Haber Merkezi

19/11/13

AZERBAYCANDA YAHUDİLERİN AZERİ DİLİNDE WEB SİTESİ AÇILDI!

                        

AZERBAYCANDA YAHUDİLERİN AZERİ DİLİNDE  WEB SİTESİ AÇILDI!

 

 

 04.10.2103 tarihinde Baküde Aazerbaycan Yahudilerinin azeri dilinde sitesi açıldı.Cok eski bir tarihe sahib olan Azeri Yahudilerinin simdiye kadar Azeri dilinde sitesi yokdu.Sitenin tanıtım toplantısı Azerbaycan Harici Diller Ünversitesinin İsrail Merkezinde gerçekleşdi.Tanıtım toplantısına Azerbaycan İsrail Büyükelçiliğin baş müşaviri Renon Krausz, Azerbaycanın İsraildeki Diasporasının yönetim kurulu üyesi Arye Gut, Azerbaycan Dağ Yahudileri Cemaat başkanı Milix Yeyvdayev,Azerbaycan Diaspora Komitesinden, Unversite hocaları basın mensubları ve gencler gelmişdi. İlk once Konuşmaya İsrail Merkezinin başkanı Emiliya Hudiyeva başladı. O misafirlere İsrail Merkezi hakkında bilgi verdi. Sonra sitenin kurucusu Baku Devlet Unversitesinin ve Azebaycan İctimai Siyasi Unversitesinin hocası Murad Salmanov konuşdu

MURAD SALMAN

 

 O Azerbaycan Yahudilerinin tarihinden site ve  sitenin amacından bahsetdi. O bidlirdi ki, simdiye kadar    azeri dilinde azerbaycan yahudileri ve yahudilik hakkında bilgi veren hic bir sey yokdu. Bu sitenin yaranmasının maksadı Azerilere Azerbaycan Yahudilerinin tarihi Yahudi medeniyyeti ve yahudi dini hakkında  doğru bilgi vermekdir. Bundan sonra konuşmaya sitenin diğer kurcusu Karabag Gazisi Azerbaycan Regbi Federasyonun ve İsrail için Yahudi Organizasyonun çalışanı  Emil  Aliyev davam etdi. O da s sitenin nasıl yaranmasından Azerbaycan Yahudilerinden  bahsetdi. Sonra İsrail büyükelçiliğinin baş müşaviri Ronen Krausz konusşdu. O Murad Salmanov ve Emil Aliyevi  tebrik etdi.

 

 

O bu sitenin gerekliliginden, sitenin İsrail Azerbaycan ilisikilerine poizitiv etki yapacağından ve büyülelçilik olarak her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi. Sonra Azerbaycan Dağ Yahudileri Cemaat başkanı Milix Yyevdayev konuşdu.

 

O Azerbaycanda Yahudilerin cok eskiye dayanan bir tarihi olduğunu ve Yahudilerin Azerbaycanda cok huzurlu yaşadıklarınıı bildirdi. O bu günün çok büyük bir gün olduğunu söyledi. Sonra sözü Azerbaycanın İsraildeki Diasporasının yönetim kurulu üyesi Arye Gut konuşdu. O İsrail ve Azerbaycanın çok derin bir ilisikiye sahib olduğunu bu siteninin kurulmasınında buna örnek olduğunu bildirdi. O bildirdiki nasəl ki Azerbaycanı İsrailde temsil ediyorsa Murad Salmanov ve Emil Aliyevde İsraili ve Yahudileri Azerbaycanda temsil ediyor.Toplantı Azerbaycan Yahudilerinin anlatan bir video ile son buldu. 

 

Saygılarımla www.yahudi.az sitesninin başkanı Murad Salmanov

 

 

 

 

 

 

                               

 

 

                                 

 

 

                                      

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
güle
02/02/15 15:16
murad salmanovu önce kendisini tebrik ediyorum en yakın zamanda tanışmak dileğiyle bahos2014outlook,com
güle
02/02/15 15:10
siteniz hayırlara vesile olur inşallah cok beyendim
Gargamel
02/12/13 18:27
Fatmacığınkini görürler
Gargamel
29/11/13 14:59
Yakında Fatmacığınkini görürsünüz..
ALi
28/11/13 14:34
Siteniz hayirli ve ugurlu olsun,
Ali Baba
21/11/13 20:08
Israile yollayın

Haber Merkezi