Haber Merkezi

18/07/11

İran, Arjantinle 1994 terör saldırısı konusunda işbirliğini kabul etti.

 

 

İran dışişleri bakanlığı Tahran’ın Arjantinle yapıcı bir diyaloga girmeye hazır olduğunu, fakat terör olayından dolayı sorumluluğu kabul etmediğini söyledi.

 

Arjantin tarihinde en büyük terör olayı 1994’te Buenos Aires’de “AMİA” – Arjantin İsrail dostluk birliği binasının bombalanmasıyla yaşanmıştı. Bu olayda 85 kişi hatatını kaybetmiş, yüzlercesi de yaralanmıştı. Bu olay, 1992 de İslami Cihad’ın Buenos Aires’teki İsrail konsolosluğunu bombalamasından sonra gerçekleşmişti.

 

Saldırının sorumluluğunu kimse üstlenmemişti. 2006 yılında soruşturmalarıunı tamamlayan Arjantinli savcılar Alberto Nisman ve Marcelo Martínez Burgos iranı bu saldırıyı planlamak ve Hizbullah’ı da bu saldırıyı yapmakla resmen suçlamıştı. Savcıların iddialarına göre iran, Arjantinin kendisine nükleer teknolojide yardım etmemesi üzerine bu saldırıyı gerçekleştirmişti.

 

2007 yılında İnterpol kırmızı bültenle 6 İranlıya tutuklama emri çıkartmıştı: Imad  Mugniye, Ali Fallahijan, Mohsen Rabbani, Ahmad Reza Asghari, Ahmed Vahidi, Mohsen Rezai.

Bu listeden Hizbullah askeri kolunun başında olan İmad Mugniye daha sonraları bir suikaste kurban gitmişti. Ahmed Vahidi ise Ahmedinejatın 2009 da atadığı, günümüzde halen İran Savunma bakanı.

 

Geçenlerde Bolivyayı ziyaret eden Vahidi’yi Arjantinin baskısıykla bolivya yetkilileri tutuklamaya çalıştılar. Bolivya’nın İrana uranyum karşılığında bu ülkeden nükleer enerji teknolojisi alacağı bildiriliyor. Diplomatik pasaport sahibi Vahidi ülkeden ayrılmak zorunda kaldı.

 

Kırmızı bültenden dört sene sonra İran dışişleri bakanlığı resmi bir bildiri yayınlayarak 1994 saldırısın kınadı ve bu konuda Arjantin ile işbirliği yapmayı kabul etti. Bildiri aynı zamanda İranın saldırıyla hiçbir alakası olmadığını tekrarlıyor ve suçlamanın sadece “politik komplolar” nedenleriyle yapıldığını söylüyor.

 

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez Kirchner  Vahidi ve diğer suçlanan İranlıların kendilerine teslim edilmesini talep etmişti. Buna cevap olarak Ahmedinejat Kirchner’in ülkedeki Yahudi azınlığın çıkarları için çalıştığını söylemişti.

 

 Arjantin Dışişleri bakanı Hector Timerman, İranın bu kararına sevindiğini, fakat “suçluların Arjantine teslimine kadar” boş laflara inanmıyacağını bildirdi.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi