Haber Merkezi

20/07/14

Sünnilerin çatışması

 

Kaynak: Times of İsrael

 

Avi İssacharrof

 

Katar’ın ateşkes girişimi, Gazze’de şiddeti devamlı artan çatışmanın aslında İsraille hiç bir alakası olmadığını gayet güzel gösteriyor. Öyle görünüyor ki İsrail kendisini çok daha büyük bir çatışmanın, iki sünni grubun nüfuz çatışmasının içinde buldu.

 

Bir tarafta Mısır ve Filistin Yönetimi var. Ürdün ve Suudi Arabistan da herhalde birkaç gün içinde onlara katılırlar. Diğer tarafta Türkiye, Katara, Hamas ve Müslüman kardeşlerin dünyadaki yandaşları.

 

Bu savaş uzaktan kumandalı. Yanlış anlaşılmasın Hamas İsraili imha etmekte hala kararlı. Fakat Hamas roketlerini Tel Avive, teröristlerini tünellerden İsraile gönderdiği zaman asıl hedeflediği Mısır. Bunu yaparken de Doha ve Ankara’dan destek alıyor.

 

Katar’ın ateşkes anlaşması teklifinde yer verilen Hamas’ın hiçbir dayanağı olmayan talepleri, bu krizin daha çok uzayabileceğini gösteriyor.

Hamas, zafer sarhoşu. Son zamanlarda Filistinli terör örgütünün liderleriyle görüşenler İsrail ordusunun Gazzeye girdiğini, örgüte sert darbeler vurup Hamasın altyapısını imha ettiğini değil, sanki Tel Aviv kuşattıklarını ve neredeyse İsrailin istilasına başlayacaklarını zannediyorlar.

Hamasın politik kanadı başkan yardımcısı Musa ebu Marzuk Kahirede Filistin Yönetimi başkanı Mahmut Abbasla görüştüğünde Abbas’ın ateşkes talebini reddetti. “Gazze ambargosu kalkacaksa 200 şehit azdır” dedi. Daha sonra yazdığı tweet’lerde de “mukavemetin taleplerini kabul etmeyen hiçbir ateşkes kabul edilmez”, ve “ambargo devam edeceğine İsrail Gazzeyi işgal etsin” ifadelerini kullandı. Ekleyelim. Ebu Marzuk İsrail saldırılarından uzakta, Kahirede yaşıyor.

Bu durumda İsrail ezberlerini bozup Hamas’a karşı yaptığı planları gözden geçirmeli. İsraildeki görüş, Hamas’ın Gazzeyi kontrolü çokta fena olmayan, ve eninde sonunda diğer senaryolara göre daha az riskli bir durumdu. Fakat İsrail artık “sükunet sükuneti getirir” demeyi göze alamaz.

Hamas, İsrailin Gazzenin kontrolünü elinden bırakmak istemeyeceğinin düşünüyor. Dolayısıyla, zafer sarhoşu olmaları doğal. İsrailin örgütlerini yıkmayacağını ve liderlerini öldürmeyeceğini düşünüyorlar.

 Örgütün duruşunu değiştirmek için İsrail acil olarak bazı değişiklikler yapmalı. Hamasa oyunun kurallarının  değiştiğini, gerekirse tüm Gazze şeridini işgal etme pahasına örgütü yıkmayı göze aldığını anlatabilmeleri lazım. Bu yönde ilk adımı atan Tzipi Livni oldu. Geçtiğimiz Cuma günü herkesi şaşırtarak ikinci kanalda bir programda, uzun sürecek bir huzur dönemi için Hamasın devrilebileceğini söyledi

İsrail Ordusu Gazzeyi işgal etmeye çalışmıyor. Fakat bu çatışmayı sona erdirmek için Hamas silahlarını bırakmadığı takdirde yok olacağını bilmeli. Buna inanmış değil.

 

Katarın ateşkes önerisi Hamas’ın ilk gönden beri öne sürdüğü taleplere ek olarak Gilad Shalit’e karşı serbest bırakıldıktan sonra son zamanlarda tutuklanan esirlerin serbest bırakılması; Mısırın Refah kapısını açması; Gazzeye bir liman inşası...bunlara karşılık ateşkesi kabul ediyor.

Bu talepler Katar tarafınan Amerikan hükümetine iletildi ve İsrail ile pazarlığa girmeleri istendi. Amaçlardan biri Mısır’ı ateşkes görüşmelerinin dışında bırakmaktı.

Amerikalıların yaklaşımı artık alıştığımız tipik belirsiz ve tereddütlüydü. Washingtonm hem Doha’ya hemde Mısıra göz kırptı. İsrail Doha’nın arabulucuğunu kabul etmeyeceğini açıklaıdktan sonra Amerika Mısırın girişimini desteklediler. Hamas’ın taleplerinin çoğunu kapsamayan Mısırın talebi, Arap Ligi, ABD ve diğerleri tarafından hemen kabul edildi.

Katar’ın Hamas’a olan sarsılmaz desteği, Hamas’ın Mısır ateşkes önerisinin reddetmesinin nedeni. Mısır dışişleri bakanı bu önerinin reddinden dolayı Doha ve Ankarayı ateşkesi sabote etmekle suçladı. Erdoğan da buna cevap olarak Sisi’nin diktatör olduğunu iddia etti.

Sünniler aralarında savaşırken İsrail Hamas arasında bir ateşkes olasılığı da gün geçtikçe azalıyor. Mahmut Abbas arabuluculuk yapıyor. Katar Mısır ve Türkiye arasında. Hamasla İsrail arasında değil. Başarılı olacak gibi de gözükmüyor.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi