Haber Merkezi

23/07/14

Avrupa Birliğinden Hamas'a sert uyarı

 

 Kaynak: Jerusalem Post

HERB KEINON

İsrail Avrupa birliğinin bu beklenmedik desteğinden memnun. AB roket atışlarını kınıyor ve şiddete son verilmesini istiyor

 

Salı günü hiç beklenmedik bir müttefik İsrailde destek verdi. Genellikle İsraili kınamalarıyla tanınan Avrupa Birliği yayınladığı bir bildiriyle Hamas’ın kendi halkını canlı kalkan olarak kullanmasını şiddetle kınadı.

Brükselde aylık toplantıların sonrasında AB dışişleri bakanları  Ortadoğudaki olaylarla ilgili bir bildiri yayınlayarak “Hamas ve Gazzedeki diğier termr gruplarının ayrım göstermeden İsrailli sivillere yaptığı ve bu sivillere zarar veren roket saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılar canice ve hiçbir şekilde haklı bulunamayacak eylemlerdir” dediler. Bildiri Hamas’ın bu saldırılara derhal son vermesi çağırısını da yapıyor.

“Gazzedeki bütün terörist gruplar derhal silahlarını bırakmalılar. Avrupa birliği Gazzedeki sivil halka canlı kalkan olma çağrılarını da şiddetle kınıyor”.

Sivil kayıplar konusunda “Birçoğu kadın ve çocuk olan sivillerin kayıplarını da kınıyoruz. İsrailin kendini koruma hakkını tanımakla birlikte, İsrailin askeri operasyonu’nun oranıtlı ve uluslararası insan hakları kanunlara uygun olması gerektiğinin de altını çiziyoruz” deniyor.

Bidiride “Şecaiya’daki yüksek sayında insan kaybından dehşete düşüyoruz, ve süratle bozulan yaşam şartları konusunda endişeliyiz” deniyor.

Dışişleri bakanları ateşkesin bir an önce sağlanmasını da taleb ettiler.

İsrail dışişleri bu açıklamadan memnunlar. Hamas’a karşı göserilenbu tutumun çok önemli oldupunu ve AB nin Hamas’ın yaptıklarını “canice” olarak nitelemesinin önemsiz birşeu olmadığını da eklediler

Sivillerin can kaybuını kınadıklarını ve İsrailin orantılı davranması gerektiği söylenirken, İsrailin böyle davranmadığı söylenmiyor. Belki ufak, fakat diplomaside önemli bir fark.

Bazı ülkeler İsrailin orantısız davrandığını eklemek istemişlerse de Almanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve Hollanda buna izin vermemişler

İsrail dışişleri “AB nin bu bildirisi İsrailin terörle mücadele ettiğini kabul edip, ortak prensiplere dayalı barış ve güvenliği sağlamaya zemin yaratıyor” dedi.

 

AB dışişleri bakanları “Bu anlaşmazlığı durdurmanın tek yolu 1967 de başlayan işgali, bütün talepleri sona erdirecek bir anlaşmayla bitirmektir deyip İsrail ve Filistinin görüşmelere dönmeye davet etti.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
DADAŞ
05/08/14 01:48
http://www.zaman.com.tr/mustafa-armagan/-yahudi-halki-nasil-icat-edildi-_2235360.html Hamas derhal silah bırakmalı. Şerefsizler çoluk çocuk demeden masumları katlediyor. okulları sığınakları vuruyor. ambulansları bombalıyor. derhal silah bırakmalı şerefsizler. pardon bunları hamas mı yapıyordu zaten silahı yok. olsa sizin sonunuz olacak. olmayan silahı nasıl bıraksın. pandomin mi yapacaklar.

Haber Merkezi