Haber Merkezi

14/03/12

Demir Kubbe Teröristlere karşı

Kaynak: National Post

 

Geçtiğimi Cuma günü Filistinlilerin İsraile roket saldırısından sonra İsrail savaş uçakları bu saldırıyya cevap verdiler. Çoğu terörist 12 Gazzeli hayatını kaybetti. Bunu devamında, bölgedeki çatışmalar ateşlendi. Filistinliler roketlerle Güney İsrail şehirlerini vurmaya çalışırken, İsrail de hava akınlarıyla bu saldırılara cevap verdi. Cuma günü başlayan çatışmalar sonucu dürt gün sonra 23 Gazzeli hayatını kaybetti, düzinelerce de yaralı var. İsrail tarafında ise, bazıları ciddi 22 yaralı bulunuyor.

 

Pazartesi gecesi Mısır, taraflar arasında bir ateşkes sağlayabildiğini açıkladı. Her iki tarafın da zaten bu çatışmayı fazlaca sürdürmekte bir çıkarı yoktu Hatta Filistin tarafı sanki istemeden saldırıyordu. İlk saldırıları, İsrailin yüksek mevkide bir teröristi vurması sonucu olmuştu. İslami Cihad gibi gruplar, bu saldırıya cevap göstermelik olarak cevap verdiler. Çok istediklerinden değil.  Ortadoğuyu takip edenler için bunlar artık haber niteliği bile taşımıyor.

 

Fakat değişen bazı şeyler var. Bu sefer üstelik iyi değişiklikler: İsrailin geliştirdiği Demir Kubbe roketlere karşı savunma sistemi, en iyimserlerin tahminlerinden bile daha iyi bir performans gösterdi. Özellikle Gazzeden gelen roketlerin gölgesinde yaşayan İsrailliler için bu iyi bir haber. Fakat aynı zamanda bütün batı dünyası için de iyi bir haber: İsrailin geliştirdiği diğer birçok savunma teknolojisi gibi günün birinde bizi de koruyacak Demir Kubbe sistemi iyi not aldı.

 

Demir Kubbe bir teknoloji mucizesi. İsraile bir roket veya havan topu saldırısını saniyeler içinde seziyor, uçuş yolunu hesaplayıp vurmaya değer olup olmadığı kararını veriyor. Eğer roket boş bir araziye doğru gidiyorsa, genellikle sistem harekete geçmiyor. Fakat gelen tehlike eğer bir yerleşim merkezine veya korunması gereken bir altyapı tesisine doğru yol alıyorsa, bu roketi zararsız hale getircek bir karşı roket ateşliyor

Pazartesi günü Demir Kubbe sisteminin başarı oranı %75 ti. Fakat Pazartesi, sistemin iyi çalışmadığı bir gündü. Tüm çatışma sırasında sistem tehlikeli olduğunu karar verdiği roketlerin %90 ını bertaraf etti. Son çatışmada, Demir Kubbe'nin havada patlatıp zararsız hale getirdiği roket ve havan mermisi sayısı yüzleri buldu.

 Demir Kubbe sistemi belki bir gün İsrailin bütün sınırlarını koruyabilir, fakat henüz bütün ülkelyi kapsamıyor. Koruduğu bölgelerde bile başarı oranı %100 olmadığından Gazzeye yakın yaşayan İsrailliler bir kuşatmada yaşıyorlar: Okullar mecburi tatil, toplantılar iptal ve ailelerin bomba sığınaklarına yakın bulunmaları tavsiye ediliyor.

Buna rağmen, Demir Kubbe sisteminin geleceği çok parlak gözüküyor. Sistem İsrailin güneyinde yaşayanlara psikolojik bir rahatlık getirmekle kalmıyor, Gazzedeki teröristlerin içini çok daha zorlaştırıyor. Roket ve havan toplarına yaptıkları muazzam yatırım bir günde  %75 ile %90 arası bir değer kaybına uğradı. Demir Kubbenin büyük bir ihtimalle düşüreceği roketleri ateşleyecek terörist bulmak ta ona göre zorlaşacak.

 

Demir Kubbe sistemini geliştirmek İsraile bir milyar dolardan fazlaya mal oldu. BU teknolojiden yararlanabilmek isteyen Amerika, projeye yüzlerce milyon dolar katkıda bulundu. Sistemin her attığı roket düşüren roketin maliyeti, 60,000 dolar cıvarında. Pahalı, fakat İsrailliler için son kuruşuna kadar değer bir sistem.

 

Sistem, sadece hayat kurtaran bir savunma sistemi değil. Ortadoğudaki savaşların bir sembolü gibi de gözüküyor: Filistin militanları ellerindeki nisbeten az kaynakları İsraillileri hiçbir ayırım yapmadan öldürecek  silahlara yatırırken,  İsrailliler, günü birinde Amerikan askeri üslerini İran ve yandaşlarının saldırılarından koruyacak, yüksek teknoloji içeren hayat kurtarma sistemleri geliştirdiler

 

 Savaşü ihtiyaç kadar icadın anasıdır. İsrail Gazzeyle savaşa girmek istemedi. Hamas şiddet yolunu bırakıp güvenli sınırları içinde İsraili tanırsa İsrail yarın barış yapar. Bütün bunlar olana kadar, İsrailin hayatta kalma savaşı verirken geliştirdiği teknolojilerden Batı dünyası yararlaıyor.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Alon
05/04/12 08:09
şabat şalom ve filistinli denen cambazlar !!!! Bakın size birşey söyliyeyim... 1948 ve 1956 yı atlıyorum..1967 lerde sizler daha portokal ağacında vitaminken, mısırlı Cemal abdul nasır , ürdünlü kral aptuş ve diğer arap liderleri israili yok etmekten bahsederdi..Kendilerini çok güçlü zannetmişler ve birleşerek israili yok edeceklerini sanmışlardı..Sonları 5 dakikada beşiktaş oldu..Keza 1973 te de denediler..Sevgili cambazlar, demek istediğim , israil düşmanları kendilerini güçlü hissettikleri anda hep israile saldırmayı düşünür..Eğer iran güçlü olsaydı şimdiye dek israile saldırmıştı bile..Siz bakmayın o maymun tipli cüce ahmedinejadın söylemlerine..o sadece havlar..Şahab , kebab füzelerini boyamakla teknoloji üretmiş olmuyorsun..Size nacizane tavsiyem havlamayı bırakın kendi problemlerinizi çözün..Bir daha nasıl 34 vatandaşımızı terorist sanıp öldürmeyelim diye hesaplar yapın..Biber gazından nasıl daha fazla öğrenciyi safdışı ederiz hesapları yapın..Ankaraya giderken yolda durdurulan ve protestocuları ankaraya sokmak istemeyen polislere yollar nasıl dinamitlenir tatbikatları yaptırın..Fazlalık gazeteciler için daha fazla cezaevleri yapın..Kısaca ileri demokrasiyi hayata geçirin ve sonra dış politikada ahkam kesin..Hadi koçlarım işbasına !!!!!!!!
Shlomo Hayim
01/04/12 19:36
ŞAPAT!! ŞALOM...İran koskoca bir HİÇTİR..Kağıttan kaplan.Bir tek çıkar...İsrail'i haritan sileceğiz der,durur.Yani sadece havlar.Böylesi kafada onlarca ülke var dünyada.Geçmişin cihad adı altında yağmacılık sevdalısı.Tümü boş,bomboştur..Konuşup dururlar.İcraat SIFIR..Böylesi ülkeler,bizim için şamda kayısı.iki saatte sileriz haritadan.hem de tek bir zayiat vermeden.Denemesi bedava.
wodell
27/03/12 20:22
SABAT SALOMMM senin rengin ne oldugu onemli degil,senin gibilerini tikkate bile almayız yalnız sunu bilki ISRAEL DEVLETI nin elindeki Teknoloji ve silahların yarısını kullanırsa degil iran orta dogu diye bir sey kalmaz irandan sonra sıra sizlere gelecek diye tir tir titriyorsunuz ama korkunun ecele faydası yok iste ozaman senin gibilerin nasıl buhar olup Cehennemin dibini boylıyacagını dusundukce kahkahalarla guluyorum....
İsrailli
21/03/12 19:09
Yüzde on ne olacak diyor Hamasın sözcüsü.Peki ya bizlerin göndereceği yüzde yüzler ne olacak.
Filistinli
18/03/12 11:38
%10 nolucak?
ŞABAT ŞALOMMMMM
16/03/12 23:30
SHLOMO HAYİM!!!!!!!! TABİKİ KAŞINMAYIPTA İRAN A SATAŞMAZSANIZ EEE BİRAZ DAHA MÜSADENİZ VAR. YOKSA İRAN SİZE Bİ SOPA ATAR BUHAR OLUP UZAYA UÇARSINIZ..........!
Psikolog
15/03/12 13:25
Izmirde Psikolog olarak görev yapan ve en büyük müsteri kapasitesi Yahudi olan bir dostum söyle diyor" Yahudilerin halk olarak psikolojisi bozulmus..Bircok konuda örnek gösteriebilecek Yahudi bunca yildir itilip kakilmanin sonucu olarak bozuk bir ruh dünyasina sahip..Herkesi düsman görüyor.."
Shlomo Hayim
14/03/12 23:57
Fransa Kralı XIV Louis, büyük Fransız filozofu Blaise Pascal’dan bir doğaüstü kanıtı vermesini istedi. Pascal şöyle cevap verdi: “Yahudiler, Majesteleri, Yahudiler.”. Pascal’in düşünebildiği en iyi doğaüstü kanıtı “Yahudiler” idi……Leo Nikolaivitch Tolstoy, çok dindar bir Rus Ortodoks Hıristiyan idi. En çok Savaş ve Barış adlı eseriyle tanınan, geçen yüzyılın çok ünlü bir Rus yazarı. 1908 yılında şöyle yazdı: “Yahudiler sonsuzluğun simgesidir. Binlerce yıllık katliamın, işkencenin yok edemediği; ne ateşin, ne kılıcın ne de engizisyonun dünyanın yüzünden silebildiği; Tanrı’nın ilhamının ilk ürünü; o kadar uzun süredir peygamberliğin muhafızı olan ve bunu dünyaya aktaran Yahudi. Böyle bir ULUS yok edilemez. Yahudi Ebediyet’in kendisi kadar kalıcıdır.Mark Twain’in yorumu ise muhteşem.. ““Yahudi bu dünyada, her çağda harikulade bir savaş vermiş; bunu da elleri arkadan bağlı iken yapmıştır. “MAĞRUR”olabilir ve bundan ötürü de mazur görülmelidir. Mısırlı, Babilli, Persli yükselmiş, gezegeni çıkardığı gürültü ve görkem ile doldurmuş, ardından da bir rüya gibi sönmüş, göçüp gitmiştir; onu Yunanlı ve Romalı izlemiş, çok güçlü bir ses çıkardıktan sonra onlar da yitip gitmiştir; diğerleri de sıyrılıp meşalelerini arşa tutmuşlarsa da bu meşaleler zaman içinde sönmüştür; bu halklar şimdi ya alacakaranlıkta oturuyorlar ya da silinip gittiler. Yahudi hepsini gördü, hepsini yendi ve her zaman olduğu gibi, şimdi de ne bir çöküş emaresi, ne yaşın getirdiği yıpranmayı, ne parçalarında bir zayıflama, ne enerjisinde bir azalma, ne de tetikte bekleyen ve girişken zihninde bir uyuşma var. Yahudi dışında her şeyin bir ömrü var; tüm diğer güçler geçip gidici ama o kalıcı.

Haber Merkezi