Haber Merkezi

28/07/14

Hamastan gazetecilere tehdit

 

Hamas, sivillere yaptıklarını yayınlamak isteyen gazetecileri tehdit ediyor, Gazzeden çıkan haberler sadece Hamas'ın istediği haberler .

An injured Palestinian child arrives at Shifa hospital in Gaza City on July 20, 2014 (Photo credit: Mahmoud Hams/AFP)

 Gazeteciler tehdit ediliyor, techizatları ellerinden alınıyor, bazı yerlere girmelerine izin verilmiyor fakat şikayet etmeye çekiniyorlar. İsrailli bir yetkili “şiddete boyun eğiyorlar” diyor.

 

Media representative broadcasting from Israel's border with Gaza, on the second day of Operation Protective Edge, July 9, 2014. (illustrative photo credit: Yonatan Sindel/Flash90)

Gazzeden yayın yapan birçok batılı gazeteci, terör grubunun sivilleri savaşta nasıl kullandıklarını belgelerken tehdit edilip  dünyaya bu gerçekleri yayınlayamıyorlar. İsrailli yetkililer uluslararası medyanın bu tacize hiçbir ses çıkartmadıklarından şikayetçiler.

Times of İsrael Gazzede birçok gazetecinin sorgulandığını ve tehdit edildiğini belgeledi. Belgelenenler arasında Hamas teröristlerinin sivil kıyafetle savaştıkları veya sivil lbinalardan roket saldırısına hazırlanırken resim çeken gazeteciler var. Bir Fransız gazeteci twitter hhesabında bu durumu bildirmiş fakat sonra silmiş.

Yetkilier, Hamas’ın Gazzeden alınabilen bilginin objektif olmadığını ve Hamas’In sadece kendi istediği bilgilerin verilmesi için şiddet ve tehdid başvurduğunun bir diğer ispatı olduğunu söylüyorlar.

 

“Gazzede görev yapan gazetecilerin hürriyetlerinin zorlama ve şiddetle kısıtlandığında şüphemiz yok. Orada  elinizde fotograf makinesiyle dolaşıp insanlara neler hissettiklerini sormak bunu New York ta yapmaya benzemiyor. İnsanlar neler düşündüklerini söylemeye de çekiniyorlar. Biras Şam’ın Esad kontrolü altında olan bölgelerine benziyor” diyorlar

“Hamasın istemediği haberlerin yayılmaması için şiddet kullandığını ve kendilerini oldukları gibi göstercek yerlere gazetecilerin gitmelerine izin vermediğini biliyoruz. Buna bir örnek Şifa hastanesi: Alt katın Hamasın kontrol ve konuta merkezi olduğunu, ve Hamasın liderlrinin burada saklandıklarını biliyoruz. Hiçbir gazeteci buraya inemez. Sadece yukarıda Hamasın istediği gibi yaralıların resimlerini çekebilirler” .

 Washington post’un 15 Temmuzda  “Şifa hastanesi Hamas’ın gayri resmi karargahı oldu” diyor. Geçen hafta, Ouest France adlı bir derginin muhabiri Liberation gazetesine Hamas yetkilileri tarafından bu karargahta sorgulanışını ve tehdid edildiğini anlatmış.  Uzun süren bir sorgulamadan sonra Gazze’den çıkartılmış.

İsrailli bir basın yetkilisi “Roket atan sivillerin resimlerini çeken gaazeteciler genellikle sorgulanıyor.  İsrailde sansürden ve kısıtlamalardan şikayetçi olan gazeteciler Gazzeye gidince korkularından ağızlarını açamıyorlar, şikayet te etmiyorlar” diyor.

Geçtiğimiz hafta basın hürriyetini savunan Reporters Without Borders adlı bir STK, Gazze savaşını anlatarak İsrail’i basın hürriyetini kısıtladığı için sertçe kınadı. Hamas’ın zorlama şiddet ve tehdidlerinin gölgesi bile yok 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Webmaster
16/08/14 14:28
Yehuda Bet Halachmi SON YORUMUNUZ SEKİZ KERE GELDİ LÜTFEN HER YORUMU BİR KERE GİRİN
Yehuda Beit - Halachmi
16/08/14 11:38
BIZ ISRAELLILER, FILISTIM TEROR ORGUTLERININ ISTER GAZZE ISTER BATI SERIADA GOREVLI BULUNAN YABANCI GAZETECILERE DOGRULARI YAZMAMALARI ICIN NASIL BASKI VE TEHDIT ETTIKLERINI COKTANDIR BILIYORUZ ,BU SITEDE YAYINLANAN PALLYWOOD (HOOLYWOOD) YANI YALANLAR VE SENARYOLAR YARATARAK AYNEN SINEMA FILIMLERINDEKI OLDUGU GIBI GUYA HAKIKATMIS GIBI DUNYA KAMU OYUNA GOSTEREN ENTRIKACILIKTAN BASKA BIR SEY DEGILDIR. GAZZEDE VUKUBOLAN SON CATISMALARDA ISRAEL KARALAMAK CANAVARLASTIRMAK MAKSADI ILE GAZZEDE VURULANLARIN SADECE SIVILLERIN OLDUGUNU VE ISRAELIN KEYFIYEN BUNU YAPTIGINI ACIKLIYORLAR.PEKI KIMSE NEDEN ISRAEL BU YERLERI VURUYOR DIYE KIMSE KENDINE SORMUYORMU? HAKIKATLER YAVASDA OLSA ORTAYA CIKIYOR CUNKU BUNLAR TUM SIVIL KURULUS YERLERINDEN (EVLER ,HASTAHANELER,OKULLAR ,UNRWA TESISLERI HATTA CAMILERI) ROKET VE CEPHANE MAHZENLERI OLARAK KULLANIP ISRAEL SIVIL VE ASKERLERINI VURMAK ICIN BU YERLERDE ATESLEYIP BU YERLERDEN ISRAEL"E BOMBALAR YAGDIRIYORLAR,ISRAEL HAKLI OLARAK BU YERLERE MISILLEME YAPTIGINDA MAALESEF SIVILLERDE VURULUYOR ,HIC KIMSE SORDUMU NEDEN SIVILLERINI SAVAS ALANINDA DOLASTIRIYORLAR? NEDEN SIVILLERE SIGINAKLAR INSA ETMIYORLAR? TERORIST VE TERORIST BASLARI AILELERIYLE BIRLIKTE KENDILERINI OLUMDEN KURTARMAK ICIN DEHLIZLERDE BARINMAYI COK IYI BILIYORLAR,DIGERLERI OLSUN UMURLARINDAMI ? CATISMALARDA GAZZEDE GOREV YAPAN GAZETECILER ICERDEYKEN GORDUKLERI BASKI VTEHDIT YUZUNDEN SADECE TERORISTLERIN ISTEKLERI ICINDE HAREKET ETTILER ,SIMDI BU GAZETECILER GAZZEYI TERKEDIP DISARIYA CIKTIKLARINDA HAKIKATLERI BIR BIR ORTAYA CIKARIYORLAR VE TERORISTLERIN DUZENLEDIKLERI SENARYOLARI GUN ISIGINA CIKARIYORLAR.
Alim
30/07/14 11:21
Gazze'de giremediğiniz baskın yapamadığınız yer mi varda şifa Hastanesi'nin karargahını basamadınız, ayıp ayıp... Biriniz şifayı biz bombalamadık diyor, biriniz bombaladık ama orası karargah... Hangisi tutarsa yani... Şükür allahıma ki ülkelerin yöneticileri iktidar sahipleri sussada, dünya halkları susmayacak ve siz kim Musa bilemeyeceksiniz
Adınız
29/07/14 12:23
hamas a Ortadoğu standartı İsrail e gelince İsviçre standartı.kim demiş ki çifte standart var?kim demiş orantısız güç var?çifte standartı ve orantısız gücü batı medyası ile Türk medyası kullanmaktadır.

Haber Merkezi