Haber Merkezi

19/07/14

Hak ve ahlak kimden yana

 

Kaynak: Gazette extra

 

Charles Krauthammer

İsrail Mısırın teklif ettiği ateşkesi kabul ediyor; Hamas reddedip ateşe devam ediyor. Hamas roketlerini kasten İsrailli sivillere atıyor; İsrail inanılmaz gayretlerle, telefon ederek, broşür atarak, “dama tıktık yaparak” sivillere zarar vermemeye çalışıyor.

İsrail başbakanı “Aramızdaki fark” diyor “Biz bombalarımızı sivilleri korumak için kullanırız. Onlar ise bombalarını korumak için sivillerini kullanırlar”

Devletler arası politikada hakkın ve ahlakın kimden yana olduğu pek nadiren bu kadar net görünür. İsrail Gazze çarpışmasını “şiddetin kısır döngüsü” olarak nitelendiğini duyarız. Bu saçma. İsrail’in bu çatışmada ne çıkarı olabilir? Bu mini savaşı Hamas’ın başlattığını artık herkes biliyor. Hamas’ın varoluş nedeninin de İsraili yoketmek olduğunu da.

Haması haklı göstermek isteyenler bu çarpışmaların işgal ve ambargodan dolayı olduğunu idda ederler. Ne işgali? Hafızanızı mı kaybettiniz? Daha 10 sene önce televizyonlarda İsrail ordusunun Gazze’deki yerleşimcileri zorla sinagog damlarından indirerek yerleşimleri boşaltıp, orduyu geri çekerek Gazze’nin her milimetresini  Filistinlilere geri verdiğini gösterdiklerini unuttunuz mu? Gazze’de bir İsrailli, yerleşimci, asker yoktu.

Ambargo da yoktu. Aksine. İsrail Filistin devletinin başarılı olnasını istedi. Gazze ekonomisine yardım olarak ihracat için meyve ve çiçek üretecek 3,000 tane sera da verdi. Sınır kapılarını açtı ve ticareti destekledi.

Amaç, iki ülkenin yan yana barış ve işbirliği içinde yaşayabilecekleri bir model bulmaktı. Gazze’den çekilirken İsrailin aynı zamanda,oradan da çekilme niyetinde olduğunu gösterdiği, Batı Şeriya’da dört yerleşimi daha boşalttığını kimse hatırlamıyor.

Peki Gazzeli Filistinlilerin İsrail tarafından, daha önce İngilizler, Türkler ve Mısır tarafından kendilerine verdikleri bağımsız bir bölgeleri olmasına tepkileri ne oldu?  İlk önce seraları imha ettiler. Arkasından Hamas’ı seçtiler. Daha da sonra, kendilerine devlet müesseseleri olan bir devlet inşa edeceklerine son on yılın büyük bir kısmını Gazzeye büyük miktarda terör silahları getirerek ve devamlı İsraile saldırarak bölgeyi bir askeri üsse çevirmeye çalıştılar

 Gazzede endüstri, demiryolları, altyapı nerede? Yok. Bunları inşa etmek yerine silahlarını saklamak için, ve savaş zamanında komutanların saklanabileceği kilometrelece yeraltı tünelleri kazdılar. Roketler, havan topları, ufak ve büyük silahlar hatta İHA’lar ithal etmek için milyarlarca dolar harcadılar. Bu silahları okullara, hastane ve camilere yerleştirip sivil halklarını daha da tehlikeye soktular. Ve buralardan Yeruşalayim ve Tel Avive roketler atmaya başladılar.

 Neden mi? Bu roketler ciddi bir zarar veremez. Zaten çoğu İsrailin geliştirdiği Demir Kubbe sistemi tarafından hedeflerine erişmeden havada imha ediliyor. Filistin Yönetimi Başkanı Abbas bile “Bu roketlerle ne yapmaya çalışıyorsunuz” diye sormuştu.

Bu roketlerin tek amacı, İsraili tahrik edip bunlara karşı saldırıya geçmesini sağlamaktır.

Bu karşı saldırı, televizyonlarda gösterilecek ölü Filistinliler yaratır. Bu nedenle Hamas, İsrailin tüm ikazlarına rağmen sivil halkın savaş bölgelerinden çekilmesine karşı.

Kendi halkındaki ölümlerin televizyonlarda yayınlanması için savaşa çıkmak gerek taktik gerekse ahlak bakimindan bir çılgınlık. Fakat çok mantıki bir dayanağı var. Klasik antisemitizmle beslenen dünyada İsraile “tarafsız” davranışlar (BM İnsan Hakları Komisyonu tuhaflığı gibi), tarihten bihaber olma, ve üçüncü dünya ülke mazlumlarına otomatik bir sempati patlamaları Filistinli zayiat resimleriyle birleşince İsrailin meşruiyetine ve kendini savunma hakkına olan desteği baltalıyor.

Etik değerlerin  ters döndüğü dünyamızda Hamas’ın ahlaksızlığı belki de akıllıca. Bugün artık “Münih katliamı” bir film, “Klinghoffer’in ölümü” bir opera. Her ikisi de katilleri haklı gösteriyor. [Çev. notu Münih Katliamı: 1972 olimpiyatlarında 11 İsrailli sporcunun Filistinli teröristler tarafından öldürülmesi. Klinghoffer’in ölümü: 1985 te Leon Klinghoffer adlı yatalak bir Amerikalı’nın Filistinlilerin kaçırdığı bir yolcu gemisinde terörstler tarafaında öldürülüp denize atılması]. Bugün artık Birleşmiş Milletler insanlığın yüz karası suçları bir kenara bırakmış, devamlı, 66 yıldır devamlı savaşta, düşmanlarının canlı kalkan olarak kullandığı sivilere de zarar gelmemesine çalışıyor.

Eğer İsrailliler bu cinnet ortasında ahlaki değerlerini, veya karşı koyma azimlerini  kaybetmedilerse onları tebrik etmek lazım. Bölgede yaşamayanların yapması gereken, en azından, bu çılgınlığı açığa çıkarmak ve doğruları söylemek. Gerçeklerin bu kadar göz kamaştırıcı olduğu çok nadirdir.

Charles Krauthammer Washington Post ta yazardır.

  

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
14/08/14 09:52
ASAGIDA BIRISI GEVELEMIS BIZ YAHUDILERE KARSI DEGIL SIYONIZME KARSIYIZ DEMIS,HATIRLATMAK ISTERIM ,SIYONIZM YAHUDILERIN KOVULMUS OLDUKLARI ESKI VATAN TOPRAKLARINA DONUP YENIDEN YAHUDILERE OZGURCE YASIYABILECEKLERI BIR VATAN KURMAK ICIN KURULMUS BIR HAREKETTIR ,BUNA KARSI GELENLER BILEREK VEYA BILMEYEREK YAHUDILERE VATAN HAKKI TANIMAK ISTEMEYENLERDIR. IKINCISI BU TOPRAKLARDA HICBIR ZAMAN FILISTIN DEVLETI DIYE BIR DEVLET VAROLMAMISTIR,BU TOPRAKLAR 1900 YIL SADECE SOMURGECI DEVLETLER ARASINDA EL DEGISTIRMISTIR. BIZ KIMSENIN HAKKINI ELINDEN ALMADIK TERSINE BIZE AIT OLAN VATAN TOPRAKLARINA GERI DONDUK,HATIRLATMAK ISTERIM GAZZE MINTIKASI VE BATI SERIADA BIR FILISTIN DEVLETI KURULACAKSA BU ISRAEL DEVLETININ SAYESINDE OLACAKTIR.CUNKU BELRTTIGIM BU MINTIKALAR 67 SAVASINA KADAR BATI SERIA URDUN'UN ELINDE GAZZE'DE MISIR'IN ELINDEYDI BUNA RAGMEN BURADA ARAPLAR TARAFINDAN BIR FILISTIN DEVLETI KURULMASI CABASINDA BULUNMAMISLARDIR, 67 SAVASINDA ISRAEL DEVLETINI YOK ETME NIYETIYLE YOLA CIKAN ARAP DEVLETLERI YENILDIKTEN SONRA ISRAEL'IN ELINE GECEN GAZZE VE BATI SERIA YUZUNDEN ISRAEL DEVLETINE PROBLEM DOGURSUN DIYE FILISTIN DAVASINI YUMURTLAMISLARDIR.DEDIGIM GIBI EGER BIR FILISTIN DEVLETI KURULACAKSA BU ISRAEL'IN SAYESINDE OLACAKTIR,BUDA ARAPLARIN ISRAEL'I YAHUDI VATANI OLARAK TANIMALARI VE KURULACAK FILISTIN DEVLETININ TERORU BIRAKMASI ILE MUMKUN OLABILECEKTIR,EGER ISRAEL'I YOK ETME HULYALARINDAN VAZGECMEYIP AYNI YOLDA DEVAM EDERLERSE KAYBEDECEK OLANLAR FILISTINLILERDIR.
DADAŞ
05/08/14 01:31
Hangi hak, hangi ahlak, bu kelimeleri en son kullanacak sizlersiniz. çoluk çocuğa ölüm kusandan ahlak kelimesi duymak ahlakın pisliğe bulanması demek. Kur'an-ı Kerim de neden lanetlendiğiniz de daha iyi anlaşılıyor. bazı kelimeleri ağzınızda kirletmeyin
Eytan
03/08/14 23:41
Mehmet Din sen bunları rüyandamı gördün Kurtlar vadisinde mi yoksa kendin oradamıydın? Yani öyle bir konuşuyorsun ki duyan seni en azından üniversitede hoca filan sanar. Yoksa 11 eylülü yapan Yahudiler bu üç çocuğu kaşırıp suçu Hamas a mı attılar? NE komplo yazarı olur senden ha
mehmet din
03/08/14 21:48
Her olan olayları Haması Suçluyorsunuz bu Savaş İsrael tarafından başlatıldı üç Yahudi Yerleşimci ortadan kayboldu ,İsrael Haması suçladı Biliyorsunuz 11Eylül 2001 de ikizkuleleri o olayı yapanlar İsrael geçen kaybolan o üç gencide İsrael kaçırıp Öldürüldü Filistini Zayıflatmak amaçlı durumun daha çabık ilerlemesi için Filistinli Çocuğu kaçırıp diri diri Yakdılar bu olay tamamen B. Netanyahunun işine geldi ve Gazze Şeridini ve Filistini Bambalamaya başladı Size soruyorum Size Bombalasalar siz ne yapardınız Halkınızı Savunmazmıydınız, Hamasın Yapdığı Halkı korumak nitekin Hamasın İsrael kadar Savunaçak Roketleri yok Tankları yok O Zavallı Hakını Korumak için Elinden geleni yapıyor, İsrael busefer İnsanlıkdışı Kaliyamlar yapdı Allahın Evi Camiler Okullar Hastaneler Ünüversiteler Bombalandı Sahilde Oynayan Çocuklar önce nışan aldılar arkasından Çocukları infaz ettiler bumu İsraelin Güç Yetirebildiği Çocuk demedi Kadın demedi Yaşlı demedi Önüne geleni Bombaladı Şehid etti 1964 den buyana Filisti Halkının Evleri Tarla Toprakları Yerle bir ediliyor İsrael bu insanlara zorunlu Göçe zorluyor 6,5 Milyon FilistinHalkı Dünyanın Değişik Ülkelerinde yaşıyor İsraelin Yapdığı Siyoniz Yerleşimcilere Binalar dikdi Filistin Halkına Yerverimediği gibi Çaldıklarıda bir başka İsraelin Başına Abdul Hamidler gelmesilazım Hakkı Hukuku İsraeli öğretsin, Almanlar tarafından Öldürülen Yahudiler 6Milyon Onların bazılarını Türk vatandaşı gibi gösteren Türk Halkı sahib çıkdı ne çabık unuttunuz İsraelin şimdiki Yapdığı Tarihe geçen İnsanlıkdışı ve Yüzkarası
webmaster
01/08/14 15:48
Tahsin bey sitede engellenmiş yorumunuz yok. Fakat böyle devam ederse gerek sizin gerek size cevap yazanların yorumlarını engellemek zorunda kalacağım
tahsin
01/08/14 15:21
ELİ DENEN YARATIK.TÜRKİYEDE HİÇ BİR YAHUDİ KARDEŞİMİZ KENDİSİNE HAKARET BEN KENDİ ŞAHSIMA DUYMADIM.DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPIP KENDİNİ YORMA.YAZIYI BAŞKA BİR TARAFINDA DA OKUMA ELLERİNİ KAFANIN ARASINA AL OKU KAFANIN İÇİNDE BEYİN VARSA.BİZ TÜRKİYEDE 35 BİN ŞEHİT ASKER VERDİK.SİZİN GİBİ.O ACIYI BİZ DE YAŞADIK YAŞIYORUZ.AMA BİZ SOYKIRIM YAPMIYORUZ.DEKİ BANA 1500 ÖLEN ÇOLUK COCUK KADIN ERKEK HEPSİ TERORİST DİYEBİLİRMİSİN.BİZ DÜŞMANIMIZ BELLİYKEN MASUM İNSANLARI ÖLDÜREN İNSANLARDAN DEĞİLİZ BIRAK BUNUN DİNLE İLGİSİ YOK İNSANLIKLA İLGİSİ VAR.SENİN DİNİNDE DE YAZAR BELKİ BİZİM KURANI KERİMDE YAZAN GİBİ BİR İNSAN ÖLDÜREN TÜM İNSANLIĞI ÖLDÜRMÜŞ SAYILIR.BU ÜLKEDE EKMEK YEDİĞİ KABA TÜKEREN İNSAN MODELİDE SENSİN DEMEKKİ.SENDE BEĞENMİYORSAN YOL SENİN ÜLKENE UCAK KALKIYOR THY DAN..
Eli
01/08/14 14:49
Tahsin denen mahluk. O canlılar arasında bende varım.Benim soluk almamı engellemek isteyen düşmanımdır. Düşmanlara ne yapıldığını benden daha iyi bilirsin. Şimdi pür dikkat kesil: O roketlerden intihar bombacılarından teröristlerden YÜZLERCE İsrailli öldü. Sadece bu savaşta atılan roketlerden burada normal yaşam kalmadı günde birkaç kez işini gücünü bırakıp sığınağa koşmak zorundasın. İSRAİL İNSANINA DEĞER VERİR bu savaşta ölümlerin az olması da ondan. Daha çok ölü olsaydı hoşuna mı gidecekti??? KIş uykusundan birdenbire uyanıp vay neler oluyor diye bağırmaya başladıysan insan olmayan sensin. Kimsenin de nerede yaşayacağına nasıl düşüneceğine karar veremezsin. Sana 70 80 sene pis Tahsin diye bağırayım ikide bir taciz edeyim yerinden kovayım sonra neler düşündüğünü tartışırız. Sana hayvan demek hayvanlara hakaret olur.
tahsin
01/08/14 11:31
avi denen zat.soluk alan her canlı hür olmayı hak ediyor.sen hür olmak için başka canlıların soluklarını kesiyorsan sen insan değilsin.roketlerden 1 tane İsrailli kardeşimiz ölmediği halde 1500 kadın çocuk erkek hayatını kaybetti sen buna hala hürlük için diyorsan ben senle aynı havayı soluduğuma bile iğreniyorum.bide var burda yorum yapan birkaç tane arkadaş ülkesini özlemiş galiba.biz sizi zorla bu ülkede tutmuyoruz arakdaş beğenmiyorsan TÜRKİYE CUMHURİYETİ' nin ve halkının size olan tutumunu çeker gidersin kendi ülkene
avi
21/07/14 14:24
levent akoğul başbakanın gibi cahil olma. Siyonizm Yahudilerin kendi vatanlarında kendi kaderlerini belirlemeleridir. Yahudilerin hür olmaya hakları yok diyorsan konuşmaya değmezsin!
levent akoğul
21/07/14 12:35
Biz yahudi ırkına değil SİYONİZM e karşıyız! Filistin de bir siyonizm soykırımı vardır!
rosı
20/07/14 22:14
keske butun dunya bu yazıyı 0kuyup anlayabılse

Haber Merkezi