Haber Merkezi

06/03/11

Cameron: Gazze Ablukası haklı

 

 

 

 Kaynak: The JC

By Jenni Frazer, March 3, 2011

 

İngiltere başbakanı David Cameron İngiltere Yahudi cemaatinin bir davetinde Gazzeden İsraile bir senede 100 roket fırlatılırsa ülkenin Gazzeye giden gemileri aramasının haklı olduğunu belirtti.

 

Cameron geçen Temmuz ayında Türkiyeye yaptığı bir ziyaret esnasında Mavi Marmaranın durdurulmasını "kabul edilemez" olarak nitelemişti.

 

Konuşmasında Cameron "Bazılarının İsrail hükümetinden beklentileri kendi hükümetlerinden beklentilerinden daha fazla" diyerek İsrail hükümetine bölgedeki gelişmelerden faydalanarak barış görüşmelerine tekrar başlamalarını istedi.


Cameron " Çok uzun zamandan beri Arap rejimler Filistin davasını kendi halklarının umut ve özlemlerini boğmak için kullandılar fakat gençler bu oyunun farkına varıyorlar" dedi

 

Geçen ay Münihte yaptığı konuşmada çok kültürlülüğün iflas ettiğine değinen başbakan: "Yahudi halkının güvenliklerinş tehlikeye atan unsurların en başında İslami aşırılık dediğim akım geliyor" dedi. İslamla aşırı islamın farkına değinen Cameron "ülkemdeki genç müslümanlar İngilterenin onları topluma katamadığı için aşırı İslama yönelmişlerdir. Birbirinden ayrı yaşayan toplumlara müdahale etmemek bizim hatamızdır" diye devam etti.

 

"Yahudi halkı entegre olmasını biliyor. İngiiz ve yahudi olmaktan gururlular. Aynı hissi diğer cemaatlere de verebilirsek hepimiz için daha iyi  olacak".

 

Cameron meşru tartışmayla gözdağı vermek arasında fark olduğunu belirtti: "Talebeler her ülkeyi eleştirebilecekleri gibi İsraili de eleştirebilirler. Diğer talebelerin çekindiklerinden Yahudi kimliklerini saklamak ihtiyacını hissetmeleri de, üniversitelerin de bu atmosferi görmemezlikten gelmeleri, gözdağı değil serbest ifade olmasını sağlamamaları yanlıştır" dedi.

 

Kendi Yahudi geçmişini de hatırlatarak (büyük babasının büyük babası Emil Levita Almanyadan İngiltereye göç etmiş bir bankerdi) "Benim kimliğimde İsrailin yıkılmaz olduğuna inanan bir başbakanınız var. Her zaman Yahudilerin en güçlü savunucusu olacağım, ve İngilteredeki Yahudi cemaati bir tehdid altında yaşamıyacak"

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Cameron a
10/06/11 12:50
Cameron Cameron,anlarsin ya!!

Haber Merkezi