Haber Merkezi

01/11/11

GOLDSTONE: İSRAİL’DE IRKÇILIK YOKTUR

 

KAYNAK : YNET  

 

 

 

 

 

Yargıç Goldstone, New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde, İsrail’in bir Apartheid devleti olduğu iddiasının kötü niyetli ve yanlış bir  iddia olduğunu, barışı teşvik edeceğine engellediğini yazdı ve İsrail’de hiçbir şeyin uzaktan veya yakından Apartheid tanımı ile ilgisi olmadığını belirtti. Yargıç ayrıca, İsrail'in terörle mücadele önlemlerini savundu.

 

 

İsrail'in Gazze Şeridi'nde Dökme Kurşun Operasyonu ile ilgili, dünya genelinde İsrail karşıtı eleştirilerin sembolü haline gelen Birleşmiş Milletler raporunun yazarı Goldstone, İsrail yanlısı bir yazı daha yayınladı. Goldstone, Nisan ayında Washington Post gazetesinde yayınlanan makalesinde, ‘şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim rapor değişik olurdu’ demiş ve raporunu  geri çektiği izlenimini vermişti.

 

Apartheid döneminde Güney Afrika Anayasa Mahkemesi'nde görevli olan Goldstone, 'Apartheid' kelimesinin, 1994 öncesi Güney Afrikasının durumu ile özdeştirme yapmak için kullanıldığını belirtti ve bunun "kasıtlı olarak, barış görüşmelerini geciktirmek amacıyla  İsrail'e karşı yapılan yanlış ve haksız bir iftira" olduğunu yazdı.

 

Goldstone yazısında, "İsrail’de ırk ayrımcılığı yoktur. 1998 Roma Statüsüne göre, orada Apartheid tanımına yaklaşan hiçbir şey yoktur" dedi.

 

Güney Afrikalı yargıç yazısında, İsrailli Araplarla Filistinlilerin durumu arasında ayırım yapıyor : "İsrailli Araplar oy verir, Knesset'te siyasi partileri ve temsilcileri vardır, Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere, yüksek pozisyonlarda görev alırlar. Arap hastalar İsrail hastanelerinde Yahudi hastaların yanında yatar ve aynı tedavileri görürler."

Goldstone İsrailli Arapların muzdarip olduğu ayrımcılık ve sorunları göz ardı etmiyor fakat bunların "bir amaç uğruna bilinçli olarak ayırımcılık yapmak"  anlamına gelen Apartheid olmadığını vurguluyor.


Batı Şeria ile ilgili olarak, Goldstone durumun daha karmaşık olduğunu söylüyor: "Burada da kurumsallaşmış bir rejimi koruma amaçlı, bir ırk grubu tarafından sistematik baskı yapma ve hükmetme gibi bir durum yoktur.  İsrail Filistinlilere karşı baskıcı eylemler uygulasa bile, bu, ciddi bir farklılıktır."

Yargıç, İsrail'in terörle mücadele önlemlerini de savunuyor: "İsrail vatandaşları Batı Şeria ve Gazze saldırılarının tehdidi altında olduğu sürece, Filistinliler kendilerini baskı altında hissetseler bile, İsrail, kendini savunmak için barikatları ve benzeri önlemleri gerekli görecektir."

 

Solcu aktivistler tarafından Apartheid duvarı olarak adlandırılan bariyer ise Goldstone’a göre, "amansız terörist saldırılarını durdurmak için inşa edilmiş bir güvenlik bariyeri ve büyük zorluklara sebebiyet verdiği yerlerde, İsrail Yüksek Mahkemesi, gereksiz sıkıntıları en aza indirgemek için pek çok kere devlete yeniden yönlendirme emri vermiştir."

 

 

Tercüme: Alegresse Delail

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
DTM
08/05/12 21:40
Yazıyı okumadım dalıyorum. Zenci yahudiler gösteri yapıyorlardı , pankartlar açıyorlardı zenci yahudiler beyaz yahudilere eşit değildir diyorlardı.
Ronny
09/02/12 13:30
diyor ki:Merhaba Onur ksraedim. Gercekten cok haklisiniz. Vermis oldugunuz hizmet icin size tesekkuru bir borc bilirim. Emeginize saglik
yehuda beit halachmi israel
28/01/12 17:28
Hakim Goldstone melun araplar tarafindan yaniltilip Israel karsiti bir rapor cikardi, daha sonradan hakikatler eline gecince yaniltildigini anlayip Israel'e hak verdi . Tabiiki bu bazi ahmak yorumcularin isine gelmiyor.
Dünyayı Kurtaran adamın Torunu
25/11/11 22:53
Nato Alon Nato Mermer....Boşuna laf tüketiyorum..
Katip
24/11/11 21:48
Şuraya bir yazı yadık 2 haftadır yayınlanacak diye bekliyoruz..Ne küfür vardı ne hakaret..
Asena
21/11/11 18:53
Eger ILKE dediginiz şey Coluk cocuk demeden öldürmekse,Eger başkasinin topragini önce gasp edip sonra her firsatda buralari yerleşime açmaksa,Eger Birleşmiş Milletleri kurdurup sonrada oradan çıkacak kararlara kaval çalmaksa;BIZ ILKESIZ KALMAK ISTERIZ
Dünyayı Kurtaran adamın Torunu
21/11/11 18:01
Işiniz Gücünüz Küfür..Sonra iş Medeniyet kavramina gelince mangalda kül birakmazsiniz degilmi?Yüzyillardir ayni Hamam ayni Tas..
Alon
20/11/11 09:15
Bengü !! Rahat ol, kasma kendini öyle, yırtma bi taraflarını ,derin nefes al..Falaşaların hepsi aslanlar gibi..Senin hayatın boyunca görmediğin ve asla göremiyeceğin demokrasi burda israil'de mevcut..Hak arayan öğrencilere biber gazı sıkılmıyor, içeri atılmıyor..Hükümetin bi taraflarını yalayan gazeteciler burda yok..RTE nin rüyasında gördüğü darbeci subaylar ise hiç yok..Ananı da al git diyen bir başbakan yok. Şehitlerine kelle diyen bir başbakanımız da yok...Milli bayramların hepsi kutlanır burda.Hani sizlerin bu sene kutlamadığı ve görünen o ki bir daha kutlayamayacağınız cumhuriyet bayramı..Sen sen ol ,bilmediğin ..oka maydanoz olma...Şeyhlerin yolundan yürümeye devam , durmak yok... VE SEN Dünyanın içine eden adamın torunu...Aynen deden abdülmecit gibi dünyanın içine ettin..ama bak şanslısın vesselam. Millet meclisinde dedenin çlüm yıldönümü kutlanacakmış..Git tebrikleri kabul et..
bengü
09/11/11 18:32
hayır vardır. olmasaydı falaşalar köpek gibi itilip kakılmazdı.
dünyayı batıran adamın torunu na
06/11/11 10:30
dikkat et o civcivler seni yemesinler.allahın ipine sarılır gibi goldstone raporuna sarılırken iyi idi de şimdi o ip kopunca mı kötü oldu.ilkesizlik ruhunda var anlaşılan.bir insan ilkesiz oldu mu ha bu dünyada var ha yok inan ki hiç önemli değil.bunun için toplumumuzu senin gibi ilkesiz insanlar zehirliyor...yazık ki ne yazık...
Ilan
04/11/11 19:33
Öylemii ? İki sene önce inandınız şimdi ne oldu birdenbire??
Dünyayı Kurtaran adamın Torunu
04/11/11 15:06
Ufak atda civcivler yesin golstone..

Haber Merkezi