Haber Merkezi

03/09/12

`İran ABD ile körfezde çatışmamalı”

 

Washington birçok kanaldan İran’a şu mesajı gönderiyor “İran Amerikan tesislerine saldırmazsa ABD İsrailin İrana olası bir saldırısını desteklemiyecek.”

 

Bana dokunmayan yılan 1,000 yıl yaşasın

 

Shimon Shiffer

Kaynak: / Israel News

 

İsrail Yediyot Aharonot gazetesinde bugün yayınlanan bir habere göre, Amerika, iki Avrupa ülkesi aracılığıyla İran’a, körfezdeki Amerikan güçlerine saldırmamaları şartıyla İsrailin İranın nükleer tesislerine yapacağı bir saldırıyı desteklemiyeceğini mesajını göndermiş.

 

 

 

Rapora göre, ABD Avrupalı aracılarla gönderdiği bildiride, İsrail saldırısının başlatacağı yerel bir savaşta İsraili desteklemiyecek.

 

Bunun karşılığında Washingtonun İran’dan beklentisi, bu ülkenin ABD nin körfezdeki filosuna ve tesislerine saldırmaması.

 

İsrail ileri gelenleri iki ülke arasındaki savunma ilişkilerinin son zamanların en alt düzeyinde olduğunu, bunun nedeninin ise Obama’nın İsraile tek başına hareket etmemesi için gözdağı vermesi olduğunu söylüyorlar.

 

Pazartesi günü New York Times gazetesi Obama’nın İsrailin tek başına haretek edebilmesini önlemek için önlemler aldığını, diğer yandan İranın nükleer faaliyetlerini diplomatik yoldan durdurmak için bu ülkeyi görüşmeleri ciddiye alması için çağrıda bulunduğunu bildirdi.

Önlemlerden biri Obama’nın resmen Amerikanın silahlı bir saldırıda bulunması için gereken şartları açıklaması, ve yapılmasından vaz geçilen gizli operasyonları açıklamak olabilir.

 

Obama’nın danışmanları İsrailin Amerikadan İranın nükleer programını gerekirse askeri müdahaleyle durdurma konusunda sert ve kimsede herhangi bir şüphe bırakmıyacak bir bildiri beklediğini düşünüyorlar

 

İsrail Obama’nın böyle bir bildiriyi 25 Eylüldeki BM genel kurul toplantısından önce yapmasını ümit ediyor. 

 

Beyaz sarayda İsraili ABD yi savaşa sürüklemek istemekle suçlayanlar da var. Sözcü Jay Carney “İsrail ve ABD İranın nasıl durdurulması gerektiği konusunda tamamen zıt fikirdeler” diyor. Carney İranın hala diplomasi yoluyla durdurulabileceğini düşünüyor.

 

 

 New York Times daki habere göre Washington İran’a nükleer programını durdurmasına karşılık bazı ödünler vermiş, fakat İran yaptırımların kaldırılmadığı sürece bunu kabul etmemiş. Haberde, Obama’nın İrana karşı gizli bir operasyon veya bir siber alem savaşı düğşündüğünü ekliyor. Obama daha önceleri, bu tip bir saldırıyı İranlıların hayatını alt üst edeceği nedeniyle kabul etmemiş.

 

Birkaç kafta içinde ABD ve 25 ülkeyle birlikte ABD Basra körfezinde büyük bir mayın temizleme operasyounua başlıyacaklar. Bu operasyon  diğer bir amacı İranın Hürmüz boğazını kaptma tehdidine karşı olan birliği gösterebilmek.

 

Gerek İran gerekse ABD düello deniebilecek savaş manevraları yapacaklarını bildirmişlerdi. Her iki taraf bu manevraları diğerini caydırma  unsuru olarak görüyor.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
antisiyon
10/12/13 13:28
klasik, düşmanı(iranı) büyüğüne kırdırma yalanı.Masabaşı uydurma haber. Biz de yedik :))) Yahudi oyunları bunlar :)))))
Gazi
12/09/12 11:50
"En iyi savunma,saldiridir"
cihan
03/09/12 18:47
yukarıda anlatılanlar hikaye olsa gerek. ABD İsraile rağmen İranla anlaşma zemini arıyormuş muş muş sizin bu hikaye ancak ABD de yaşayanabd YAHUDİ VATANDAŞLARININ oBAMAYA OY VERMEMESİ İÇİN yazılmış bir hikye olmasın sakın Bakalım Kasım seçimlerinde bu hikaye işe yarayacakmı hep birlikte göreceğiz.
Toryum
03/09/12 16:42
Palavranında bir sınırı var

Haber Merkezi