Haber Merkezi

24/04/15

İsrail mucizesi

 

Bendror Yemini

 

Kaynak: YNET

 

 

Her on senede en az bir kere Siyonizm rüyasının tehlikede olduğunu sanarız. Aslında tehlikede değil.

[Hatırlatmakta fayda var: Siyoniz, Yahudilerin kendi vatanlarına hürce kendi kaderlerini tayin etmeleridir. Çev. notu]

Durumumuzun hiçbir zaman bundan kötü olmadığını düşünsek, bir çoğumuzun politikamızın bizi felakete sürüklediğini sansa bile, en az senede bir gün bütün beklentilerimizden ve hayallerimizden çok daha iyi durumda olduğunu hatırlamalıyız

İsrail bir mucizedir. Evet, birçok sorunu vardır. Sadece Yahudi hırsızlar değil, yozlaşmış, hatta ırkçı Yahudiler bile var. Etrafımız hala bizi yok etmek isteyenlerle dolu. Fakat durumumuzu cidden değerlendirmek istersek birkaç saniye için bir zaman tüneline girelim.

On sene geriye dönelim: 2005 te korkunç kanlı bir intifadadan sonra etraf kapkaranlık oldu. Ölümcül bir terör saldırısı olmadan bir ay bile rahat yaşayamadık. Gazze’deki yerleşimleri boşaltma kararı neredeyse bir iç savaşa yol açıyordu. Eden Natan-Zada Shfaram köyündeki İsraillilere saldırdı. Bundan iki hafta sonra Asher Vizgan adlı diğer bir Yahudi terörist dört Filistinliyi öldürdü.  “Yahudi Cihadı”ndan korkulmaya başlandı.

 Ya yirmi sene geri gitsek? Bitmez tükenmez terör saldırıları, sağ sol arası bir uçurum, Yiyzhak Rabin’in öldürülmesi. Demokrasimizin yıkılacağını düşünüyorduk. Otuz sene önce enflasyon birkaç yüz oranını buluyordu. İsrail ekonomisi çökmek üzereydi. Bir gün sonra ne olacağını kimse kestiremiyordu.

Kırk sene öncesi, Tel Avivdeki Savoy oteline yapılan terör saldırısı ve Yeruşalayimdeki buzdolabı bombası, ve BM’in Siyonizmi Irkçılık olarak kabul eden kararı.

1965 te Milli Dindar parti adli sistemin kendini bağlamayacağını söyleyerde tehdid savuruyordu. 1955 te ise on binlercemiz geçici kamplarda yaşarken yokluktan gıda karneye bağlanmıştı. İsrail onuncu bağımsızlık yıldönümünü kutlayamayacak gibi görünüyordu.

Örneklerin sonu yok. Her on senelik süreçte Siyonist rüyamızın sonu geldiğini, yıkıldığımızı düşünürüz. Fakat tam tersi olur. Nazilerin iktidarda olduğu korkunç seneler dışında Siyonist rüya her on sene gelişmekle kalmadı. Varoldu. Bugün Arap ülkeleri İsraili tehdit etmiyor gibi. Buna kim inanırdı? Küresel Cihad kuvvetleniyor, fakat hedefinde diğer Müslümanlar var.

İsrailin dünyada herkesten kuvvetli olduğu bir alan var: Kendi kendini cezalandırmak, tenkit etmek. Genellikle tenkit iyidir. İsrail hızlı ve şiddetli bir demokrasi. 1950 ve 60 ların ifade hürriyetini bugünkü ile karşılaştıramayız bile. Fakat genellikle bu tenkitten çok kendimizi kandırma oluyor. Kendi beyin yıkamamızın aksine, istatistikler İsrailde şiddet olaylarının gitgide azalmakta olduğunu gösteriyor. Aynı istatistikler, zengin – fakir arasındaki mesafenin azaldığını ve kişi başına milli gelirin devamlı arttığını gösteriyor.

Gazete başlıklarındaki haberlerin aksine İsrailden dış ülkelere göç azalıyor; bebek ölümlerinin azaldığını ve ortalama yaşam beklentisinin devamlı arttığından bahsetmedik bile. Evet. İsrail dünyanın ilk 10 u arasına. İsraili kınamak isteyenler hep silah ihracatından bahsederler fakat bu ihracatın büyük bir kısmı savunmaya dönüktür. Herhangi bir tehdid altında olmayan ve senelerdir savaşmamış İsveç’in silah ihracatı İsrailin çok altında değil.

Bağımsızlık bayramında hiç olmazsa bir günlüğüne kendimizi tenkit  etmeyi bırakalım. İsrailin teknoloji,su arıtma, tıb alanlarında bir üstün güç olduğunu hatırlayalım. İsrailin, bütçesine oranla dünyada AR GE ye en çok yatırımı yapan ülke olduğunu hatırlayalım. BM!in bile İsraili kullanılan suyun geri kazanımında bir örnek olarak gösterdiğini hatırlayalım. Burage gelen Yahudilerinin çoğunun demokrasinin olmadığı Batı Avrupa veya İslam ülkelerinden geldiklerini, ve buna rağmen en parlak demokrasilerden birisini yarattığımızı hatırlayalım. Devamlı aramızdaki etnik gerginikten söz edilirken, belli yaşa gelenlerin çoğunun etnik olarak karışık torunların olduğunu hatırlayalım.

Birkaç gün sonra tekrar tenkitlere döneriz. İki gün önce bu ülke için canlarını feda edenleri andık. Dün İsraillilerin Tanrının onlara bahşettiği vatandaki muazzam başarılarıyla gurur duyduk. Ve her şeye rağmen 10 sene sonra bugünden çok daha iyi bir durumda olabileceğiz. Bağımsızlk bayramı kutlu olsun

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi