Haber Merkezi

27/07/14

Kerry'nin ihaneti

 

Kerry’nin ihaneti

David Horovitz

David Horowitz

Kaynak: Times of İsrael

Cuma günü Kerry’nin ateşkes teklifini ilk okuduğuma, tercümede bir yanlış yapıldığını düşündüm. “Amerikan Dışişleri bakanı Hamas’ın roketlerini ve saldırı tünellerini imha etmeyi şart koşmamış olamaz”, herhalde bir yanlışlık olacak diye düşündüm

Amerikan Dışişleri bakanının kendi ateşkes önerisinin, sanki Gazzeyi 2007 de şiddet kullanarak ele geçiren bir terör grubunun değil, kendi halkının iyiliği için çalışan ve haksızlığa uğramış meşru bir devletin talebi gibi Hamas’ın isteği doğrultusunda olması ve Gazze ambargosunun kaldırılmasını talep etmesi inanılmaz gözüküyor. Kerry de bu ambargonun kaldırılınca Hamas’ın daha öldürücü silahlarla donanacağını çok iyi biliyor.

İsrail ve Amerika müttefikler. Amerika, dünyanın bu olduğumuz merhametiz köşesinde İsraili korumakla yükümlü. İki ülkenin amacı, dünya barışını teklikeye düşüren katliam yapan köktendinci radikal İslamcıların kuvvetlerini azaltmak. Buna rağmen,Amerikalı bir diplomat İsraili yıkmaya yeminli ahlaksız bir terör grubunun bu amaca hizmet edecek taleplerini nasıl teklif eder?

İsrail güvenlik kabinesinin  Kerry’ye cevabı, tercümede sorun olmadığını gösterdi. ABD dışişleri bakanının teklifi, ülkede ender görünen bir şekilde bütün partileri birleştirdi: Sağda Naftali Bennet ve Avigdor Lieberman’dan Başbakan Neyanyahu, orta soldaki Yair Lapid ve Tzipi Livniye kadar bütün partiler oy birliğiyle dehşete düşerek teklifi reddetiklerini, ve durumdan memnunsuzluklarını bildirdiler

18 aylık iktidarında Netanyahu hükümetinin Kerry ile çok anlaşmazlığı oldu. Geçtiğimiz Kasım ayında başbakan Kerry’den açıkça İranla nükleeer araştırmalar konusunda ara anlaşmayı imzalamamasını talep etti. Bu konuda iki ülke arasında devamlı anlaşmazlıklar var. İsrail Savunma bakanı’nın da Kerry’yi küçük düşüren sözler söylediğini biliyoruz. Nisan ayında barış görüşmelerinde başarısızlıkla sonuçlanmasında da İsrail Kerry’yi suçlu buluyor: İddialara göre Kerry İsrail ve Filistinlilere değişik sözler verirken, İsrailin esirlerin serbest bırakılmalarına karşı taleplerini de Filistinlilere değiştirerek nakletmiş.

Bu olaylar her nekadar hoş değilse bile, hiçbiri Kerry’nin son 48 saatte yaptıkları kadar şaşkınlık ve kızgınlık yaratmadı. Güvenlik kabinesinden sızdırılan haberlere göre Amerikan dışişleri bakanı amatör, beceriksiz, konuya haiz olmayan – kısacası budala olarak nitelenmiş.

Durum bundan da öte. Kerry’nin kendi başlattığı atılımın sonucu -İsrailin, Mısırın teklif ettiği ateşkesi zaten kabul etmiş olduğunu da göz önüne alırsak – İsrailin Kerry’ye tehlikeli ve hilekar gözüyle bakması.

İddiasının aksine, Kerry’nin ateşkes önerisi Mısırın önerisine dayanmıyor. Güvenlik kabinesi ve birçok uzmanın görüşüne göre bu teklif sanki Halid Meşal’in kaleminden çıkma.

Kerry bu teklifini öne sürmekle de yetinmedi. Cuma günkü fiyaskosunun ardından Parise uçarak, açık açık İsraile zarar vermek isteyen ülkelerle görüştü. Netanyahu’yu Hitlere benzeten, ve İsrailin Gazzedeki operasyonunu Nazilerle bir tutan Türkiye Cumhuriyetinin  Dışişleri bakanı, ve geçtiğimiz hafta Shimon Peres tarafındand Hamasın roketlerini ve tünellerini finanse etmekle suçlanan Katar ile. Her nedense bu toplantıya İsrail, Mısır ve Filistin Yönetimi davet edilmediler.

 

 

Güvenlik Kabinesinden sızan haberlere göre Netanyahu ve bakanlar, büyük bir müttefikle diplomatik sorunlar yaşamamak için  Kerry nin teklifini resmen reddetmemişler, ve reddetme söylentileri ABD ye varmış. İsrail ile Amerika arasında bir krizin çok boyutlu ve masraflı bir savaş zamanına rastlanması istenir bir olay değil.

Kerry’den önceki dışişleri bakanı Clinton, Bulut Sütunu operayonunu bitirmek için arabuluculuk yapmıştı. Hedefi, öncelikle ateşkesi elde etmek, fakat İsrailin çıkarlarını da gözetmek olduğu için yaptıkları İsrail ile koordone yapılıyordu. Cumartesi günü tüm kredisini kaybederek Amerikaya döndüğünde bu iki hedefe da ulaşamamak Kerry’nin beceriksizliğinin bir ispatıdır.

İster beceriksizlik olsun, ister kötü niyet, Kerry’nin bu girişimi en önemli müttefiğini korumaya gelen yüksek derecede bir Amerkan diplomatının yapacağı iş değildi. Tamamen bir ihanetti. 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi