Haber Merkezi

31/07/12

BİR KOMPLO TEORİSİ Mİ? - SHLOMO GABARDİN-WASHİNGTON

ABD Seçimleri, Yahudiler,  İsrail ve Olimpiyatlar

 

SHLOMO GABARDIN –WASHINGTON

 

Seçkin medyamızda çıkan bazı haber ve yorumlara baktığımda önümüzdeki kasım ayı  ABD genel seçimlerinde Yahudi’lerle İsrail’in seçim sonuçlarını degistirebileceği aklıma geldi.  Hatta bütün işin birkaç Yahudi’nin elinde olduğunu zannettiğim oluyor.  Hatta ve hatta Yahudi’lerin  Arap’larla beraber Acem’lerin  ülkesine ve pek tabi arada bir de Türkiye Cumhuriyeti’ne  göz dağı  vermeye çalıştıklarını düşünmem mümkün.  ABD ile İsrail’in askeri güçleri, imzaladıkları ekonomik ve stratejik dayanışma anlaşmaları sır değildi zaten,  şimdi bunları toparlayıp hepsine bir  nevi komplo, yani kirli bir düzenmiş gibi bakma hevesim nereden geliyor acaba?  Sakın bunların ardında Gizli Siyon Protokolleri gibi birşeyler saklı olmasın? Sayılar mühim değil, nüfuzumuz nufusumuzdan üstündür vesselam.

Soruya kolay bir cevap bulabilmek için konuyu tek bir faktöre indirgemekten daha basit bir çare bulmam hakikaten zor.   Demir perde kalkalı ABD’nin tek bir süper güç olarak görüldüğü malum,  İsrail ABD’ye yalakalık ediyor olabilir;  veya esas en güçlü olan İsrail’dir, her kirli oyunun ardında paralı birini bulup pis Yahudi’liğini de cumle alem anlasın diye sergilerler eninde sonunda nasıl olsa. Fazla teferruata girmeden konu hemen oracıkta bitirilip kapatılabilirse, bugün önümüzdeki her türlü problemi bir İsrail-Arap hatta İsrail-Türkiye ihtilafına indirgeyebiliriz belki.  Velhasıl, teori basitleşmiştir, aralarında birkaç dürüst Yahudi varsa da  İsrail herkesin karşıtıdır bu teori uyarınca,  problem artık tek bir boyuta indirgenmiştir.   Şimdi ABD gibi bir süper gücü denkleme katmaya kalkıştığımda tek boyutlu teori  tutarsızlık gösterebileceğinden,  teoriye uymayan  diğer bütün faktorler  hasıraltı mı edilir acaba?  Belki teorinin tek boyutu alınıp tek bir kişiyle özleştirilebilirse komploya renk katabilir.  En sürükleyici Cezmi Band casus-polisiye serüvenleri  de işte bu tip senaryolar üzerine kurulmuştur.

Tahminler bir yana, ABD seçimlerini her kim kazanırsa kazansın, ardında Amerikalı bir Yahudi bulunup çıkartılır muhakkak.  Kısa listede Soros ile Adelson’un adları hali hazırda kaydedilmiş bulunuyor. Peki Yahudi’nin liberali, muhafazakarı, sağcısı, solcusu oluyor da diğerlerinin tek derdi Yahudi’ler ile İsrail mi?  Hakikaten yok mudur Yahudi’den baska bir fikir veya nüfuz sahibi koskoca Amerikanyalarda bile?

Hayat uzun  romanlarda  bile tarif edilememiş, tek boyuta sığdırılamayan teferruatlarla dolu ise ne yapacağız?  Rahmetli Öztürk Serengil’in filimlerinde yarattığı zevk ve heyecana erişmek  zor olabilir, hele  gercek hayatta kahramanı baştan  tahmin edip çıkarabilmek  neredeyse imkansızdır.  Bazen öne sürülen teorilerin neye dayandığını tesbit etmek bile mümkün değildir.   Diyelim ki ABD-İsrail  gizli sözleşmeleri konu oldu, hiç olmazsa askeri ve ekonomik yardımın hacmine bir bakabiliriz. Örneğin,  ABD'nin sıcak savaş harekatları yürüttüğü Afganistan, Pakiststan, Irak'ı hesaba katmayacak olursak, İsrail’in bu konuda en baş sırayı işgal ettiği dikkat çeker, ama hemen ardından  Mısır ikincidir. Ürdün, Gazze, Sudan gibi diyarların da ABD dış yardım bütçesinde  paylarının ilk onda  yer aldığı görülür.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_foreign_aid

Duruma bir komplo teorisi gibi bakılacak olursa, işin içindeki kötü niyeti bulup anlayabilmek  gerek. Mesela Sam Amca’nın tek amacı  Mısır ile İsrail'i birbirine kapıştırıp galibine Orta Doğu’da ABD uşaklığı madalyası vermek olamaz mı?  Süper güç analizi yapacaksak, birden fazla boyutla uğraşmak  teoriyi bozabilir. Komploya uymayan bilgileri silip görmemezlikten gelmek işin en en kolayıdır, olimpiyatlardaki gibi 2.ye, 3.ye madalya vermek veya yarışmayı arka sıralarda bitiren birini alkışlamak gibi bir durum mevzubahis değildir. Her ihtilaf bir ölüm-kalım savaşıdır, 2.lik ölümdür, 1.liği kazanabilmek için her şey mübahtır.

Gel gelelim, gerçek hayatta hala Olimpiyatlar düzenleniyor, bazı atletler kirli politikalara alet olup sportmenlikle alakasız edepsizliklerde bulunuyorlar, 1972 Münih Olimpiyatlarına götürülen vahşet de unutulmadı, 7 den 70’e delikanlı, sakallı dede, hamile teyze, ayırım gostermeksizin herkes güvenlik kontrolünden geçiyor, tedirginlik var  ama oyunlar devam ediyor,  çoğu genç atlet seçmiş oldukları sporun en iyi bir orneğini milyonlarca izleyiciye sergileyebilmenin heyecanı içindeler. Milyonlarca kişi izledikleri spordan fazla bir şey anlamasalar bile aynı  heyecanı paylaşmaya çalışıyorlar.  Muhammed Ali, Marina Silva, Daniel Barenboim gibi insanların açılış merasiminde beraber bayrak taşımaları bir iyi niyet gösterisi olarak kabul edilebiliyor.  Sir Paul McCartney'in Come Together bestesinde ve en sonda, and in the end'den de sonra, kendi icra ettiği “Hey Jude” performansındaki içtenliğe kapılıp ümitlenebiliyor.

200 ülke sporcularının beraber yaktıkları meşaleden yükselen ışık herkese iyi bir örnek olabilmeli. Olimpiyat meşalelerinden saçılmaya calışılan mesaj bir Yahudi komplosu değilse bile, orada hem ABD hem İsrail temsilcilerinin bulundukları bir yarışma söz konusu olduğuna göre, her ülkedeki muhafazakar, liberal, sağcı, solcu bütün politikacılara ve hükümet yetkililerine esas sporculuğun ne oldugu hakkında bir akıl fikir vermesi ümidiyle.

 

HEY JUDE

Take a sad song and make it better!

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Benjamin
25/08/12 14:41
Niye basmıyorsunuz?
Dogrucu
24/08/12 15:22
Evet,Durum anlaşılıyor..Rüzgarin yönü degişti,kontrollerinizin dişina çıktı.."Gel Mehmetçik yardima"Şimdi biz düşünelim biraz..Şartlar ne yazıkki düşman olmamızı engelliyor..Ama sizden Dost ta olmuyor be kardesim..
HAYROLA
13/08/12 12:07
Anlaşılan siz HASTV yikapatma kararı aldınız..Hiç bir yeni yazı yok,yorum yok..Sansür had safhada..Hayırlı Ossun..
Ajans J.
10/08/12 13:14
Buraya bile reklam verdiniz ya...!...
1897Basel
04/08/12 01:34
Saka yapmis idim webmaster.Kolay gelsin....שבת שלום
Webmaster
04/08/12 00:35
Ramazan değil. Sadece bazen işlerimizin yoğunluğu bu siteye istediğimiz kadar zaman ayırabilmemizi önlüyor. Özürlerimle
1897Basel
03/08/12 23:20
Ramazan dolayisi ile kapalisiniz sanmis idim.

Haber Merkezi