Haber Merkezi

22/01/12

GARGAT'I ARARKEN

Accueil

 

 

Conseil Représentatif des Institutions juives de France
 
 
 
 

Gargat’ı ararken

Richard Prasquier-

CRIF (Fransa Yahudi Kuruluşları Temsil Konseyi) Başkanı 24 Ocak 2012 

http://www.crif.org/fr/leditorialdupresident/la-recherche-du-«gharqad»

 

9 Ocak 2012 günü Kudüs büyük Müftü’sü Muhammed Ahmed Hüseyin,  Doğu Kudüs’te El Fetih’in 47. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. “Palestinian Media Watch” adlı Think Thank kuruluşu sayesinde haberdar olduğumuz bu üç dakikalık konuşma dikkate değer.

Müftü ne diyor? Pek belirgin olayan bir mantık silsilesi ile tüm Filistin’in bir devrim içinde olduğunu söylerken, bunu teyid amacıyla da ünlü bir hadisten bahsediyor: Müslümanlar Yahudileri öldürmedikçe kıyamet günü gelmeyecektir. Yahudiler ağaçların arkasına saklanacak, ve ağaçlar dile gelerek, “Ey Müslüman, arkamda Yahudi saklanıyor gel onu öldür!” diyecekler. Tüm ağaçlar böylece konuşacaklar ancak biri hariç.  “Yahudi ağacı” da denilen “gargat” ağacı konuşmayacak.  Müftü, “İşte bu nedenle”  diye devam ediyor sözlerine, Yahudier evlerinin etrafına Gargat ağaçları dikiyorlar…

Botanik bilgim çok iyi değildir, “gargat” hangi ağaçtır bilmiyorum, ancak bu beyanı daha önce nerede okuduğumu biliyorum: Hamas’ın tüzüğünün 7. maddesinde. İsrail- Filistin çatışmasının bir çok “uzmanı”nın inatla okumayı reddettiği madde bu:  Gerçeklerin inkarı konusunda psikologların getirdiği açıklamalar var, ancak konumuz bu değil.  

Bu maddeden bahseden bir Hamas mensubu değil, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı tarafından (Mahmud Abbas)  doğrudan atanmış (2006) Batı Şeria’nın en üst düzey dini yetkilisi. Bundan daha fazla resmileştirilemezdi.

Bu metnin gerçekliği şüpheli bir hadis olduğunu dolayısı ile kısıtlı bir öneme sahip olduğunu bir kaç vesile ile duydum. Ancak Müftü öyle demiyor: Muslim ve Bukhari gibi önemli alimlerin onayını haiz, “saygın” bir hadis bu, inanmak ve dolayısı ile uygulamaya çalışmak gerekir.

Peki ne zaman? Büyük soru bu. Müftü, sorulduğunda, Filistin Yönetimi din işlerinden sorumlu bakanının da desteğini alarak kendini savunuyor. (Mahmut Abbas’ın tepkisini duymadık) Meğer biz onu yanlış anlamışız, sözlerini konu dışında yorumlamışız (aslında Youtube’a bakmak yeterli).  Bugün olması gerekenlerden (Yahıdilerin katli) bahsedilmiyormuş, söz konusu olan gelecekmiş, kıyamet günüymüş. Tabiiki siyasi olarak bizler barış yanlısıyız, vs vs. Uff, Yahudiler artık rahat bir nefes alabilirler, piyasada “gargat” fiyatları düşecek, ve artık eşim de bahçeye bu ağaçlardan dikmek zorunda değil.

En azından şimdilik, zira gelecek için daha dikkatli olmakta fayda var…

Son derece ciddi olan bu hikaye ne yazık ki aynı zamanda neredeyse banal. Üzüntüyle kelimelerimi tartarak söylüyorum: Filistin Yönetiminin iki yüzlülüğünü ortaya çıkarıyor. Muhammed Ahmed Hüseyin, El Aksa’nın imamı, Kudüs Büyük Müftülüğüne seçildiğinde ılımlı biri olarak kabul ediliyordu:  Göreve gelmesinden üç ay sonra, intihar saldırılarının tamamen kabul edilebilir olduğunu açıkladı. Peki ılımlı ne demek?

Peki ya bu sözlerin sarfedildiği anma gününün moderatörü, o da bir ılımlı mı? Müftüyü kürsüye nasıl davet ettiğine bakalım: “Maymunların ve domuzların soyundan gelenlere ( bilin bakalım kimleri kastediyor?) karşı savaşımız bir iman ve din savaşıdır. Yaşasın El Fetih!”

Belli ki bizden gülümsememiz, omuz silkmemiz, unutmamız ve öfkemizi İsraillilerin Gilo’da yapacakları bir sonraki inşaata saklamamız istenecek. Çünkü o inşaat gerçekten insanlığa karşı işlenmiş bir suç… Sözlü ifadeleri dikkate almamak gerekir evet bunu daha önce de başka bir konuda duymuştuk. Barış, herşeyden önce barış. Bu hadis temelinde bir barış mı? Kiminle dalga geçiyorlar?

 

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yücel
26/11/13 17:18
Ömer Nasuhi Bilmen Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri isimli eserinde konuya şu şekilde yaklaşmaktadır: “Ve ey mü’min muvahhid olan zatlar! Öyle (Allah’tan başkasına tapanlara sövmeyiniz.) bir takım batıl ilahlara ibadet eden müşriklere bu ibadetlerinden dolayı seb ve şetmde bulunmayınız. Yahut onların Allah’tan başka taptıklarına putlarına sövüp durmayınız. Mesela : “Sizlere de putlarınıza da lanet olsun.”veya: “Sizde putlarınız da kahrolunuz.”demeyiniz. (sonra onlarda) O müşriklerde bir mukabele hissine kapılarak (bilmeksizin) Cenab-ı Hakk’a karşı tazim ve tebcilin lüzumunu düşünmeksizin (Allah-u Teala’ya düşmanlıkla söverler.) Siz de onların böyle fezahatte bulunmalarına sebebiyet vermiş olursunuz.” Tefhimü’l-Kur’an isimli eserinde Mevdudi konuyla ilgili şu açıklamada bulunmaktadır: “Hz. Peygamber’in ashabı gayr-i müslimlerin tapındıkları şeylere, liderlerine ve akidelerine karşı kötü dil kullanmaktan kaçınmaları için uyarılmaktadır. Onlarla tartışmaya girdiklerinde uygun sınırlar içinde kalmaları ve müslim olmayanların gerçekten daha çok uzaklaşmamaları için kutsal kişi ve nesnelerini kötülememeleri tavsiye olunmaktadır.”
benhur
07/11/12 13:13
Hz Musanın kızıl denizi ikiye ayırıp selamete çıkmasından sonra ayaklarının çamuru kurumadan hakkı inkar edişi karşısında gargat ağacını size anlatmak çok zor bence inanan elbette siz olmazsınız bu kesin
Birlik Beraberlik ancak ,,,,?
14/07/12 15:21
Bakara 120 en iyi cevap, ,,,open the book and read
İsmail
25/05/12 22:35
Bir yanlışı düzeltelim. İsraillileri şeytan olarak görmek başka, İsrail devletine karşı olmak başkadır. İsrail siyonist bir aygıt olarak kurulmuştur. Emin olun İsral'e gitmek, bir yahudi ile sohbet etmek, belki orada yaşamak bile isteyebilirim. Ama gözümün önüne, askerlerin yanı başında elinde tüfeklerle silahsız filistinlilere ateş eden sakallı, kipalı, genç sivil yahudiler geliyor. Onlara şeytan da dahil olmak üzere esirgeyeceğim hiçbir lafım yok..
Alon
24/05/12 09:59
Mustafa !! Sen bu söylediklerinde ciddi misin ? Aşağıda bir arkadaşın dediği gibi sen fena halde dolmuşa gelmişsin. Senin suçun değil tabii, kaynakların sizin medya ise dolayısıyla olaylara at gözlüğü ile bakarsın. ister müslüman ol , ateist , budist hiç farketmez. Kimse senin kılına dokunmaz..Sadece Netanyahu değil , tüm politikacıları burda TV showlarda gırgıra alırlar. Ve bu politikacılarda gidip bunları mahkemeye falan vermez. Isteyen türkiyede erdoğanı bi gırgıra alsın, hemen ipini çekerler. Erdoğanın katıldıgı ve konuştuğu toplantılarda gördük, tepki gösteren kişilere tekme tokat dalındıgını..Kısaca , israilde ileri demokrasi denilen palavra değil, gerçek demokrasi var..Denemesi 70 dolar, Pegasusla
mustafa
10/05/12 09:04
israillleri şeytan olarak görmedim asla.bu ırkçılık olur o zaman.ama tel-aviv sokaklarında güven içinde dolaşabilirmi insan bir müslüman olarak netanyahu için ağzıma geleni söylesem sen ne yapardın anında satardın kesin,en yakın kolluk kuvvetlerine durumu bildirirdin:)ama türkiye de sokakda erdoğan için herkes istediği şeyi söyleyebilir en büyük hakaretlerde dahil,korku yok baskı yok.
İlan
05/05/12 12:04
Hemen ispat edeyim. İsrailde yaşıyorum. Bugüne kadar gargat ağacının adını ilk defa bu sitede gördüm. Nemelazım diye dikenleri de pek tanımıyorum. İstersen seni davet edeyim, gel beraber turlarız. Belki şeytan olarak gördüğün İsrailliler hakkında fikirlerin değişir.
mustafa
05/05/12 11:50
dostum birinin dolduruşuna gelmek senin için sözkonusu olabilir kimbilir.tevrat ta yazıyor zaten söylediklerim.söylediklerimin aksini ispat edebilecek varmı?
ilan
04/05/12 18:51
Mustafa seni birisi doldurmuş ya...Valla helal olsun. merak ediyorum sana daha neler yutturuyorlar.
mustafa
04/05/12 17:24
yahudilerin buna pek inanmasada ihtiyaten bu ağacı yetiştirdiklerini bir çok kaynakda gördüm.filistinlerin 3-5 kendini bilmezi yahudiler maymun domuz diyor da ya yahudi felsefesindeki yahudiler dışındaki bütün insanlar hayvandır düşüncesini nasıl açıklarsınız.
ahmet elbeyi
18/02/12 12:38
tamamen uydurma bir hadis ne yazıkki böylesi hurafeler günümüz müslümanları arasında epey yaygın haldedir.bence müslümanlar böyle saçmalıklarla uğraşacaklarına yahudi kardeşlerinden bilim ve teknik gibi alanlarda faydalanma çabası içerisinde olmalıdırlar unutmamak gerekirki muasır medeniyet olarak gıpta ettlğimiz avrupa batı medeniyeti orada yaşayan yahudi bilim insanları entellektüel ve sanatçılar olmasa idi kesinlikle bu noktaya ulaşamazdı teslisçi hristyanlardan bize çok daha yakın olan muvahhid yahudi kardeşlerimizle mutlaka ilişkerimizi düzeltip geliştirmeliyiz
3 Yildiz Emsan
04/02/12 12:55
Tencere dibin kara benimki senden kara
yehuda beit halachmi israel
01/02/12 12:52
Bir din adaminin baslica gorevi insanlara dogru yolu gosterip insanlara sevkat ve kardesligi ogretmektir. Bu muftu ise tam tersine nefret ve caniligi ogretiyor. Yine agzindan inciler dokturmus,buda ne ilk nede son. Boylece kendi toplumuna ne kadar kotuluk ettigini gormuyor.

Haber Merkezi