Haber Merkezi

02/05/15

İsraili tercih eden Araplar

 

Kaynak: YNET

 

 

Bendror Yemini

İsrailli Araplar kendilerini ne kadar ön plana çıkartırlarsa, İsrailli Yahudiler de o kadar eşit haklar için onlara destek verir; ırkçılık ta o oranda azalır.

Lucy Aharish’i kıskanmıyorum. Öncü olmak basit ve kolay değil. Gerek Yahudileri ngerekse Arapların aşırı sağcılarından duymadığı hakaret kalmadı. Aşırı düşmanlar koalisyonnu gene aynı cephede birleşti. Yahudiler için eşitliği ve barışı savunan Aharish fazla Filistinli. Filistinliler için ise Yahudilerler birleşmek ve beraber yaşamak istediği için fazla İsrailli.

Aharish, sürünün kurallarına uymadığı için bir öncü. Sürü nefret ve kışkırtma arar. Sürü Filistinlilere eşit haklar vermek, veya Yahudilere hayat hakkı tanımak istemez. Sürünün Arap sektöründe, ve kabul etmek gerekir ki İsrailin elit tabakalarında çok gücü vardır

Bazıları “Lucy’ciğim cidden olmuyor” diye düşünüyorlar. Onlara kalsa, Lucy’nin İsraile zehir saçması lazım. Ancak o zaman – bazen solcu kisvesi altına da girebilen – faşizm ona tasdik damgasını vuracak.

Aharish yanlız değil. Yeni nesilde İsrail ile birlikte yaşamak, ülkenin bir parçası olmak isteyen birçok genç Arap görüyoruz. Hamas’ın doktrinini reddediyorlar. Nefret kampanyasına katılmayı reddediyorlar. Kışkırtmak yerine iş görmeyi tercih ediyorlar.

Birkaçı Dışişleri bakanlığında çalışıyor. Yüksek teknoloji sektörüne giren Arapların sayısı da her sene artış gösteriyor. Arap kadınların da çalışma gücüne katkıları artıyor.

 

 

Sürüye katılmayan, nefret saçmayı reddeden Lucy Aharish bağımsızlık meşalesini yakarken

 

Yukarıda bahsettiğimiz son iki olay, Ekonomi bakanı Naftali Bennet’in sayesinde oldu. Aramızdan birçoğu “İsrail gitgide ırkçı oluyor” demesine rağmen hükümet bunun aksine birçok girişimde bulunuyor. Bize nasihat ve vaaz vermekte pek usta olan Avrupanın herhangi bir ülkesinde de Arapların İsraildeki kadar entegre olduklarını pek sanmıyorum.

Kimileri eşitlikten sadece bahseder, kimileri ise eşitliği zorlar ve yaratır. Aharish yaratanlardan. O ve onun gibi – İsrail’in Norveçteki elçiliğinde ikinci katibi George Deek, iş adamı İmad Talhami ve birçok - diğerleri Arap halkının İsrail içindeki yüzü olurlarsa, Yahudi toplumu da  Araplara eşitlik fikrini daha çok destekleyecek, onlara karşıtlık ve ırkçılık azalacak.

Birçok Arap politikacısı ise ters bir yol tercih ediyor. Örneğin Arap milletvekili Basel Ghattas Aharish’i Frantz Fanon’un teorilerine uygun bir şekilde “zalimlere hayranlık” la suçlama cüretinde bulundu. Bu politikacılar İsraildeki Arapların hayatını iyileştirmekten çok İsraile zarar vermek istiyorlar. Aynen Hamas’ın mantığı gibi. Amacı Gazzeliler için sosyal yardım ve refah değil. Tek düşündükleri İsraile zarar vermek.

Son seçimlerde 13 milletvekili çıkartan Birleşik Arap Listesinin başkanı Ayman Uda, genç Arapların amme hizmeti yapmalarına veya askere gitmelerine karşıydı. Partinin diğer milletvekilleri askere giden Arap gençleri neredeyse afaroz ettiler, ve gençlerin askere gitmesini destekleyen ortodoks papaz Gabriel Nadaf’ı tehdide kadar götürdüler. Bu davranış yabancılaşmayı, şiddeti ve ırkçılığı destekler. Herhalde amaçları da bu olsa gerek.

Her nekadar Avrupada “işgal”, “soy ayrımı” ve “Nakba” olmasa bile İsrailde Arap toplumuyla yaşananlar orada da yaşanmakta. Ufak bir azınlık entegre olmayı ve kadın haklarını savunur, nefret ve kışkırtmayı reddederken, aşır veya İslami bir azınlık ta tam ters yolu seçiyor. Sorun, ikinci grup şiddet yanlısı olduğundan, birinci grubun özel korumalara ihtiyacı olması.

Aharish sürüye ve akıma karşı geme cesareti bulan bir öncü. Bütün öncüler gibi azınlıkta. Fakat bu azınlık ilerisi için ümit veriyor.

Onun, İsrailli Arapların ve İsrail’in iyiliği için bu öncülerin kazanacaklarını umalım.

 

 

23 Nis 2015 ... İsrail bağımsızlık bayramının meşale yakma töreninde şüphesiz en ilginç konuk Müslüman Arap gazeteci ve TV sunumcusu Lucy Aharish idi.

14 Ekim 2010 ... Fakat Hişam Abu Varia ilk Arap İsrailli subay olmaktan pişman değil. ...

1 Kas 2012 ... İsrail Araplarının yeni lideri olmak isteyen Aatef Karinaoui, İsrail ile tam bir bütünleşme çağrısında bulundu. www.hasturktv.com/israili_taniyalim/4707.htm

 

 

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi