Haber Merkezi

25/04/12

NASIR'IN İLGİNÇ VİDEOSU

Bilin bakalım Cemal Abdul Nasır'ın yanındaki kim?

Nasır’ın ilginç videosu

Cemal Abdul Nasır’ı nasıl bilirsiniz? Bu videoyu izledikten sonra belki fikriniz değişebilir.

İnternet’te,  Mısır eski devlet başkanı ve ortadoğuda uzun bir döneme damgasını vuran,  Baas ideolojisiin önderi  Cemal Abdül Nasır’ın ilginç görüntülerine rastgeldik ve sizlerle paylaşmak istedik.

Başlık ilginizi çektiyse devamını okumadan önce sizi uyaralım: Sözkonusu video bugünTürkiye’de medyada kullanıldığı anlamı ile “İnternete düşen bir kaset” değil. Aşağıda izleyebileceğiniz video, 1953 ile 1970 yılları arasında Mısır devlet başkanı olan Cemal Abdul Nasır’ın parlamento da yaptığı konuşmaların birinden kısa bir kesit.  O dönemi  yaşayan  veya Ortadoğu tarihi konusunda bilgi sahibi okurlarımız mutlaka Nasır’ın ateşli  savaş çığlıklarına aşinadırlar. Bu Nasır da aynı Nasır, ama bakın ne diyor:

1953’te,  Gerçekten, ve samimi olarak, doğru yolda ilerlemeleri için  Müslüman Biraderler ile işbirlği yapmak istiyorduk.  Müslüman Biraderler’in genel  danışmanı ile görüştüm,  bana taleplerini sundu. Peki benden ne istedi? Bana öncelikle Mısır’da başörtüsünü mecburi kılmam, ve sokağa çıkan her kadına örtünmesini emretmem  gerektiğini söyledi.  (Gülüşmeler)  Sokağa çıkan her kadına!  (salondan gelen “kendisi örtünsün!”   tepkisi ile artan gülüşmeler ve alkışlar)  Ona dedim ki: Bu dinin hakim olduğu, kadınların ancak hava karardıktan sonra sokağa çıkmalarına izin verildiği  çağlara  geri dönmek olur   (gülüşmeler).  Benim fikrime göre herkes tercihlerinde özgürdür.  Bana “Hayır!” dedi,  sorumlu bir yönetici olarak buna sen karar vermelisin. Ona dedim k , bayım, sizin tıp fakültesinde okuyan bir kızınız var ve başörtüsü yok , (gülüşmeler) Neden onu başörtüsü takmaya mecbur etmiyorsunuz?  Eğer siz,  (alkışlarla kesiliyor) eğer siz, bir tek kızı, üstelik kendi kızınızı, örtemiyorsanız, ben 10 milyon Mısırlı kadını nasıl örtebilirim? (gülüyor, salondan alkışlar)

Geçen yüzyılın ortasından kalma bu görüntüler bugün bambaşka bir anlam taşıyor. Yönetime darbe ile el koyan Nasır, ülkesini hezimet ile sonuçlanan iki kanlı savaşa sürüklemiş olmasına rağmen tüm ortadoğu sokaklarındaki popülaritesinden hiçbirşey yitirmedi.  Prensipte aynı ideolojinin takipçileri olan Enver Sedat ve Hüsnü Mübarek, Mısır’da ve bölgede  önemli değişimlere yol açtılar. Sisteme değil kişlere bağımlı yönetimlerin tüm karakteristik özelliklerini bu dönemlerde görmek mümkün oldu.

Geçtiğimiz yıl yine bir değişim yılıydı. Tunus’taki halk ayaklanması sadece ülkedeki yönetimi devirmekle kalmadı, Libya’da iç savaşla Kaddafi’yi devirdi. Ardından, Kahire’de Tahrir meydanı Mübarek’e git dedi.  Suriye’de zamanı bilinemese de sonu artık belli olan bir iç savaş başlattı. Körfez ülkelerinde ise kanlı olarak bastırıldı.  Ortadoğudaki büyük oyuncular birer birer değişirken yerilerini artık kimin alacağından kimsenin şüphesi yok.  Uluslararası siyaset arenasında Çekoslovakya’dan romantik bir alıntı ile Arap Baharı olarak adlandırılan bu hareketin bahar olduğu kesin ancak gidişat kara kış’a doğru.  Ortadoğu güneşi altında değişmeyen tek şey, Arap dünyasında değişimin ancak  darbe ile ve kanlı olabileceği.

Böylesi seçkin komşularla birlikte yaşamak durumunda olan İsrail’lier de  “Kıymetini bilememişiz, gelen gideni aratırmış”  diyorlar olsa gerek.  İsrail’den gelen tepkilerin birçoklarının beklediğinden çok daha düşük dozda endişe içeriyor oması ise aslında çok anlaşılır : Her gün yeni birşeyler öğrenseler de ne de olsa 64 yıllık tecrübeleri var bu ormanda.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
29/07/13 11:23
CEMAL ABDUL NASIR ZAMANINDA MUSLUMAN KARDESLERIN NE OLDUKLARINI COK IYI BILDIGI ICIN BUNLARI KANUN DISI ETTI, CUNKU BUNLAR IKTIDARA GELDIKLERI AN SERIAT KANUNLARINIDA BERABERINDE GETIRIYORLAR ,TABII OLARAK MISIRLILAR KENDILERINE YAPILAN KISITLAMALARI GORUNCE AYAKLANDILAR VE ORDUNUN YARDIMIYLA MURSI'YI DEVIRDILER. 21'INCI ASIRDA GERICILIGIN YERI YOKTUR. AFGANISTAN'DA TALIBAN TEROR ORGUTUNUN NE YAPMAK ISTEDIGINI COK IYI GORUYORUZ. ARAP AYAKLANMALARININ SONUCUNDA ISLAMI HAREKETLER IKTIDARA GELIYORLAR VE DAVRANISLARIYLA COK CABUK INSANLARIN NEFRETLERINI UYANDIRIYORLAR. SON GUNLERDE TUNUS'TADA AYAKLANMALAR BASLADI . ARAP LIDERLERIRININ BILMELERI GEREKEN BIR SEY VARSA ODA HUR DEMOKRATIK VE LAIK REJIMLER ISTIYORLAR. 21'inci YUZYILDA SERIATIN YERI YOKTUR, CUNKU SERIAT GERICILIKTIR, HELE BUNLARIN ICINDE OYLE ASIRI GERICILER VARKI KADINLARIN HAYATTA BILGI EDINIP MODERN HAYATA ATILMALARINI ENGEL OLUYORLAR ,ONLARI ADETA BIR KOLE GIBI EVLENLIRINDE OTURUP COCUK DOGURMA MAKINESI GIBI GORUYORLAR.BU ELBETTEKI BIR GUN DEGISECEKTIR, ILERLEMEYI KIMSE DURDURAMAZ.
sem
31/03/13 16:39
çok dogru konuşmuş

Haber Merkezi