Haber Merkezi

03/05/12

Sakına! Ne sorun ne söyleyin

 

 

 

 

Kaynak: CRIF - Pierre Jourde

 

Filistinliler kabul edilemez bir haksızlığın kurbanları. Kabul. Altmış senedir dünya basını bir gün sektirmeden bu çatışmaya odaklanıyor. Fakat, bu bölgedeki ölümleri bu bölgeden gerek dünyaya gerekse Arap dünyasına servis edilen fotograflara oranını haksızlık / bilgilendirme oranı olarak kabul edersek bu oranın epeyce  düşük olduğu gözümüze çarpar.

 

Aynı oranı bu haksızlığa uğrayan insanların sayısını kullanarak yaparsak, oran gene düşük kalır. Doğru. Haksızlığa uğrayanların sayısı yüksek. Fakat dünyanın başka yerlerinde haksızlığa uğrayan halklara göre gene de fazla sayılmaz.

 

 

Ya yapılan vahşet oranı? Bu oranı hiç yapmıyalım, komik kaçar.

 

 

Dünyada mülteci, ölümler ve zulüm sayılarının çok daha hatırı sayılı olan yerler hemen hemen bütün bölgelerde. Çerez niyetine şunu söyleyelim: İsrail ordusu elinden gelen tüm kuvvetle, bölgedeki Suriye, Lübnan ve Ürdün'deki kadar Filistinli öldürmeye çalışsaydı bile bu ülkelerin becerilerine yetişemezdi. Bu ülkeler de Filistinlilerle beraber yaşamak istemiyorlar, ve  onlardan kurtulmaya çalışırken pek insani hislerle hareket etmiyorlar.

 

Zatenİsrail ideal bir suçlu. Sadece bizim mahallede değil, genellikle tüm Avrupada. Eski sömürgeciliğimizden kalan suçluluk duygusuyla onları suçluyoruz. Bir avuç Yahudi, Kanlı Arap diktatörleri, sefalet, İslamcılık ve rant denizinin ortasınaki çölden demokratik ve refahlı bir ülke yarattılar. Bu bir skandal! Mutlaka suç onlarda. Onlar suçlu değilse bu ne biçim adalet?

Haksızlığın tabiatında İsrailli olmak vardır. Bu, gerçekten de öte, neredeyse bir inançtır.

 

 

Basına göre, yüz linç edilmiş Pakistanlı Hıristiyan bir ölü Filistinliden daha az değerlidir.

 

 

Neden Filistinlilere yapılan zulüm Tibetlilere, Tamillere, Sudandaki Hıristiyanlara, Guatemaladaki yerli hakla, Nijeryadaki Tuareglerden ve Moritanyadaki siyahlara yapılan zulümden en az daha fazla yankı bulur?

 

 

Daha mı çok kan dökülüyor? Tehlikede olan grup daha mı kalabalık? Bir kültürün geleceği daha mı tehlikede? Aslında tam tersi. Papua'yı Müslümanlar istila etttiğinde yerli halkı domuz yedikleri için kitle halinde öldürmeleri Fransaki Arap mahallelerinde pek ilgiyle karşılanmadı. "Pis zenciler"in  Darfurda Arap milisler tatrafından yok edilmesi, hamile kadınların karınlarının deşilmesi, bebeklerin öldürülmesi bizim gençlerimizi kızdırmaz.

 

 

Aslında bu hakikaten yazık. Eğer Kuzey Afrika menşeli bir Fransız, Filistin yüzünden bir Yahudiye saldırdığına hafifletici nedenler arıyorsak, Senegalli, Mali'li veya Fildişi Kıyısı menşelilerin de Cezairli ve Tunuslulara saldırmalarını da mantıki bulmamız lazım. Bu mantık şehirlerimizi epey şenlendirir. Siyahlara, Hintlilere ve Filipinlilere karşı Arap Emirliklerinde ve Suudi Arabistanda açık açığa olan ırkçılık ülkemizde yaşayan siyahileri isyan ettirmiyor. Siyahilere karşı kötü muamele  Antil adalarında Ginelilere karşı bir hareket te başlatmıyor.

 

Neden sadece İsrail?

 

İsraile karşı bu nefret bir zamanlar antisemitizm denilen şeyin devamı olmasın? Tabiki bu olamaz.Aralarında 5 milyonu Yahudi olan 7 milyon nüfüslu, 20,000 km2 lik İsrail tüm Arapların başına gelen tüm felaketlerden sorumludur: Mısırlı, Suudi ve hatta Fransız Arapların başına gelenlerin de. İsrail haksızlığın, adaletsizliğin ta kendisi. 

 

Bu ülkeyi dünya haritasından siler, Yahudileri katledersek adaletsizliği düzeltmiş olacağız. Öfkeyle kendini canlı hissetmek iyidir. Haklı bir dava için vurup kırmak, ve zulmetmek keyif verir. 

 

Dolayısıyla şehirlerdeki gençlere İsraildeki iki milyon Arabın seçme ve seçilme hakkı olduğunu, ve kendi temsilcilerini serbestçe parlamentoya gönderdiklerini söylemeyin.

 

İsrailin Filistine maddi destek temin ettiğini de söylemeyin.

 

Binlerce Filistinlinin İsrail hastanelerinde tedavi edildiğini söylemeyin.

 

Yeruşalayim İbrani üniversitesinde birçok çarşaflı Arap kadının öğretim gördüğünü söylemeyin.

 

İskenderiyedeki binlerce Yahudiye ne olduğunu sormayın. Bugün orada 30 Yahudi yaşıyor.

 

Arap ülkelerinde yaşayan Yahudilere ne olduğunu sormayın.

 

Onların da ülkelerine dönüş hakkı olup olmadığını sormayın.

 

İsrail haklının me Suriye haklının mı daha karışık ırklardan geldiğini sormayın.

 

İsrailde birçok Filistin yanlısı olmasına rağmen hala Arap ülkelerine İsrail yanlıları görmeyi hala beklediğimizi de söylemeyin.

 

Arap ülkelerinde Hitler hayranlığı veya Soykırım inkarının çok sık görüldüğünü söylemeyin: İskenderiye kütüphanesi değişil kültürlerden büyük eserler sergisine Yahudileri temsilen Arap ülkelerinde yaygın iftira dolu "Siyon Protokolleri" ni seçtiğini de söylemeyin.

 

Onlara, İnsan hakları, hürriyetleri ve demokrasi konularında, sadece Arap ülkelerine yaşayan bir Yahudi olmak yerine İsrailde yaşayan bir Arap olmanın bin kere daha iyi olduğunu değil, Arap ülkelerine yaşayan bir Arap olmaktansa İsrailde yaşayan bir Arap olmanın tercih edildiğini de söylemeyin.

 

İsraile karşı hissettikleri kinleri bir yana, Yahudilere saldıranlar aptalca, öyle gördükleri için antisemit olan cahil kabadayılardan başka birşey değiller.

 

Arap mahallelerini hayal kırıklığına uğratmamak lazım. Zaten bunların onlara anlatmaya kalkarsanız, hemen yalancı, Mosad ajanı, Siyonist lobisi için çalışan veya ırkçı damgası yersiniz.

 

Haklılar da. Bütün dünyadaki felaketlerden sorumlu bir varlık imajından neden vazgeçerlerse kendi başarısızlıklarını sorgulamak zorunda kalabilirler.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Kanuni Sultan Süleyman
22/02/13 20:03
Sayın Yehuda.. İktidara karşı olanlar değil darbeciler tutuklanıyor...
Yehuda Beit - Halachmi
05/01/13 18:23
Sayin Zeitgest keske ISRAELDE'ki ADALET TURKIYEDE DE OLSA. TURKIYEDEKI ADALETI GORUYORUZ. IKTIDARA KARSI OLANLAR'IN NASIL TUTUKLANIP KODESE KONULDUKLARINI GORUYORUZ.
Zeitgeist
09/11/12 01:36
Sayın yehuda Türkiye'de DTP yokmu Mecliste.Sayın Halit'in dedikleri bir bakıma doğru İsrail'de haklı yada haksız yere öldürülen bir müslüman yada hristiyan haklarını savunacak bir mekanizma malesef yok.Zaten ortadoğunun problemleri adaletsizlikten kaynaklanıyor.Adalet sağlanırsa İsrail ve Arap ülkeleri huzur içinde yaşayabilir.
Adınız
17/06/12 20:33
dilara anlaşılan bu ayki maaşını biraz geç almışsın:)
dilara
13/05/12 01:51
bu kadar küfürü edebilmek için sen neymişsin abi diye kardeşiminin dediği gibi karışık bir yapıda olmak gerekiyor.zaten bu siteyi kuranlarında yorum yazanlarında yahudi olduğuna kesinlikle inanmıyorum bunlar olsa olsa yahudilere hizmet eden türkiyeyi bölmeye çalışan pkk sıçanlarının(farenin büyük olanı:)torkiş versiyonudur.
yehuda beit halachmi israel
12/05/12 19:38
Gorunuse bakilirsa Hakikatler (Sen neymissin be abi?) rumuzlu yorumcunun isine gelmiyor. Alayci bir tavirla yorumunu yapmis. Onemli olan hakikatler ortada inanmayanlar Israel'e gelip durumu incelerler ve hakikatleri kendi gozleriyle gorurler ve israel'de yasayanlar Yahudi , musluman ve hristiyanlarin ayirmaksizin ayni ozgurluk ve sartlar icinde yasadiklarini gorurler.
SEN NEYMIŞSIN BE ABI?
12/05/12 14:10
ISRAİL DÜNYANIN EN Demokrati, Akilli, Zeki İşini bilen , Tefeci, Tüccar, Mucit, Kaşif, Kahraman, Seçilmiş, Vaat ehli, Kabiliyetli, Üç kaatçi Yani akliniza ne gelirse O ! Peki Ya biz? ya diger milletler? Vaami öyle başka millet falan?
yehuda beit halachmi israel
10/05/12 17:58
Israel dunyanin en demokratik devletidir, Okadarki Israel parlamentosunda Israel'i sebepsiz olarak ve dusmanca kinayan dunyada Israel'i karalamaga calisan Arap milletvekilleri bulunuyor.Bunlara dokunulmuyor .Eger boyle seyler Amerikada vukubolsaydi coktan kodesi boylarlardi . Dusunuyormusunuz mesela Turkiyede Ocalan'a Parti kurma izni verilip, Turk BMM'inde Turkiyeyi karalamak ve gayri mesrulastirma cabalarina izin verilirmiydi? Tabiiki hayir. Iste Israelde Israel dusmani Millet vekilleri bulunuyor ve onlara dokunulmuyor. Bunu dunyanin hicbir yerinde goremezsiniz ,bu yuzden Israel Demokratik hemde cok fazla demokratik bir devletki icindeki dusmanlarini bile susturmuyor. Anladinmi bunu HALIT SONMEZ EFENDI?
halit sönmez
07/05/12 08:50
israil demokratik olsun varsayalım..israil de silahlı değil sadece sözlü olarak israil i eleştiren hatta sokak gösterilerinde ön planda olan fakat örgüt v.s bağlantısı olmayna bir müslüman tutuklansa cezaevine konsa türlü işkencede geçse öldürülse bu şahsın hakkını arayabilecek bir mekanizma varmı? hep yahudileri sevmeyen müslümanlar anlatılıyor,acaba yahudiler müslümanları ne kadar seviyor yada nefret ediyor.
MUSA YAHYAOGLU
05/05/12 14:42
NE DEMISLER dogru soyleyeni dokuz koyden kovmuslar

Haber Merkezi