Haber Merkezi

09/08/14

Hamas'tan yalan iddialar

 

Pek çok insan  Hamas’ın bildirdiği zayiat rakamlarının Allahın emriymiş gibi kabul ettiler: Ölen 1,800 Filistinlinin %90 ı sivil diyorlar. İsrail ise, bunlarını yarısını savaşan teröristler olduğunu söylüyor. Gerçekler, İsrailin haklı olduğu tezini kuvvetlendiriyor.

 

A distribution comparing the dead in Gaza to the actual population, refuting accusations of indiscriminate killing by the IDF; most of the dead have been combatant-age males. Photo: Elder of Ziyon

Gazze nüfus dağılımıyla son savaşta ölen Gazzelilerin karşılaştırması  çoğu ölenin savaşçı olduğunu ve İsrailin ayrım yapmadan sivilleri öldürmediğini ispat ediyor. Mavi renkte nüfus, sarı savaşta ölenler

 

İsraile karşı olan insan hakları örgütleri bile, Hamasın “İsrailin öldürdüğü siviller” rakkamına işbirlikçi oldukları için Hamas tarafından öldürülenlerin, kendi aralarınaki çatışmalardan ölen Filistinlilerin, Hamas’ın attığı ve İsrail yerine Gazze’ye düşen roket ve havan topları onucu ölen Gazzelilerin , ve çatışma sırasında ecelinden ölen Filistinlilerin dahil edildiğinikabul ediyorlar. Acaba Hamas tünelleri kazarken esir gibi çalışarak ölen 162 çocuğu da bu rakkama dahil etmiş midir?
Hamas, sadece İsrail ile savaşırken ölen silahlı Hamaslıları savaşçı olarak görüyor. Tünelleri kazalnarı,evleini roket cephaneliği gibi kullandıranları, evlerinden roket atılmasına izin verilenleri, Hamasın polisi, Hamasın siyasi kanadı ve teröristlere destek veren bir sürü insanı ise sivil olarak gösteriyor.

Birkaç sene önce birisinin sivil mi veya savaşçı mı olduğunu saptamak için bir yöntem geliştirmiştim.  Tabiki Hamas’a yardım edemiyecek yaşta olan çocuklar sivildirler. Tabili roket atan,silah taşıyan veya tünellerde bulunan Hamaslılar ise savaşçıdırlar. Bu iki uç arasında bir kısım daha çok sivil tanımına girerken, birçoğu savaşçı tanımına giriyor.  Savaş hukuğu, özellikle şehir savaşlarına gündüz çarpışan geceleri ise ailelerinin yanına gidenlerin hangilerinin  sivil veya savaşçı olduğua dair kesin bir tanım yapmamış.

New York Times gazetesinin yayınladığı veriler, öldürülenlerini yarısı belki daha fazlasının “savaşçı” olarak tanımlanmasına daha yatkın. Örneğin, öldürülenlerin büyük çoğunluğu erkek. İslami toplumlarda erkeklerin savaşçı olması daha akla yatkın. Büyük çoğunluk, (15 – 40) savaşçı denebilecek yaş aralığında. Bunların da büyük çoğunluğu erkek. 60 yalından yuları ölümler yok denecek kadar az. 15 yaşından küçük çocukarı da nispeten az, fakat ölen çocukların resimleri herhalde daha çok yayınlanır. Kısacası ölenler yaş ve cinsiyet olarak Gazze halkını temsil etmiyorlar.  Veriler, ölenlerin çoğunun savaşçı tanımına daha yakın olduklarını gösteriyor.

Sanki ispat edilmesi gerekirmiş gibi, İsrailin sivilleri körlemesin ehedeflemediğini de gösteriyorlar. Eğer İsrail ayrım yapmadan ölüm saçsaydı, ölenler dah açok savaşçı kimliği olanları değil, genelde Gazze nüfusunu temsil ederlerdi.

Basın, Hamasın yayınladığı ve geçmişte de son derece güvenilirsiz olduğu görülen rakamları kullanmaktan vaz geçmeli. Yapmaları gereken, her ölenin bağımsız bir şekilde kaydını turarak, yaş, cinsiyet, meslek, Hamas üyeliği ve savaşçı / sivil ayımını yapabilecekleri diğer faktörleri de göz önüne alarak bir çalışma yapmalılar. Sadece Hamas’In verdiği rakkamlara dayanmak hem tembellik hem de tehlikelidir. Meşhur Goldstone raporu da Hamas’a dayanan rakkamlarla Dölme Kurşun operasyonunda ölenlerin çoğunu sivil olarak kaydedince, birçok Gazzeli Hamas’ı korkaklıkla suçlayınca, Hamas doğruyu söylemeye mecbur kalmıştı: Daha önceden bildirdiklerinin aksine, ölenlerin çoğu Hamas savaşçısı veya polisiydi. Hamas herhalde bu sefer de böyle bir “düzeltme” yapacak. Fakat geçen seferde olduğu gibi bu düzeltmeyi de basın yayınlamaz.

Yanlış olmasına rağmen “İsrailin öldürdüklerinin çoğu  çocuk, kadın ve ihtiyardı” manşeti bir şehir efsanesi gibi kalacak. Düzeltilmediği sürece Hamas “ölü bebek stratejisi” ne devam edecek ve her iki taraftan ölümler artacak.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
09/08/14 13:40
BASTA ARAPLAR VE TABII OLARAK TEROR ORGUTLERI DUNYANIN BIR NUMARALI YALANCILARIDIR,BATILI DEVLETLER BUNA KANARLAR VE ASLINDA HAKIKATLERI BILIPTE YAHUDI VE ISRAEL DUSMANI OLDUKLARI ICIN KENDI MEDYALARINDA HAMASIN GOSTERDIKLERINI HAKIKATMIS GIBI GOSTERIRLER, OLSUN CENABI HAK ISRAEL'E YAPILMAGA CALISILAN HAKSIZLIKLARI GORUYOR VE DUSMANLARIMIZIN YALANLARINI TEKER TEKER ORTAYA CIKARIYOR.DUSMANLARIMIZ ISTEDIKLERI KADAR ISRAEL'I KARALAMAGA CALISSINLAR BU HICBIR ISLERINE YARAMIYACAK, NE OLURSA OLSUN ISRAEL VE YAHUDILER KENDILERINI MUDAFAA ETMEGE DEVAM EDECEKLERDIR VE BIZLERI YIKMAYA CALISANLAR KENDILERI YIKILACAKLARDIR.

Haber Merkezi