Haber Merkezi

04/04/11

Televizyonu kıvır kaldır yer kaplamasın

 

Kaynak: Israel21C

İsrailli nanoteknoloji uzmanları, TV, bilgisayar ve telefon ekranı olarak kullanılabilecek, protein bazlı bir madde icat ettiler.

Mart ayında “Nature Nanotechnology” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, DNA – peptid’den oluşan yeni malzeme gerek taşınırken, gerekse kullanılmadığı zamanlarda rahatlıkla rulo gibi kıvrılıp bir kenara koyulabiliyor.

Bio – Nanoteknoloji araştırmasını yürüten Tel Aviv Üniversitesi profesörü Ehud Gazit “geliştirdiğimiz malzeme organik ve çevre dostudur. Esnek, tek kat ve diğer ekran teknolojileri gibi birçok tabakadan oluşmuyor. Bu özelliği maliyeti, dolayısıyla kullanıcı fiyatlarında büyük indirimlere yol açacak” diyor. Ürün, 10 senelik bir araştırma sonucu geliştirimiş.

Elektron mikroskopu ve x-ray kristalografi gibi ölçüm aletleri kullanarak Gazit ve arkadaşları sentetik olarak geliştirdikleri moleküllerin kendiliğinden birkaç dakika içinde düzenli bir şekilde sıralandığını görmüşler. Bu moleküller DNA gibi çift pervane şeklinde, ve tesadüfen her renkte ışık verebiliyor.

“DNA benzeri molekülü gördüğümüz zaman ona uygun floresan pigmentler bulmaya çalıştık. Fakat hiç beklemediğimiz bir şekilde molekül kendisi ışık saçıyordu”

Bir pixelin tüm renklerini tek bir tabakada saçabilen bu malzemenin aksinei günümüzde kullanılan malzemelerde her renk için ek bir tabaka kullanılıyor. Üstelik malzemenin elektrik verince ışıdığı da saptanmış. Bu da onu ekran imal etmek için ideal bir malzeme yapıyor.

Araştırmacılar büyük ekran bir prototip imal ediyorlar, ve dünyanın büyük elektronik şirketleri ile üretim için temastalar.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Misafir
11/06/15 12:38
Ya bakın ben Önce Tıp Doktorluğu üzerine Biyokimya okudum yandal olarak Biyofizik yaptım.Tam bu konular.Almanyada laboratuarlarda çalıştım orada akademisyen oldum.Şimdi Türkiyedeyim.Öncelikle Gazit hocanın makalelesini okumuşuk adam 2000lerden beri bu konuya odaklanmış.DNA kullanmaları polipeptid fragmanlarıyla her zaman uyumu sağlamayabilir.Yaptıkları şeyin deride otoimmuniteye yol açtığını biliyoruz.Havadaki bakteriler organik aleti adeta yiyip sindirebilir.Böyle birşeyi 1970lerden beri Almanyada calisiyorlar.Israilli ekibin boyle birseyle ugraşması çok çok güzel ama; bir bilim adamı olarak makalenin tam metninin eksik olduğunu görüyorum.
avraam
22/03/15 01:45
hic bir sey bulamayan sadece gevezelik ile hayat enerjisini tuketenler, israel i anlayamiyacaklardir, bu dogal, dedeler ile ovunmek gecmis hikayeler ile avunarak kisa hayatlari bitirenler, yarin isrel i ve kendilerini yan yana gorduklerinde ne diyecekler acaba
HEİ
18/12/13 17:58
HAHAHAHA. yaşa kültegin.
Kültegin
07/12/12 23:39
Silah bulmuştur bomba bulmuştur insanlığa zararlı ne varsa onu bulmuştur. Ne bulacak başka. Tarihte ne bulmuş şimdi ne bulacak.

Haber Merkezi