Haber Merkezi

27/07/14

Filisin Yönetimi Kerry’ye ateş püskürüyor!

 Abbas: Pariste Hamas severler toplantısı oldu.

 

Kaynak: Times of İsrael

 

Mahmut Abbas ABD Dışişleri bakanı Kerry’yi, kendilerinin ve İsrailin desteklediği ve Hamas’ın reddettiği bir ateşkes önerisini zayıflatmakla suçluyor.

Filistinli kaynaklara göre Londra merkezli A-Sharq Al-Awsat gazetesine Kerry’nin önce İsrail ile Filistin Yönetimi arasında beş günlük görüşmeler sonucu varılan ve Mısırın desteklediği ateşkes teklifine sıcak baktığını, fakat kendilerine sorulmadan Katar Türkiye ve “İsrail devletiyle” görüştükten sonra yeni bir teklifle geldiğini belirttiler. İsrail hükümeti bu yeni teklifi oy birliğiyle reddetti

Bir Filistin yetkilisi, “Kerry’nin bu yeni teklifi  Filistin Yöneyiminin de desteklediği Mısır’ın teklifini tamamen temelsiz bıraktı. Bu teklif bizimkine bir alternatiftir. Yaptığı tamamne Mısır teklifinin yerine Katar ve Türkiyeyi masaya oturtmaya çalışan bir teklif” diyor.

Aynı yetkili “ateşkesi sağlayıp ambargoyu tamamen kaldırmaya, ve tüm Filistin taleplerini elde etmeye çok yakındık” diyor

Kerry, İsrail ve Filistin taraflarının 48 saatlik bir ateşkesten sonra Pazar günü Kahirede toplanıp Gazzeye sınırların açılışı, Hamas memurlarına maaşlarının ödenmesi ve “tüm güvenlik konuları”nı görüşmeye çağırıyor.  Filistinli yetkili ise bütün bu konularda  anlaşmanın Çarşamba günü zaten Filistin Yönetimiyle Mısır arasında sağlanmış olduğunu söylüyor.

 US Secretary of State John Kerry (left) speaks with Palestinian Authority President Mahmoud Abbas (right), on Wednesday, July 23, 2014. (photo credit: Issam Rimawi/Flash90)

“Eğer sorun ambargonun kaldırılması, balık avlama sahalarını büyütülmesi, sınırlarda geçişin açılmasıysa bütün bunlar zaten Çarşamba günü sağlandı. Sonra birden Kerry yeni bir plan getirdi”

 

Abbasın politik partisi el Fetih, kendilerinin bu yeni planda söz hakkı olmamasını da sert bir dille eleştirdi.

Fatah’ın facebook sayfasında Kerry’nin Cumartesi Pariste kendileri ve Mısır olmadan Türkiye ve Katar ile görüştüğüne ima olarak “Uluslararası toplantılarda Filistini kendi kanları ve acılarındab başka kimse temsil edemez” mesajı yer alıyor.

“Kendilerini Türkiye veya Hamas’In temsil etmesini isteyenler o ülkelere gitsinler. Tek meşru temsilcimiz FKÖ dür” deniyor

 

Abu Mazen Fransız başbakanına soruyor: “İsrail ateşkesi kabul etti mi?” “Hayır”. “Ya Hamas?” “o da etmedi” cevabına Fabius un cevap veremdiği bir soru sordu. “Peki benden beklenen nedir?

 Abbas’ın Fabius ile görüşmesi Kerry ye kızgınlığını belirtiyor. Kerry’nin teklifini İsrail bile kabul etmediğine göre geçerli değildir. “Abbas Filistinlilerin kanını pazarlık konusu yaptığı için Kerry ye çok kızgın”Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi