Haber Merkezi

02/09/12

İsrail Obama'ya neden güvenmiyor

 

http://online.wsj.com/article/SB10000872396390444914904577623504274512294.html

 

Wall Street Journal, 31 Ağustos 2012

 

Devlet başkanı olduğundan bugüne Obama'nın İsrail politikası düşmanlıkla beceriksizlik arasında gitti geldi.

 

Amerika müttefiğine İrana karşı tutumundan daha sert davranıyor

 

Barak Obama her fırsatta "İsrail bana güvenebilir" diyor. Bu sözlerini kendi Genelkurmay başkanına da hatırlatması gerek.

 

 Londra'da bir basın toplantısında General Martin Dempsey bir İsrail saldırısının İranın nükleer programını "geciktireceğini fakat durdurmıyacağını" söyledi. Ekonomik yaptırımların da zaman aldıkğını fakat etkili olduklarını iddia etmiş, ve "zamanında önce İrana yapılacak bir saldırının buna zarar vereceği" ni ileri sürdü

 

Bu sözlerinin nekadar arkasında olduğunu vurgulamak için olsa, "Eğer (saldırmayı) seçerlerse buna suç ortağı olmak istemem" diye devam etti.

 

General Dempsey "suç ortağı olmamak" la ne kastetmiş olabilir? Amerikan hükümeti İsraile uçak ve cephane vermesin mi yoksa BM de kınasın mı demiş olabilir? Acaba bu söyledikleri generalin kendi fikirleri mi yoksa hükümetin düşünüp te seçim zamanında söylemek istemedikleri mi?

 

Hangi seçenek doğru olursa olsun, Uluslararası Atomik Enerji Komisyonun'nun yaptırımların İranın atom programını yavaşlatmadığını açıkladığı bu haftaki raporun üzerine, bu sözler zamanlama olarak garip ve zararlı.

 

 İranda Hom şehri yakılarında Fordo da bugün 2,140 santrifüj çalışıyor. %20 zenginleştirilmiş uranyum miktarı (ki bu atom bombasına gerekenin %87 si), sıfırdan senede 200 kiloya geldi. Bir atom bombası için sadece %20 lik 50 kg daha uranyum gerekli. Üstüne üstlük, İranın enerji elde etmek için stokladığı uranyum da zenginleştirilebilir.
 

Amerikan hükümeti, İran'ın atom bombası yapma niyetinin açık ve bariz olmadığını söylüyor. Özellikle İran gibi kapalı bir toplumda asıl amaçların bilinemiyeceğini kabul edelim.

 

 

Fakat Uluslararası Atomik Enerji komisyonu diyor ki "Komisyon İranda füzelere nükleer başlık imal eden gizli bir merkezin olduğu kanısında". Bu faaliyet, 2003 ten sonra da devam etmiş. Bu da 2007 de yapılan Milli İstihbarat Tahmininin tamamen yanlışolduğunu gösteriyor.

 

İsrailin Amerikan hükümetine kızgın olduğuna şaşmamalı. Mahmut Ahmedinejatın ülkenizi haritadan silmek istediğini duymak hiç olmazsa bu adamın dürüst olduğunun işareti. Obamanın "İsrail bana güvenebilir" demesi ise, kendi hükümetinin İranin nükleer programının barışçıl amaçları olduğunu, yaptırımların gayelerine ulaştığını ve diplomasinin üç buçuk senedir faydalı olduğunu söylemesi ise bambaşka bir şey!

 

İşin acı tarafı da, Amerikan hükümetinin kafasını kuma gömerek geröekleri görmemesi İsrailin İrana bir an önce saldırmasına yol açabilir. Obamanın kendi başına askeri bir eylem yapabileceğine güven azalması bir yana, tekrar seçimle iş başına gelecek bir Obamanın İsrailin saldırma kararına çok daha sert karşı olacağı da düşünülüyor.

 

 

Genel Kurmay başkanı Dempsey gereçekten İsrailin saldırmasını önlemek istiyorlarsa  İsraili irandaki molların gerçek amaçlarını bildiklerini ve bu amaçlara yaklaştıklarının da bilincinde olduklarını İsraili ikna etmeleri lazım. Yaptıkları ise tam tersi.

 

Seçildiğinden bugüne Obamanın İsraile karşı politikası düşmanlıkla cahillik arasında gidip geldi. Dempsey neden böyle bir demeç vermek ihtiyacının duydu bilinmez. Fakat cidden "İsrailin güvenebileceği" bir Obama bu demecin kendi fikri olmadığını açıklardı.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
ahmet türkoğlu
09/11/12 11:34
israilliler irandan boşuna korkuyor...iranın israile saldırabileğini düşünmek imkansız,çünkü mollaların geçmişinde hiçbir islami cihad anlamında savaş faaliyeti görülmemiştir..tarihten beri entrikacı bir devlet olan iran ortadoğudaki arap antisemitizmine şirin gözükerek kendi şii mezhebini ihraç etmenin peşindedir..nihai amaçları islam dünyasındaki dışlanmışlıklarından kurtulmak ama bu fırsatı kaçırdılar,suriyedeki katliama molla rejiminin destek vermesi şiiliğin diğer müslüman gruplar için sünnilik vs halen en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir...iran kesinlikle kendi coğrafyasında hapsedilmelidir..umarım türkiyedeki hükümette bu gerçeği birgün anlar...bu arada israil için yeni bir stratejik fırsat doğmuştur...eğer israil türkiye ile birlikte suriyedeki muhaliflere destek verirse ortadoğuda ve islam dünyasında müslümanların sempatisini kazanabilir..çünkü irandaki molla rejiminin maskesi düştü...daha düne kadar israili filistinlilere karşı katliam yapmakla suçlayan iran bugün esed rejiminin katliamlarına bütün gücüyle destek vererek nedense rahatlıkla göz yumabilmektedir...
benhur
07/11/12 13:21
nıhahahaaa düne kadar obamaya karşı olan israil hükümeti bu sabah ilk obamayı kutlayan yine israil hükümeti oldu nekkadar komik acıyorum şu israil hükümetinin haline
benhur
06/11/12 15:33
insan babsına kötü dermi çok ayıp
Yehuda Beit - Halachmi
18/10/12 08:10
Obama iyi veya kotu onemli degil ,onemli olan her milletin liderleri goruslerine gore kendi devlet ve vatandaslarinin interes cerceveleri icinde karar alirlar bu yuzden hic bir millet baska devletlerden medet ummamalidirlar. Israel'de bunun disinda degildir ,bu yuzden Basbakan Netanyahu 'nun uyguladigi politika dogrudur,yabanci devletlerin liderlerinden senin icin savasacaklarina inanmiyacaksin ,kendi gucune inanacaksin,ve millet ve devletini kendi gucune dayanarak intereslerini koruyacaksin.Amerika Orta doguda (Irak ,Afganistan) sirf kendi cikarlarini korumak icin bulunmaktadir. Israel davasinda haklidir ,bu yuzden kendi gucune dayanarak savunmalidir.
nejat
04/09/12 19:30
Hasturk bırak allah aşkına bu işleri
Toryum
03/09/12 16:44
Obama iyidir,kötü diyenler kötüdür

Haber Merkezi