Haber Merkezi

16/02/12

Al Dura yalanına bir darbe daha

 

Garipten de garip, yalandan da yalan

 

Al Dura olayı neydi? Tıklayın

Fransız yüksek mahkemesi İsrailli doktoru haklı buldu. Doktor, Al Dura nın babasının iddia ettiği gibi olayda yaralanmadığını iddia etmişti.

Kaynak: YNET, Aviel Magnezi

Çarşamba günü Fransız Yüksek mahkemesi iftira ile suçlanan İsrailli doktora beraat kararı verdi.

Davacı Cemal Al Dura,. İntifada sırasında çapraz ateş altında kalıp babasının arkasına saklanan. Ve intifadanın bir sembolü haline gelen 12 yaşındaki Muhammed Al Dura’nın babası. Filistinliler Muhammedin ölümünden İsraili suçlarken, İsrail bundan Filistinlileri sorumlu tutuyorlar.

 Olaydan hayatta kalarak kurtulan Cemal Al Dura, basına verdiği bir açıklamada olayların nasıl geliştiğini anlatıp, olayda aldığı yaralardan kalan izleri basına göstermişti. Bu açıklamalar, Tel Hashomer hastanesi doktoru Dr. Yehuda David’in, basına gösterilen yaraların olayla ilgili olmadığını iddia etmişti. Dr. David, bu yaraların olaydan çok sene önce yapılan bir ameliyatın izleri olduğunu söyledi. Ameliyatın nedeni de, Hamas militanlarının Al-Dura’yı İsrail ile işbirliği yapmakla suçlayarak saldırmaları.

 

İşin ilginç yanı, Hamas tarafından yaralanan Al-Dura’yı İsrail’de ameliyat eden Dr. David’den başkası değil!

 

Bu iddia üzerine, Al Dura Dr. David’i Pariste iftirayla suçlayarak dava etti. Fransız Mahkemesi, Dr. David’e Al Dura nın sağlığıyla ilgili bilgileri açıkladığı için 13,000 Euro para cezası verince,  Dr. David temyize baş vurdu.

 

Dr. David, “Temyiz mahkemesinin eriştiği sonuç daha iyi olamazdı”diyor. “Mahkame, benim doğruyu, Al Dura nın ise yalan söylediğini ispatladı. 12 senedir topladığımız tüm bilimsel bulgular, al Dura olayının sahte olduğunu gösteriyor. Babanın yaraları sahte, ve İsrail askerleri onlara ateş etmedi ve çocuğun ölümünden sorumlu değiller.” Dedi.

 

Netanyahu Dr David’ın gösterdiği kararlılığı tebrik etti, ve İsrailin kendi gerçeklerini ve haklılığını anlatmakiçin verdiği savaşa bir örnek olarak gösterdi.”

 

Hükümet, Dr. David’in mahkeme masraflarını üstlenecek. Bu karara önayak olanü Dr. David ile beraber askerlik yapmış olan bakan Moşe Ya’alon.

 

Dr. David “İsrailin gerçeklerini anlatmak için Bir Facebook sayfası açtım. Ya’alon Adalet bakanlığına bütçe talebinde bulundu. Umarım yalanlara son verebiliriz” dedi.

 

 

Al Dura olayı neydi? Tıklayın

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Menteş Azuz
18/02/12 14:04
Maariv Gazetesinde okuduğum kadarıyla, baba Al-Dura'nın yaraları olaydan (çok sene önce değil) 2 yıl önce Hamas tarafından vurulmasının izleriymiş. Baba Al-Dura İsrael'de iddia sahibi doktor tarafından tedavi edilmiş. Babanın dava açmasının nedeni, hasta ile doktor arasında gizli kalması gereken tedaviyi açıklamasıdır. Anlayacağınız Hamas korkusu Gazzelileri yalan söylemeye zorunlu kılıyor.

Haber Merkezi