Haber Merkezi

25/07/14

Gazzeli bir dostuma mektup

 

 

Ben Dror Yemini

Kaynak: YNET

Merhaba Fethi,

Bu hafta birkaç dakika konuşabildik. Bana ölümleri, bombaları, acıyı anlattın. Daha güzel günlerimiz de olmuştu. Ne güzel rüyalarımız vardı

Seneler geçiyor. İslam dünyasında – Somalide Nijeryada Pakistanda Suriyede Irakta birçok olay oldu. Artık anladık Fethi: Cihatcıların bir uzantısını ulaştığı her yer kan gölüne dönüşüyor. Taliban, Hamas, Boko Haram, El Kaida, İŞİD, El Şebab, her bir ayrı ayrı ve birlikte sana gözyaşı ve ızdıraptan başka hiç birşey söz vermiyorlar.

İslam dünyasında bir şey daha oldu: Hamas Gazze şerididi şiddetle ele geçirdi. Tüzüğünün 7 ci maddesi Yahudileri yoketmekten söz eder. Yok etmek. Daha hafif birşey değil. Cihatçıların dünyaınn diğer taraflarında – Yahudilere değil Müslümanlara – yaptıklarını gördükçe endişe etmemize hak ver. Nazi ideolojisini benimsemiş olanlar diğer tarafın onları alt etmeyi denemesine şikayet etmemeli. 

Fethi, bir hafta önce bir intihar bombacısı Afganistanın Urgun kentinde kalabalık bir Pazar yerinde vücudundaki bombayı patlattı. Bir Müslüman 89 Müslümanı öldürdü. Geçtiğimiz hafta sonu İŞİD Suriyenin Homs kentinde 270 kişiyi öldürdü. Haftanın başında Nijeryanın Damboa kentinde 121 kişi, Mısır Libya sınırında 16 kişi öldürüldü. Liste çok uzun, devam edebilirim.

Ölenler, son haftalarda öldürülen binlerceye eklendiler. Müslümanlar Müslümanları öldürüyor. Cihad Müslümanlara katliam yapıyor Fethi. Nerde olursa olsun değişmiyor. On senedir oluyordu, şimdi ise daha dehşetleniyor.

Müslümanlar nerede Fethi? Neden sesleri çıkmıyor? Neden dünya sessiz? Bütün solcular nereye kayboldu? Neden Cihad bayrakları yakılmıyor? Paris Londra İsranbul veya Amman’da neden kimseler sokaklara dökülmedi?

Ne oılur Fethi. Artık işgal, İsrail, ambargo lafları etme. Yeteri kadar yalan dinledik.

Hep dinlediğimiz,  bize hala 1948 den,Nakba’dan dolayı kızgınzınız. Ciddi olamazsınız. 1940 larda on milyonlarca kişi mülteci oldular. Arap ülkeleri Yahudiler kovdular. Bu mültecilerden hiç biri milli kimliğini sefalet, intikam ve terörle belirlemedi. Sadece siz.

Devam edeyim mi Fethi? Son yıllarda Müslüman devletler milyonlarca mülteci daha yarattılar. Cihat örgütleri sadece öldürmekle kalmıyor. Milyonları mülteci de yapıyorlar. Somalya, Suriye, Afganistan, Irak, Suriyede. Neden Müslümanlar protesto etmiyorlar? Dünya neden protesto etmiyor?

Sokaklara çıkıp İsrail bayrağı yakanlar, İsrail askerlerine katil diyenler, senin mesuliyetini üstlenmeyip sana bahaneler bulanlar, İsrailde ve fünyanın her yerinde kendilerine “ilerleme gücü” süsü verenler senin sorununun bir parçası. Bunlara kadınlara zulüm yaptığınız, devamlı masumları öldürdüğünüz, sivil yerleşimleri bombaladığınız hatırlatılınca “ne alakası var” derler.

Anlıyor musun Fethi? Seni kendilerinden aşağı gördükleri için seni affediyorlar. İstediğin bumu?

Son birkaç senedir sana nefes almaya bile izin vermeyen bir ambargodan, bu ambargo nedeniyle emdüstrini geliştiremediğin, inşaat yapamadığından ve ümitsiz olduğundan şikayetçisin

Ambargo hikaye Fethi. Savaştığımız bu günlerde bile İsrailden Gazzeye her gün yüzlerce kamyon mal giriyor. Müslüman kardeşler iktidardayken Mısır ile olan sınır kapısı açıktı ve ne istersen getirebilirdin. Ne yaptın? İki endüstri geliştirdin: Roket endüstrisi ve Tünel endüstrisi.

Hamas iktidarına rağmen Gazze şeridine yüzlerce milyon yarırım yapıldı. Nereye harcandı Fethi? Silahlara, cephaneliklere, roketlere. Binlerce ton çimento nereye gitti? Fabrika ve okul inşaatlarında kullanılmadı. Hepsi daha çok Yahudi öldürebilemk için kullanılacak tünel inşaatlarına gitti.

Artık bana ambargodan bahsetme. Hamas halkına refah ve zenginlik getirecek yatırımlar yapabilirdi. Ölüm ve yıkım endüstrisine yatırım yapmayı tercih etti.

Herşeye rağmen iyimser ve ümitli olmak istiyorum. Birlkaç gün önce Gazze şeridinde yaşayanlar arasında Washington İnstitute tarafından bir anket yapıldı. %70 gibi büyük bir çoğunluğu şiddetin sona ermesini ve ateşkes ilan edilmesi taraftarıydı. Demek ki artık cihatcıların yıkım ve ölüm inadının aksine çoğunluk artık uyanıyor.

Arap ülkelerindeki milyonlarca din kardeşin bu sefer olanları protesto etmiyorlar. Neden biliyormusun Fethi? Taliban Hamas ve İŞİD arasında fazla büyük bir fark olmadığını farkındalar. Hamas kuvvetlenirse kendi ülkelerinde neler olacağının farkındalar. Al Jazeera’nın her günlük kışkırtmaları bile onları pek fazla etkilemiyor.

Ümide ihtiyacımız var. Bu çatışmanın bütün sorunlarını hemen çözmemize imkan yok. İstersen daha mütevazi bir şey yapalım. Mesela, sokağa çıkıp ateşkes iste, ve Kuvartetin şartlarında ambargonun kaldırılmasını iste (bu şartlar şiddete son verilmesi ve eski anlaşmalara uyulması). İslami Cihad ve Hamas tabili reddecekler. Onların yapmayı bildikleri sadece bu. Fakat pes etme.

Hamastan korkuyorsun diyorlar. Korku mu? Peki o zaman neden sana kan ve gözyaşı terör örgütleri seni daha çok heyecanlandırıyor?

Fethi lütfen, Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhriyi dinle: Geçen hafta El Aksa televizyonunda “ halkımızı yok olmaya götürmüyoruz. Onları ölüme götürüyoruz” diyor. En sakin günlerde bile televizyonuda neler söylediğini hatırla “Hıristiyanları Yahudileri Komünistleri en sonuncusuna kadar öldür”

Hams ve cihadcılar sözlerini yerine getiriyorlar. Son yıllarda cihad durmaksızın Müslüman katliamı yapan bir canavar oldu.

Fethi Cihadı yenmek senin çıkarında. Müslümanlığın çıkarında. Savaşmasını biliyorsun, fakat artık düşmanının kim olduğunu görme zamanı geldi. Göremezsen Cihad seni topçulara canlı hedef olarak kullanmaya devam edecek. Başka hiç birşey yapmasını bilmez.

Fethi, hiçbir ülke Nazi ideolojisine bağlı bir terör örgütünün ülkesindeki sivillere durmadan roket saldırıları yapmasına izin vermez. İsrail de kendini savunuyor. İsrailde çoğunluk ne intikam ne zulüm ne de ambargo peşinde. İsraildeki çoğunluk kurbanların, masum insanların Hamas’ın onları sapıkça kullanmasından öldüklerini görüyor.

 

Sevinmiyoruz. Kederliyiz. Ne ölmek ne de öldürmek istiyoruz. Gazzeyi silahtan arındırmak sadece İsrail için değil, senin için de önemli. Acı çeken yerine mutlu komşuları tercih ederiz. Sizinle ortak olmak istiyoruz. Düşman değil.

Biraz sorumuluk al Fethi. Hayatını Musul misali cihad hükmü altında acı çekerek, veya Kürdistan misali refah içinde geçirebilirsin. Karar senin. Kendini aldatmakla hiç bir yere varamazsın.

Kimseden de aşağı değilsin. Daha iyisini hak ediyorsun. Ayağa kalk, bir kere olsun başkalarından medet ummadan kendin için bir şeyler yap.

 Hüzün ve daha güzel günler ümidiyle

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
fethi 2
05/08/14 04:14
Selim yazdıklarından anladığım kadarıyla biz bir şekilde anlaşıp insani vasıflarımızı kullanarak orta bir yol bulabiliriz...tartışmamızın nedeni talep ve düşüncelerimizi sivri dillerimizin iradesine bırakıp birbirimize anlayış göstermeyişimizdendir ama bizim kurduğumuz bu sivri cümleler sadece forumları kirletirken nefsinin ve hırsının esiri olmuş netenyahu gibi yöneticiler yaptıkları katliamla dünyayı kirletmekteler..samimi olarak söylüyorum israil isterse sizin algıladığınız hamasa rağmen KALICI VE 2 DEVLETLİ BARIŞI SAĞLAYACAK GÜÇTEDİR yeterki istesin yeterki israili selim gibi düşünenler yönetsin vesselam.
selim
04/08/14 04:28
Hamasa göğsünüzü siper ederseniz size yazık olur derim. Barak söylediğinizi denedi Arafata Kudüs dahil bütün toprakları geri verdi Arafat kabul edemedi. Olmert geldi aynı şeyi teklif etti gene olmadı. Fethi ve Dror un dost olamaması iki taraftan birçok kişinin işine geliyor. Aradaki fark, İsraildeki çıkarcılar demokratik bir ülkede yaşadıklarından pek birşey yapamıyorlar. Ha yerleşim politikasına bende karşıyım fakat bu barış görüşmeleriyle çözülecek bir olay ve Hamas gibi diğer tarafın yaşama hakkını reddetmiyor. Hamas Gazzede istediğini yapıyor ve sonuçta olanı görüyorsunuz. Hiçbir ülke devamlı bir roket saldırısı tehdidi altında yaşayamaz. Lİberman ve bilhassa Netanyahuya gereksiz yüklenirken, "islam dinine mensup kardeşim karıncanın bile yaşama hakkına saygı gösterir" diyorsunuz. Öyleyse üç Yahudi genci kaçırıp infaz eden, senelerce intihar komandolarıyla yüzlerce sivil İsrailliyi öldüren Hamas müslüman değil. Irakta katliamlar yapıp kelle kesen İŞİD de müslüman değil. O zaman bunlara karşı beraberce savaşmamız lazım. Sağlıcakla
fethi 2
04/08/14 04:23
selim siz gerçekten iyi niyetli ve barış taraftarıysanız işgal ettiğiniz ablukaya aldığınız topraklardan çekilir özgür bir filistin devleti kurulmasını kabullenip kudüs hayallerinize nokta koyarsanız BARIŞ VE HUZUR kaçınılmaz gerçektir ve bu dostluğa hamas tarafından atılacak bir mermiye gögsümü siper etmezsem namerdim!selim açıkcası fethi ve dror dost olacak birlikte huzur içinde yaşayacaksa ben utanıp susmaya razıyım!ama bunun için kulübelerine çekilip oradan bir daha çıkmaması gerekenler var.israil lieberman netenyahu gibi yöneticilerin icraatleriyle fethinin evini bombalarken senin iyi niyetli düşünüp beraber yaşamayı istediğin fethinin yetim kalan oğlu toprakları için özgürlüğü için İNTİKAM için tünel kazıyor olacaktır malesef durum bundan ibaret.TEKRAR ETMEKTE FAYDA GÖRÜYORUM İSLAM DİNİNE MENSUP MÜSLÜMAN BİR KARDEŞİM KARINCANIN BİLE YAŞAMA HAKKINA SAYGI DUYAR DÜŞMANINA DAHİ MERHAMET GÖSTERİR YAŞAMA HAKKI ELİNDEN ALINMIYORSA TAHDİT ALTINDA DEĞİSE KİMSENİN CANINA KIYMAZ!!! İŞİD GİBİ NE İDÜĞÜ BELİRSİZ TERÖRİSTLERE TEPKİ GÖSTERMEDİĞİMİ DÜŞÜNMEN YANLIŞ.. ALAKA VE İÇERİK İTİBARİYLE BU SİTEDE PAYLAŞMAM ANLAMSIZ OLUR.
selim
03/08/14 15:10
Fethi bu canileri halklarını piyon gibi kullananları desteklediğin sürece Filistinlilerin öldürülmesinde ben değil sen pay sahibisinben. Bilmeden hariçten gazel okuyorsun demekle nekadar haklıymışım? Bak GAZZEDE İŞGAL YOK. AMBARGO SALDIRILARDAN SONRA BAŞLADI. YANİ AMBARGONUN SEBEBİ SALDIRILAR DEĞİLDİ. Burada anlaştığımız inşallah yakında kendi devletini kuracak Filistinnliler var. Hamastan bizden fazla nefret ediyorlar. Ellerinden gelse bie kaşık suda boğacaklar. İnsanlıktan vicdandan merhametten tamamiyle arındırılmış vahşice saldıran israil diye edebiya yapmasını biliyorsun da biraz tarih çalışsan nasıl olur? Bak aç gözünü oku sonra git kontrol et: BURASI DROR UN EVİ. BURASI FETHİNİN EVİ Sen ve senin gibilere rağmen beraber yaşayacayız. 30 40 sene sonra da tarih senin gibileri ve başındakileri bu savaşı uzatmak suçuyla yargılayacak. Salyalı kudurmuş hayvan mı görmek istiyorsun? Nijeryadan Afganistana yüzbinlerce kişiye katliamlar yapan ırza geçen yakan yıkan din kardeşlerin cihadcılara bak. Hamas ta onların bir parçası. Ne olduğuna sen karar ver. Veya utan da sus
fethi2
03/08/14 03:54
selim mesajımı üzerine aldığına göre israil yönetimini destekliyor nefretle binaltıyüz filistinlinin katledilmesinde pay sahibi olduğunu iddia ediyorsun! evet gazzede yaşamıyorum işgal edilen toraklardada fakat yüzlercesi çocuk 1600 insanın hayvanca katledilmesini kabullenmem için neyi bilmem gerekiyor?gazzeyi silahtan arındırmak gerekiyor öylemi? insanlıktan vicdandan merhametten tamamiyle arındırılmış vahşice saldıran israil karşısında diz çöküp gözlerini kapayarak ölümü beklememiz gerekiyor öylemi?BURASI FETHİNİN EVİYDİ! DROR FETHİNİN BAHÇESİNE BİR EV YAPTI SONRA BAHÇENİN TAMAMINI ALDI ŞİMDİ FETHİYİ EVDEN ÇIKARMAK İÇİN ÇABALIYOR...ve nasılsa fethi suçlu oluyor drorun dostu olmak zorunda tepki vermemesi gerekiyor eğer karşı çıkarsa drorun kulübesindeki zinciri çözülmüş salyalı vahşi bir hayvan fethiye ve çocuklarına saldırıyor...DÜNAYANIN GÖRDÜĞÜ BİLDİĞİ BU HAKSIZLIĞA RAĞMEN BİLMEM GEREKEN NEDİR? GERÇEKLERİ GÖRÜP ANLAMAK NEDEN BU KADAR ZOR YOKSA SEN BİRAZ KALIN KAFALIMISIN SELİM?
Selim
02/08/14 06:38
Fethi 2 uzaktan gazel okuduğunun farkındamısın? Dror burada yaşıyor. Fethi de. Uzaktan gazel okuyan herkes gibi bilmeden sallıyorsun. Şunu anla burası hem Dror un evi hemde Fethinin. Kulübede senin gibi havlayanların yeridir. Hadı sıkıştır kuyruğunu bacaklarının arasına hoşt!
fethi 2
02/08/14 02:57
Dror sen ne istediğinin farkındamısın? filistin halkına onurunu haysiyetini sat kutlu davandan vazgeç direniş şehitlerine ihanet et tarihini geleceğini ve şerefini israil işgalci devletine ver gözetim altında müsade edildiği kadar bir köpek gibi hayat sür diyorsun...Dror senin istediklerin hamasın israili yok etmeyi istemesinden daha büyük bir katliamdır bence artık fethi ye mektup yazma! israil yöneticilerine yaz mesela şöyle de NEDEN FİLİSTİN TOPRAKLARINDAN ÇIKIP KULÜBEMİZE ÇEKİLMİYORUZ?
fethi
30/07/14 18:14
Sevgili dror, Gazzede yaşayıpta terörist olmamak mümkün değil. Senin de anneni, babanı kardeşlerini, masumları israil askerleri öldürseydi inan sen de masumiyetini kaybederdin. Kendi askerinden bile nefret ederdin artık bunu gör dror. Gözlerinden öperim.

Haber Merkezi