Haber Merkezi

31/07/11

İSRAİL'İN BAŞARISININ SIRRI

 

 

Alwatan daily

 

KAYNAK : http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5516.htm

 

 

SUUDİ YAZARLAR : İSRAİL’İN BAŞARISININ SIRRI

 

 

7 Haziran 2011 tarihinde, iki Suudi köşe yazarı, Okaz gazetesinden liberal yazar Khalaf Al-Harbi ve Al-Watan gazetesinden Fawaz Al-'Ilmi,  İsrail'in durumunu Arap ülkeleri ile karşılaştıran makaleler yayınladılar. Al-Harbi’ye göre,  İsrail'in başarısının sırrı demokratik rejiminde ve insan haklarına gösterdiği saygıda  yatıyor. Al-'Ilmi ise, İsrail'in refah seviyesinin eğitim ve bilim alanındaki yatırımlarıyla ilgili olduğunu yazdı.

 

 

Bu tür makalelerin Suudi hükümet basınında çok nadir olduğunun altını çizmek gerekir.


Bu makalelerden alıntılar:

 

 

Al-Harbi: "Gerçekten Hala İsrail’in Yok Olmaya Mahkum Geçici bir Varlık Olduğuna İnanıyor musunuz?"

 

 

"Biz küçükken öğretmenler sürekli İsrail’in kesinlikle geçici ve kısa süreli bir ülke olduğunu tekrarlayarak bizi  bezdirirlerdi. Okumayı öğrendiğimiz yaşa gelince kafamızı, Arap dünyasında İsrail’in neden kalıcı olamayacağını anlatan gazete ve kitaplar doldurdu. Yıllar boyunca, İsrail’in kaybolacağı anı bekledik. Ve işte bugün Arap ülkelerinin birbiri ardına devrilmesine tanıklık ediyoruz.”

 

 

“Birkaç gün önce,  İsrail'in Arap topraklarını yuttuğu Naksa’nın [yani 1967 savaşı yenilgisinin] 44. yıldönümü idi. Bir hafta önce, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan Kongresi önünde harikulade bir konuşma yaptı ve İsrail'in 1967 sınırlarına geri dönmeyeceğini vurguladı. Bu ifade, artık İsrail’in ne 1948’de, ne de 1967’de işgal ettiği topraklar üzerinde pazarlık bile etmeye istekli olmadığını belirten bir gönül rahatlığı ve huzur derecesine kavuştuğu anlamına gelir.  Biz gerçekten hala İsrail’in yok olmaya mahkum,  geçici bir varlık olduğuna inanıyor muyuz?”

 

 

" Belki de İsrail 100 veya 200 yıl sonra kaybolur, kimse gelecekte ne olacağını bilemez. Ancak, Arap komşularının bugünkü durumlarına bakınca, ben,  kokuşmuş ülkeler, ulusal birliği korumaktan yoksun siyasi birimler, ve İsrail’den çok kendi halklarını yok etmeye çalışan ordular görüyorum...”

 

 

"İsrail'in tüm büyük zorluklara rağmen hayatta kalmasının sırrı, Arap düşmanlarına karşı ırkçılığı ve gaddarlığı ne olursa olsun, demokrasisinde ve İsrailli vatandaşların değerine gösterdiği saygıda yatmaktadır. Arap ülkelerinin birbiri ardına çöküşünün sırrı ise, diktatörlük ve bireye baskıda yatıyor ... İsrail'in komşusu olan bir Arap ülkesinin, kendi bireylerinin onurunu inkâr ederken, Filistin’i özgürleştirmeyi başarması mümkün değildir. "

 

 

"İsrail savaş üstüne savaş kazandı ve topraklarına İsrail'in kendisinden büyük Arap toprakları kattı. Sonradan buralarda imalat, sanayi ve yeni buluşlar geliştirdi. Oradaki kişi başı ortalama gelir komşu Arap ülkelerinin iki katıdır. İsrail kendisini kaçınılmaz bir gerçek haline getirmiştir. Arap komşuları, vatandaş adı verdikleri zavallıları asker çizmesi altında ezerken, İsrail,  gelişiminin tüm aşamaları boyunca gücünü vatandaşlarına verdiği saygıdan almıştır."

 

 

"Araplar imha olurken İsrail’in halen var olduğunu bildirmek için keşke öğretmenlerimizle temasa geçebilsek. Kimin kalıp kimin yok olacağını bilmek için, kimde demokrasi, insan hakları ve sosyal adalet var diye bakmak gerekir."[1]

 

 

Al-'Ilmi:  İsrail Bilimsel Araştırmanın zirvesinde,  Araplar daha başlangıçta

 


"... Tawasul [2] İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesidir ve Arap web sitelerinin aksine, her 12 dakikada bir girdilerini güncelleştirir ve bunları Arapça, İbranice, Farsça, İngilizce, Fransızca ve Rusça olarak verir. 20 Ocak'ta bu web sitesi, Arap kemik iliği donörlerinin dünyadaki tek kayıt veri tabanının Kudüs'teki İbrani Üniversitesine bağlı Hadassah Tıp Merkezinde bulunduğunu bildiren bir rapor yayınladı. Unutulmamalıdır ki, dünyada sayıları 400 milyondan fazla olan tüm Arapların sadece 1.2 milyon kadarı İsrail'de yaşar. "

 

 

"Avigayil Kadeş tarafından hazırlanan rapor, Hadassah Tıp Merkezi'nde organ bağışını denetleyen Dr. Amal Bişara’nın - yaşam bilimleri ve immünoloji alanında doktora sahibi bir Arap kadını- bu kemik iliği kaydı veri tabanı 2008 yılında kurulduğundan beri,  azimle 60'dan fazla Arap köy ve kentini ziyaret ettiğini bildiriyor. Bunu hem kendi araştırmalarını geliştirmek hem de 22 yıldır hastanede aktif olan Yahudi kayıtlarını çoğaltmak için yapmış."

 

 

Konferanslar ve sosyal iletişim ağları sayesinde bu Arap doktor Yahudi kayıtlarına 9.000 Arap bağışçıyı eklemiş ve altı adet kemik iliği naklinin yapılmasını mümkün kılmış.  Burada, bu tür nakil operasyonuna ihtiyacı olan Arapların % 60’ının kendi aileleri içinde donör bulduğunun ve kemik iliği nakli taleplerinin % 90’ının akraba evliliği nedeniyle kalıtımsal hastalıklardan muzdarip Arap çocuklarından oluştuğunu belirtmeliyiz."

 

 

"Bu Arap bağışçılar kaydedilmeden önce, Hadassah Tıp Merkezi donör kayıtlarını genişletmede ve Yahudilerle Araplar arasında bağışı düzenleme konusunda büyük ölçüde başarısız oldu. Ancak, Arap doktor sayesinde, algılar değişti, ve artık Araplar ve Yahudiler tanımadıkları birinin bile hayatını kurtarmak için  birbirlerine kemik iliği bağışlamaya istekliler."

 

 

"Bu yıl İsrail, ülkeyi kişi başına düşen yayın sayısında -her 10.000 kişiye 12 çalışma- dünya çapında ilk sıraya taşıyan çok sayıda bilimsel çalışmalar yayınladı.  Amerika 10.000 kişiye 10 çalışma ile ikinci, İngiltere 9 ile üçüncü oldu. Arap ülkelerine gelince, hepsi tüm bu istatistiklerin en alt sıralarında."

 

 

"Araplar ve İsrail arasındaki bilim ve teknoloji farklarını gösteren raporlara göre, ortalama Arap vatandaşının yıllık eğitim giderleri 340 dolara düşerken İsrail'de bu rakkam 2.500 dolardır. Gelir, eğitim, ve sağlık düzeylerini ölçen endeksler İsrail’i dünya çapında 23.cü sıraya koyarken, Mısır 199.cu, Suriye 111.ci, Ürdün 99.cu, Lübnan ise 82.ci sıraya düşmüşlerdir. Bir milyon vatandaş başına düşen araştırmacı bilim adamı sayısında ise, İsrail’in sayısı 1395, Arap dünyasınınki 136’dır.  UNESCO'nun istatistiklerine göre, Arap ülkelerindeki bilimsel araştırma giderleri yıllık bütçenin % 0.2’sini geçmezken,  İsrail'de bu rakam % 4,7’dir ve bu oranla İsrail dünya çapında ilk sırada yer almaktadır. "

 

 

"On yıldan beri İsrail, araştırma merkezleri ve bilim adamlarının uluslararası kalkınma programlarına katılmasını teşvik etmek amacıyla bilimsel olarak gelişmiş ülkeler ile stratejik bağlar oluşturmuştur. Bugün İsrail’de 21 tane uluslararası bilim şirketi bulunmaktadır, İsrail bu şirketlerin çalışmalarının sonuçlarını herkesten evvel bilir ve onların bilimsel uzmanlıklarından faydalanarak kendi buluşlarını ilerletir."

 

 

"İsrail’in bilim ve teknoloji stratejisi, özellikle fizik, kimya, fen ve sosyal bilimler dallarında, bilimsel araştırma ve yeni teknolojik buluşlar için yeni kuşak bilim adamları yetiştirmektir çünkü, İsrail bu bilimlerin dünyanın seyrini kontrol etmek ve yönlendirmek için gerekli olduğuna inanmıştır."

 

 

"1949 yılından beri İsrail, deniz jeolojisi ve nükleer fizik enstitülerinin yanı sıra, çöl bölgeleri bilimi ve bilgi teknolojisi enstitüleri kurmuştur. İsrail, kıyılarının güvenliğini sağlamak, diğer stratejik savunma ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak, çevreyi korumak için ve doğal kaynakların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve herkesten evvel kullanılabilmesi için, elektrik, iletişim, bilgi, alternatif enerji ve teknoloji üretmek amacıyla bu bilimsel araştırma ve teknolojik gelişmelerini kullanmaktadır."[ 3]

 

 

Dipnotlar:

[1] 'Okaz (Saudi Arabia), 7.6.2011

[2] Altawasul.com

[3] Al-Watan (Saudi Arabia), 7.6.2011

 

Tercüme : Alegresse Delail

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Naşit
29/06/12 17:32
Suudi Egitim Bakani da kendi yazdigi kitapta şu noktalara yer vermişti: 1-Dünya düzdür 2-Insanoglu Ay a ayak basmamiştir.. Kralinda amcaoglu olan Bakan bey bunlari yazarsa Israil içinde kimbilir neler yazar.. Bende Dünyayi haraca baglasam ,petrolü uçursam,Dövizi patlatsam..Istedigim gibi elimdeki FED ile dolar bassam..vs vs..Gör beni ne ler yaparim..
AMCABEY
08/09/11 13:04
Rotschild in nasıl zengin oldugunu yada Tevratda Ester i okuyan Israili tanır..
Rosenberg
22/08/11 15:54
Korkaklar desteksiz bir devlet kuramazlar..

Haber Merkezi