Haber Merkezi

05/06/15

Mavi Marmara: Sahi neydi o?

 

 

Beşinci yıldönümünde Mavi Marmara: Sahi neydi o?

Burak Bekdil

Kaynak: Gatestone institute

 

·         77 milyon Türkün Gazzeye yardımı 32 milyon dolar, veya adam başı 40 cent.

 

·         Muhalefet milletvekili Mehmet Günal “İşte AKP nin aslı çehresini görüyorsunuz. Gazzeye olan sözünüzü nasıl yerine getirmezsiniz” diyor

 

·         Türkiyenin Filistinle dayanışmasının altında, Filistinden çok İslami fetih aşkı yatıyor

 

Beş yıl önce bu hafta, 31 Mayıs 2010 da yüzlerce Filistin sempatizanı aktivistle,  İsrailin Gazzeye uyguladığı ablukayı kırmak için yola çıkmışlardı. İsrailin ablukayı koyma nedeni Gazzeyi yöneten ve açık açığa İsrailin imhasını hedefleyen Hamas terör örgütünün silahlanmasını önlemekti.

Mavi Marmara adlı Türk gemisi Gazzeye ulaşmadan İsrailli komandolar tarafından durduruldu.  İki ülke arasında en ciddi diplomatik krize yol açan bu müdahalede 10 aktivist komandolar tarafından öldürüldü. Birleşmiş Milletlerin yaptığı bir araştırma, İsrailin koyduğu ablukayı yasal bulurken, İsrailin aşırı güç kullandığını da belirtti.

Mavi Marmara, Türk hükümetinin İsraili provoke ederek bir olay çıkartmasını istediği bir girişimdi. Beş sene sonra bu girişimden kimlerin karlı çıktığını da görüyoruz.

Türk hükümeti Mavi Marmaraya gizlice destek verirken, çıkacak olayların sonuçlarının , bu neler olacağını herhalde hesaplıyordu: Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın (şimdi Cumhurbaşkanı) Arap halkı arasındaki popülaritesini arttırmak, ve Türkiyedeki tutucu halk arasındaki taraftar sayısını  arttırmak. İlk amaç Katar ve Filistin hariç ulaşılmış olmaktan çok uzak. Fakat ikincisine başarılı bir şekilde ulaşıldı.

Filistinliler ve İslamcı Türkler Mavi Marmara olayının beşinci senesine “şehitlerini” anarken, politik islamın gösteri tarafını başarıyla yerine getirdiler fakat gerçeklerden haberleri yoktu.

 

Gazzede, bu şehitler anısına yapılan bir anıta çelenk bırakılırken,  posterlerde “Tür halkını selamlıyoruz” yazıları yer alıyorduç

Ablukaya karşı Halk Komitesi başkanı Cemal el Hudari “Bugün burada Filistin için en büyük özveriyi, hayatlarını verenleri anıyoruz” dedi. “Buradan selamlarımızı şehit ailelerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana gönderiyoruz.”

Hama’tan Basım Naim, Mavi Marmarayı “Filistin tarihinde çağ açan bir olay” olduğunu anlattı ve İsrailin aktivistleri öldürmekten yargılanmalarını istedi.

Her zamanki gibi, Türkiyedeki gösteri, Filistindekinden çok daha fazla Filistin yanlısıydı. Konyadan gelen bir grup, Ankarada İsrail elçisinin konutunu önünde sembolik olarak namaz kıldıktan sonra İstanbuldaki büyük gösteriye katıldılar.

İstanbulda, on binler Fatih camiinin önünde Mavi Marmarayı anma töreninde toplandılar.

Mavi Marmara için özgürlük yürüyüşü

Mavi Marmara anısına "Özgür Kudüs yürüyüşü"

Ellerinde Arapça posterler ve Filistin bayrakları vardı. Daha önce çalışılmış bir şekilde hep bir ağızdan “Kudüse istiklal” sloganları atıldı. Kudüsün Gazzeyle ne alakası var hala anlamış değilim. Önemli bir İslamcı olan Abdürrahman Dilipak yaptığı konuşmada bunu anlattı:” Kudüsün (Yeruşalayimin) kurtuluşu Mekke ve Medinenin kurtuluşu demektir. Mekke ve Medinenin kurtuluşu camilerimizin kurtuluşu demektir”.

 

İstanbuldaki Mavi Marmara anma gösterileri

 

Dilipak tam kendisinden bekleneceği gibi Mavi Marmarada 10 aktivistin şehit olmalarının “ mutlu bir olay” olduğunu anlattı. İHH başkanı ve Mavi Marmara baş düzenleyecisi Bülent Yıldırım ise, “İsteseydik 100 İsrail askeri öldürebilirdik” dedi.

Gazze ve Türkiyedeki bu gösterileri gören, Türklerin Filistinlilerin en ebedi kurtarıcıları olduklarını, veya en azından Türkiyenin Gazzeye en büyük yardımı yapan ülke olduğunu sanabilir.

Umarım bir gün Filistinlileri Türkler için “Filistin davasının” sadece ideolojik bakından kendilerini iyi hissetmelerine yarayan bir güdü, ve birçok Türk için gerek Türkiyede gerekse Arap dünyasında kuvvetlenmelerini sağlayan bir araç olduğunun farkına varırlar.

Komiktir ki, Mavi Marmara anma törenlerinden bir hafta kadar önce, Dünya Bankasının yayınladığı bir rapor Türkiyede hjisteri krizlerine yol açtı: Türk hükümeti, geçen sene yapılan Gazzeye bağış konferansında söz verdiği miktarın büyük bir kısmını ödememiş!

Rapor, Türkiyenin taahhüt ettiği yardımın %0.26 sını yapmış: 200 milyon dolar taahhüde karşılık ödenen 520 bin dolar.

Türkiyenin Gazzeye yaptığı gayri resmi yardımlar da Türklerin Filistinlilere olan büyük aşkını pek göstermiyor: 77 Milyon Türkün Gazze’deki “Filistinli kardeşlerine”  yaptığı cömert yardım 32 milyon dolar, veya kişi başına 40 cent.

Muhalefet milletvekili Mehmet Günal “Ak parti gerçek yüzünü gösteriyor. Gazzeyi politik bir piyon gibi kullanıp, söz verdiklerini yapmıyorlar. Bu trajik. Gazzeye verdiğiniz sözü nasıl tutmazsınız” diyor.

Türkler Filistinlilerin korucuyusu, iyiliksever cönert yardımcıları rolünü oynamayı çok severler. “Filistin yanlısı” kisvesi altında Türklerin Filistinle dayanışması Filistinden çok İslamcıların fetih rüyalarına bağlılıklarındandır.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi