Haber Merkezi

14/06/12

1967 SAVAŞI ARİFESİNDE ARAP KARİKATÜRLERİ

Bugün 1967 deki "6 gün savaşı"nın 48 inci yılı. İsrailin ders kitaplarına konu olacak zaferi ve Ortadoğuyu tamamen değiştiren bu savaş öncesi Arap dünyasınnı neler düşündüğünü anlatan birkaç karikatür sunuyoruz.

Acaba savaşın sonucu değişik olsaydı Araplar işgal ettikleri topraklardan geri çekilecekler miydi? Sorunun cevabını da aşağıdakilerden tahmin edebilirsiniz.

 

KAYNAK : http://elderofziyon.blogspot.ch/2012/06/arab-political-cartoons-on-eve-of-war.html

 

"Siyonist Cehenneme," Suriye ordu gazetesi, 30 Mayıs 1967

 

 

Sekiz Arap ülkesinin topları : Sudan, Cezayir, Birleşik Arap Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Lübnan.

Al Jarida , Beyrut, 31 Mayıs 1967

 

Mısır, Suriye, Ürdün ve Lübnan tankları. Al Hayat, Beyrut, 31 Mayıs 1967

 

 

"Siyonistler denize !!" Al-Arabiya Al-Jamahir, Bağdat,

8 Haziran 1967

 

 

"Tel Aviv’in Barikatları," Al-Jundi Al Arabi , Şam, 6 Haziran 1967

Nasır Yahudiyi (İsrail) tekmeyle denize atarken, Arkasında onu destekleyen Lübnan, Suriye ve Irak orduları. Al-Farida, Lübnan

 

 

YORUM : « İsrail 67 sınırlarına dönsün » saçmalığı 

67 savaşı, 48 savaşının devamıydı. Arapların amacı, yukarıdaki karikatürlerden de görüldüğü gibi, bu sefer de aynıydı ; Yahudileri denize atmak.

67 savaşında da galip gelen İsrail güçleri :

Mısır’dan Gazze Şeridini ve Sina Yarımadasını,

Ürdün’den, Yahudiye ve Samariye ile Doğu Yeruşalayim’i,

Suriye’den Golan Tepelerini aldı.

İsrail’in Ürdün’den geri aldığı Yahudiye ve Samariye ile Doğu Yeruşalayim’in, olmayan bir devlete (ileride kurulması planlanan yeni bir Arap devletine) verilmesi ne münasebetle isteniyor ?!

Savaşta alınan toprakların tek bir karışını, barış anlaşması yapmadan veren bir devlet tanıyor musunuz ?

Alegresse Delail

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
hakan
31/07/14 18:19
haçlılarda filistini istila etti kudüs krallıgı diye bir devlette kurdular ama sonunda yıkılıp gitti. israilinde akibeti onlardan farklı olmayacak. ortadogu bünyesi yabancı cismi kusacaktır.
john akilli
27/07/14 04:59
yahudilere tum araplar yuzlerce yildir eziyet ettigi halde ben asla bir yahudinin intikam almak, teror yapan bi yahudi gormedim eminin baska insanlarda gormemistir bunun sebebi biri anlatmali ki ogreneyim.
Yehuda Beit - Halachmi
28/01/14 10:32
BIZ BARISA DUNDEN RAZIYIZ,NE YAZIKKI KARSIMIZDAKILER UC KAGITCILIK YAPIYORLAR. MAKSATLARI ISRAEL'DEN TOPRAK KOPARIP ISRAEL DEVLETINI TANIMAMAYA DEVAM YANI ISRAEL'I YOK ETME HULYALARINA DEVAM ETMEK, BUNU YAPAMIYACAKLARINI HALA ANLAMAK ISTEMIYORLAR,SIMDIYE KADAR NASIL KAYBETTILERSE YINE KAYBETMEGE DEVAM EDECEKLER,BUNLAR BIR TURLU AKILLANMAK ISTEMIYORLAR,HALBUKI ISRAEL DEVLETINI YOK ETME HULYALARINDAN VAZGECIP BIZLE ANLASMAYA VARSALAR KENDI EKONOMILERI ACISINDAN COK FAYDALI OLACAK, BUNU GOREMIYORLAR, CUNKU ISRAEL'E KARSI OLAN SEBEPSIZ KINLERI ONLARI KORLETIYOR.
Hüseyin Akcan
22/10/13 18:34
Amerika hava köprüsü kurmasa ve sınırsız desteklemese idi atip tutanlar göçmen olacak ülke arayor olacaklardı.Çok uzun bir zaman olmayacak belki buda olacak.Balfor deklarasyonu Daha önceki siyonist hazırlıklarını düşünürsek bu günkü durum normal.İnsanlar akıllı olsa beraber yaşamayı deneseler belki daha sağlıklı birşey yapmış olurlar.
Yehuda Beit - Halachmi
18/04/13 16:21
Yahudilere ve dolayisiyle Israel'e dusman olanlar ,basta Davut oglu ve Erdoganin baskanliginda uyeleri olduklari AKP partisidir. Bunlarin Israel'e olan dusmanliklari Arap dusmanlarimizdan asagi kalmaz,bu yuzden sizlere sorarim neden hakikatleri soylemekten kacalim?
benhur
06/11/12 15:31
yehuda beit halachmi Bu sitenin resmi AKP düşmanı herhalde
Çoban
24/07/12 14:53
Hiristiyan olmayi seçerdim..
NKU Öğretim üyesi
28/06/12 18:00
Osmanlı, tahtadan maşa araptan paşa olmaz lafını doğru söylemiş. Biraz empati yapmayı öğrenin arkadaşlar bizim yaşadığımız anadolu toprakları eskiden hristiyan toprağıydı, bizi Asya'ya sürme gibi düşünceler olsa ne düşünürdünüz.
Çoban
27/06/12 20:55
Şu yazilari okuyunca ister istemez"Vah Israil vah Yahudi halki diyor insan"Kuzu postuna bürünmüş Kurtlar..a..
ibrahim
22/06/12 08:36
türkiye gelişdi güzel bir ülke oldu.refah düzeyide yükseldi bir hayli.gelecek 10 yıl içersinde eğitim-sağlık-güvenlik-adalet alanlarında gerekli iyileşmelerde yaşanınca bir batı ülkesinden eminim farkı kalamyacaktır.savaş devri artık sona erdi dünya çok iyi biliyorki savaş emek nükleer felaket demek dünyanın bunu göze alması imkansız değil ama çok zor.bölgesel savaşlar her zaman olacak ama kapitalist sistem rusya çin abd gibi ülkelerin biribriyle savaşması asla müsaade etmez. israil 67 de işgal ettiği yerleri geri verdiyse içi yana yana vermiştir.verdiki geri o toprakları artık dünya israil in meşruiyetini tanıdı filistindeki verdiki o tprakları geri dünyayı felakete sürükleyecek bir petrol krizinin önüne geçildi.
rudolf
21/06/12 21:51
muslumandan da hic olmaz
yusuf zengin
20/06/12 17:30
Yanlis soyledin ...AYIDAN POST ARAPTAN DOST OLMAZ.
Karşisina
20/06/12 14:13
Birak şunlari unutma Gavurdan Dost Ayidan Post olmaz..
KARŞISI
18/06/12 13:26
Bazen diyorumki kendime "Ver desem şu elini düşman kardeş,Hiç degilse bir ay atişmayalim..Güzel geçmş günlerin hatirina..O günlerden bahsedelim.."Sonrami?Unutuyormuyum ne?..
yehuda beit halachmi israel
17/06/12 09:30
Dusman kardes rumuzluya ..... Ister inan ister inanma yazdiklarimin hepsi dogrudur .Israel hic bir zaman dusmanlarini yok etmekle tehdit etmiyor.Tam tersine tehdit edilen Israel'dir.Ayriyetten dedigim gibi ne iran nede Turkiye ile hic bir sinirimiz olmadigi halde Iran'in karanlik yoneticileri Israel'i tehdit ediyor. AKP hukumetide Israel'e dusmanlik tasliyor. Benim gorusume gore butun bunlar sirf Iran ile Turkiyenin ortadoguda hegemonya kurma hulyalarindandir. Bence bu yuzden ileride Turkiye ile Iran arasinda (eger IRAN'daki rejim devrilmezse) problemler yaratacaktir. Ayriyetten ABD ,RUSYA ve cin gibi super gucler Turkiye ve Iran'in Orta Doguda HEGEMONYA kurmalarina izin verirlermi? bilemem Benim bildigim Arap devletleri bile boyle bir seyi kabullenmezler.Israel'in istegi her milletle baris icinde yasamaktir. Maalesf simdiye kadar orta dogudaki karanlik gucler barisi baltalamaktadirlar.Bu karanlik gucler basta Iran olmak uzere Arap teror orgutleridir.AKP hukumetinin haksiz olarak ISRAEL'e karsi olan tutumu'da barisa destek getirmez.
Rudolf
17/06/12 02:15
( Dusman Kardesin )uc bes PKK ile bas edemeyen yurumeye bile mecali olmayan ,Hava sahasi yol gecen hanina donmus Ulkendenmi bahsediyorsun Dusman sever kardesKomandolarimizin basinda cuval yok,, Yehuda Beit Halachmi dogruyu yazmis ama Jetonlar dumedigi icin ses gelmiyor yazik Alloo Alloooooo ,
Düşman Kardeşin
16/06/12 14:15
Yehuda,Söylediklerine inaniyormusun yoksa laf olsun torba dolsun hesabimi??
yehuda beit halachmi israel
16/06/12 14:05
Gebes'e Iran ve Turkiye ile ne alip veremedigimiz var? Israel ne Iran nede turkiye ile sinirlari var.savas unsuru olabilecek baska bir seyde yok cunku Israel Cunku Israel kimseyi tehdit etmiyor tam tersine basta Iran olmak uzere tehdit edilen Israeldir. Sebep Israel'in varligini cekemiyorlar. Israel'e uzanacak eller koparilir. Bunu bilmeniz lazim.
1897Basel
16/06/12 12:49
http://www.youtube.com/watch?v=JH8gtdDA5x0 ....שבת שלום ומבורך
yehuda beit halachmi israel
16/06/12 10:21
Bu hakikatleri Israelde yasayanlar hakikatleri bilirler Araplarin istekleri aynen 48,67 ve 73 yillarinda oldugu gibi bugunde Israel'i haritadan silmektir. Bunlari savaslarla denediler basaramadilar .Sonradan terore basvurdular bu gune kadarda bu devam ediyor. ayriyetten araplarin baris istemedikleri apacik belli oluyor cunku yalniz gazze ve bati seia dedigimiz mintikada degil diger arap ulkelerindede milletler Israel'e karsi kin ve nefretle besleniyorlar .baris isteyen boyle davranmaz .Problem 67 harbinde hakli olarak aldigimiz topraklar degildir .boyle olsaydi 48'de baris olurdu .Buna karsilik Araplar ne yaptilar Israel'i yok etme maksadiyla savas actilar. Bati seria ve gazze mintikalari 1967 (6 gunluk savas) oncesi Israel'in elinde olmadigi halde tekrar basta misir ve urdun olmak uzere Israel'i yok etmek icin ordularini seferber ettiler .sonuc yine hezimete ugradilar .gorunuse bakilirsa halen barisa hazir degiller. Zaten yukarida belirttigim gibi baris isteyen milletini kin ve nefretle beslemez.
Gebeş
15/06/12 21:15
67 de Araplari gaza getirdiniz..Tamam..Iran ve Türkleri biraz zor olur..
Mordehay
15/06/12 20:55
Sozde hepsi Tel aviv de bulusacaklardi,, megersem randevu yalnismis Tel avive yakin esir kamlari imis pardon dilleri surcmus
Rudolf
15/06/12 14:05
( Nasihat ile uslanmiyanin hakki kotektir ) Aslinda degil topraklari vermek bizim daha onlardan alacagimiz cok toprak var ,nufusumuz artiyor ergec Buyuk ISRAEL Imparatorlugunu) kuracagiz acab onlar bizim topraklari alsalardi gerimi vereceklerdi bunu Birlesmis Milletlerdeki bizi coooook seven batili dostlarimiza anlatmaliyiz.
1897Basel
14/06/12 18:03
http://www.youtube.com/watch?v=OnsMUC25YH4&feature=related........................אין לי ארץ אחרת

Haber Merkezi