Haber Merkezi

27/07/14

Gazze tünellerinde 160 çocuk ölmüş

 

Kaynak: Tablet Magazine

 

İsrailin Gazzede yaptığı operasyonda ölü sayısı artarken, hakkıyla en çok konuşulan çocuklar. Savaşta ölen çocuklar her vicdan sahibi olanı rahatsız eder.

Hamas ve taraftarları İsraili, Filistinlileri öldürmek isteyen şeytan olarak gösterme ve dünyanın sempatisini kazanma çabalarında dayanılması zor yaralı ve ölü çocuk resimleri yayınlıyor. Buna karşılık İsrail Hamas’ın bombalaması sonucu sığınaklarda yaşamak zorunda kalan çocukları korumak, ve Hamas’ın İsraile kazdığı yeraltı tünellerinin bulunup imha edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu tünellerden birinin çıkışı İsrailde bir çocuk bahçesinin yakınlarında bulundu.

 

Bu tünelleri kim kazdı?  Cevap, tabiki Hamas. Bugün Gazze’de ölüm tehlikesi altında bulunan çocukları hayatları pahasına çalıştırarak.

Filistin araştırmaları enstitüsü 2012 senesi yazında “Gazzedeki Tünel olayları” adlı bir rapor yayınladı. Raporda, tünel inşaatlarının çok sayıda çocuğun ölümüne neden olduğu açıklanıyor. “Hamas, tünellerin inşasında en as 160 çocuğun öldüğünü bildirdi” deniyor.

Raporun yazarı Nicolas Pelham “Kraliçe Viktorya zamanının kömür madenlerindeki gibi, çocuklar küçük olduklarındanbu işe daha yatkındılar” diyor.

Gazzede bulunan insan hakları örgütleri, 2008 den beri tünellerce çalışan çocuklar konusunda uyarılarda bulunuyor. Hamasın cevabı “tünellerde çalışan çocuk sayısını azaltmayı düşünüyoruz” olmuş.

                           Gazzeli çocuklar (Cristina Ruiz Cortina)

2009 daki Dökme Kurşun operasyonu sonunda Hamas tutumunu yumuşatarak “Tünel İşleri Komisyonu” (TAC) kurmuş. “TAC, halkımız arasında tünellerde özellikle çocukların ölümünden doğan kaygılar sonucu...güvenli çalışma ortamı yaratacak ilkeler yayınlamıştır” deniyor. Rapor tüneller sonucu ölecek Filistinli veya İsrailli çocukların ayrımını yapmamış.

Hamas kurduğu komisyonun ilkelerine pek kulak asmamış ki, 2011 de tünelleri dolaşan Pelham, “çocukların tünellerde çalışmalarını önleyecek hiçbir tedbir alınmamış” diyor.

Hamas sadece insani yardım olarak gönderilen 800,000 ton çimentonun çoğunu tünellerde kullanmamış, bu tünelleri kazarken Gazze çocuklarını sömürmüş, ve birçoğunun ölümüne yol açmış.

Günlerdir çocuklar katlediliyor diyen bütün vicdan sahiplerini Hamas'ı aynı şiddetle protestoya davet ediyoruz

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
tuna
05/09/14 05:19
hamasi protesto etmezler cunku hamas zihniyeti sardi bizi

Haber Merkezi