Haber Merkezi

23/05/12

ZİRVE HAYAT KURTARMAKTIR...

ZİRVE HAYAT KURTARMAKTIR....

 

Politics don't matter (Photo: Nitzan Arni, Nepal Embassy)

Nadav ben Yehuda (24) ve Aydın Irmak (46) Katmandu'da

Fotograf: Nitzan Arni (Nepal Büyükelçiliği)

 

Rafael Sadi

 Everest peaks

 

Dün yayınladığımız  bir haberde İsrailli bir Dağcı'nın  Everest Tepesine 300 metre kala  ölüm tehlikesi geçiren bir Türk meslekdaşını kurtardığı haberini vermiştik.

Haberde  eksik olan bir şeyler vardı hem Türk Dağcı'nın ismi belli değildi, hem de İsrailli dağcı ile konuşamamıştık.

Aslında geç vakit İsrailli dağcıya ulaşabileceğim Katmandu İsrail Elçisinin cep telefonunu elde etmiştim. Ama saat farkı dolayısı ile  adamı geceyarısı  aramayı uıygun bulmadım.

Ambassador's Picture

Büyükelçi Hanan Gonen Goldberg .Katmandu/Nepal

 

Bugün kendisini aradım ve Türk olduğumu duyunca  çok sevindi.

İsrail'in Nepal'daki Katmandu büyükelçisi Bay. Hanan Gonen Goldberg aslında İstanbul konsolosluğunda  dış işleri bakanlığı  temsilcisi olarak görev yapmış ve Türkiyeyi çok seven biri.
Everest  tepesine tırmanmakta olan NADAV
BEN YEHUDA'nın havasızlıktan  boğulma tehlikesi geciren  ve adının AYDIN IRMAK olduğunu öğrendiğim İstanbullu Türk dağcıyı kurtarmak için   zirveye 300 metre kala tırmanmayı keserek  bir insan hayatı kurtarmayı tercih ettiğini belirtti ve Helikopter ambulans  getirilecek olşan sahaya kadar Türk dağcıyı taşıdığını Hanan Gonen detaylı olarak izak etti.

Bu esnada  Nadav  Ben Yehuda ise  Aydın Irmak'ı daha rahat tasıyabilmek için eldivenlerini çıkarmak zorunda kaldığını ve elinin parmaklarının donduğunu beyan etti.

Bu vesile ile İsrail Büyükelçisi  dağcıların ilk tedavilerinden sonra  kendilerini ağırladığını ve yemeğe davet ettiğini belirtti. İstanbul'da görev yapmış olan Hanan bey ise Aydın Irmak ile kendisini oldukça yakın hissetmiş.

Büyükelçiden selamlar ve sıcak bir mesaj aldıktan sonra Nadav ben Yehuda'nın cep telefonunu aldım ve 24 yaşındaki  railli Nadav Ben Yehuda'yı aradım.

O da aramamdan çok memnun oldu, kendisi ve Türk dağcı ile haberin Türkiyede de yayınlanmış olmasından çok memnun olduğunu belirtti ve halihazırda  parmakları ile sorun olduğunu ve muhtemelen bir hafta sonra İsrail'e gelebileceğini ve kendisi ile görüşebileceğimi teyit etti. Bu arada ailesi ile İsrail'in Rehovot kentinde oturduğunu ve babasının Bulgar göçmeni Sefarad  Yahudisi olduğunu izah etti.

İsrail'deki Türk Yahudi toplumu olarak bir Türk dağcıyı  kurtarmış olmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ve kendisi ile gurur duyduğumuzu da söyleyince , genç dağcı bir insan hayatının herşeyden önemli olduğunu ve kimi kurtardığının hiç önemli olmadığının bilincinde olduğunu belirtti. Evet karşımda  24 yaşında olgun ve hayatın ne olduğunu bilen bir genç vardı. Kendisini yetişitiren babasınıda  tebrik ettiğimi belirttim.

Bana Türk Dağcı AYDIN IRMAK'ın kaldığı otelin adını ve oda numarasını verdi ve vakit kaybetmeden bu numarayı aramaya başladım. Otel numarasına ulaşmama rağmen  odası cevap vermiyordu . Üç kez aradım ama  sonunda  resepsyon kendisinin dışarı çıktığını ve belki bir saat sonra ararsam konuşabileceğimi söyledi. Bu en azından iyi haber sayılabilirdi  Aydın Irmak iyi durumdaydı demekti.Dışarı çıktığına göre .Kendisi ile görüşmeyi becerebilirsem konşumamızı da sizlerle paylaşacağım.

İkisinede  sağlık ve yaşam boyu mutluluklar dilerim.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
zeynep
10/09/12 04:49
Osman bey onyargilarinizdan kurtulunuz.bu olay gercekti.israilliler ocu degildir.
zeynep
10/09/12 04:49
Osman bey onyargilarinizdan kurtulunuz.bu olay gercekti.israilliler ocu degildir.
gelbendrof
28/05/12 01:55
Sartlanmis Beyinler Hasta beyinlerdir,islah olmaz vaakalardir, elektro sok bile fayda vermez ne yazikki gunde 5 defa egilip kalkanlar bu hastaliktan muzdariptirler......
groll
26/05/12 18:40
Osman kardeş olması gereken budur.Bunun hollywoodla yada başka bir seneryoyla alakası yoktur.Ben insanım diyen,insana insan gibi bakabilen her bireyin yapması gereken bir davranıştır.Bugün denize düşen veya kaza geçiren bir kişiyi başka bir dinden diye reddetmek hastalıklı beyinlerin yapacağı bir iştir.
Osman
26/05/12 13:51
Bu konuda samimi düşüncelermi yaziyorum: Bu vaka hakikaten vuku buldu ise önyargilarimdan ötürü utanirim..Ama bunca senedir Yahudi prodüktörlerin yaptigi Hollywood sinemalarini nerdeyse ezberlemiş biri olarak benim önyargim:" Bu olayin tamami ile bir Hollywood Senaryosu"oldugudur..

Haber Merkezi