Haber Merkezi

17/04/15

Bazı Fİlistinlilerle dayanışma

 

Brendan O’Neill'den adapte edilmiştir

 

Eğer çifte standart, iki yüzlülük, birinin davranışına hiddetlenip aynı davranışı başkası yaptığında görmezden gelmeye bir ödül olsaydı, antisemitler ve İsrail karşıtları bu ödülü her sene hak ederlerdi.

 

İsrail uçakları her havalandığında, İsrail askeri birisini tutukladığında  “Kahrolsun İsrail” nağmeleriyle etrafı çınlatan bu adamlar, Fransa, Suudi Arabistan, Suriye ve sonu gelmeyen bir listedeki ülkelerin saldırılarını görmezler bile.

 

 

İsrailli bir takım maç yapmaya ülkelerine gelince  hemen kınamak için ellerinden geleni yaparlar. İsrailli sanatçıların verdiği konserleri durdurmaya çalışırlar.

 

 

 

Fakat hınçları sadece İsraile karşıdır.

 

 

 

 

Sözüm ona çok sevdikleri Filistinlilere karşı da iki yüzlüdürler. Filistin ve Filistinliler bu sözde yardımsever insanların sadece bazen umurunda: Eğer İsrailin şiddet uyguladığı bir Filistinli iseniz, resimleriniz gazetelere çıkar, yürüyüşler düzenlenir, sloganlar atılır twitter yıkılır. Fakat o Filistinliye İsrail değil başka biri şiddet uyguluyorsa, boşver. O Filistinli kendi başının çaresine baksın.

 

İnanmıyor musunuz? Son günlerde bu daha bir bariz. İŞİD’in kanlı elleri Suriyedeki Filistin mülteci kampı Yarmuk’ta.

 

 

Yoksa haberiniz yok mu?

 

Yarmuk Suriyedeki iç savaşta çok kayıp verdi ve çok zarar gördü. Batını desteklediği Özgür Suriye Ordusuyula Esad’a sadık kuvvetlerin arasında kanlı savaşların olduğu yer oldu. Binlerdce kişi kaçtı. Kampın nüfusu 2012 de 100,000 iken günümüzde 20,000 e düştü. Şimdi durum cehennemi andırıyor. İŞİD kampın %90 ını ele geçirmiş durumda ve katliam yapmakta.

 

 

 

 

Hani twitter’de binlerce mesaj? Protesto yürüyüşleri planlamaları? Filistin dayanışması insan hakları koruyucu meleklerinden hiddetli köşe yazıları? Yarmuk’a yardım konvoyları? Hani 2010 da İsraile giden konvoya katılanlar gibi politikacılar, yazarlar gazeteciler neredeler?

 

Bütün bunların olmaması çok göze çarpıyor. Yarmuk’taki Filistinlilerin gördükleri zulüm hiç birisinin vicdanını rahatsız etmiyor. Hele hele geçen seneki Gazze savaşındaki  kadar hiçmi hiç.

 

 

Twitterde Filistin Dayanışma Kampanyasının twit’lerini araştırın. Son günlerdeki Türk basınını araştırın. Hükümet sözcülerinin konuşmalarını araştırın. Yarmuk kelimesine rastlamayacaksınız. Bulacağınızi İsrail askerlerinin Filistin otobüslerini durdurdukları. Ya öldürülen, kafaları kesilen Filistinliler? Tık yok! Filistin dayanışma örgütlerinin hepsi  bence isimlerini “BAZI Filistinlilerle Dayanışma örgütleri” olarak değiştirsinler.

 

  (Adil olalım: FİDDER 10 Nisanda Yarmuk için Cuma Namazı kılmış. Ama hepsi bu! Gösteri, binlerce twit, kahrolsun, yardım konvoyu filan yok)

 

 

Filistinliler böylece ikiye ayrılmışlar: Gözbebeklerimiz (İsrail’in nüfuzuna girenler) ve takmadıklarımız (diğer hepsi). Fakat bu yeni bir şey değil.

“Filistin dayanışmacıları” ezelden beri  sadece bazı saldırılara kızar, diğerlerine sağırdır. Örneğin FKÖ 1970 te Ürdünden kovuldu diye gözyaşı dökmez. Veya 1976 da 2,000 kadar Filistinli Tel al-Zaatar katliamında Lübnanlılar tarafında öldürüldükleri zaman da. Fakat İsrail Filistin çatışması tarihi hakkında sonsuza kadar konuşabilirler.

 

 

 

Peki bu çifte standart neden? Çok basit: Çünkü bugün “Filistin dayanışması”nın, Filistin dayanışmasıyla alakası yok. Filistinlilere yardım etmek için hala çalışan ciddi bir kurum da kalmadı. Bütün bu kurumların tek amacı İsraili şeytanlaştırmak, günah keçisi şamar oğlanı yapmak.

 

 

Bunlar için Filistinliler aslında politik piyonlardır. Oyun, kendini dev aynasına gören ve kendinden başka birisini sevmeyenlerin tek bir şeytan bulup dünyadaki tüm şerri ona yükleme çabasıdır. Filistinlilere kaygı duymazlar. Onlar sadece kendi başlarının çaresine bakamayan figüran kurbanlar rolünde, sözüm ona insan hakları savunucularının bir yandan kendilerini haklı çıkarma, diğer yandan İsrailin temsil ettiğini zannettikleri sömürgecilik, modernleşme ve Batıya karşı çıkarma çabalarından ibarettir.

 

Dolayısıyla, İsrailin saldırdğı Filistinliler onlar için kullanışlı bir alet, kendi icatları ahlaki dramlarına güzel bir kulp olurken, İŞİD veya İsrail olmayan herhangi bir kuvvet tarafınan saldırılan Filistinlilerin is pek faydası dokunmaz.  Ve bu Filistinliler kaderleriyle baş başa bırakılırlar.

 

İsrail karşıtlarının iki yüzlülüğü ve duygusuzluğu Yarmuk ile o kadar belirgin oldu ki...

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
MUSA
02/05/15 13:37
it iti isirmis veya oldurmus ne olmus
Adınız
22/04/15 22:24
1967 DEN EVVEL GAZZE MISIR DI ORDA YAŞAYANLAR DA MISIRLIYDI,BATI ŞERİA İSE ÜRDÜN DÜ ORDA YAŞAYANLARDA ÜRDÜNLÜYDÜ.1967 SAVAŞINDAN SONRA O BÖLGEDE YAŞAYAN AHALİ BİRDEN BİRE MUTASYONA UĞRAYARAK FİLİSTİNLİ OLDULAR DARWIN TEORİSİNE RAĞMEN. VE... FİLİSTİNLİLER YILLARIN DARWİN TEORİSİNİ ALLAK BULLAK ETTİLER BİR ANDA. PROCONSUL AFRICANUS VEYA HOMO SAPİENSLERLE BAŞLAYAN VE UZUN BİR SÜREÇTEN GEÇMESİ GEREKEN BİR EVRENİN OLUŞMASI GEREKİTİĞİNİ SAVUNAN EVRİM TEORİSİNİ,ŞU UTANMAZ AHALİ ANİ MUTASYONA UĞRAYARAK DARWIN İ BİR KEZ DAHA ÖLDÜRDÜLER. UTANMAZ FİLİSTİNLİLER.YILLARCA TAPMIŞ OLDUĞUM BENİM GİBİ DOĞMATİK DARWINCIYE BÜYÜK BİR DARBE VURDUNUZ.ŞİMDİ BEN NE YAPACAĞIM SAYIN CENGİZ???KAFA YAPINIZ BU GİBİ ŞEYLERİ ANLAMAYA PEK MUKTEDİR DEĞİLSİNİZ.
cengiz
20/04/15 20:33
kendiniz yazmışsınız suriyedeki filistin mülteci kampı diye suriyede neden varlar bu filistinliler
Tily Etla Rubinsteinz
18/04/15 18:42
Cok dogru, zaten biz onlara saldirmiyoruz kendimizi koruyoruz.

Haber Merkezi