Haber Merkezi

17/08/14

Antisemitizm haritasi

 

Amerikada Yahudi ADL – İftiralara karşı gelme grubu, geçtiğimiz aylardan dünya çapında 53,000 kişinin katıldığı bir araştırma yaparak, dünya ülkelerinde antisemitizmi ölçtü.

Katılanlara 11 cümle sunuldu. Bunların en az 6 sına “katılıyorum” cevabı verenleri ADL antisemit veya antisemit eğilimli olarak niteliyor.

Araştırmada Avrupada antisemitizmin en yaygın olduğu ülkeler, cevap verenlerin %69 unun saptanan kriterlere uymasıyla Türkiye ve Yunanistan, en az olan ülkeler ise %4 ile İsveç, % 8 ile İngiltere.

 

Diğer ülkelerin yüzdelerini bu sitedeki haritadan izleyebilirsiniz

ADL in antisemitizm saptaması yaptığı cümleler, Yahudiler hakkında önyargılardan oluşuyor:

-         Yahudiler oturdukları ülkelerden çok İsraile sadıktırlar

-         Yahudiler iş dünyasında çok fazla güce sahiptirler

-         Yahudilerin uluslararası bankacılıkta çok fazla güce sahipler

-         Yahudiler Holokost’tan çok fazla bahsediyorlar

-         Yahudiler sadece kendilerini düşünürler. Yahudi olmayanlar umurlarında değildir

-         Yahudilerin dünya işlerinde çok fazla kontrolü vardır

-         Yahudiler Amerikan Hükümetini çok fazla kontrol ederler

-         Yahudiler kendilerini diğerlerinden üstün görürler

-         Yahudiler dünya basınını fazlasıyla kontrol ederler

-         Dünyadaki savaşların çoğuna Yahudiler neden olur

-         Yahudilerden nefret edilmesinin nedeni onların davranışlarıdır.

ADL yukarıdakilerin en az 6 sına katılanların antisemit olduğunu düşünüyor.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
fahribaba
20/08/14 16:38
yukarıdakilerin 6 tanesine katılan antiseminist kabul edilir diyorsunuz. Ancak bana göre 1 tanesine bile katılmayanın ya aklı yoktur yada Siyonistlerden haberi yoktur. Ben Siyonistleri iyi tanıyan biri olarak derimki 11 de 11 gerçek burada. Dikkat edin Yahudi değil Siyonist diyorum özellikle belirteyim. Bir not daha dünya Yahudilerinin en az %90 ı siyonisttir...
ihsan
19/08/14 16:29
yusuf beye....radikal yada siyasal islama sempati beslemiyorum.Ancak avrupa ve diğer ülkelerin müslüman bakışı konusunda yanılıyorsunuz.Çünkü avrupanın genetiğinde zaten bu var.Birlikte yaşayamama,tahamülsüzlük,ırkçılık,yabancı düşmanlığı..Geçenlerde avrupa parlementosu seçimin sonucuna bakıpta 'avrupaya ne oluyor,aşırı sağcı ırkçılar nasıl böyle oy alır'diye dövünmenin anlamsızlığını anlamıyorsunuz..Çünkü avrupanın 'derin ruhu'nun ırkçı olduğunu;aşırı sağ dedikleri zihniyetin en az sosyal demokrasi kadar Avrupalı olduğunu hiç bir zaman kabullenmek istemiyorsunuz..Hoyrat ve kibircili ayrımcılığın berlinde, pariste ,amsterdamda ,londrada,brükselde nasıl düpedüz sokakta olduğunu;markette, okulda,işyerinde gündelik gerçekliğin göbeğinde yer aldığını ne bilirsiniz nede bilmek istersiniz..haçlı seferleri,yüzyıl savaşaları,dünya savaşları,holocaust bunlar hep tamammülsüzlük ve birlikte yaşama kültürünün olmamasındandır.
yusuf zengin
19/08/14 10:02
Ihasan bey'e... Maalesef Turkiyede'de hem Israil hemde tum yahudilerden nefret sesleri (haksiz olarak) gun gectikce cogaliyor. Dunyanin bir cok yerinde oldugu gibi Israil ve yahudilere karsi yurutulen asli astari olmayan yalan propagandalar yuzunden Israil ve yahudileri sucluyorlar. Buna karsilik asiri Islamcilarin teror ve siddet yoluyla Avrupa ve diger ulkelerde ne yapmak istediklerini goruyoruz bunlari diger laik muslumanlardan ayirt etmek zor oldugu icin o ulkelerin yerlilerinin nefretini uyandiriyorlar ,yahu bu serseriler kim oluyorlarki kendilerine ait olmayan ulkelere IHVAN'i getirmek istiyorlar? Ekmegini yediklere ulkelere ihanet ediyorlar. Hakli olarakta o ulkelerin nefretini kazanip hor goruluyorlar.
İhsan
19/08/14 01:32
İyi tamam o zaman bizde israilden dolayı tüm yahudilerden nefret edelim ...bu mudur
yusuf zengin
18/08/14 17:35
Dunyada ANTI ISLAMIZM'in tek sebebi Avrupa ve diger bati devletlerin icinde yasayan muslumanlar iclerine sizan asiri dinciler tarafindan bircogunun beyinleri yikanarak kendi saflarina aliyorlar Bunlarin maksadi hristiyan ulkelere IHVAN'i getirme ,teror ve siddet yoluyla maksatlarina ulasmak istiyorlar ,bunlari goren yerli halk hakli olarak tum muslumanlara karsi kin ve nefreti uyandiriyorlar ,bu ihvancilar Islamiyetin yuz karasi.Bunlarin yeri ya timarhane yada kodeste (MUEBBET HAPIS) olmaliki bunlara ozenenlere ibret olsun. Islam ulkeleri ilkonce kendi pisliklerini temizlemelidirler.
Xayyar
17/08/14 15:38
Ben yukarıdaki önermelerin 6'sına katılıyorum.Ama ben antisemit değilim ?
orhan
17/08/14 12:36
sevgili editör . bu saydıklarının çoğu suç unsuru bile taşımaz ben türküm ama almanyada yaşasam türkiyeyi yine severim veya arabistanda yaşasam yine düşünürüm.türkiyede kadirmısıroğlu gibi insanlar çoktur komplolar anlatır yahudiler lanetlenmiş falan gibi.gazzede olup bitenleri ehrkes tarafsız yorumlayamıyor. tel avive atılan füzeleri görüyorum müslümanlar bunları neden sorgulamıyorlar?alaskayı bile kanadalılar satın almıştır tarihte para akrşılığı bir çok antlaşma yapılmış toprak verilmiştir.birileri israili cidden istemiyor. hatta öyle birşey varki islam devleti dneilen işidi israil ve amerikanın yarattığını söyluyorlar.işid devleti neden israile saldırmıyormuş gibi laflar ediliyor. yani bunun sorumlusu bile sizsiniz onlara göre.
İhsan
17/08/14 04:28
Eğer antisemitizm diye bir şey varsa, Yahudilerin çok büyük çoğunluğunda da ‘antimüslümanizm’ diye bir şey var. Bunun adının konmamasının ise tek bir nedeni bulunuyor: Dünyaya hükmeden, kültürel kodlarını belirleyen Batı Müslüman değil. Bir adım daha gidelim: Batı da aynı ‘antimüslümanizm’den nasibini almış durumda…

Haber Merkezi