Haber Merkezi

21/11/12

Çocuk Katilleri

 

 

Çocuk Katilleri ve Masum Çocuk katilleri

Burak Bekdil, Hurriyet Daily News

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrailin şehirlerine atılan neredeyse bin tane (ve son on senede 12,000) roketi "Gazzedeki masumlara saldırmak için bir bahane " olarak niteledi. Sığınaklara saklanmak zorunda kalan binlerce İsrailli bu lafları duyunca herhalde acı acı gülümsemişlerdir.

 

AB adayı bir ülkenin açık açığa ABD tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen Hamas'ı desteklemesi daha üzücü. Gariptir ki Sn. Erdoğan açık açığa İsraili yıkıp Yahudilere soykırım yapmak isteyen şiddet yanlısı bir gruba destek vermekte bir sakınca görmüyor.
 

Başbakanın önce Kahirde ve sonra İstanbulda yaptığı konuşmada birçok hata var:

1. Sn Erdoğan'a göre "Mekke, Kahire ve İstanbul" Kuran şehirleriyse, acaba Bağdat, Medine, Riyad, Şam  veya Tahran Kuran şehirleri değil? Gerçek şu ki bu şehirlerin hiç birisinin isimleri Kuran'da geçmez.


2. Başbakana göre "İsrail insan kaybı sayısını üçten 300 e hatta 3,000 e şişiriyor". İsrail'den ölü sayısının 300 veya 3,000 değil,  4 olduğunu bile iddia eden hiçbir  bildiri gelmedi. Verilen tek rakkam 3 oldu (yazı yazıldığı zaman). Fakat Sn. Erdoğan bu davranışın "İsrail karakterinin bir parçası" olduğunu da söylüyor. Bütün bir millete aynı sıfatı vermenin bir adı vardır; fakat bunu burada söylememeye çalışacağım.


3. Kahirede Sn. Erdoğan Davosta meşur olan "Siz (Yahudiler) öldürmeyi iyi bilirsiniz" nutkunu "Siz (Yahudiler) çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz" diye geliştirdi. Bunu söylemeden, Arap – İsrail çatışmasında ölen Müslüman çocukların sayısını, aşırı dinci Müslümanların şiddetinden ölen Müslüman çocukların sayısıyla karşılaştırmalı. Daha önce birkaç kere yayınladığım bu sıkıcı statistikleri tekrarlamıyacağım.


4. Başbakan İsrailin Gazze saldırısının "Seçim öncesi manevrası" olduğunu düşünüyor. Olabilir. Fakat öyleyse Erdoğan sevgili Hamas "savaşçılarının" da İsrailden gelen emirler üzerine İsraile roket saldırılarını arttırdıklarını ispat etmeli. Hamas "savaşçıları" yoksa seçimleri kazansın diye Netanyahu ile birlik olup komplo mu yapıyorlar? Sn Erdoğan İsrailin 12,000 vatandaşını Gazze'den çıkarttığı 2005 ten beri buradan İsraile atılan binlerce roketi nasıl açıklıyor?  

 

5. Sn Erdoğan "Başkan Obamayla konuştum" diyor ve şikayet edercesine "Obamanın bize tek söylediği Hamasın roket saldırılarını durdurması gerektiği oldu" diye devam ediyor. Sn. Erdoğan Hamas'ın roket saldırılarını durdurmasından neden bu kadar şikayetçi? Hamas roket atsın fakat İsrail buna cevap vermesin mi istiyor? Bu garip bir ateşkes olmaz mı?

 

6. "Bu nedenle kuvvetli olmalıyız" diyor Arap liderlerine. "Filistin davası , Kudüs için. Bol şanslar Sn. Başbakan. Hadi kuvvetli olun. Hala yeteri kadar kuvvetli değil miyiz?  Sn. Erdoğanın söylediğine göre kuvvetliyiz: "Bebek katilleri karşılarında Mısır; Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin olduğunu anlamaları lazım" diyor. Rahatladım! Belki her şeye kadir Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan bu "bebek katillerine" devamlı Beyaz Saray ve Kremlin'i aramadan iyi bir ders verebilirler.


 7. "Tüm Batı ülkeleri İslam ülkelerini parçalamak istiyorlar" diye devam ediyor konuşmasına. İlginç. Öyleyse Türkiye neden ABD nin müttefiği, NATO ya bağlı ve Avrupaya üyelik için başvuruyor? Onların islam ülkelerini parçalamalarına yardım etmek için mi?
 
Gerek İsraillli gerek Filistinli, kimse masumların ölümlerinden mutlu olmaz.  Fakat Sn. Erdoğan bunlardan bahsedecek durumda değil: Ona İsrailin sebep olduğu günlük masum insan ölüm sayısının, Uluderede geçen Aralıkta tek bir vuruşta 35 masumu öldüren  Türk bombasından daha az olduğunu hatırlatabilirler.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
12/11/13 13:08
kime neye hizmet ediyorsun...hadi tayyibi geçtik....velevki o konuda haklısın....sen kimsin maşacık..

Haber Merkezi