Haber Merkezi

08/03/12

Golda Meir Neden haklıydı

 

Burak Bekdil

                  

Kaynak: Hurriyet Daily News

 

 

“Golda Meir haklıydı” adlı yazımdan (Hurriyet Daily News, 23 Ağustos 2011) altı ay sonra, Suriyedeki ölü sayısı 2,000 den 7,000 e çıkarak, İsrailin 2008 yılı sonunda Gazzede sürdürdüğü  Dökme Kurşun operasyonunda ölen Gazzelilerin sayısını beşe katladı.

Bu acıklı rakkamlar bize mecburen Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın meşhur sözlerini hatırlatıyor: 1. Müslümanlar katliam yapmaz, ve 2. (Yahudiler, veya siz) adam öldürmeyi iyi bilirsiniz.

“Golda Meir haklıydı”  adlı yazım, İslamcıların inatla kabul etmedikleri tatsız istatistikleri gözler önüne sermek için yazılmıştı

“Sudan Ortadoğu’da değildir, o halde oradaki soykırımı inkâr edelim. Doğu Pakistan’daki (Bangladeş) Batı Pakistan’ın 1971 yılında 1.25 milyona ulaşan katliamını da inkâr edelim. Hatta 1991-2006 yılları arasında İslamcılarla Cezayir hükumeti  arasındaki savaşta ölen 200.000i de inkâr edelim.

Fakat basit ve sadece Ortadoğu için yapılacak bir araştırma Müslüman İran-Irak savaşında bir milyon ölüye işaret edecektir; 300.000 Müslüman azınlık Saddam Hüseyin tarafından öldürüldü; İslam devrimi sırasında 80.000 İranlı öldürüldü; 1970-1971 deki kara Eylül günlerinde Ürdün hükumetinin Filistinlilerle savaşı sırasında ölen 25.000 kişi ve 1982de baba Esad tarafından Hama’ da öldürülen 20.000 İslamcı. Dünya Sağlık Örgütünün, Usame Bin Ladin’in Irak’taki katliamı için tahmini birkaç yıl önce zaten 150.000 idi.

Bremen Üniversitesinden Gunnar Heinsohn ve Ortadoğu Forumunun direktörü Daniel Pipes’ın 2007deki bir araştırmasına göre, 1948 den beri şiddet yoluyla öldürülen 11 milyon Müslüman içinde 35.000i (yüzde 0,3) altı yıllık Arap İsrail savaşında öldürüldü, bu da 315 olaydan biri demektir. Buna karşılık, ölenlerin yüzde 90 ından fazlası dost Müslümanlar tarafından öldürüldü.”

 

Geçtiğimiz 5 Şubatta İranın mezhepçi rejiminin Suriyeyi desteklemesini sert bir şekilde kınayan Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, “İslam Cumhuriyeti İran’a sesleniyorum. Siz İslami sıfatını hakkediyor musunuz bilmiyorum. Suriyede olan biten için tek bir şey söylediniz mi” demişti.

Sayın Arınç çok haklı. Fakat aynı şekilde başka birisi şunları söyleyebilirdi: “Türkiyenin iyi yürekli Müslüman liderlerine sesleniyorum. Size iyi kalpli Müslüman sıfatı yakışır mı bilmiyorum. Sundan’da olan biten için tek bir laf ettiniz mi? Ya Bahreyn de olanlara? Suriye dahil, Ortadoğu ve Kuzey Afrikada sonu gelmeyen ölümlerin faili hangi dindir? Neden Müslümanlar diğer Müslümanları kitle halinde öldürürken hala “Müslümanlar öldürmez” diyorsunuz? Bütün bu katliamlar Müslüman olmayanlar tarafından yapıldıysa, dünyanın asıl Müslüman nüfusu nekadardır?


Neden 1992 Hocalı katliamını protesto için toplanan binlerce Türk, Ermeni gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samas’tı methetti? Neden "Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz” diye slogan attı. O anda ellerine geçecek bir Ermeni veya Budisti hemen öldürmeye hazır bu insanlar Türk müydüler?

 

Fakat Sayın Erdoğana gore, bu bariz nefret gösterisi sadece “başka örneği olmayan tek bir olay” idi. Diğer bir deyişle, atılan nefret sloganları, pankartlar ve demeçlere bir soruşturma açmaya gerek yoktu. Sayın Erdoğan, bu olayların odağında Türk veya Müslümanlar olsa acaba aynı şekilde mi düşünecekti? Hepimiz kanun karşısında eşit değil miyiz?


Sayın Erdoğan Esad rejiminden zulüm gören Suriyelilerin tarafında. Belki bu kurbanlardan birisi olan, Türkiyede emniyet altında tedavi gören tek bacaklı sakat bir ihtilal şarkıcısının sözlerine kulak vermeli. Son gelen 300 mülteciden birisi olan bu şarkıcı Time mecmuasına şunları söylemiş: “İsraili Beşir Esad’a tercih ederiz ... İsrailliler Filistinlilere Esadın suriyeye yaptığını yapmıyorlar.

Sahi...Öldürmeyi kim daha iyi biliyor?

  

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi