Haber Merkezi

10/08/11

Navi Pillay: BM’de İsrail karşıtlarının başı

 

Kaynak: NY daily news

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi başkanı Navi Pillay Pazartesi günü 22 Eylülde New York’ta yapılacak “Irkçılığa karşı” konferansı boykot edenleri durdurmayı denedi: ABD, Kanada, İsrail, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve İsrail “Durban III” adı verilen, 2001 yılında Durbanda ilki yapılan “antisemit nefret festivali” toplantısının 10. Yıldönümünü boykot edeceklerini açıklamışlardı. Pillay bu boykotları “politik oyalama” olarak niteleyip üzüntülerini belirtmişti.

 

Bu iğneleme 2008 den beri İsrail ve ABD karşıtı hiç bir konuyla oyalanmıyan İnsan Hakları Konseyi başkanı tarafından tesadüfen edilmiş bir laf değildi. Pillay Goldstone raporunu usanmadan müdafası ve Usame Bin Laden’in öldürülmesinin meşruiyetini sorgulamasıyla zaten isim yapmıştı.

 

Pillay için Durban konferansını ve bildirisini savunmak şahsi bir mesele. Durban doğumlu Pillay İHK başkanlığınıa gelince Cenevre’de Durban belediye başkanının ondan bu şehrin adının antisemitizmle artık aynı manaya geldiğini, ve bunu değiştirmek için kendisinden yardım istediğini anlattı. Pillay, Durban belediye başkanına cevap olarak 2009 da Cenevrede Durban II yi ve bu sene New York ta Durban III ü düzenledi

 

Ne yazık ki Durban bildirisini savunmasıyla en temel insan hakkı olan eşitlik ilkesini çiğnemekte. Durban bildirisi BMin 192 ülkesinden sadece bir  tanesini ırkçılıkla suçluyor – İsraili. Filistinlileri “İsrail ırkçılığının kurbanları” diye nitelerken Siyonizm ırkçılıktır iftirasının 21 ci yüzyıl versyonunu sunuyor. Durban II sonucu  orijinal Durban konferansını tasdikleyen bir belge yayınlandığında, Pillay 24 Nizan 2009 da yaptığı basın toplantısında sevincini gizlememiş ve “Filistin Durban bildirisinde vardı ve bu tasdikle Filistinden bahseden paragraflar bu bildiride de yer alıyor” demişti.

 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat Durban II deki ırkçılık karşıtlarının önünde Soykırım inkarı üzerine konuşurken demokratik devletlerin temsilcileri tiksintiyle salonu terkettiler. Konuşmanın metnini daha önce almış olan Pillay ise koltuğundan kımıldamadı. Daha sonraki tepkikerden dolayı bu konuşmayı reddeden bir bildiri yapmak zorunda kaldıysa bile, Ahmedinejatı hararetle alkışlayan İslam Konferansı örgütü üyelerine, Durban II ye katkılarından dolayı çok çöten b.r teşekkür mektubu yoıllamayı ihmal etmedi.

 

Pillay’ın Durban “ırkçılık karşıtı” amaçları İHK başkanlığı süresince yegane gayesi olan İsraili şeytanlaştırmaya pek uygun. Ocan 2009 da Pillay Goldstone araştırma komisyonun kurulması çağrısını yaptı. Ağustos 2009 da yayınladığı bir raporda Hamasın insan haklarını ve hukuğuna saygı duyacağını açıkça beyan etmesini göklere çıkardı. Goldstone İsrail’in kasten sivilleri hedef aldığını iddiası üzerine 30 Eylül 2009 da “Hakim Goldstone’un raporunu ve tavsiyelerini tamamen destekliyorum” dedi. Daha sonraları Goldstone bu iddiadan vazgeçti. Pillay vaz geçmedi

Temmuz 2010 da, Güvenlik konseyinde dünyada sivil halkın güvenliğinin tehlikede olduğu yerler üzerine bir konuşma yaptı. Konuşmasında  Güvenlik konseyinden iki duruma el koymalarını istedi. Ne tesadüf ki her iki yer de İsrailde.  Gazzeye serbestçe silah ve roketlerin girmesine sebep olacağını bildiği halde Güvenlik konseyinden ablukanın tamamen kaldırılmasını talep etti ve “Güvenlik konseyinin Gazze gerçekleri araştırma komisyonu raporunun – yani Goldstone raporu - bulgularını kabul etmesini rica ve talep ediyorum” dedi.

 

Geçen Şubat İsrail, Batı Şeriya ve Gazzeye yaptığı bir ziyaret sonrasında Yeruşalayimde yapılan basın toplantısında “İsraildeki kurumsal soy ayrımının en bariz ispatı şudur ki buradaki bütün görüşmelerimde bir tane bile İsrail vatandaşı Filistinliyle görüşmedim” dedi. Halbuki İsrail parlamentosunda, dışişlerinde hatta Yargıtayında Arap milletvekilleri diplomatlar ve yargıçlar olduğunu öğrenmesi kolaydı. Buna karşılık Gazzede İsrailin tüm Yahudi vatandaşlarını yoketmek isteyen Hamas’ın ve İsraili tanımamakta ısrarcı bir Filistin Yönetminin soy ayrımcılığı nasılsa Pillay’ın gözünden kaçmış.

Pillay’ın Amerikan çıkarlarının  karşısında olduğunun en bariz örneği 3 Mayıs’da Pillay’ın Bin Ladin e yapılanlar hakkında kaygı duymasıydı. Pillay Bin Laden’in öldürülmesinin perde arkasını öğrenmeyi talep etti. “Teröre karşı çatışmada kanunsuz cinayetler yapılamaz. Amerikalılar Bin Ladin’i tutuklamayı demeliydiler” dedi.

 

Bin Ladin endişesi bu durumda şiddet kullanmaya izin veren  savaş kanunlarıyla  çelişkide olmasıyla kayda değer. Aynı zamanda bu kınamayı Mart ayında Suriyede rejimin kurbanlarına gösterdiği endişeden çok daha acil göstermesi de kayda değer.

Dolayısıyla Pillay’ın Durban III’e önayak olması sürpriz değil. New York ‘a gelip “ayrımcılıkla savaşan bu önemli toplantıya” katılacağını bildirmişti. Ne var ki bu toplantıda ayrımcılık, ayrımcılık yapanları destekleyenler tarafından tanımlanıyor.

It is little wonder, therefore, that Pillay should be a fan of Durban III. On Monday, she confirmed that she will be coming to New York to participate in Durban III, which she described as an "important event . . .  to combat discrimination." Discrimination defined by the sponsors of discrimination itself.Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yehuda beit halachmi israel
15/08/12 09:30
Israel IRKCI degildir. IRKCI olanlar Arap ve bazi islam ulkeleridir. Misir'da KIPTI ve hristiyan Araplara haksizliklar ve baski yapilmaktadir. Suriye'de son 1 bucuk yilda olanlari goruyoruz . Libya'da KADDAFI taraftarlarinin ne yaptiklarini gorduk .Irak'ta herkes (SIA , SUNNI, KURT) birbirlerine karsi kisacasi kan govdeyi goturuyor.Bunlar kolay kolay adam olamazlar. ANTISEMITIZN neden ISRAEL'in isine gelsin ACAYIP bir gorus ,tam tersine biz YAHUDILER yuzyillarca ANTISEMITIZM yuzunden cekmedigimiz kalmadi. Bugunde ISRAEL devletini gayrimesrulastirmak icin ISRAEL dusmanlari ANTISEMITIZM eylemlere basvuruyorlar.
yehuda beit halachmi israel
11/08/12 12:33
Neden Israelde yasiyan Musluman ve hristiyanlar burada yasamaktan memnunlar ? acaba asagidaki yorumcunun dedigi gibi Israel irkci oldugu icinmi? Israelde yasayan araplara Arap devletlerinde yasamak Istermisiniz sorudugunda MAAZALLAH derler. Acaba buda Israel irkci oldugu icinmi ?
Yehudaya
23/07/12 13:54
1-Israil IRKÇIDIR 2-ANTISEMITIZM; ISRAIL in işine geldigi için kendileri yaratmaktadir.. Not:Israil Dostlari ve Israil Düşmanları diye Dünyayı ikiye ayirmayi birakmadikça PATIRTI sürer durur..
yehuda beit halachmi israel
16/10/11 09:37
kac kere tekrarliyacagiz. Israel irkci degildir. gelin gozlerinizle gorun. Israel'de nufusun %20'si musluman ve hristiyan arap ile durzu ve cerkeslerdir. Bu toplum Israel'de yasiyan Yahudilerle ayni haklara sahiptirler. ISRAEL parlamentosundan baslayip devlet kuruluslarinin tum kadrolarinda gorev alirlar. Acaba bu irkcilikmidir? Bunun aksine bakin dusmanlarimiz ne diyorlar. Kulaklarinizi iyi acin ISMAIL HANIYE : Hedefimiz Israel'i yok etmektir. MAHMUD ABBAS: Filistin devleti sinirlari icinde hic bir YAHUDI'nin bulunmasina izin vermiyecegiz. Gorunuse bakilirsa bir cok dangalak buna hak ve esitlik diyecektir. Akillilarin nazarina sunulur. selamlar.

Haber Merkezi