Haber Merkezi

16/04/15

Binlerce kişi Yaşam yürüyüşünde

 

      

27 senedir yapılan törene her birinin yanında Holokost’tan sağ kalabilmiş bir esirle birlikte 45 ülkeden delegeler katılıyor. Delege gönderen ülkeler arasında ABD, Kanada, Meksika, Panama, Yunanistan,Avustralya, Fas, Monako,Avusturya,Arjantin, Brezilya ve Güney Afrikada var.

 Yaşam yürüyüşüne bufüne kadar 220,000 kişi katıldı.

Katılımcılar Auschwitz ile Birkenau arasındaki 3.2 km yolu yürüdükten sonra bir anma törenine katılacaklar.

 

Yaşam Yürüyüşünü düzenleyenlerden Yoram Dori “Kaç kişinin katıldığını söyleyebilmek güç fakat binlerce katılımcı var. Her seneki gibi yürüyenlere Yad Vashem müzesi başkanı ve Tel Aviv hahambaşısı Meir Rozen başkanlık ediyor. İsrail ve dünyanın diğer devletlerinden ileri gelenler ona eşlik ediyorlar.

Yürüyüşe katılanlar arasında Avusturyadan 300 kişilik Yahudi olmayan bir gençlik grubu ve birçok milletvekili, devlet ileri gelenleriyle birlikte birlikte Eğitim bakanı Gabriele Heinsch-Hosek te var. Hosek “BU katılımla Avusturyanın eğitim sisteminin birkaç senedir Holokost’tan öğrendiklerini genç kuşaklara öğrettiğini göstermek için buradayız. Bu yürüyüşe katlımak bizim görevimiz” dedi. Avusturya birkaç senedir antisemitizm ve ırtkçılıkla mücadele etmek için Holokost öğretilerini ders programlarına dahil etmiş.

 

Bu sene II dünya savaşını bitimi ve Auschwitz’in Kızıl Ordu tarafından kurtuluşunu 70 inci yılı. 

 

ABD den resmi katılımcı İnsan Hakları Konseyi temsilcisi Keith Harper. HarperAmerikan yerlisi ve Cherokee kabilesinden geliyor. 

 

Dori: “Dünyanın her bir köşesinden Yahudi gençler bir haftalığına Polonyaya gelir, esir ve ölüm kamplaırını dolaşırlar. Buradan sonra İsraili ziyaret ederek gelecek hafta Ölen askerleri anma gününe ve Bağımsızlık bayramı şenliklerine katılırlar” diyor. “ Yaşam yürüyüşüne katılan gençlerin Bağımsızlık bayramındaki mutlulukları görmeye değer. Yahudi gençler İsrail bayraklarına sarılarak ilk defa olarak geldikleri kamplarda bazıları kendi adlarını taşıyan valiz etiketleri,ayakkabılar ve diğer birçok hergünlük eşya yığınlarını görürler. Buna kimse kayıtsız kalamaz.

 

Image result for auschwitz suitcases

 

Valizler

 

                                    Gozlukler

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi