Haber Merkezi

26/07/11

Ortadoğu Gazetecilik rehberi ve kuralları

 

Ortadoğu Gazetecilik rehberi ve kuralları

Kaynak: http://edgar1981.blogspot.com/2011/06/rules-and-guidelines-for-westerners.html

 

 

İsrail ve Ordadoğu konularını işleyecek gazetecilerin kullanımı için,  son senelerde basının uyguladığı kuralları bir kitapçık haline getirdik.

 

Her nekadar bu el kitabı gazeteciler içinse de İsraile karşı politika gütmek isteyenler tarafından da kullanılabilir

 

 

 

 

 

 

5. Kural: İsrailli” kelimesinden sonra mutlaka “yerleşimci” kelimesini kullanın.

 Kaynak: Dry Bones

 

 

Kurallar

 

1 – Arapların can kaybına uğradığı olaylar
 

İsrailin içinde veya sınırları yakınında Arapların can kaybına uğradığı olaylarda şöyle manşet atmalısınız:

 

“İsrail askerleri aralarında X çocuğun olduğu Y Filistinliyi öldürdü”


X ve Y rakkamları için aşağıdaki kaynaklarda belirtilen en yüksek rakkamları seçin:

 

·         Suriye devlet televizyonu

·         Hamas

·         Hizbullah

·         Filistin yönetimi

·         El Cezire

·         Olayın geçtiği yerden en çok 20 km uzaklıkta otuuran, çarşaf, burka veya kefye giyen herhangi birisi.

 

Kaynak göstermeye mecbur değisiniz. Eğer, İsrailden bir resmi sözcü, olayın aslında gerçekleşmediğini, veya değişik can kaybı rakkamları verirse, raporuzunun sonuna kısaca şunu ekliyebilirsiniz:

 

“Bir İsrail sözcüsü herhangi bir delil göstermeden askerlerin “kendilerini koruduklarını” idda etti.”

Önemli not: Araplar eğer açıkça kendileri diğer arapları öldürdüklerini iddia ediyorlarsa, bu olay kesinlikle haber yapılmaz. Örneğin:

·         Düşman Arap grupları arasındaki çatışmadaki kitle cinayetler ( Hamas Filistin Yönetimime karşı, veya Hamas El Kaide’ye karşı, veya Filistin Yönetimi İslami cihada karşı vb)

 

·         Öldürülenler İsrail ile işbirliği yapan araplarsa bu da haber yapılmaz!

 

Eğer bütün bu uyarılara rağmen bu cinayetler basında yer alıyorsa, kısaca şunu yazın:

 

Bu şiddeti doğuran İsrailin zalim işgalidir”.

 

Bu tip olaylarda İsraillilerin de öldüğü iddiaları yalandır ve görmezlikten gelinir.

 

 

2 – İsraillilerin can kaybına uğradığı olaylarEğer bir terör saldırısı sonucu İsrailliler ölmüşse, epey zamandır birikmiş tatil hakkınızı kullanmanın ve birkaç günlük tatil yapmanın zamanı gelmiş demektir.

 

Fakat, eğer Yeruşalayimde bir ailenin yeni doğan çocukları için evlerine yeni bir oda ekleme niyetleri ortaya çıkarsa tatilinizi hemen yarıda kesin. Bu durumda atılacak manşet

 

İsrail Ortadoğu barışını yeni yerleşim planlarıyla baltalıyor”

 

olacaktır. Yazacağınız yazının sonunda

 

İsrail hükümeti bu planların, sözde “terör saldırısına” cevap olarak yapıldığını açıkladı”

 

da yazabilirisiniz.

 

Bu kuralın birkaç istisnası vardır:

 

·         İntihar bombası olaylarında teröristin ailesiyle röportaj yaparak, intihar bombacısının aslında ailesine nekadar bağlı bir insan olduğunu, ve işgalin onun nasıl bunu yapmasına önayak olduğunu yazın. İntihar bombası olayına çok fazla değinmeyin. Bu olayda ölenlerden veya onların ailelerinden bahsetmeyin.

·         Çok korkunç bir terör olayında örneğin bebekler dahil bütün bir ailenin bıçaklanarak öldürüldüğü olaylarda, sadece bu haber İsrailin dışına duyulmuşsa, kısa bir haber yazabilirsiniz:
 

İsrailliler bu bunun bir terör saldırısı olduğunu iddia etseler bile, bu cinayetlerin failinin durumundan memnun olmayan bir yabancı işçi, etrafı ateşlemek isteyen Yahudi yerleşimciler veya basit bir aile kavgası olma ihtimali daha yüksek”.

 

Kesinlikle bu olaylardan sonra Filistindeki sevinç gösterilerinden ve zafer kutlamalarından bahsetmeyin. Arapça “Bütün Yahudilerin sonu budur” diyen Arap liderin sadece size İngilizce söyleceği “Filistin Yönetimi bu tip şiddete karşıdır.  Bu saldırılar Filistin davasına zarar verir, fakat bunlar maalesef İsrail işgalinin tabii bir sonucudur” sözlerini kullanabilirsiniz.


 3 – Nüfus ve kentleşme


Yazdığınız bütün haberlerde şu kuralları unutmayın

·         24 yaşından küçük her Filistinli çocuktur

·         12 yaşından küçük her Filistinli  bebektir

·         33 yaşından büyük her Filistinli büyükanne veya büyükbabadır.

·         İsrailliler yerleşimci ve asker olarak ikiye ayrılırlar İsrailde sivil halk yoktur. İsrailde çocuk ta yoktur.

·         Bütün Filistinliler sivildir. Ellerinde makineli tüfekle videoya çekilen intihar bombacıları İsrail işgalinin militan olmaya mecbur ettiği sivillerdir.

·         Filistin şahir ve kasabaları mülteci kamplarıdır

·         İsrail şehir ve kasabaları yerleşimlerdir

4 – Yerli halkla konuşmak

 

 

Hiçbir surette bir İsrailliyle röportaj yapmayın. Bu kurala İsrail veya Ortadoğuda her durumda uyulmalıdır. Daha önce bahsettiğimiz bazı durumlarda bu kurala uymak bilhassa önemlidir.  Bu kuraldan şu İsrailliler istisnadır:

·          Haaretz gazetecileri

·         İslami Hareket üyeleri

·         Amos Oz

·         Batı Şeriyada yaşayan ve her iki lafın birinde Kutsal kitaptan bahseden Amerikadan yeni gelmiş bir Yahudi.

 

Bu kurala uyduğunuzdan emin olmak isterseniz, en iyisi hiçbir İsrailli Yahudiyle konuşmayın. Dolayısıyla İsrailde ya (Arap) Amerikan Koloni otelinde, ya bir Filistinlinin evinde veya Haaretz gazetesinden basın kartı olan birisinde kalın.

 


5 – Lisan ve kullanılan kelimeler

 

·         Terörist” kelimesi, Batı şeriyada yaşayan ve Arapları provoke etmekle suçlananlardan başka kimse için kullanılmaz.

·         Çatışma alanlarında, omuzunda en azından bir roket atar taşımayan her Arap silahsızdır. Üzerlerine taşıdıkları silah, bıçak, pala, demir çubuklar veya diğer silah zannedilebilecek eşyalar geleneklerinden ötürü bütün Arapların günlük hayatlarında her zaman taşıdıkları eşyalardır.

·         Herhangi bir yazınızda “İsrailli” kelimesinden sonra mutlaka “yerleşimci” kelimesini kullanın. Eğer bu İsrailli Tel Avivin dışında yaşıyorsa İsrailli kelimesinde önce “fanatik” kelimesini kullanın.

·         Herhangi bir İsrail kasaba veya şehrinden(yerleşim) söz ederken mutlaka “işgal edilmiş topraklar” kelimelerini kullanın.

·         Herhangi bir İsrail politikacısından bahsettiğinizde mutlaka “aşırı” veya “sağcı” veya “şiddet taraftarı” kelimelerini kullanın. Tercihen üçünü birden kullanın.

·         Filistinlilerden bahsettiğinizde “samimi”, “misafirperver” ve “fakir” kelimelerini kullanın.

·         Hamas lideri dahil, filistinli politikacılardan bahsederken “ılımlı” kelimesi kullanmalısınız.

 

6 – Barış aktivistleri

Bölgede Arap olmayıp İsraile karşıtı şiddet hareketlerinde bulunanlar “Barış Aktivist” leridir.  Eğer bunlardan birisi herhangi bir durumda hayatını kaybederse, araştırmadan ve hiçbir kanıt beklemeden bu insanın “İsrailli askerler tarafından öldürüldüğünü” yazın. Tanıdığınız bütün gazetecilere de bir hafta sadece bu konuda yazı yazmalarını söyleyin. Meşhur tiyatro yazarlarından da Filistin davasında ölen bu şehidin hayatın konu alan bir piyes yazmasını isteyin.

 

 

7 – Arapça demeçler  

Arap lider ve din adamlarının kendi halklarına, örneğin” Bütün Yahudiler ölene kadar durmayacağız” tipi demeçlerinde neler söylediklerini öğrenmek için kesinlikle bir tercüman kullanmayın. Tercüman kullanırsanız okurlarınız onların size İngilizce söylediklerinin (örnek: “Biz aslında İsraille barış istiyoruz”) kendi halklarına tam tersini  söylediğini düşünecekler ve kafaları karışacak. Tercüman kullanmamak aynı zamanda Arapların %99.9999 unun antisemit komplo teorilerine inandığını da yazmanızı önleyecek. Bu konuda kural basit:

 

·         Herhangi bir Arabın size İngilizce söylediği sorgusuz sualsiz  bir şekilde gerçeği temsil eder. Eğer Arapça demeçlerde bu gerçeğin tersi söylenmişse bu yanlıştır ve önemsenmez.

 

 Eğer, bu Arapça demeçler herşeye rağmen basına sızdıysa,  tercümenin MEMRİ gibi, Arapların söylediklerini yanlış tercüme ederek, onları kindar, antisemit, kadın düşmanı psikopatlar olarak göstermek isteyen örgütlerin işi olduğunu söyleyin. Eğer bu tercümenin doğru olduğu ortaya çıkarsa, “dramatik bir demeçte söylenen, sembolik, mecazi ” sözler olduğunu yazın.8 – İsrailin gösterdiği kanıtlar

İsraili başarılı bir şekilde şeytanın yeryüzündeki temsilcisi olarak gösterebildiğiniz çoğu röportaj ve haberde, İsrail suçlamaların yanlış olduğunun kesin delillerini (videolar, belgeler vs) ortaya çıkaracaktır. Bu yeni ortaya çıkan delillerden  bahsetmenize gerek yoktur. Fakat okuyucularınıza olayı hatırlatmak istiyorsanız şu satırları ekleyebilirsiniz:

 

İsrail bu suçlamaların yalan olduğunu iddia ediyor; fakat bazı kaynaklara göre İsrailin delilleri güvenilir değil”.

 

9 – İsraile karşı Roket saldırıları

 

Bu konuda kural çok basit: İsraile roket saldırılarını haber yapmayın (Önemli Not: İsrailde Sderot diye bir şehir yoktur). Bu kuralın tek istisnası, İsrailin bu saldırılara misilleme yapması. Bu durumda 26 sayfalık bir haber yaparak İsrailin nasıl sivillere saldırdığını anlatıp, yazınızı şu cümleyle bitirebilirsiniz: “İsrail bu saldırının Gazze(Lübnan) dan atılan ev yapımı zararsız roketlere misilleme olduğunun idda etti.


10 – Coğrafya ve Din

 

Hiçbir zaman ortadoğuyu tümüyle gösteren bir haritaya bakmayın. Böylece İsrailin Sıvas boyunda ve kendinden binlerce defa daha büyük Arap ülkeleriye çevrildiğini anlatmak zorunda kalmıyacaksınız.

İsrailin nüfüsunun %20 sinin Arap olduğunu yazabilirsiniz. Fakat bunu yaparken “zulüm gören azınlık”, “istismar”, “ikinci sınıf” ve “yoksul” kelimelerini kullanmanız gerekir.

İsrailin Yahudi nüfusunun %50 sinden çoğunun esmer hatta siyahi olduğundan kesinlikle bahsetmeyin. Bunu yapmak, bütün İsraillilerin Avrupalı veya Amerikalı olduğu varsayımına ters düşer, ve çoğunun aslında Ortadoğu ve Habeş menşeli olduğunu söylemek zorunda kalabilirsiniz.

Sakın Gazzede veya Filistin Yönetiminde neden hiçbir Yahudinin yaşamadığını, Mısırda 50, Suriyede 20, Lübnanda sadece 30 kadar Yahudinin kaldığını sorgulamayın. Fakat İsrailin soy ayrımcı, aparteid bir ülke olduğunu ve içindeki araplardan kurtulmak için etnik temizlik yaptığını bol bol söyleyin.

Sakın İsrailin Ortadoğuda Hıristiyan nüfusun çoğaldığı tek ülke olduğunu hatırlatmayın.

 

Sakın Yeruşalayim’den yahudi kutsal kitaplarının 800 kere bahsettiğini, fakat Kudüs kelimesinin Kuran da yer almadığından söz etmeyin

 

11 - Savaş taktikleri  

·         İsrailin  teröristleri hedeflemesi ve öldürmesi “iğrenç savaş suçları” dır. Bu tip suçların haberlerini hazırlarken geniş uluslararası kınama” ve Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi kararı tehdidini de savurabilirsiniz. Sakına bu saldırının dikkatle planladığını ve hiçbir sivilin zarar görmediğini yazmayın. Tabiki bu teröristin İsrailde acil bir tehlike teşkil ettiğini (örneğin roket saldırısına hazırlandığını) yazmıyacak, veya geçmişte öldürdüğü İsraillilerden de bahsetmiyeceksiniz.

·         İsrail haricinde diğer ülkeler bir terörist öldürdüklerinde bu bir sevinç vesileis olur. Bu olayları bildirirken “geniş uluslararası destek” kelimelerini kullanmalısınız. “İslam militanları kaygılarını belirttiler” de diyebilirsiniz fakat sakına bu saldırıda ölen birçok sivil olduğunu, veya bu teröristin saldırıyı yapan ülkeyi doğrudan tehdit etmediğini yazmayın.

·         Filistin intihar bombacılarının bilhassa İsrailli çocukları hedef aldığını yazmayın. Sadece bu saldırıların “işgal ve yoksulluğun kaçınılmaz sonucu” olduğunu hatırlatın.

 

·         Libya gibi bir ülkeyi tamamen abluka altına almak ve komşularına herhangi bir tehditte bulunmayan bu ülkeyi baştan sona santim bombalamak, övgüye değer bir savaş taktiğidir. Bombalanan rejimin zorba rejiminden bol bol bahsedin, ama sakına 6 ay öncesine kadar bu rejimin liderinin yaptığı reformları pohpohladığınızı hatırlatmayın. Ve sakına o ülkede sivillerin de yaşadığını hatırlatmayın.

·         Buna karşı, Gazzeye silah girmesini önleyen abluka, ve Gazzeliler tarafınan sivil asker gözetmeden bombalanan İsrail tarafından terör merkezlerinin bombalanması Birleşmiş Milletler birçok kararına neden, “Barış filoları”na yol açan iğrenç bir savaş suçudur. Hamas rejiminin zulmünden bahsetmeden sadece (bu rejimi destekleyen)oradaki sivil halktan bahsedin. Libya ve Iraktaki uçma yasağını İsrailde uygulamayan Batılı güçlerin ikiyüzlülüğünden bahsedin.


12 – Barış ortakları  

Ne olursa olsun, hiçbir durumda Hamasın kuruluş belgesinde bütün Yahudilerin öldürülmesi gerektiğini ve Siyon Protokollerinden alıntılar olduğundan bahsetmeyin. Oslo anlaşmasına rağmen Filistin Yönetiminin kuruluş belgesinde yer alan İsraili yoketme hedefini reddetmediğinden de sakın bahsetmeyin

13   - Son çare

Eğer yazdığınız herhangi bir yazının bu kurallara uygun olduğundan emin değilseniz, veya kendiniz birşey yezmak istemiyorsanız El Cezire sitesinde bu konuda çıkanları doğrudan kopya edebilirsiniz.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
20/11/13 10:47
BU ACIKGOZ FISTIKCI SAHAP EFENDIYE YAHUDILER KIMSENIN TOPRAGINI ALMADI, EVVELDEN ZOR ILE ATILDIGIMIZ TARIHI TOPRAKLARIMIZA DONDUK, TURKLER GIBI ORTA ASYADAN GELIP BASKA MILLETLERE AIT OLAN TOPRAKLARI O TOPRAKLARIN SAHIBI INSANLARI HUNHARCA KILICTAN GECIREREK ALIP TOPRAKLARA SIZ TURKLER GIBI COREKLENMEDIK SADECE BIZE AIT OLAN TOPRAKLARI (HATTA TUMU DEGIL) ALDIK ,AYRIYETTEN TARIHE IYICE BAKARSAN (UYDURUK TARIHE DEGIL) BU TOPRAKLARDAN UZAKTA OLDUGUMUZ ZAMAN ICINDE BURADA HICBIR DEVLET KURUMADI SADECE ISTILACILAR ARASINDA EL DEGISTIRDI,DEMEK OLUYORKI BIZ KENDI TOPRAKLARIMIZI HAKKIYLA ISTILACILARIN ELINDEN ALIP YENIDEN DEVLETIMIZI KURDUK, BU TOPRAKLARDA YAHUDILERDEN BASKA KIMSENIN HAKKI YOKTUR, BUNU IYICENE AKLINA SOK ,CUNKU HULYALARIN HICBIR ZAMAN GERCEKLESMIYECEK.
Yehuda Beit - Halachmi
20/11/13 10:47
BU ACIKGOZ FISTIKCI SAHAP EFENDIYE YAHUDILER KIMSENIN TOPRAGINI ALMADI, EVVELDEN ZOR ILE ATILDIGIMIZ TARIHI TOPRAKLARIMIZA DONDUK, TURKLER GIBI ORTA ASYADAN GELIP BASKA MILLETLERE AIT OLAN TOPRAKLARI O TOPRAKLARIN SAHIBI INSANLARI HUNHARCA KILICTAN GECIREREK ALIP TOPRAKLARA SIZ TURKLER GIBI COREKLENMEDIK SADECE BIZE AIT OLAN TOPRAKLARI (HATTA TUMU DEGIL) ALDIK ,AYRIYETTEN TARIHE IYICE BAKARSAN (UYDURUK TARIHE DEGIL) BU TOPRAKLARDAN UZAKTA OLDUGUMUZ ZAMAN ICINDE BURADA HICBIR DEVLET KURUMADI SADECE ISTILACILAR ARASINDA EL DEGISTIRDI,DEMEK OLUYORKI BIZ KENDI TOPRAKLARIMIZI HAKKIYLA ISTILACILARIN ELINDEN ALIP YENIDEN DEVLETIMIZI KURDUK, BU TOPRAKLARDA YAHUDILERDEN BASKA KIMSENIN HAKKI YOKTUR, BUNU IYICENE AKLINA SOK ,CUNKU HULYALARIN HICBIR ZAMAN GERCEKLESMIYECEK.
Adınız
19/11/13 13:34
VAY ACIKGOZ FISTIKCI... SEN BIZLERI ENAYIMI SANIYORSUN ARAPLARIN 22 DEVLETI OLSUN YAHUDILERIN HIC BIR DEVLETI OLMASIN HEMDE YUZYILLARCA YAHUDILERE AIT SOMURULMUS TOPRAKLARDA, AVUCUNU YALA.....
fıstıkçı şahap
29/12/11 16:32
israil bir kutsal kitabı tapu belgesi olarak gösterip filistini işgal etmiş, zorla kurulmuş bir ülkedir. israil'liler güney afrika cumhuriyeti veya zimbabwe'deki beyazlar gibidir; bireysel olarak suçsuz masum vb olmaları bu gerçeği değiştirmez. önce kim şiddeti başlattı, falanca yerdeki toprağı parayla aldık, şu çocuk kalaşnikof taşıyordu, 7 bin tane su borusu roketi attılar gibi argümanlar bu temel gerçeğin yanında ilgisiz detaylardır, konuşmaya bile değmez. israil devleti yıkılmalı, araplarla kardeşçe yaşamak isteyen musevilerle seküler düzende bir ülke kurulmalıdır. kendi şeriatını yaşamak isteyen ırkçı yobaz museviler ise nereden geldilerse oraya geri gönderilmelidir.
yehuda beit halachmi israel
16/11/11 10:37
Turk basini ve diger Israel karsiti yazili ve elktronik basin daima tek tarafli (araplarin lehine) calisiyor ve Israel ve Yahudileri karaliyorlar.Eger hakikatleri yayinlami olsalardi kimin hakli oldugunu bilirlerdi. Maalesef bu dunya milletleri cikarlari yuzunden Hakliya haksiz derler. Bu ezelden beri boyledir .Bu yuzden dunya devletlerinin cogunlugu araplara hak verir.(petrol ve ticaret cikarlari) bazi iki yuzlu devlet RUSYA ve CIN bugune dek IRAN ve SURIYE gibi Terore destek veren ve saltanatta kalabilmek icin kendi halklarina bile teror yapan devletlere destek verirler.Halbuki dunya devletleri bir olup bu rejimlere karsi ciksalardi bugun dunyada savaslar olmazdi ve insanlik huzur icinde korkusuzca yasayabilirdi.
adınız
29/08/11 20:10
bunlar da benden http://www.hasturktv.com/israilde_gundem/1873.htm http://www.samanyoluhaber.com/s_649891_israildeki-saldirilarda-7-olu,-29-yarali.html yettı mi daha lazım mı
İlan
29/08/11 19:38
sayın rümuzsuz "oldurulen israilli cocuklar icin!!" adlı bay / bayan. Filistinlilerin yaptıkları terörü bilmemeniz sizin kabahtiniz değil, bu terörü önemsemeyip yer vermeyen Türk basınının. İlişikteki haberleri okuduktan sonra cevabınızı bekliyeceğim. Saygılar http://www.hasturktv.com/teror/1798.htm http://www.hasturktv.com/israilde_gundem/1954.htm
oldurulen israilli cocuklar icin!!
29/08/11 07:38
insanların tum dunyada gercekleri bildiginden suphenin olmamasına ragmen bu yazıyı yazabilecek kadar sogukkanlılıgınızı koruyabilmenize hayran kaldım yazanın elleri dert gormesin mesela bana bes on tane olmus israilli cocuk resmi gonderebilir misin yahu veya en azından cocuk degil roket saldırısından olen 5 10 kisinin resmini yolla, en azından burda yayınla mesela bizde onlar icin iyi dileklerimizi gonderelim. Ama ben yıllardır olen filistinli cocuklar, sivil halktan insanlar gordum. tabiki catısmaya girdigi icin oldurulen filistinli insanlarda gordum ama israil topraklarında degillerdi bunlar hepsi filistin topraklarındaydı cunku elinde silahla baska bir ulke askeri gormek hos olmasa gerek, kurtulus savası gecirmis ulkesi isgal atında kalmıs ve dusmanı acımasızca oldurmus bir toplumuz biz dua etsin israilliler filistinliler yerine biz yokuz.
Yorumsuz
04/08/11 00:52
Umarım admin bunlarıda ekler. Sizlerinki çocuk ama filistinli çocu?????.Bu sagduyu sizlerin yavrularımı için geçerli http://www.dunyabulteni.net/index.php?aType=haberYazdir&ArticleID=3378&tip=arhaber http://www.kenthaber.com/Haber/Genel/Normal/israil-cocuklari-olduruyor/ef42c261-318f-42db-b6d6-e5a1de9d95d6 http://leventsensever.blogcu.com/siyonist-israil-devleti-cocuklari-egitirken/509261 http://www.beycan.net/haberler/93/israil-in-filistin-de-yaptigi-katliam/index.html http://www.sanalforum.biz/dini-konular/6077-israilli-cocuklarin-filistinli-cocuklara-gonderdikleri-hediyeler.html

Haber Merkezi