Haber Merkezi

19/05/12

TÜRK DIŞİŞLERİ PETROL DEVLERİNE KARŞI

 

 

http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/89648-gerginlik-cikarsa-sorumluluk-size-ait

http://www.mfa.gov.tr/no_-140_-18-may-2012_-press-release-regarding-the-international-tender-for-off_shore-hydrocarbon-exploration-and-exploitation-opened-by-the-greek-cypriot-administration.en.mfa

http://www.mfa.gov.tr/no_-140_-18-mayis-2012_-gkry_nin-actigi-ikinci-uluslararasi-hidrokarbon-arama-ihalesi-hk_.tr.mfa

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte 15 dünya devine 'Afrodit' resti çekti. Bakanlık 'Gerginlik çıkarsa sorumluluk size ait' uyarısı yaptı.

Türkiye, Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de gaz aramak için açtığı ihaleye teklif veren 15 şirketi ikaz etti. Bu şirketlere 'İhaleden çekilin' çağrısı yapan Dışişleri, 'Gerginlik çıkarsa sorumluluk size ait' uyarısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs tarafından düzenlenen ikinci petrol ve gaz arama ihalesine katılan 15 uluslararası şirkete 'ihaleden çekilin' resti çekti. 

Bakanlık'tan yapılan açıklamada Güney Kıbrıs ile işbirliği yapacak şirketlerin gelecekte Türkiye'deki enerji projelerine dahil edilmeyeceği açıklandı. 

Rum Yönetimi, Türkiye'nin itirazına rağmen Doğu Akdeniz'de tek yanlı 'Münhasır Ekonomik Bölge' ilan ettiği 'Afrodit' adlı bölgede gaz bulduğunu açıklamış, ardından da 12 parsele ayırdığı alan için ihale açmıştı. 

Şirketler sorumlu olacak 

Geçen hafta yapılan bir açıklamayla da bu bölgedeki, ikinci arama ihalesine toplam 15 teklif geldiği duyurulmuştu. Teklif veren şirketler arasında Malezya'dan Petronas, Fransa'dan Total, Rusya'dan Novatek, Güney Kore'den Kogas ve İtalya'dan
ENI de bulunuyor. 

Yapılan bu ihalenin ardından Dışişleri dün bir açıklama yaparak ihaleye konu olan deniz alanlarının bir bölümünün Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığı alanı ile çakıştığını belirtti. 

Açıklamada "Türkiye bu alanlarda hiçbir faaliyete müsaade etmeyecektir. Sözde ihaleye konu olan deniz alanlarının adanın güneyindeki büyük bölümü ise KKTC'nin TPAO'ya verdiği ruhsat sahaları ile çakışmaktadır. 

Petrol şirketlerinin bu alanlarda ileride faaliyette bulunmaları, KKTC ve TPAO ile karşı karşıya gelmelerine ve arzu edilmeyen gerginliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Türkiye bu durumda anavatan ve garantör ülke sorumluluğu içinde, KKTC'ye her türlü desteği verecektir" denildi.

Açıklamada şöyle denildi: "KKTC gibi biz de ilgili ülkeler ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye ve özellikle Kıbrıs meselesi bakımından ihtilaflı olan bu deniz alanlarında faaliyet göstermemeye ve bahse konu ihaleden çekilmeye davet ediyoruz. 
satellite image cyprus
Bu uyarılarımıza rağmen söz konusu şirketlerin Kıbrıs Türkleri'nin haklarını yok sayarak Rum Yönetimi ile işbirliğine girmeleri bölgede gerginliğin ortaya çıkmasına sebebiyet verecek ve bunun sorumluluğu da söz konusu şirketlerde olacaktır."

AA

Konu ile ilgili olarak Rafael Sadi'nin 31.08.2010 tarihinde Hasturktv'de yayınlanmış olan ENERJİ başlıklı araştırma  yazısını gözden geçirmekte yarar vardır. 

/arsiv/707.htm

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Ali Yalaz
07/07/12 13:32
Nihayet aklımız başımıza geliyor..

Haber Merkezi