Haber Merkezi

15/09/10

Moldova Büyük Sinagogunun Duvarına Nazi Amblemi Svastikalar çizildi.

Edinilen ilk bilgilere göre Moldova'da bulunan büyük sinagogun duvarlarına nazi amblemi çizildi. Kişinev'de bulunan Yahudi cemaati olayı şok içinde karşıladı. Moldova Hahambaşısı Zalman Avlasky: Moldova anti-semit (Yahudi düşmanı) bir ülke değildir, 20 yıldır burada yaşıyorum ancak böyle aşağılayıcı bir olay daha önce yaşamadım dedi.

 

Yahudiler yaklaşan Yom Kipur (Kefaret Günü) için Moldova hükümetinden sinagoglar için güvenlik takviyesi ricasında bulundular.

 

Dün, sinagoga dua etmek için gelen cemaat mensupları sinagogun duvarında Nazi amblem ve sloganlarını görünce şoke oldu.

 

Moldova Yahudi Cemaati polisin olayın faillerini bulacağını umuyor.   
Moldova'da bulunan İsrail Büyükelçisi Steve Nijensky ve diğer yetkililer Kişinev'deki sinagoga ziyarette bulunup bu gibi olayların yaşanmaması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söylediler.
Moldova Yahudi Cemaatinin önde gelenlerinden Simha Wineberg  yaşanan bu olayı sessizlikle karşılamamaya kararlı olduklarını söyleyip, Moldova hükümetini olayın sorumlularını bulmaya çağırdı.

 

Moldova'da anti-semitizm'in ilk ortaya çıkışı bu olayla gerçekleşmedi. Daha öncede Kişinev'de kurulan Hanukiyayı  (Hanuka bayramı şamdanı) yıkmak için ortodoks rahip önderliğinde onlarca kişi demir çubuk ve çekiçlerle toplanmış ve "Yahudilerin Moldova'yı yönetmelerine" izin vermeyeceklerini söyleyen sloganlar atmışlardı.  Bayram bitip Hanukiya yerinden söküldükten sonra ise Hanukiya'nın bulunduğu yere Haç dikilmişti.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3954484,00.html

 
 
 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi