklarını, ve bazı lafların neden sorunlu olabileceğini açlatacağım. Kötü niyetliler de, bunu okuduktan sonra “bilmiyorduk” diyemez

 

 

İsrail, Yahudi düşmanlığı yapmadan nasıl eleştirilir?

- "Kana susamış", "Filistin kanına susamış" veya benzeri terimler kullanılmamalı. Tarihte Yahudiler, başkalarının çocuklarını dini inançları için kurban ettikleri gerekçesiyle katliamlara uğramıştır. Bu inanç hâlâ Arap yarımadasında ve Batı dünyasının bazı bölgelerinde yaygındır. Dolayısıyla katil, insanlık dışı, zalim ve benzeri kelimeler kullanılabilir. Ama "kan" kelimesi, başka yerlere çekilebilir.

                            

- İsrail'i hedef alırken "Yahudiler" denilmemeli. Evet, İsrail'i yönetenler Yahudi ama tüm Yahudiler İsrailli değiller.

                          

- Aynı şekilde İsrail'i hedef alırken "siyonistler" de denilmemeli. Siyonizm, Yahudilerin kutsal topraklarında bir ülke kurmasını ve anti-semitizm nedeniyle mağdur olanların bu topraklara kabulünü ifade eder.

Ancak bu, Yahudilerin başkalarından toprak alabileceği ya da Yahudi olmayanlara göre seçilmiş ve üstün oldukları anlamına gelmez.

Ayrıca siyonistler ifadesi, yalnızca İsrail'deki siyonistleri değil, diasporadaki siyonistleri de ifade eder. Ve bu ifade, çoğu zaman, İsrail dışında yaşayan Yahudilere saldırılarda bahane olarak kullanılmıştır.

- Anlaştığınız Yahudilere "İyi Yahudiler" demeyin. Kendi doğrularınızı başka bir topluluk üzerine dayatmak, insanları buna göre sınıflandırmak kabul edilebilir bir hareket değil. Siz diğer toplulukların yargıcı değilsiniz.

'Yahudi soykırımı, Nazizm, Hitler' ifadelerine dikkat

- Yahudi arkadaşlarınızı veya sizinle aynı fikirdeki Yahudileri bir kalkan gibi kullanmayın. Bu, onları belli kalıplara sokarak tanımlamak anlamına gelecektir.

- Konuşmalarınızda Yahudi soykırımı (holokost), Nazizm, Hitler gibi ifadelere atıf yapmaktan kaçının. Holokost'ta öldürülen Yahudiler, Filistin'e ayak basmamış kişilerdi. Sorumluluğu orada hayatını kaybedenlere yüklemeyin, İsrail politikasını ve politikacılarını sorumlu tutun. Soykırım, ırkçılık, işgal, katliam gibi kelimeleri kullanın ama Holokost'u bunlardan ayrı bir yere koyun.

Yazıda ayrıca neden "Yahudi düşmanı olmayan eleştiriler yöneltmeye" dikkat edilmesi gerektiği de açıklanıyor.

Buna göre, yazıdaki anti-semitist ifadelerden kaçınılmazsa, Yahudilerin Filistinlilerin yaşadığı insanlık dramıyla bağ kurması çok zor.

Yine dikkat edilmesinin istenmesinin bir nedeni olarak, İsrail-Filistin çatışmasının dünyada arttırdığı Yahudi düşmanlığı da gösteriliyor. Ve anti-semitist her yaklaşımın, diasporadaki Yahudilere karşı saldırıları arttırdığı ifade ediliyor.

Yaklaşık bir yıl önce yazılan bu yazı, Gazze'de ölümlerin artmasıyla, sosyal medyada sıklıkla paylaşılır oldu.

Blogdaki diğer yazılardan, yazarın ABD'li ve sonradan Yahudi olan biri olduğu anlaşılıyor. Ancak kendisiyle ilgili başka bir ayrıntı bulunmuyor.

Blogda ayrıca tıklayın"İsrail, ırkçı olmadan nasıl desteklenir?" başlıklı bir yazı da bulunuyor. Bu yazıda,"Tüm Filistinlilere Arap demeyin", "Filistinliler'den 'Müslüman' diye bir genelleme ile bahsetmeyin" şeklinde tavsiyeler yer alıyor.

Yazar, hem Filistinlilerin hem de Filistin'i destekleyenlerin antisemitist olmaması için bu ifadelere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
24/08/14 16:50
Meryem , bu sebeple bize bulaşmayın..uzak durun diyor madem..Yahudi icatlarını acil terkedin,,çoğunuz bilgisayar bile kullanmamalı..Bir çok hastalıklarda buluşları olan yahudi bilim adamlarını kaale bile almayın ki acil olarak 72 hurinize kavuşun..Bunun aksi durumunda alimallah çarpılırsınız , başınızla, kabanız yer değiştirir...
Meryem..
22/08/14 23:49
Kur'an ı kerimde kaç yerde ya beni Israil deniyor.. :) Uyarıyor, öğüt veriyor ve uzak durmamızı salık veriyor... La ilahe illallah...Muhammedîn resulullah...
Avi
03/08/14 11:22
Guzel ve onemli bilgi! Anti-semitizm iel Iarail politikasi elestirisini karistirmamak lazim. Aklimizda bulunsun, Hamas'i elestirirken de, konuyu Islama ve muslumanlara genellememek gerek. Hamas muslumanlari temsil etmiyor elbetteki. Jerusalem post u okuyorum, yorumlara bakiyorum, surekli " death to Islam", "you muslim piece of shit" gibi soylemler beni cok rahatsiz ediyor. Diyalog icinde nefret soylemi olmamali, ne muslumanlara ne de yahudilere karsi.
Adınız
02/08/14 16:48
hakan İsrail in türkiye ile hiç bir sorunu olmamasına rağmen türkiye deki ırkçı yobaz davranışlar hakkında görüşün ne?bence esas ırkçılık yaşadığın yerde yatıyor.
hakan
31/07/14 19:04
israildeki ırkçı t-shırleri nasıl buluyorsunuz. hamileleri vurun . bir kurşun iki ölü. yazılı hem ibranice hemde bütün dünya anlasın diye ingilizce yazılı. hemde okuma yazması olmayanlarda rahat anlasın diye resimli t-shirtleri. normal bir ülkede onu giyen üreten satan herkes cezaevine girer ama orası israilse hertürlü kan dökücülük teşviki normaldir. çünkü yahve öyle istemektedir inançlı dini bütün yahudilerin vicdanı rahattır.
Huseyin Gurbuz
31/07/14 18:02
Gercekten Guzel ve bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler.. Aynaya bakip kendi hatalarimiza ceki duzen verebiliriz..

Haber Merkezi