Haber Merkezi

03/09/12

Akdeniz : Deniz, Güneş ve...Petrol beldesi

 

 

 

Kaynak: Financial Times

 

 

Deniz ve güneşiyle meşhur Akdeniz birden bire  dünya petrol şirketlerinin de uğrak yeri geldi.

İtalyan hükümetinin denizde petrol ve doğalgaz aramaya BP nin 2010 daki Deepwater Horizon sondaj felaketinden önce kısmen verdiği izinle petrol şirketlerini Adriyatik’te arama planları yapıyorlar.

 

En son gözde Malta. Geçtiğimiz ay BP nin Genel Energy şirketi Malta’nın MOG sondaj şirketine yatırım yaptı.

 

 MOGiun genel müdürü Bill Higgs, Kuzey Afrika ve Ortadoğudaki ihtilallerin petrol şirketlerinin bu bölgeyi tekrar incelemelerine neden olduğunu söylüyor. “Mısır, Libya ve Tunus gibi yerlerin potansyeli büyüdü” diyor

 

Mısır’ın  petrol arama lisansı için yaptığı ihaleye katılmlar da Higgs’i doğruluyor.

 

Fakat doğu Akdenizi bu kadar çekici hale getiren büyük gaz rezervlerinin keşfi oldu. 2009 dan beri İsrail ve Kıbrıs arasında Amerikan Noble energy tarafından 35 milyar kübik feet, veyaKanada’nın toplam rezervini yarısı kadar doğalgaz bulundu.  İsrail münhası bölgesindeki Leviathan son on yılda dünyanın en büyük derin deniz keşfi oldu.


Amerikan Jeolojik araştırmalarına göre, Akdenizde Levantin bölgesi diye anılan, Mısır Türkiye arasındaki bölgede daha keşfedilmemiş 1.7 milyar baril petrol ve 122 milyar kübik feet gaz olduğunu tahmin ediyor. Leviathan, ve daha sonra Kıbrısa ait Afrodit bölgelerinde keşfedilen rezervler bu iyimserliği doğruluyor.

 

 

Malta hala bir ümitten ibaret, fakat Kıbrıs artık doğalgazda söz sahibi. BU sene yapılan lisans ihalesine aralarında dev Fransız Total SA dahil 15 ten fazla şirket katıldı. Buna karşılık 2007 deki ilk ihaleye sadece Noble katılmıştı.

 

 İtalya ve İspanya da bu yarışa katılma planları yapıyorlar.

 

Fakat Akdeniz parkta bir akşam üzeri kadar sakin değil.  Aramaa şirketleri kendilerini birçok anlaşmazlığın içinde bulabilirler. Türkiye defalarca bu şirketlere Yunan Kıbrısın sularından uzak durmalarını tenbih etti. Geçen sene İtalya, kendisine ait olduğunu iddia ettiği bir alanda Maltanın arama ihalesi vermesini protesto etti. Maltanın Libyayla arasındaki deniz sınırı da ihtilaflı. Lübnan, İsrail doğalgaz keşfettiği Leviathan bölgesinde hak iddia ediyor. Köktendinci Hizbullah, İsrailin gazlarını çaldığını öne sürüyor.

 

 

Bütün bunlara rağmen, MOG genel müdürü Akdenizdeki politik risklerin, özellikle Avrupa tarafında önemsiz olduğu kanısında.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi