Haber Merkezi

20/07/14

Hadi Orantısızlıktan bahsedelim!

Bendror Yemini

Kaynak: YNET

 

Hadi Orantısızlıktan bahsedelim!

Birleşmiş Milletler, sivil ölümlerin çok büyük sayılarda olmasına rağmen kendi adına savaşan kuvvetleri durdurmadı. İsraile karşı konuşanların bu küstahlığı nereden?

Orantı diyorlar. Orantı. Hadi orantıdan bahsedelim. II Dünya savaşında Müttefiklerin  bombalayarak günde 10,000 sivili öldürdüğü Dresden’i geçelim. Daha yakın bir savaştan söz edelim.

 Sadece hava saldırılarıyla yönetilen bir savaştı. Ve her savaşta oldupu gibi sivil halk ta ölüyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse, ölenlerin çoğu masum sivillerdi. 14 Nisanda 70 mülteci sığındıkları Korisa köyüne öldürüldüler. 30 Mayısa bir ihtiyarlar evi bombalandı. 20 kadar yaşlı hayatlarını kaybettiler. Suçları neydi bilinmiyor. Anyı gün bir trenin bombalanması sonucunda 11 kişi daha hayatını kaybetti. Bir hastane de bombalandı ve üç kişi öldü. Hatta yolunu şaşıran bir bomba komşu bir ülkenin başşehrine düştü.

Bu anlattıklarım Irakta Falluja’da veya Çeçniyada yaşanmadı. 1999 da Avrupanın göbeğindeki Belgrad’da NATO bombalamaları soncunda oldu. Bu saldırıda 500 kadar düşman askeri, Amerikalılara göre aralarında birçok çocuk  1,500 sivil öldü. Sırpların kayıtlarına göre ölü sayısı 5,000 i geçti.

Avrupa şehirlerinde büyük gösteriler olmadı. Tabiki kınamalar oldu. Amnesty örgütü NATO yu savaş suçu işlemekle suçladı. Bende buna katıldım.

Hatırlatayım: NATO uçakları Londra ve Paris’e atılan roketlerle uğraşmak zorunda değildiler. Bombalanan taraf Almanya veya Hollandayı haritadan silmekle tehdid etmemişti. Resmi televisyon kanalı son Avrupalıya kadar hepsini yok etmekle tehdid etmiyordu.

Unutmadan...NATO Kuvvetlerinde hiç zayiat olmadı. Orantı mı demiştiniz? NATO bize orantıyı gösterdi.

 Daha önce Somalyada da aynı şeyler yaşandı. Birleşmiş Milletler Mogadişu’ya özel kuvvet gönderdi. Yüzlerce sivil, isteyerek veya zorla ülkedeki terör iktidarını korumak için canlı kalkan olmuşlardı. Savaşın sonucu sivillerin kitlece hiçbir ayrım gözetilmeden öldürülmeleri oldu.

Tabiki nedenleri vardı. NATO sözcüsü Jamie Shea sivil halkın kitle halinde ölümüne “Kötüleri yenmenin her zaman bir bedeli vardır. Ne yazık ki hiçbir zaman bedelsiz değildir. Fakat başarısızlığın, kötüleri yenmemenin bedeli çok daha fazladır” demişti.

 Somalya Birleşmiş Milletler gücü sözcüsü David Stockwell ise olayları şöyle anlatmıştı: “Burada yan çizgide duranlara, seyircilere yer yok. Orada herkes savaşçı olarak görülür.” Birleşmiş Millletler sivillerin kitle halinde öldürülmesine rağmen burada da Birleşmiş Milletler kendi adına savaşanlara tam destek verdi.

İsraile karşı konuşanlar, “orantısızlık”,  “katliam” ve “savaş suçu” laflarını etme küstahlığını nereden buluyorlar?

 Filistin Yönetiminin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu temsilcisi İbrahim Kraişi “Gazze’den İsraile atılan her füze, hedefini vursa da vurmasa da  insanlığa karşı bir suç teşkil eder” diyor.

Kraişi birdenbire siyonist olmadı. Aksine, İsraile karşıdır. İnsan Hakları Konseyinde İsraile karşı otomatik bir çoğunluk olduğunu da biliyor. Eğer Filistin İsraili Afrikada malarya hastalığını yaymayla suçlayıp kınama kararı çıkartmak isteseydi bunu da yapabilirdi.

Fakat sözleri biraz daha ciddi bir kuruma yönelikti : Lahey’deki uluslararası ceza mahkemesi. İsraili bu mahkemede yargılama fikri ara  sıra gündeme gelir. Kraişi u sefer bu fikri getiren fitnecilere, bunun geri tepebileceğini söyledi: Filistinde Hamasla ortak bir hükümet var. Hamas’ın işlediği her suç Filistin Yöneyimince işlenmiş sayılır. Mesuliyet paylaşılır...

Kraişi sözlerine şöyle devam etti: “Gazzede birçok vatandaşımız televizyonda İsraillilerin bombalamadan önce evlerini boşatlamarı gerektiğini bildirdiklerini de söylediler. Bu durumda, herhangi bir ölüm kanunen kasti bir cinayet değil,bir kaza olarak görülüyor”. Hamas’ın İsraillileri roket atarken ikaz etmediklerini, dolayısıyla roketlerin insanlığa karşı bir suç sayılacağını da sözlerine ekledi.

 “Dolayısıya, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurmak için aceleci olmayın” dedi.  Birisinin bunu İsrail karşıtlarına da söylemesi gerek.   [Çev. Notu: Bu listeye rahatlıkla 2011 de 34 sivilin yanlışlıkla öldürüldüğü  Uludere (Roboski) katliamını da ekleyebiliriz. ]

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Ezgi kayı
06/06/16 12:00
Yıllar sonra gelen yorum... bana tokat falan gelmedi de Türkiyeden size iyi şamar geldi ki özür dilediniz bizden resmi olarak... tazminat da vereceksiniz vas vs buradan tokat yiyen sizsiniz gibi görünüyor;) gazzeye yardımlar gidecek. Ve o zorbalıkla işgal ettiğiniz, bu işgali tanımayan herkesi de çoluk çocuk öldürdüğünüz günler bitiyor. Çıkmış biri de eskisi gibi güçsüz değiliz vs diyor. Doğru, eskiden ezilmiş olmanızın kuyruk acısını şimdi bir başka ezilen toplumu ezerek çıkarıp egolarınızı tatmin ediyorsunuz. Zavallısınız.. hiç düş0nmüyor musunuz, bizi Sinada ceza olarak uzın zaman bırakan Allah, sonra tekrar gücümüzü verince azdık da dünyada tüm ülkeler tarafından hor görülen katl edilen olduk. Şimdi güç elimize geçti tekrar kudurduk, Allah sizin deyiminzle Rab bizi tekrar cezalandırırsa ya" diye. Bir de kendimizi savunuyoruz demiş. Bre densiz, adamın ülkesini işgal etmişsin, yüzyıllardır olan insanların açıkgöz gibi toprağına konmuşsun, sana intifadalar taşlamalar yapmış haklı olarak. Sen füzeyle karşılık vermişsin. Allah size neyle karşılık verecek bakalım. Hep bu hırsınız para tamahınız sizi rezil etti edecek de
BALATLI LEON
23/06/15 10:33
AHLAKSIZ OLANLAR HAKIKATLERI ISTEDIKLERI GIBI CARPITIP OSMAN GIBI SAF KOYUNLARI YALAN DOLANLARIYLA AGLARINA DUSURUP INA NDIRABILMIS SEREFSIZLERDIR. ISRAEL VE YAHUDILER UZERINDE CEVRILEN PIS OYUNLAR HIC BIR ISINIZE YARAMIYACAK .ISRAEL DAVASINDA HAKLIDIR. TOPRAKLARI ELINDEN ALINMAK ISTENEN YAHUDILERDIR. BU YUZDENDE FILISTINLI ARAPLAR ISRAEL ILE SIMDIYE KADAR TUM BARIS MUZAKERELERINDEN KACMAYI BASARDILAR ,CUNKU ISTEDIKLERI SADECE 1967'DE ISRAIL'E ARAPLAR TARAFINDAN ACILAN SAVAS SONUCU ELIMIZE HAKKI ILE GECEN BATI SERIA DEGIL, ISRAEL'IN 67 HARBI EVVELISININ TUM TOPRAKLARINI ALMAK ISTIYORLAR BUNUDA ACIKCA SOYLEYIP VE ISRAIEL VATANDASLARINA TEROR YAPILSIN DIYE KENDI INSANLARINI KISKIRTAN BU KENDILERINI ACIKGOZ ZANNEDEN FILISTINLI YONETIMCILERIN TUM CABALARI HER ZAMANKI GIBI BOSA GIDECEKTIR. EGER HAKIKATTEN BARIS ISTESELERDI,BU 1948'DE BILE MUMKUN OLURDU. FAKAT ONLARIN TEK ISTEGI URDUN NEHRINDEN AKDENIZ'E KADAR OLAN TUM TOPRAKLARI ISTIYORLAR. BAK ACIK GOZLERE . BU DUSUNCELERI YUZUNDEN ISRAEL'in YANINDA KURULABILECEK VE BARIS ICINDE YASIYABILECEKLERI BIR DEVLETIN KURULMASINI KENDI ELLERIYLE BALTALIYORLAR.
osman
07/06/15 14:24
filistin topraklarını işgal eden siz... onları topraklarından süren siz... ama haklı olan yine siz... ne ahlaksız mahluklarsınız
Yehuda Beit - Halachmi
15/08/14 13:19
Asagida yorum yapan ezgi kayi'ya gore Israel kendisini savunmamali Acik goze bak ,Yahudilerin Israel devleti varolmadan evvel gordukleri zulum ,cinayet ve haksizliklara karsi savunma gucleri olmadigi icin her haksizliga boyun egmenin zamani gecti bizler artik eskiden oldugu gibi herkesin vurabilecegi boks cuvali veya nisan tahtasi degiliz,Ezgi Kayi bunu iyicene kafana sok,ikncisi Gazzedekiler hicte masum degiller ,Israel'i tanimak istemedikleri gibi Israel'i yok etme isteklerini tum dunyaya isitiyorlar ,herhalde bunu duymadin veyahut duymamazlik isine geliyor. Israel bariscil bir millettir . Bunuda Araplar tarafindan yokedilmek istendigi halde Misir ve Urdun ile yaptigimiz barisla kanitladik ,karsiliginda Misir Sina yarimadasini son milimetresine kadar geriye aldi,Urdunde tum istediklerini geriye aldi,eger Filistinliler hakikatten Israel devletiyle baris yapmak isterlerse bu mumkundur ve bu onlara baglidir,maalesef simdiye kadar barisa yanasmamalarinin tek sebebi Israel ile baris yerine Israel'i haritadan silme hulyalari yuzundendir,buna asla gucleri yetmiyecegi gibi kendi sonlarini getirecekler ve Israel yaninda baris icinde yasayacak bir filistin devleti hulyadan ibaret olacaktir.Eger hakikatten baris istiyorlarsa Israel'in kabul etmis oldugu iki devlet (BIRI YAHUDI ISRAEL,DIGERI FILISTIN ARAP DEVLETI) onerisini kabullenmelidirler,bu oneriyi dunya devletlerinin bir cogu hatta Arap devletlerinin cogunlugu kabul ediyorlar. Artik top Filistinlilerin ayaginda oneriye evet veya hayir demek onlarin elinde.
Adınız
02/08/14 17:48
Bülent kardeşim, hâlen aynı antisemittik sözcükleri savunuyor gibi oluyorsun %80 demekle. Bunun bir istatistiki kanıtı varsa lütfen yaz ben de eyvallah diyeyim. Madem ki finansçısın Nakit akışı yönetenlerin ve kontrol altında tutukları para tutarlarını vererek tek tek isimlerini ver ben de sana inanayım. Sana açık açık söyleyeyim ki bu bir hurafe. Hem de antisemittik hurafe. Âmâ hurafe olamayan bir şey var ki istatistiki olarak sana her zaman verebilirim o da Yahudilerin almış oldukları bilimsel ödüller. Tabi ki seni antisemittik bir suçlamayla suçlamıyorum. Âmâ ne yazık ki yoğun olan bir fikrin aleti oluyorsun. Hamas gibi,işid gibi,taliban gibi akımların yoğun olduğu bir Ortadoğu da polyanna olmak zordur. Aynı şeyi söylüyorum. Gazze 1967 yılına kadar Gazze nin bir parçasıydı. Yani başka bir deyişle orası Mısır dı.Nasır Tiran ı kapatınca savaş çıktı. Gazze İsrail tarafından işgal edildi. Mısır ile yapılan barışın ardından Mısır Gazze yi gazellilere bıraktı. İsrail de daha sonra Gazze den çekilip o toprakları Gazellilere bıraktı. Hal böyle iken Gazze den İsrail e her gün yüzlerce işçi gelip çalışıyordu. Gazze nin tüm ihtiyaçları İsrail den ihraç ediliyordu. Avrupa ve Türkiye nin girişimiyle Erez sınır bölgesinde İsrail in de katıldığı bir çok ortak yatırımlar yapıldı. Amaç barışı ve ortak yaşamı desteklemekti. Ancak Hamas iktidara gelince önce El Fetih ile sokak savaşı yaparak El Fetih i Gazze den kovdu.Sonra da İsrail i tanımayan hamas İsrail de her türlü terör faaliyetleri yapmaya başladı. Sınırlar kapatıldı, İsrail e roketler fırlatıldı. Bunun üzerine İsrail ambargo uygulamaya başladı. Ambargo yalnızca silah roket yapmayı önlemek amacını taşıyordu. Her türlü ihtiyaç malzemesi İsrail den ithal ediliyordu. Beton dahil. Evet Beton ne var bunda diyeceksin?Hamas İsrail in içine sızmak için Moskova metrosu gibi Gazze nin içinde tüneller oluşturdular. Dışişleri bakanımızın dediği gibi bunlar masumane tünellermiş. Yani Türkçesi ihtiyaç malzemesini getirmek için yapılmışlarmış. Hadi Mısır a uzanan tüneller ihtiyaç malzemesi için diyelim ama İsrail e uzananlar ihtiyacı giderme tüneller mi? Hamas Gazze nin altında 4 yılda metro ağı örmüşler. Her zaman dediğim gibi İsrail i yok etmeyi amaçlayan Hamas ın ne kadar barışçıl olabilir. Neyin barışı olabilir.İsrail i yok etmek bir ideoloji ise bu ideoloji ile nasıl barış yapıla bilinir? Bu Ütopya belki Avrupa da geçerli olabilir ama Hamas gibi bir ideoloji ile Hamas olduğu sürece Ortadoğu da asla. Saygılar. .
Huseyin Gurbuz
30/07/14 17:53
Selamlar! Sanirim Yahudiler dunyadaki paranin %80 ini yonetiyorlar derken yanlis anlasildim, Sirket ve bankalardaki Para akisini yonetmek icin o paranin sahibi olmaniz gerekmez,, Elinizdeki sirketlerdeki ciro sayende nakit akisini kontrol etmek,.. Sizinle calisan sirketlere karsi guc demektir.. Sizin O bahsettiginiz Altin Klozetlerde Hacetini gideren Arap multi milyarderlerin Paralari dahi Bu kurulan bankacilik ve finans sisteminden gecip yoneliliyor.. zaten Adamlarin Seslerinin kisik olmasi Bu cikarlarinin Zedelenmesinden korktuklari icindir.. ( kendimde finansciyim Parayi istediginiz gibi kullanip Cari acik kapatilamaz hale gelince ve Nakit akisi surdurulemez oldugunda Iflas verilip isin icinde cikilabiliyor.. alacagi olan bulabilirse gelsin alsin tabi, Yuksek miktardaki kollektif sirket ve banklarin yonetimi Tek bir akil tarafindan yonetilirse Bunun olmasi Kolay kolay mumkun degil her yerden aciga yama yapilabilir ) Antisemitist bir soylemi kabul etmem mumkun degil cunku kendi Hayat tarzima aykiri bir dusunce.. Yanlis anlasildi isem ozur dilerim amacim kimseyi uzmek degildir.. Sunu Iddaa edebilirim ki, Orgutler insanlari toplamaz.. Insanlarin ortak oldugu dusunceler ve soylemler orgutleri yaratir.. Bu soylemlerin hayat bulmasi ancek o soylemleri besleyen dusunceler yuzunden olur.. Islamda yahudi dusmanligi yok.. tamamen algisal bir ilizyon Hz. Muhammed zamaninda Her ne kadar aralarinda musibet olan konular olsada bir cok konuda Yahudiler ve Muslumanlar ortak haraket etmislerdir.. aradaki sorunlar ortaya koylulan fiiller ile alakalaidir,, irk veya yahudi toplumu ile ilgili degil.. Hamas Ne kadar Israil yok olsun desede ( ki radikal fanatikler Malesef her zaman her tarafta var ve olmaya devam edceklerdir Yahudiler ve muslumanlarda) siz Elinizi O filistin ve Gazze halkina Uzatirsaniz Gercek anlamda ve bu samimi niyet icraata dokuldugunde uzun zaman alsada baris tahsis edilecektir.. edilmemesi fizik ve doga kanunlarina aykiri.. zaten ondan sonra onlar o fanatikleri merak etmeyin size birakmazlar kendileri temizlerler diye dusunuyorum.. Haklisiniz egitim konusunu daha once soylemistim.. En oncelikli konu en son olarakta dediginiz “Batının Gazze ye tonlarca para yatırmışken” bu konu hakkinda cok bilgim yok aydinlatirsaniz sevinirim.. Hangi para? ama sunu diyebilirim… bolge lokasyon ve sartlari degerlendirirsek burada ihtiyac olan batinin tonlarca parasindan cok Etrafrlarini ceviren komsularinda Destek ve yarim eli almak samimiyet ile kurulan kopruler.. bu tonlarca altindan daha cok fonksiyoneldir kanimca saygilar..
Adınız
30/07/14 09:23
Saygıdeğer Hüseyin Bey; Yazınızda kanımca bir takım yanlışlıklara düşmüşünüz. Birincisi "Yahudiler zengindir" ön yargısı. Biraz tarih bilgimizi yoklarsak bu ön yargının tarihte antisemitizmi körüklemek için batıda çok kullanılmıştı. Tarihte bu tür bir önyargıyı İslam aleminde göremezsiniz. Demem o ki Yahudiler zengindir söylemi antisemittik bir söylemdir.%80 gibi zenginlikten bahsedenken Hüseyin kardeşim altın tuvaletlerde hacetlerini gideren petrol mülti milyarder Arap şeyhlerini göz ardı ettiğinizi sanıyorum. Hal böyle olunca %80 gibi bir istatistik yok. İkincisi İslam coğrafyasının cahil bırakılması nedenlerden biri bugün hamas gibi örgütlerin varlığını kabul edenlerden kaynaklanmaktadır. Kendilerine ait ekonomik ve sosyolojik sorunlarını çözemediği için düşmanı dışarda arayan ille de Gazze Gazze diye feryat edenlerden de kaynaklanmaktadır. Geri bıraktırılmış demek ne demek? Bu bir acizi yet değil mi? Bebek mi onlar? Ayaklarının üstünde duramıyorlar mı? Bence buradaki esas unsur tutuculuktur. Hristiyanlık reform görmüştür. Yahudilik ise batı ile iç içe olması nedeniyle bir açıdan onlar da reform ile iç içe olmuşlardır: Ya İslamiyet? Bence geri bıraktırılmış lığa ilişkin esas sorun burada yatıyor. Tez antitez gibi Nicelik Niteliğin karşıtlığı değildir. Nicelikle nitelik yan yana olabilir aynen ABD ve Avrupa da görüldüğü gibi. Burada önemli olan bu anlayışa sahip olan bir reformun olmasıdır. Üçüncüsü ise hamas a hayat veren ne olduğunu sana söylemiştim. Bu da İsrail in yok olmasıdır. Sebep bu olunca İsrail bu durumda ne yapmalı? Hamas a hayat veren sebep olan unsuru kaldırmak adına kafasına kurşun mu sıkmalı? Yoksa toplu bir göç ile Uganda ya mı gitmeli? Başka bir önerin varsa bu konuda inan ki yardımcı olursun. Batının Gazze ye tonlarca para yatırmışken Akdeniz in Dubai si olmak varken Gazze nin hamas ın dini taassubu altında yaşamasını hiç anlamıyorum. Bu konuda da ayrıca bir önerin varsa inan ki sevineceğim. Saygılar
Huseyin Gurbuz
29/07/14 18:39
Tekrar Selamlar! Cevabiniz Icin Tesekkur ederim, Oncelikle sunu soyleyeyim, Yahudi olmak Ayricalik degil sorumluluktur dememin sebebi , Yahudi sermayesinin Dunyadaki Paranin kontrolunun ( dolayisi ile guc dengeleri ezici sekilde Yahudilerin lehine ) %80 nini yonetmesinin Agir bir sorumluluk gerektirdigini dusunuyorum, Burada bence Nicelik degil nitelik onemli .. Malesef Islam cografyasinin Cahil birakilmis olmasi ve Kanimca bu 1.5 insanin ezici cogunlugunun Islami anlamamis olmasi 13 milyon yahudi nufusunun nicliklerine sahip olmadigini gosteriyor.. bu baglamda.. Egitim en buyuk sorun...( umarim bunu icimizde cozeriz ) Tabiki Bu nicelik tanimlamsi hic bir irka yada gruba ayricalik vermez Hepsinin Sosyolojik, Tarihsel, sebebleri var. ( Butun Tarih boyunca diaspora olmak, O Toplulugun Surekli uyanik olmasini ve Toplumsal suurunu Diri tutmasi Bir avantaj olarak beliriyor. Vb. ) Kimse At sutten cikmis kasik degil.. tabiki Burada hamasi konusmaktan cok Hamasa Hayat veren sebebler konusulmalidir.. Sebebler ortadan kalktiginda Objeninde islevselligi yiter.. bu baglamda Israil Ezici Bir Guc Bence... Israil komsularina odaklanmayi birakip Filistin ve Gazze sorununu Insancil ve bariscil nasil cozerime odaklanirsa otamatik olarak Dusman olanlarin elindeki dusmanlik kozu ellerinden alinir.. Mesele Hamas degil Hamasi yaratan sebebler.. Dogru adimlar atildiginda zaten otomatik olarak hamas gitmek zorunda kalacaktir.. Unutmamak lazim Veren El alan Elden Ustundur.. Tesekkurler Selam Ismi hepimizin Uzerinize Olsun,
Adınız
29/07/14 13:25
Hüseyin Bey, güzel yazmışsın. Âmâ sorumluluk sorumluluğuna 1,5 milyar Müslümana karşı 13 milyonluk Yahudi'ye yüklemen biraz orantısız olduğuna inanıyorum. De ki sorumluluğu (-her nedense) biraz daha yükleyelim acaba sorumsuz olan hamas sorumsuzluğu bırakıp sorumlu olacak mı? Hiç sanmam. Sakın bana niyet okuyorsun deme. Niye mi ?Çünkü hamas ın kuruluş beyannamesinde İsrail gibi bir devlet yok. İsrail i yok etmeyi ilke edinmiş bir örgütün sorumluluğu İsrail in sorumluluğuna eğer normal bir insansak uymaz. Yani İsrail kendini yok edecek bir tarafla nasıl sorumlu olarak görüşebilir? İsrail e bir yılda binlerce füze fırlatıp(sakın ola ki çatapat deme. Zira bizim THY bile bu çatapatlardan korktu, uçmadı) ya allah deyip nereye gelirse gelsin örneği fırlatıyorlarsa, İsrail halkının sığınaklarda hayatlarını geçirmelerine "Yahudi olmak ayrıcalık değil sorumluluktur" diyorsan(!) diyecek bir şey yok. Saygılar.
Huseyin Gurbuz
28/07/14 17:46
Oncelikle Selamlar diliyorum, Renk, irk, Din ve diger butun ayrimlarin Uzerinde olarak, Umarim Baris ve esenlik butun ortadogu israil, filistin topraklarinda hakim olur Militaris degil ama insani yaklasaeark olayara bakmanizi rica ediyorum. Filistinde atilan bambalarda olen cocuklar kadinlar.. ve keza Israilde de olen cocuklar Hepimizin Ortak kaygisi olmali.. Yahidi olmak ayricalik degil sorumlulukdur diye dusunuyorum, israilin Silah ve Savunma politikalrinin Butun dunya uzerindeki Israil ogullarina Zarar verdiginin kanisindayim.. Evrendeki Fizik kanunlari Hepimiz icin ve toplumlar icinde islemektedir.. Yapilan en ufak zulum veya Iyilik karsiliksiz kalmaz.. Israil' Bagimsiz Filistini tanimadikca Gazzeye amargo kalmadikca Sizin Teror dediginiz Olgular Sizin ellerinizle yaptiginiz Zulum yuzunden koklerini daha derine atarak buyuyecektir.. dahada yayilacaktir.. Kimin Hakli kimin Haksiz oldugini birakip.. Barisin Yesermesi icin Masum Kaninin Durmasi icin.. Calismak zamanidir.. omuzlarinizdaki bu agir yuku ve sorumlulugu bilip ona gore haraket etmenizi Temenni eder, esenlik baris ve huzurun Yasamizinin her anina sirayet etmesini Allah;dan diliyorum.. Baris Caba ister ama yikmak kolaydir.. zor yol bizi bekliyor..
Adınız
26/07/14 14:04
kendisini Türkiye de sanarak mesajın yayınlanmıyacağını sandı.Ve mesaj yayınlandı ve ezgi birinci şamarı yedi.ikinci şamar şimdi geliyor...orantısız güç diyorsun İsrail in semalarında uçan yüzlerce metal roketi kuşların mevsim sonlarında kuzeyden güneye göçü gibi algılayacaksın aman bu kuşlar bizim THY ye çarpmasın diye uçuşları iptal edeceksin.ve sen buna orantılı güç diyeceksin.normal bir insansan bu kuşlara karşı önlem alırsın.ama anormal bir insansan bu kuşlara avanak avanak bakarsın.senin istediğin de bu galiba.ortadoğu da normal değil de anormal olmak gerekiyor ki normaller(teröristler) anrmalleri (israillliler) yoketsin.6
Ezgi Kayı
25/07/14 15:36
bu mesajın yayınlnacağını pek zannetmiyorum belki de okumadan sileceksiniz korkakça.birilerinin size zamanında orantısız güç uygulamış olması,size de filistinlilere orantısız güç uygulama hakkı veriyor ,öyle mi ?bu yazıdan bunu çıkarmamız lazım .bu mudur savunmanız ? Gözünü aç da gör, filistinde yiyecek yemek bulamayan çcukların nasıl öldürüldüğünü...bunlar da mı terörist ? size Almanyada naziler tarafından yapılan soykırımdan ötürü neden hiç telepati yapmıyorsunuz ! israil bombaları üzerine adını yazan ve bundan büyük keyif alan çocuklarınızı görünce, asker elbisesi giymiş küçük Alman çocukların sizin ölümlerinizle dalga geçmesi arasındaki benzerliği hiç mi gözünüz görmüyor ? Allaha inananlarsanız, Almanyada ve Polonyada sizlere ve küçük çocuklara yapılan o vahşet karşısındaki duygularınızı Filistinli kömüre dönmüş bebekler içinde hissedersiniz..!

Haber Merkezi