Haber Merkezi

29/07/14

İsrail Ordusundan açıklama: BM Okuluna biz ateş etmedik

 

 

Pazar günü yayınlanan bir açıklamasına İsrail ordusu 24 Temmuzda Gazzedeki bir Birleşmiş Milletler okuluna açılan ve 15 en az Filistinlinin ölümüne yol açan ateşin kendileri tarafından açılmadığını açıkladı.

 

               

Okulun, Hamas'ın İsraile atmaya çalıştığı ve Gazzeye düşen roketlerle veya Hamas'ın açtığı açtıkları tanksavar ateşiyle vurulduğu anlaşılıyor

Açıklamada “24 Temmuzda İsrail ordusuyla Hamas militanları arasındaki şiddetli çatışmalar sırasında Hamas militanları okulun çevresinden İsrail kuvvetlerine ateş ediyorlardı. Militanların açtığı tanksavar ateşine İsrail havan topu ateşiyle karşılık verdi. İsrailin açtığı ateşten sadece hedefine varmayan bir havan topu mermisi bahçenin boş olduğu bir zamanda okul bahçesine isabet etti” deniyor. Dolayısıyla sivillerin ölümüne neden olan ateş İsrail kuvvetlerince açılmamış.

“İsrail Savunma Kuvvetleri uluslararası kurumları hedef almaz. Bu kurumlarla yapılan işbirliği savaş ve çatışmalar sırasında aksamadan devam ettiğini bilhassa hatırlatmak istiyoruz.”

“Yaptığımız araştırma sonucu hemen akibinde bazı yetkililerin, okuldaki ölümlerin İsrail Savunma Kuvvetlerinin açtığı ateş sonunda meydana geldiği yönündeli iddialarını kesinlikle reddediyoruz”

Perşembe günü ordu sözcüsü Allgemeiner’e “Aynı gün öğleden sonra Hamas teröristleriyle İsrail kuvvetleri arasındaki Beit Hanun bölgesinde çatışmalar meydana geldi. Hamas’ın aynı gün attığı roketlerin bu cıvara düştüğünü biliyoruz” dedi

Aynı gün İsrail ordu sözcüsü tweeter hesabında “ Dün gece 10 la sabah 2 arasında Kızılhaç’a okulu boşaltmalarını söylemiştik ve bu mesajı aldılar” demişti. Daha sonraki bir tweet’İnde “Hamas sivillerin bölgeden ayrılmalarına engel oluyor”, ve “ Bugün Hamas Beit Hanun bölgesinden ateşe devam ediyor ve İsrail bu ateşe karşılık veriyor” denmişti.

Diğer bir tweet’de “Bugün Gazzeden İsraile atılan pek çok roket Beit Hanun’a düştü” deniyor

Birleşmiş Milletler okulun vurulduğu saatlerde Hamas’ın da Beit Hanun istikametine ateş ettiğini doğrulamıştı

 Geçen hafta İsrail ordusu Hamasın İsraile attığı 100 roketin Gazzeye düştüğünü tesbit etmişti.

 

IDF map showing 100 Hamas rockets striking within Gaza. Photo: IDF / Twitter.

Hamasın attığı ve İsraile erişmeden Gazzeye düşen roketlerin düştükleri yerler

 

 

Elder of Zion sitesi, olayın meydana geldiği Salı günü İsraile 192 roket atıldığını, 122 sinin İsraile düştüğünü, 26 sının Demir Kubbe tarafından imha edildiğini, ve 44 roketin de Gazzeye düştüğünü yazmıştı.

44 roket çok hasar verebilir ve birçok ölüme yol açabilir. Gazzedeki gazeteciler hala bölgedeki ölümlerin bazılarından  doğrudan Hamas veya diğer terör gruplarının sorumlu olabileceğinden bahsetmiyorlar.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi