Haber Merkezi

04/09/12

İskenderiye Sinagogu bu yıl buruk

חדשות

 

İskenderiye Sinagogu bu yıl buruk

 

בית הכנסת

Mısır'daki İskenderiye Sinagogu.......

 

 

Mısır’ın İskenderiye şehrinde bulunan Eliyahu Hanavi Sinagogu devrik lider Hüsnü Mübarek’in devrilmesine kadar her yıl Mısır kökenli olup Mısır dışında yaşayan Yahudilerin Roş Haşana (Yeni Yıl) bayram dualarını gerçekleştirdikleri bir mekan iken bu yıl İskenderiye’de ikamet eden 6 Yahudi ile Roş Haşana’yı karşılayacak. Yahudilik’te toplu olarak dua edilebilmesi için toplam 12 yetişkin erkeğin hazır bulunması gerektiğinden sinagogun açılmaması gündemde.

 

İskenderiye Yahudi Cemaati’nden yapılan açıklamada “Mısır’ın geçmekte olduğu geçiş süreci” dolayısıyla Mısır dışında ikamet eden Yahudilerin ülkeye davet edilmedikleri bayramların yalnızca yerel cemaat mensuplarınca kutlanacağı belirtildi.

 

Mısır Çıkışlı Yahudiler Federasyonu Başkanı Levana  Zamir kararı Mısır’daki Yahudi yaşamının sonu olabileceği endişesini taşıdığını belirtti. İskenderiye’de bugün yaşları 80’i bulan 5 dul Yahudi yaşamını sürdürüyor.  Zamir 150 yıl önce yapılmış İskenderiye Sinagogu’nun mimarisinin çok özel olduğunu ve eskiden 350.000 Yahudi’nin yaşadığı İskenderiye’nin Yahudi tarihinin 2000 yıl kadar geriye gittiğini belirtti.

 
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/400/779.html?hp=1&cat=666

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
petrescu
07/09/12 16:28
Olsun 1 yahudi 1 yahudidir.fazla uzatmayın

Haber Merkezi