Haber Merkezi

07/05/15

Davutoğlunun İtirafları

 

Bütün Arap liderleri halklarını ortak bir düşmana karşı birleştirmek, korkularını kamçılayıp dikkatleri başka yerlere çekmek için her zaman İsrail'e yüklendiler.

Burak Bekdil'in bu konuda ilginç bir analizini sunuyoruz

 

Burak Bekdil

Kaynak: Gatestone Institute

  • Birbirleriyle mezhep, politik ve ideolojik nedenlerle savaşan Müslümanlar arasında, kripto yahudiler, veya israilin gizli dostları olduğu fikri çok yaygındır.
  • Türkiye Başbakanı Davutoğlu İsrailin zarar görmesini istiyor
  • Başbakan Mısır’ın Gazzeyle olan sınırı kontrolü olmasa ve Mısır Gazze arasındaki tünelleri imha etmese Filistinlilerin Gazzeye kaçak silahlar sokabileceklerini ve israile karşı terör saldırıları yapabileceklerini söylüyor.
  • Dünyanın daha aklı başında bir yöresinde Türkiye Başbakanı (ve dolayısıyla Türkiye) teröre açıkça destek vermekle suçlanırdı.

 


 

2007 deki en çok satanlar listesine giren “Musanın Çocukları” adlı kitabın eksantrik yazarı Ergun Poyraz, zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğanın kripto Yahudi olduğunu iddia ediyordu.

Kitabın kapağında Erdoğan ve eşi altı köşeli bir yıldızın içinde gösterilip ““uluslararası Yahudi” lerin gizli ajanı olarak gösteriliyorlardı.

Bu kitabın yayınlanmasından 6 sene sonra yani 2013 te İran ruhani lideriyle birlikte Erdoğan ve BM görevlisi Richard Falk, Simon Wiesenthal merkezinin “senenin en antisemit 10 lafını edenler” listesinde yer alıyordu. Musanın çocukları kitabının yazarı Poyraz’a sorsanız  Erdoğanın antisemitizmi bir diğer komplo teorisiyle açıklar: Antisemitizm Yahudilere hizmet ederken kimsenin fark etmemesi için en iyi rol.

 

Ergun Poyraz 2007 de terör suçuyla yargılandı ve hükümete darbe hazırlamaktan 29 sene hüküm giydi.

Erdoğanın genellikle anti siyonizm ile karıştırarak saçtığı yaradılışından gelen antisemitizmini dünya artık iyi tanıyor. 2013 teki antisemitizm ödülünü almasındaki neden Siyonizm insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu buyurmasıydı.

Ortadoğuda komplo teorisinden bol hiç birşey yoktur. Fakat birbirleriyle mezhep, politik ve ideolojik nedenlerle savaşan Müslümanlar arasında, kripto yahudiler, veya israilin gizli dostları olduğu fikri çok yaygındır

Geçenlerde İranın yüksek rütbeli bir subayı, Suudi Arabistanı İsrailin dünem suyuna gitmekle suçladı. İran Devrim muhafızları konutanı Tümgeneral Muhamme Ali Cafari “Suudi liderler İsraili taklit ediyorlar” dedi.

Bundan sadece birkaç gün önce Başbakan Davutoğlu televizyon kanallarında kendi komplo teorilerini açıklamıştı. Bu sefer komplocu ve İsrailin “gizli müttefiği Türkiyenin hasımlarından Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi idi. Davutoğluna göre “Bir el, Esad'ın yaşamasını istiyor.Aynı Sisi gibi, Esad'ın da ailesinin de İsrail'e hiçbir zararı olmadı" ... Sisi, Gazze ablukasına yardım ediyor, çünkü Sisi için İsrail'in güvenliği, Mısır'daki insanın onurundan daha mühim

Davutoğlu böylece tipik İslami mantığın güzel bir örneğini verdi: “Benim dünya görüşümü kabul etmeyen ve kendileriyle ideolojil politik veya mezhepsel nedenlerden soğuk savaşta olduğum Müslümanlar herhalde İsrailin gizli müttefikleridir.”

Esad ve Sisi’ni rejimleri Türkiyenin en büyük düşmanları. Çünkü Ankara bu rejimleri ülkelerinde Müslüman kardeşler ve benzerleri İslami rejimlere bir engel olarak görüyor.

Davutoğlunun iddiaları birçok nedenden sorunlu. Öncelikle, Beşir ve babası Hafız Esad’ın onlarca senedir İsrail ile savaş halinde olması ona yeterli gelmiyor. Açık açığa “Suriye İsraile zarar vermelidir” diyor. Davutoğlu Esadın Suriyesinin israile hiçbir zarar vermemesinden memnun değil. Daha da açık söylemek gerekirse, Türkiye Başbakanı İsrailin zarar görmesini istiyor.

İkincisi, Davutoğlunun bu iddiası aynı zamanda bir itiraf. Sisi rejiminin Gazzeyi abluka altında tuttuğunu söylüyor. Bu gerçek. Fakat devamında Mısırın bunu yapma nedeninin “İsrailin güvenliğinin Mısırdaki insan haysiyetinden daha önemli olduğudur” diyor

Yani Türkiye Başbakanı açık açığa Mısır Gazze sınırını kontrol etmese ve kaçakçılık tünellerini  imha etmese Filistinlilerin Gazzeye kaçak silahlar sokabileceklerini ve israile karşı terör saldırıları yapabileceklerini söylüyor. Türkiye Başbakanı İsrailin güvenliğinden hoşnut olmadığını, güvenliği olmayan bir İsraili tercih ettiğini ve Mısırdaki “insan onurunu”  - kaçakçılık tünellerine zarar vermeyip, oradan kaçırılacak silahlarla İsraile terör saldırılarında bulunarak - İsrailin güvenliğine zarar vermekle eşit tuttuğunu açık açığa kabul ediyor.

 

Dünyanın daha aklı başında bir yöresinde Türkiye Başbakanı (ve dolayısıyla Türkiye) teröre açıkça destek vermekle suçlanırdı. Kimse onu teröre destek vermekle suçlamıyacak. Aksine, Davutoğlu’nun Şii veya sünni hasımlarında biri onun bu lafları İsrailin bir kripto müttefiği olup bunu saklamak ihtiyacını issettiğinden ettiğini söyleyebilir. Aynı kısır döngü, aynı karalayıcı iftiralar ve aynı komplo teorileri hep tekrarlanıyor.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi