Haber Merkezi

02/08/14

Gazze çatışmasıyla ilgili gerçekler ve yalanlar

 

 

10 Myths and Facts about the Gaza War

 

Kaynak: Aish.com         

 

Yazan: Yvette Alt Miller

 

Harpte ilk kurbanın gerçek olduğu söylenir. Burada, son haftalarda İsrail ile ilgili olarak söylenmekte olan bazı yalanları ele alacağız. Gerilimlere gerçekçi bir hal çaresi getirmek istiyorsak, olaylara açıklık getirmek önümüzdeki yegane yoldur.

(1)     Bu   harbi , öldürülen üç genci bahane ederek İsrail başlattı .

2014 yılının ilk yarısında –yani çarpışmalar henüz başlamadan- Hamas İsrailli sivillerin üzerine   takriben 200 roket fırlattı.   İsrailli üç genç hunharca kaçırıldığında İsrail onları Batı Yakasında aramağa başladı, bir müddet sonra onların maalesef katledilmiş olarak buldu. Hamas adlı terör örgütü, o sıralarda bu olaydaki sorumluluğunun hesabını vermekte dikkati dağıtmak için İsrailin boyuna ve enine yüzlerce roket göndermeğe başladı, ve bu şekilde İsrail nüfusunun yüzde 80’inin bombalardan koruyan sığınaklara koşmağa mecbur etti.

28 Haziran 2014 te Sderot'ta roketlerle vurulan fabrika

Gazzeden fırlatılan bu roketlerin kökünü kurutmak üzere İsrail cevap verirken, bu süreç içinde ve aynı zamanda Hamas’ın günün birinde kütle olarak adam kaçırma ve Yahudi öldürme amaçlı yeraltı tüneller zinciri   planlayıp inşa ettiğini tesbit eder.

(2)    Kendi halkına daha iyi bir hayat inşa etmek için Hamas’ın elinde olan tek yol İsrail ile mücadele etmektir.

Eğer Hamas kendi halkına cidden daha iyi bir hayat sağlamak amacını gütseydi, 2006 yılında Gaze şeridinde   iktidarı şiddet yoluyla elde etmez, ileride yapılacak seçimleri iptal etmezdi. Hamas, kendisine   

Ağustos 2005: Amerikan Yahudileri tarafından hibe edilen seraların Gazzeliler tarafından talan edilmesi

siyasi karı olanları hapsetmekte veya öldürmektedir. Hamas’ın ‘’ahlak polisi’’, sigara içen veya kot pantolon veya ti şört gibi   ‘’islami olmayan’’giysiler giyen kadınları cezalandırmaktadır. Kadınların namus suçu iddiasıyla katledilmelerinin cezası sadece altı ay hapis cezası gibi hafif bir ceza olmaktadır.

Gazzeden İsraile uzanan bir yeraltı tünelin inşası milyonlarca dolar, tonlarca çimento sarfını , ve bir yıl kadar süren bir çalışmayı gerektirmektedir. Son iki haftada İsrail böyle 30 tünel keşfetmiştir. Bunlar milyonlarca dolara mal olmuştur. Hamas bu parayı kendi halkına sarfetmeği değil, İsrail ile savaşmak için kullanmayı tercih etmiştir.

Eğer Hamas Gazzelilerin gerçekten daha iyi bir hayat yaşamalarını isteseydi ticaret ve gelişmeyi seçer, terör ve diktatörlüğü seçmez, ticaret ve gelişmeyi seçerdi. 2005 yılında İsrail Gazze bölgesinden tüm asker ve sivillerini çektiğinde, Hamas ve diğer çapulcular Amerikan Yahudilerinin teberru etmiş olduğu ve ülke tarımındaki acemiliği yenecek 3000 adet serayı yıkmazdı     Yıkılan seralar Hamas’ın yolsuzluk ve terörünün simgesi olmuştur.

(3) Hamas Filistinlerin kayıplarını azaltmağa çalışıyor.

Hamas Filistinlilerin can kayıplarını azaltmağa çalışacağına onlardan yararlanmağa çalışıyor. Okulların , camilerin, hastanelerin ve halkın yaşadığı evlerin yanından veya içinden İsraile   binlerce roket fırlattılar. 2005 yılından beri fırlatılan roketlerin sayısı 11.000 . İsrailin yaptığı gibi kendi halklarını bombalardan koruyacak sığınaklar inşa edeceklerine Hamas kasten kendi sivil halkını canlı siper olarak kullanmıştır.

Hamas, Gazzenin en önemli tıp ve sağlık müessesesi olan Shifa hastanesini, İsrailin yüksek ahlak prensibiyle orasına ateş etmeyeceğini bildiğinden, emin bir askeri kumanda merkezi haline getirmiştir.

 

(4) Filistinlilerde sivillerin ölüm oranı korkutucu oranda yüksektir.

Hamas şu anda cereyan eden kavgada ölenlerin % 75’inin sivil olduğunu iddia etmektedir. İsrail kaynakları ise ölenler arasında ezici çoğunluğun –üçte ikisi – 18 ila 60 yaşları arasında erkek olduğunu tesbit etmiştir. Halbuki bu yaş dilimi Gazze nüfusunun sadece % 20’sini oluşturur.

24 Temmuz tarihinde ilan edilen kısa ömürlü   ‘’insani ateşkes’’ esnasında Hamas , İsrail lehine casusluk yaptıkları iddiasıyla 25 kişiyi yargısız idam etti. Bu 25 kişi daha sonra İstarilin öldürdükleri arasına dahil ediliş ve ‘’şehit’’ olarak ilan edilmişlerdir. ‘’Filistin insan hakları gözlem grubundan Bassem Eid’in sözleriyle, Filistinli kayıplar eninde sonunda ‘’Hamas’ın menfaatinedir’’.

(5) İsrailin eylemleri Uluslararası hukuka aykırıdır.

İnsan Hakları Gözlemcileri ( Human Rıghts Watch) İsraili ‘’savaş kanunlarını ihlal etmekle’’ suçladı ve ve Birleşmiş Milletler, İsrailli sivil halkı hedef alan kasitli roket fırlatma politikasını değil, İsrailin iddia edilen savaş suçlarını araştıracak bir komisyon kurdu.

Siviller arasında bulunan yasal askeri hedeflere hücum edildiği hallerde uluslararası hukuk , herhangi bir sivilin ölümü halinde sorumluluğun tümünü siviller arasına askeri hedefi yerleştirenlere yükler. ( The conduct of hostilities Under the Law of International armed conflict, Cambridge University Press 2004)

Sivil yerleşim yerlerinden gönderilen roket ateşine karşılık vermek gibi çok zor bir konumda bulunan İsrail ordusu, insan kaybını en düşük düzeyde tutmak için görülmemiş tedbirler almıştır:   orada veya yakınında oturanların yaklaşan bir hava saldırısı ve bombalama nedeniyle yeri terketmeleri için cep telefonlarına telefon edilmiş , Arapça bildiriler yağdırılmış, veya (kapıyı çalmak) mahiyetinde binaya   hafif ateş yoluyla haber verilerek uyarılmışlardır.

Sivil kayıpların azalacağından endişe eden Hamas, saklanan roketatarların bulunduğu evlerin sakini Gazzelileri oradan uzaklaşmayıp canlı siper olmalarına mecbur etmiştir. . The New York Times gazetesi böyle bir uyarıyı alan, çocuklar dahil bir aile mensuplarının aldıkları uyarıya rağmen hedef olan binanın içinde canlı siper olmaya zorlandıklarını dramatik olarak tasvir etmiştir.

(6) İsrailin eylemleri ‘’orantısız’’.

Brezilya, İsrailin Hamas’a verdiği ‘’orantısız’’ karşılığı protesto etmek maksadıyla elçisini geriye çağırmıştır. Fakat ‘’orantı’’ her iiki tarafın ölü sayısını karşılaştırarak saptanmaz: İsrail halkını bombalardan koruyacak sığınaklara, şehirlerini roket yağmurundan koruyacak roket-savar (anti roket) sistemlere yatırım yapmıştır ve kendi roketatarlarını meskun yerlere yerleştirmemiştir, Bu şekilde halkını korumuştur, ülkenin güneyindeki oyun alanları dahi milyonlar sarfedilerek zırhlı çelikle füze-geçirmez hale getirilmiştir.   Vatandaşlarını korumasını başardığı için İsrailin suçlanması mı gerekir?!

İkinci dünya savaşında 67000 İngiliz ve 12000 Amerikan sivil vatandaşı öldürüldü, Naziler ise bir miyonun üstünde sivil insan kaybettiler. Harbi başlatan Naziler bu ölümlerden kesin olarak sorumludurlar. Daha yakın bir tarihte, 2004’te Irak’ta Fallujah kentsel savaş bölgesinde ABD 800 sivil öldürdü ve 9000 ev yıktı. Hiç bunun ‘’orantısız’’ olduğu duyuldu mu?

Askeri yorumcu Richard Kemp : ‘’ Savaş tarihinin hiçbir döneminde, herhangi bir ordunun sivil kayıpları   ve suçsuzlar arasında ölü sayısını azaltmak için İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Gazzede sarfettiği çabadan daha fazlasını sarfettiği   görülmemiştir’’ demektedir.

(7) Hamas bir insani yardım kuruluşudur.

Hamas kendisini bir ‘’insani yardım kuruluşu’’ olarak tanıtıyor, fakat bununla hiç ilgisi yok Gazze halkı işsizlik ve çok sınırlı ekonomik gelişme durumunda iken, Hamasiın   üst düzey yöneticileri   ülke gelirlerinin kaymağını yemekte, ticari işlemlerden yıkıcı vergi toplamakta ve uluslararası kaynaklardan gelen yardımlardan düpedüz çalmaktadır. Hamas lideri İsmail Haniyah’ın Gazze’de çok sayıda ev sahibi olduğu, 2014 yılında Lübnan’da 4 milyon dolara denize nazır bir villa satınaldığı biliniyor. Yardımcısı Halit Mashal ise Katar ve Mısır hükumetlerinin bağışlarıyla kurulan 2,6 milyar dolarlık bir vakfı kontrol etmekte.

Gazzeliler yokluk içinde. Liderleri özel jetlerle seyahat ederler

Eğer Hamas cidden alelade Filistinlilerin hakları için mücadele etmiş olsaydı, aynı zamanda seçimlerin yapılmasını sağlayacak, insan haklarını güvence altına alacak ve siyasi rakiplerini takip etmeyi durdururdu. Onun yerine terör yaymağı tercih ediyor.

(8) Hamas sadece huzur içinde yaşamak istiyor.

Hamas liderleri şiddeti teşvik etmekte, İslami Cihad örgütünün ‘’ terör yaz kampları’’ düzenlemesine izin vermektedir. Bu kamplarda 6 yaşından başlayarak çocuklara İsrail askerlerinden nefret ve onları nasıl kaçıracakları öğretilmektedir. Birleşmiş Milletler Genel sekretei Nan-Ki-Moon Hamas’ı İsrailli sivillere gelişigüzel ateş etmekle suçlamakta, bunun ‘’Uluslararası hukuku ihlal etme’’ olduğunu söylemektedir.

Hamas tüzüğü İsrailin yıkılmasını, dünyadaki Yahudilerin öldürülmesini öngörmektedir : ‘’ Siyonistlerin planları sınırsızdır’’, ‘’ Yahudlere karşı verdiğimiz mücadele çok büyüktür… ta ki düşmanımızı tamamen tenilgiye uğratıncaya kadar’’ demektedir. Eğer fırsat verilirse, Hamas’ın İsrail ve Yahudilere kitlesel kayıplar vereceğinden kim şüphe edebilir?   Varoluşsal tehdit göz önüne alındığında, İsrailin, Hamas’ın silahsızlandırılması ve yeraltı tünellerinin yok edilmesine çalışmaktan başka çaresi yoktur.

2013 yılında Hamas lideri İsmail Haniyeh Tel Aviv’i dahi vurma yeteneğine sahip roketler satın aldığını övünerek ilan ederken, kız torunu Tel Aviv yakınlarındaki Schneider Çocuk Hastanesinde tedavi görmekte olması gülünç bir gerçektir.!!

(9) Gazze’deki bütün kayıplara sebep olan İsrail’dir.

Hamas’ın İsraile fırlattığı roketlerden bir çoğu başarısız olarak kısa mesafede düşmüş ve İsrail yerine Gazzedeki hedeflere zarar vermiştir. Bu gibi raketlerin verdiği zarar ve sivil insan kayıpları için çok kere İsrail suçlanmıştır. ‘’Yüksel profilli’’ denebilecek bir vaka, 24 Temmuz 2014 günü 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve Birleşmiş Milletlerin işlettiği okul bombalanmasıdır. İsrail kesinlikle okulda insan var iken orayı bombalamadığını ifade etmiş, havadan çekilen video ile bunu kanıtlamıştır.

Bundan 4 gün sonra Gazze’de bir park bombalandı ve 9 çocukla bir yetişkin insan hayatını kaybetti. İsrail ordusu, teröristlerin başarısızca fırlattığı roketin kısa mesafede düşerek Shifa Hastanesi ve Shati kampının deniz kıyısı tarafında kayıplara sebep olduğunu açıkladı.

Bundan başka, asgari 160 çocuğun Hamas’ın geniş yeraltı   tünelleri ağı inşaatında öldüğü biliniyor.

(10)                     İsrail Gazze’yi işgalini durdurmalıdır , insani yardımın varmasını engellememeli ve soykırım uygulamaya son vermelidir.

İsrail Gazzeyi işgal etmemektedir, 2005 yılında o bölgeden tüm asker ve sivillerini tek taraflı olarak geri çekmiştir. Yıllardır Gazze şeridinden kendisine fırlatılan binlerce terörist roket ve füzeye rağmen İsrail, - bu son kriz dahil- her gün Gazze’ye , kamyonlar aracılığıyla binlerce ton sağlık malzemesi, gıda, insani yardım malzemesi ve akaryakıt göndermeğe devam ediyor.

Harbe rağmen İsraiil, insani yardım malzemesinin düzenli olarak akışını sağlamak üzere Kerem Şalom geçiş noktasını devamlı açık tutmuştur. Gazze’nin kuzeyindeki Erez geçiş kapısı   insan geçidine açık tutulmakta ve aynı yerde tam teşkilatlı bir hastane tesis ederek Gazzelı hastaların tedavisini sağlamaktadır.   Her iki geçiş noktası devamlı olarak Hamas kuvvetleri tarafından hücuma

maruz kalmaktadırlar.

Gazze’de çok insan ihtiyaç maddeleri sıkıntısı yaşarken Hamas bu sıkıntıları mübalağa ederek İsrail aleyhine propaganda unsuru haline getirmektedir. Bu arada tabii canlı bir karaborsa oluşmakta ve Hamas haydutlarının ceplerini doldurmasına sebep olmaktadır.

Pek yakında Gazze’nin ‘’yeniden inşası’’ için binlerce ton çimento ihtiyacı gündeme getirilecektir. Daha önceki bçimento sevkiyatı yeraltı tünellerinin inşasında kullanılmıştır. Acaba uluslararası yardım kuruluşları yeniden aldanacaklar mı?

Eğer İsrail bir soykırım uygulamkta ise, çok başarısız çekilde bunu yapıyor. Neden İsrail daha kötü şekilde davranmıyor. Esirlere eziyet için çalışma kampları, gece katliamları nerede? ‘’Soykırımcı İsrailliler’’ ile çarpışmalarda hayatını kaybeden, çoğu savaşçı 1000   kişiyi   birbiriyle bağdaştırmak çok zor.  

Avrupadaki Yahudi nüfusunun üçte ikisi Naziler tarafından yok edildi, işte (Soykırım) budur. 8000.000 Tutsi (10’da 7) Rwanda’da öldürüldü. Soykırım budur.

Israıl Gazzede zor tercihlerle karşı karşıda. Kayıpları en düşük seviyede tutmak için, vatandaşlarını korumak için, ve bölgede her milletin   -Yahudiler ve Araplar- hayatının daha iyi olması için her adımı atıyor.

--****************************************************************

Yvette Alt Miller Harward üniversitesinden B.A unvanına sahiptir. Oxford üniversitesinde Yahudilik Etüdleri dalında Lisans (post graduate) diploması, London School of Economics’ten de Uluslararası İlişkiler dalında Ph.D unvanına sahiptir. Ailesiyle birlikte Chicago’da yaşar ve Yahudilikle igilimevzularda konferanslar verir. (Angels at the Table: a practıcal guıde to Celebratıng Shabbat) kitabı okurlarını Shabat dua ve anlamına götürüyor, Yahudilik geleneklerini sıcaklık ve mizah yoluyla izah ediyor. Kitap, ‘’lıfe changıng - hayat değiştirici’’, ‘’modern klasik’’ olarak büyük takdir gördü ve dünyadaki değişik tartışma grupları kidabı ‘’ders kitabı’’ olarak kullanmakta.

Tercüme :   Selim Amado                                                     1.8.2014

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
cılen bakır
03/08/14 12:52
okudum bılıyorum hepsı hangı pencereden bakarsan doğru

Haber Merkezi